Szlak na Ellen Peak w Stirling Range
Australia,  Australia Zachodnia

SZLAK NA ELLEN PEAK W STIRLING RANGE

Ellen Peak to góra o wysokości 1012 m zlokalizowana w Parku Narodowym Stirling Range. Wydaje się, że to niewiele, prawda? Szczyt nie należy do wysokich, ale jego zdobycie wiąże się z pokonaniem ponad 800 m przewyższenia. Jest stromo. Nawet bardzo. W dodatku szlak na Ellen Peak w Stirling Range jest całkowicie pozbawiony znaków. Wejście na szczyt wymaga więc doświadczenia w nawigacji i bardzo dobrej orientacji w terenie. Jest to też świetna rozgrzewka przed jeszcze bardziej wymagającym Stirling Range Ridge Walk.

ELLEN PEAK: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Wejście na Ellen Peak to przyzwoita, jednodniowa wyprawa górska. Zgodnie z poniższą mapą, szczyt leży na samym końcu pasma górskiego. Robiąc Stirling Range Ridge Walk, czyli cały trawers, Ellen Peak będzie pierwszym lub ostatnim szczytem do zdobycia. Szlak nie ma żadnych znaków, wymaga samodzielnego nawigowania i świetnej orientacji w terenie. Jeżeli nie jesteś doświadczony w tych aspektach, lepiej odpuść Ellen Peak. W Parku Narodowym Stirling Range znajduje się aż 6 dobrze oznakowanych szlaków pieszych, od których warto zacząć. Pamiętaj, że wejście do parku narodowego wymaga posiadania biletu wstępu.

Ellen Peak – mapa

ELLEN PEAK: TRUDNOŚĆ SZLAKU

Nie sugeruj się wysokością szczytu! Szlak na Ellen Peak w Stirling Range jest dedykowany dla doświadczonych osób. Całą trasę można podzielić na cztery części: spacer po płaskim, wędrówka przez busz, strome podejście oraz finałowa wspinaczka na szczyt. Szlak nie jest oznakowany, a nawigacja stanowi jedno z największych wyzwań tej trasy. Tak naprawdę większość czasu stracisz na szukanie właściwej drogi. Warto wspomagać się aplikacją AllTrails, która w moim przypadku sprawdziła się rewelacyjnie. To nie oznacza jednak, że można jej ufać bezgranicznie. Trasa, którą weszłam na Ellen Peak pokryła się tylko w 85% z tym co podaje aplikacja. Dlatego tak ważne jest doświadczenie w nawigacji i dobra orientacja w terenie.

ELLEN PEAK: OPIS SZLAKU

Sugeruję zacząć wędrówkę z samego rana, tak aby mieć mnóstwo czasu i wrócić przed zmrokiem. Cała trasa ma około 24 km w obie strony i zajmuje 9 godzin spokojnym tempem. Oczywiście jeżeli wiesz, gdzie idziesz. Wejście na Ellen Peak trwa mniej więcej tyle samo czasu, co powrót na parking. Głównie dlatego, że bardzo łatwo jest się zgubić, nawet w drodze powrotnej. Oznacza to ciągłe sprawdzanie mapy, nawet co kilka minut. Według australijskiej klasyfikacji jest to szlak klasy 5, który pozostaje nieoznakowany. Do punktu startowego dojedziesz samochodem 2WD, prowadzi tam droga bez asfaltu. Poniżej szczegółowy opis szlaku.

Ellen Peak w Stirling Range w Zachodniej Australii
Ellen Peak w Stirling Range

PARKING – PRZEŁĘCZ POD ELLEN PEAK

Szlak na Ellen Peak w Stirling Range zaczyna się w punkcie o współrzędnych 34°19’10.2″S 118°23’31.6″E. Aby tam dotrzeć wystarczy wpisać te numery w google maps. Auto zaparkuj gdzieś na poboczu. Początek szlaku jest łatwy i przyjemny. Przed Tobą 6 km po płaskiej drodze. Po przejściu tego odcinka należy odbić w lewo. Miejsce jest oznakowane kilkoma kamieniami leżącymi na ziemi. Potem zaczyna się wędrówka przez busz, a szlak biegnie stopniowo do góry, aż do przełęczy pod Ellen Peak. Prędzej czy później Twoim oczom ukaże się cała grań. To właśnie tamtędy przebiega trawers pasma górskiego, czyli słynny Stirling Range Ridge Walk.

