Fern Pool w Parki Narodowym Karijini w Zachodniej Australii
Australia,  Australia Zachodnia

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Australia Zachodnia to największy australijski stan, zajmujący prawie jedną trzecią powierzchni kraju. Mówi się też, że najpiękniejszy. Czy to prawda? Ciężko zaprzeczyć. Obszar jest szalenie fascynujący i zróżnicowany. Tropikalna północ, dziki outback i śródziemnomorskie południe. To Zachodnia Australia w pigułce. Ja osobiście nie potrafię wyjść z zachwytu. Spędziłam tutaj ponad rok, żyjąc, podróżując i poznając zakamarki tego stanu. Poniżej przedstawiam listę najlepszych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Zaczynamy!

ATRAKCJE TURYSTYCZNE W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Australia Zachodnia jest naprawdę wielka, a dystans pomiędzy poszczególnymi miejscami ogromny. Nie bagatelizuj tego! Zaplanuj swoją trasę rozważnie, sprawdź odległości i weź pod uwagę porę roku, w której planujesz przyjechać do Australii. Wizyta na północy nie będzie najlepszym pomysłem w trakcie lata, a południe nie sprawi Ci zbyt wiele frajdy zimą. Szczególnie jeżeli jesteś fanem plażowania. Najlepsze atrakcje turystyczne w Zachodniej Australii zaznaczyłam na poniższej mapie. Sprawdź czego nie możesz pominąć.

PARK NARODOWY KARIJINI

Park Narodowy Karijini to najdalej wysunięte na północ miejsce, które odwiedziłam w Zachodniej Australii. Istny raj na ziemi. Nie znam osoby, która nie byłaby zachwycona tym, co tutaj zobaczyła. Przepiękne wąwozy, strome klify, rwące wodospady i oczka wodne. Brzmi nieźle, prawda? Miejsce jest niebywale piękne. Tak samo jak rejon Kimberley, którego niestety nie miałam jeszcze okazji zobaczyć. Mam nadzieję, że niebawem się to zmieni. Więcej informacji o Parku Narodowym Karijini znajdziesz w osobnym wpisie.

Joffre Gorge w Parku Narodowym Karijini
Park Narodowy Karijini

PARK NARODOWY CAPE RANGE

Park Narodowy Cape Range to połączenie potężnych, skalistych kanionów i pięknych, białych plaż. To tutaj pierwszy raz nocowałam na obozowisku znajdującym się zaledwie kilka kroków od oceanu. To tutaj również pierwszy raz przekonałam się jak uciążliwy może być australijski upał, biorąc ze sobą zbyt mało wody na szlak. Wszyscy uczymy się na błędach, jednak lepiej robić to na cudzych. Dlatego koniecznie przeczytaj osobny wpis o Parku Narodowym Cape Range, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje o tym miejscu.

Badjirrajirra Walk w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Park Narodowy Cape Range

RAFA KORALOWA NINGALOO

Rafa koralowa Ningaloo to największa barierowa rafa koralowa w Australii, jedna z najbardziej dostępnych raf koralowych na świecie i bez wątpienia wiodąca atrakcja turystyczna w Zachodniej Australii. To tutaj możesz z bliska zobaczyć podwodny świat, popływać z płaszczkami, wielorybami, a nawet rekinami. Miej jednak na uwadze porę roku, w której przyjeżdżasz do Zachodniej Australii. Niektóre z tych atrakcji są sezonowe. Więcej informacji o nurkowaniu na rafie koralowej Ningaloo znajdziesz w osobnym wpisie.

Rafa koralowa Ningaloo
Rafa koralowa Ningaloo

PARK NARODOWY KENNEDY RANGE

Park Narodowy Kennedy Range nie jest zbyt często odwiedzany przez turystów. Dlaczego? Po pierwsze, trzeba dołożyć ponad kilkaset kilometrów, aby tu dotrzeć. Po drugie, jest to rejon absolutnie dziki. Jeżeli pragniesz doświadczyć australijskiego outbacku w najczystszej postaci to Park Narodowy Kennedy Range będzie dla Ciebie idealny. Pamiętaj jednak, że wizyta w tym miejscu wymaga solidnego przygotowania. Więcej informacji o Parku Narodowym Kennedy Range znajdziesz w osobnym wpisie. Koniecznie zajrzyj!

