Ellen Peak
Australia,  Australia Zachodnia

SZLAK NA ELLEN PEAK W STIRLING RANGE

Ellen Peak to góra o wysokości 1012 m n.p.m zlokalizowana w Parku Narodowym Stirling Range. Wydaje się, że to niewiele, prawda? Szczyt nie należy do wysokich, ale jego zdobycie wiąże się z pokonaniem ponad 800 m przewyższenia. Jest stromo. Nawet bardzo. W dodatku szlak na Ellen Peak w Stirling Range nie jest oznakowany. Dlatego wejście na szczyt wymaga doświadczenia w chodzeniu po górach i bardzo dobrej orientacji w terenie. Jest to też świetna rozgrzewka przed wymagającym The Stirling Range Ridge Walk.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Wejście na Ellen Peak to przyzwoita, jednodniowa górska wyprawa. Najlepiej jest zacząć o świcie, tak aby wrócić na parking przed zmrokiem. Cała trasa ma około 24 km w obie strony i zajmuje 7 godzin spokojnym tempem. Oczywiście jeżeli wiesz, gdzie idziesz. Szlak na Ellen Peak w Stirling Range nie jest oznakowany, więc trzeba doliczyć czas, który stracisz na szukanie właściwej drogi. Najlepiej jest wspomagać się aplikacją AllTrails, która w moim przypadku bardzo dobrze się sprawdziła. Trasa, którą weszłam na Ellen Peak pokryła się w 85% z tym co podaje aplikacja. Co wcale nie oznacza, że nie szukałam drogi. Szukałam kilkukrotnie.

DLA KOGO JEST TEN SZLAK?

Szlak na Ellen Peak w Stirling Range jest dedykowany dla osób doświadczonych w chodzeniu po górach. Nie sugeruj się wysokością szczytu. Trasa jest bardzo stroma, wymaga samodzielnego nawigowania, orientacji w terenie, a także przygotowania jak do solidnego wyjścia w góry. Jeżeli nie jesteś doświadczony w tych aspektach, raczej odpuść wejście na Ellen Peak. W Parku Narodowym Stirling Range znajduje się aż 6 dobrze oznakowanych szlaków pieszych, od których warto zacząć, zanim wybierzesz się na Ellen Peak. Jeżeli jednak chcesz spróbować zdobyć ten szczyt, poniżej znajdziesz opis mojej trasy i kilka cennych wskazówek.

MOJA TRASA

PARKING – PRZEŁĘCZ POD ELLEN PEAK

Szlak na Ellen Peak w Stirling Range zaczyna się w punkcie o współrzędnych 34°19’10.2″S 118°23’31.6″E. Aby tu dotrzeć wystarczy wpisać te numery w google maps. Zaparkuj auto w tej okolicy. Początek szlaku jest łatwy i przyjemny. Przed Tobą około 6 km całkowicie płaskiej drogi. Po przejściu tego odcinka musisz odbić w lewo. Miejsce jest oznakowane kamieniami leżącymi na ziemi. Kolejne 5 km to wędrówka przez busz. W pewnym momencie Twoim oczom ukaże się cały The Stirling Range Ridge Walk. Od tego momentu szlak biegnie stopniowo do góry, robi się coraz bardziej stromo aż w końcu dotrzesz do przełęczy pod Ellen Peak.

Szlak na Ellen Peak w Stirling Range
Szlak na Ellen Peak w Stirling Range
Szlak na Ellen Peak

PRZEŁĘCZ POD ELLEN PEAK – GRAŃ

Na przełęczy pod Ellen Peak znajduje się obozowisko, gdzie można rozbić namiot i spędzić noc. Rozpoznasz je po śladach rozpalanego ogniska. Obozowisko jest głównie wykorzystywane przez osoby decydujące się zrobić The Stirling Range Ridge Walk. Do tego momentu szlak jest dosyć intuicyjny. Prawie w 100% zgodny z tym co pokazuje aplikacja AllTrails. Szczyt wydaje się być już na wyciągnięcie ręki, ale prawda jest taka, że najtrudniejszy fragment dopiero przed Tobą. Robi się bardzo stromo, a droga przestaje być oczywista. Z przełęczy pod Ellen Peak czeka Cię jeszcze około 2 km wspinaczki na grań. Trasa biegnie pionowo w górę.

Droga na szczyt
Droga na szczyt
Przełęcz pod Ellen Peak

GRAŃ – SZCZYT

Około 0,5 km przed szczytem byłam pewna, że nie idę odpowiednią trasą. Nagle zrobiło się dość stromo i niebezpiecznie. Wiedziałam, że nie jestem we właściwym miejscu, mimo że próbowałam podążać szlakiem wyznaczonym przez aplikację AllTrails. W pewnym momencie podjęłam nawet decyzję, aby zawrócić, ponieważ nie potrafiłam znaleźć właściwej drogi na szczyt. Zaczęłam schodzić w dół i jakimś cudem zauważyłam mocno wydeptaną ścieżkę. Okazało się, że jest to właściwa droga na szczyt. Po 20 minutach stałam już na grani. Cenna wskazówka. Szczyt trzeba najpierw obejść z prawej strony, aby na niego wejść.

Droga na szczyt
Droga na szczyt
Wejście na szczyt

SZCZYT – PARKING

Na szczycie oprócz satysfakcji, czeka na Ciebie księga gości oraz wspaniałe widoki! Zejście z Ellen Peak i powrót na parking zajął mi połowę mniej czasu niż wejście na górę, między innymi dlatego, że sporo czasu straciłam na szukanie właściwej drogi. Poza tym jestem przekonana, że schodziłam ze szczytu całkowicie inną trasą niż na niego wchodziłam, mimo że w obu przypadkach próbowałam podążać szlakiem wytyczonym przez aplikację AllTrails. Z grzbietu Ellen Peak można dotrzeć do Bluff Knoll, najwyższego szczytu w Parku Narodowym Stirling Range. Ten szlak pieszy nazywa się The Stirling Range Ridge Walk.

Szlak na Ellen Peak w Stirling Range
Ellen Peak (1012 m n.p.m)

Ellen Peak Carpark – Ellen Peak Saddle – Ellen Peak Ridge  Ellen Peak Ellen Peak Ridge Ellen Peak Saddle – Ellen Peak Carpark

Długość szlaku: około 24 km, około 7 godzin (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5 (brak oznaczeń)
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

To już wszystko, co musisz wiedzieć o szlaku na Ellen Peak w Stirling Range. Masz doświadczenie w chodzeniu po górach pozbawionych znaków? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to