Długość szlaku: 10 km, 3 godziny (w jedną stronę)

Szlak pieszy na Ellen Peak w Stirling Range w Zachodniej Australii
Szlak na Ellen Peak w Stirling Range
W tym miejscu należy odbić w lewo

PRZEŁĘCZ POD ELLEN PEAK – GRAŃ

Na przełęczy pod Ellen Peak znajduje się kilka miejsc, gdzie można rozbić namiot i spędzić noc. Rozpoznasz je po śladach rozpalanego ogniska. Obozowiska są głównie wykorzystywane przez osoby robiące Stirling Range Ridge Walk. Do tego momentu szlak jest dosyć intuicyjny. Prawie w 100% zgodny z tym co pokazuje aplikacja AllTrails. Szczyt wydaje się być już na wyciągnięcie ręki, ale prawda jest taka, że najtrudniejszy fragment dopiero przed Tobą. Szlak robi się coraz bardziej stromy, a droga przestaje być oczywista. Z przełęczy pod Ellen Peak jest jeszcze około 2 km na szczyt. Podążaj do góry, aż staniesz na odsłoniętej grani.

Długość szlaku: 1,5 km, 2 godziny (w jedną stronę)

Przełęcz pod Ellen Peak w Stirling Range w Zachodniej Australii
Przełęcz pod Ellen Peak w Stirling Range w Zachodniej Australii
Przełęcz pod Ellen Peak

GRAŃ – ELLEN PEAK

Niecałe 500 m przed szczytem dotarło do mnie, że zeszłam ze szlaku. Znalazłam się w miejscu o dużej ekspozycji, zrobiło się niebezpiecznie. Wiedziałam, że nie jestem tam, gdzie powinnam. Mimo że cały czas korzystałam z aplikacji AllTrails, nie potrafiłam odnaleźć właściwej drogi. W pewnym momencie podjęłam nawet decyzję o powrocie. Nie miałam już nadziei na odnalezienie szlaku. Co ciekawe, właśnie wtedy, gdy zaczęłam schodzić w dół, zauważyłam mocno wydeptaną ścieżkę, która doprowadziła mnie na grań. Finałowa wspinaczka wymaga użycia rąk. Szczyt trzeba najpierw obejść z prawej strony, aby na niego wejść.

Długość szlaku: 0,5 km, 20 minut (w jedną stronę)

Widoki z Ellen Peak w Zachodniej Australii
Szczyt Ellen Peak w Zachodniej Australii
Zmierzając w kierunku szczytu

ELLEN PEAK – PARKING

Na szczycie oprócz satysfakcji, czeka na Ciebie księga gości oraz wspaniałe widoki. Zejście z Ellen Peak i powrót na parking zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co wejście na górę. Między innymi dlatego, że cały czas trzeba kontrolować mapę. Chwila nieuwagi i gubi się szlak. Poza tym, jestem przekonana, że schodziłam ze szczytu całkowicie inną trasą niż na niego wchodziłam. Oczywiście w obu przypadkach próbowałam podążać szlakiem wytyczonym przez aplikację AllTrails. Jak widać, nie jest to takie łatwe, a rzeczywistość różni się w znacznym stopniu od tego, co pokazuje mapa. Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia!

Długość szlaku: 12 km, 4 godziny (w jedną stronę)

Widoki ze szczytu Ellen Peak w Stirling Range w Zachodniej Australii
Szczyt Ellen Peak w Zachodniej Australii
Ellen Peak (1012 m)

To już wszystko, co musisz wiedzieć o szlaku na Ellen Peak w Stirling Range. Masz już doświadczenie w pokonywaniu szlaków pozbawionych znaków? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to