Szlaki piesze w Parku Narodowym Kennedy Range
Park Narodowy Kennedy Range

PARK NARODOWY FRANCOIS PERON

Park Narodowy Francois Peron to moje ulubione miejsce w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii. To tutaj miałam okazję pierwszy raz pojeździć autem 4WD. Miejsce nie jest dostępne dla 2WD, więc nie miałam innego wyjścia. Przeszłam ekspresowe szkolenie z jazdy off-road i ruszyłam przed siebie. Jak skończyła się ta przygoda? Oczywiście utknęłam głęboko w piasku i musiałam poprosić o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Więcej informacji o Parku Narodowym Francois Peron znajdziesz w osobnym wpisie.

Park Narodowy Francois Peron
Park Narodowy Francois Peron

ZATOKA REKINA W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Zatoka Rekina w Zachodniej Australii to obszar, który zamieszkuje aż 29 różnych gatunków rekina. Brzmi groźnie? Trochę tak, ale zapewniam Cię, jest tutaj bezpiecznie. Koniecznie zajrzyj do Parku Narodowego Francois Peron, gdzie zobaczysz brunatne klify kontrastujące z turkusową wodą. Wpadnij na Shell Beach, czyli plażę w całości zbudowana z maleńkich muszelek. A na koniec dnia obejrzyj zachód słońca przy Eagle Bluff. To wszystko, a nawet więcej znajdziesz w osobnym wpisie o Zatoce Rekina w Zachodniej Australii.

Eagle Bluff w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii
Zatoka Rekina w Zachodniej Australii

PARK NARODOWY KALBARRI

Park Narodowy Kalbarri to połączenie głębokich i skalistych wąwozów oraz spektakularnej linii brzegowej z dramatycznymi klifami. West Aussies bardzo często spędzają tutaj długie weekendy. Wcale się nie dziwię, że wybierają właśnie ten kierunek podróży. Park Narodowy Kalbarri jest łatwo dostępny, oddalony 6 godzin jazdy z Perth i oferuje zarówno malownicze szlaki piesze, jak i piękne plaże. Mój numer jeden tutaj to zdecydowanie Bigurda Trail. Więcej informacji o Parku Narodowym Kalbarri znajdziesz w osobnym wpisie.

Wąwóz w Parku Narodowym Kalbarri
Park Narodowy Kalbarri

JURIEN BAY W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Kolejne warte uwagi atrakcje turystyczne Zachodniej Australii znajdziesz w okolicy Jurien Bay. Przede wszystkim warto tutaj wskoczyć do wody z lwami morskimi, które licznie zamieszkują wyspę Essex Rocks. Warto też udać się do Parku Narodowego Lesueur, który jest miejscem niedocenianym, ale absolutnie pięknym. Jeżeli pragniesz odpocząć na jednej z australijskich plaż, koniecznie udaj się do Sandy Cape. Więcej informacji o tych atrakcjach znajdziesz w osobnym wpisie o Jurien Bay w Zachodniej Australii. Zapraszam!

Jurien Bay w Zachodniej Australii
Jurien Bay w Zachodniej Australii

CERVANTES W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Następny przystanek na trasie to Cervantes. Do Perth zostało Ci już tylko 2 godziny jazdy. W tej okolicy najbardziej zauroczyła mnie pustynia Pinnacles. Zobaczysz tam tysiące wapiennych formacji skalnych kontrastujących z żółtym piaskiem. Lunch obowiązkowo zjedz w kultowej knajpie Lobster Shack, która słynie z przyrządzania wyśmienitych homarów. Później wpadnij jeszcze poszaleć na wydmach w Lancelin. Więcej informacji o tych atrakcjach znajdziesz w osobnym wpisie o Cervantes w Zachodniej Australii. Polecam!

Park Narodowy Nambung
Cervantes w Zachodniej Australii

ROTTNEST ISLAND

Rottnest Island to pierwsze miejsce, które odwiedziłam po przeprowadzce do Perth. Ekscytacja sięgała zenitu. Po 5 miesiącach życia w nieustannym lockdownie w Melbourne, nie mogłam się doczekać, aby w końcu wskoczyć do oceanu i poleżeć na plaży. Wybór padł na Rottnest Island. Bajecznie piękną wyspę zamieszkałą przez urocze kuoki. Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz w przewodniku po wyspie Rottnest Island. Stworzyłam też osobny wpis z dwudniowym planem zwiedzania Rottnest Island.

Rottnest Island przewodnik po wyspie
Rottnest Island

MARGARET RIVER W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Jesteśmy już na południu stanu Zachodnia Australia. Jest to region o przyjemnym, śródziemnomorskim klimacie, który słynie z butikowych winiarni, białych plaż, unikalnych formacji skalnych i sporej ilości jaskiń. Najlepszym sposobem, aby poznać zakamarki regionu Margaret River w Zachodniej Australii jest przejście go pieszo. Tak, pieszo! Jeżeli lubisz długie, piesze wędrówki być może zainteresuje Cię Cape to Cape Track. To najdłuższy szlak pieszy prowadzący wzdłuż australijskiego wybrzeża, mający łącznie 135 km.

Cape to Cape Track moja trasa
Margaret River w Zachodniej Australii

DRZEWO GLOUCESTER I BICENTENNIAL W PEMBERTON

Drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton to jedna z najbardziej ekstremalnych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Oba drzewa mają ponad 50 m wysokości, niegdyś były wykorzystywane jako punkty obserwacyjne, a obecnie można się na nie wspiąć praktycznie bez żadnego zabezpieczenia. Metalowe kołki tworzące drabinę oraz wątpliwej jakości siatka to wszystko, co ma Cię chronić przed upadkiem. Czy jest to bezpieczne? Odpowiedź znajdziesz w osobnym wpisie o drzewie Gloucester i Bicentennial w Pemberton.

Drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton w Zachodniej Australii
Drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton

PARK NARODOWY D’ENTRECASTEAUX

Park Narodowy D’Entrecasteaux to zdecydowanie jedno z mniej popularnych miejsc w Zachodniej Australii. Warto tutaj wpaść szczególnie jeżeli jesteś posiadaczem auta 4WD. Wiele rejonów parku narodowego jest dostępnych tylko dla takich samochodów. Jeżeli przemieszczasz się autem 2WD, udaj się od razu do Windy Harbour, gdzie zaczyna się kilka szlaków pieszych prowadzących wzdłuż wybrzeża. Piękne widoki gwarantowane! Więcej informacji o Parku Narodowym D’Entrecasteaux znajdziesz w osobnym wpisie.

Park Narodowy D'Entrecasteaux
Park Narodowy D’Entrecasteaux

PARK NARODOWY WALPOLE – NORNALUP

Park Narodowy Walpole – Nornalup kojarzy mi się przede wszystkim z charakterystycznym rodzajem drzew o nazwie Eucalyptus Jacksonii, które osiąga nawet 80 metrów. Drzewa wyglądają dość spektakularnie, są specyficzne dla tego rejonu i urosły do rangi atrakcji turystycznej w Zachodniej Australii. Co warto tutaj zobaczyć? Koniecznie wybierz się do Valley of the Giants Tree Top Walk i odwiedź Giant Tingle Tree. Więcej informacji o tych miejscach znajdziesz w osobnym wpisie o Parku Narodowym Walpole – Nornalup.

Park Narodowy Walpole Nornalup
Park Narodowy Walpole – Nornalup

DENMARK W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Witam w australijskiej Danii! Denmark w Zachodniej Australii to małe miasto położone na południu tego stanu, noszące nazwę jednego z europejskich krajów. Tu jednak kończą się podobieństwa. Europejska i australijska Dania nie mają zbyt wiele wspólnego poza nazwą. W tej okolicy znajdują się słynne Greens Pool oraz Elephant Rocks, czyli formacje skalne o różnorodnym kształcie otoczone lazurową wodą i białą plażą. Więcej informacji o Denmark w Zachodniej Australii znajdziesz w osobnym wpisie. Zapraszam!

Denmark w Zachodniej Australii
Denmark w Zachodniej Australii

PARK NARODOWY TORNDIRRUP

Park Narodowy Torndirrup jest niesamowicie pięknym miejscem. Prym wiodą tutaj trzy atrakcje turystyczne. Bald Head Trail, czyli jeden z najbardziej malowniczych szlaków pieszych w Zachodniej Australii oraz The Gap i Natural Bridge, czyli platformy widokowe, z których można podziwiać spektakularne formacje skalne. Poza tym nie brakuje tu długich, białych plaż, idealnych dla osób szukających odpoczynku i chwili wytchnienia. To wszystko, a nawet więcej znajdziesz w osobnym wpisie o Parku Narodowym Torndirrup.

Park Narodowy Torndirrup
Park Narodowy Torndirrup

PARK NARODOWY PORONGURUP

Kolejny przystanek to Park Narodowy Porongurup. Najsłynniejszą atrakcją turystyczną tego miejsca jest Granite Skywalk, czyli platforma widokowa zawieszona na spektakularnej skale zwanej Castle Rock. Widoki ze szczytu są fantastyczne. Szczególnie o wschodzie słońca. Naprawdę warto zarwać noc i wspiąć się na górę o świcie. Poza tym okolica oferuje kilka ciekawych szlaków pieszych takich jak Hayward Peak, Nancy Peak oraz Devils Slide. Więcej informacji o Parku Narodowym Porongurup znajdziesz w osobnym wpisie.

Park Narodowy Porongurup Australia Zachodnia
Park Narodowy Porongurup

PARK NARODOWY STIRLING RANGE

Park Narodowy Stirling Range to moje ulubione miejsce w Zachodniej Australii. Miejsce, do którego mogłabym wracać bez końca. Jeżeli tak jak ja bardziej kochasz góry niż wypoczynek na plaży to koniecznie tutaj wpadnij. Znajdziesz tu 6 dobrze oznakowanych szlaków pieszych prowadzących na szczyty do 1100 metrów, a tym, którzy szukają wyzwań polecam trasę na Ellen Peak w Stirling Range oraz The Stirling Range Ridge Walk. Więcej informacji o Parku Narodowym Stirling Range znajdziesz w osobnym wpisie.

Panorama Park Narodowy Stirling Range
Park Narodowy Stirling Range

PARK NARODOWY FITZGERALD RIVER

Kolejny przystanek na trasie to Park Narodowy Fitzgerald River na południu stanu Zachodnia Australia. Jest to oaza spokoju i idealne miejsce, aby odpocząć na łonie natury. Poza długimi, białymi plażami i kempingami położonymi w przepięknej scenerii znajdziesz tu również kilka ciekawych szlaków pieszych. Moim faworytem okazał się szczyt o nazwie East Mount Barren. Fanom długich trekkingów szczególnie polecam Mamang Trail. Więcej informacji o Parku Narodowego Fitzgerald River znajdziesz w osobnym wpisie. Zapraszam!

Punkt widokowy w Parku Narodowym Fitzgerald River
Park Narodowy Fitzgerald River

WAVE ROCK W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Wave Rock w Zachodniej Australii to granitowa skała o charakterystycznym, zakrzywionym kształcie, przypominająca wyglądem falę. Jest to również słynna atrakcja turystyczna, jednak często pomijana przez turystów. Dlaczego? Problem polega na tym, że robiąc klasyczną objazdówkę po Zachodniej Australii będziesz jechać wzdłuż wybrzeża, a to wiąże się z dołożeniem kilkuset kilometrów, aby dotrzeć do Wave Rock. Czy warto? Na to pytanie odpowiadam w osobnym wpisie o Wave Rock w Zachodniej Australii.

Wave Rock w Zachodniej Australii
Wave Rock w Zachodniej Australii

ESPERANCE W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Esperance w Zachodniej Australii to kierunek dla tych, którzy szukają rajskich, a zarazem łatwo dostępnych plaż. Wybrzeże w tej części Australii zachwyca na każdym kroku. Moją ulubioną plażą w okolicy Esperance jest Twilight Beach z granitowymi klifami wyłaniającymi się z oceanu. Oczywiście nie biorę pod uwagę Lucky Bay, która znajduje się w Parku Narodowym Cape Le Grand, 50 km na wschód od Esperance. Tam też musisz dotrzeć! Więcej informacji o Esperance w Zachodniej Australii znajdziesz w osobnym wpisie.

Esperance w Zachodniej Australii
Esperance w Zachodniej Australii

PARK NARODOWY CAPE LE GRAND

Park Narodowy Cape Le Grand jest uwielbiany zarówno przez Australijczyków, jak i turystów. Miejsce zachwyca bajecznie pięknymi zatokami, długimi plażami, śnieżno-białym piaskiem i turkusową wodą. To właśnie tutaj znajduje się słynna Lucky Bay. Zjawiskowa zatoka, na której lubią przesiadywać kangury. Brzmi nieźle, prawda? To jeszcze nie wszystko. Na miejscu znajdziesz także kilka interesujących szlaków pieszych, które warto przejść. Więcej informacji o Parku Narodowym Cape Le Grand znajdziesz w osobnym wpisie.

Kangury na Lucky Bay w Zachodniej Australii
Park Narodowy Cape Le Grand

PARK NARODOWY CAPE ARID

Prawdziwa Australia zaczyna się tam, gdzie kończy się cywilizacja. Park Narodowy Cape Arid to piękne i odległe miejsce. Ponad 800 km na południowy wschód od Perth i prawie 125 km na wschód od Esperance w Zachodniej Australii. Czy warto tak daleko jechać? Moim zdaniem tak, szczególnie jeżeli lubisz podróżować poza utartym szlakiem. Miej tylko na uwadze fakt, że większość parku narodowego jest dostępna dla aut z napędem na 4 koła (4WD). Więcej informacji o Parku Narodowym Cape Arid znajdziesz w osobnym wpisie.

Park Narodowy Cape Arid
Park Narodowy Cape Arid

To już wszystkie atrakcje turystyczne w Zachodniej Australii, które udało mi się zobaczyć. Które miejsce podoba Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to