Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Europa,  Słowacja

12 SZLAKÓW W TATRACH SŁOWACKICH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Słowacy mają szczęście! Ponad 75% Tatr należy terytorialnie właśnie do nich. Co za tym idzie, na Słowacji jest dużo więcej szlaków do przejścia niż w Polsce. Część tych tras jest zarezerwowana tylko dla doświadczonych, część dla średnio-zaawansowanych, a reszta dla początkujących. W tym wpisie znajdziesz 12 tras w Tatrach Słowackich odpowiednich niemal dla każdego. Moje propozycje nie zawsze są krótkie, niektóre wymagają przyzwoitej kondycji, ale nie znajdziesz na nich ekspozycji oraz trudności technicznych.

POPRADZKI STAW & TATRZAŃSKI CMENTARZ SYMBOLICZNY

Oto jedna z krótszych propozycji, które znalazły się w moim zestawieniu. Popradzki Staw i leżący obok Tatrzański Cmentarz Symboliczny. Do obu miejsc dotrzesz szlakiem niebieskim, który zaczyna się dokładnie tutaj: 49.126148, 20.074668. Jest tam też parking i stacja Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej, czyli tzw. Elektriczki. Szlak biegnie stopniowo do góry i po półtorej godziny doprowadzi Cię do położonego w przepięknej scenerii jeziora. Potrzebujesz przerwy na lunch lub kawę? Do wyboru masz schronisko, jak i hotel górski. Następnie udaj się szlakiem żółtym w kierunku cmentarza ofiar gór. Zobaczysz tam pamiątkowe tablice i malowane drewniane krzyże. Na samym końcu szlak żółty łączy się z niebieskim. Tym sposobem wrócisz na parking.

Stacja Elektriczki „Popradské Pleso” – Popradzki Staw (1494 m) – Tatrzański Cmentarz Symboliczny – Stacja Elektriczki „Popradské Pleso”

Początek i koniec szlaku: 49.126148, 20.074668
Długość szlaku: 9 km, 3 godziny (pętla)
Suma podejść: 369 m
Suma zejść: 375 m

Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Popradzki Staw & Tatrzański Cmentarz Symboliczny

ŚLĄSKI DOM & WIELICKA SIKLAWA

Kolejny krótki i niewymagający szlak w Tatrach Słowackich, idealny dla początkujących. Przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy kochają wodospady. Wielicka Siklawa, po słowacku Velický Vodopád, znajduje się naprzeciwko Śląskiego Domu. Dotrzesz tam z Tatrzańskiej Polanki szlakiem zielonym. Trasa zaczyna się dokładnie tutaj: 49.123275, 20.185355, obok są parkingi, a także stacja Elektriczki. Podejście do Śląskiego Domu zajmuje niecałe dwie godziny. Stamtąd kontynuuj szlakiem zielonym, aby zobaczyć wodospad z bliska, a jeżeli zostaną Ci siły, wejdź nawet wyżej. Złap widok na jezioro z góry, a potem zejdź na dół tą samą drogą. Zgłodniałeś po drodze? W Śląskim Domu zjesz w stołówce górskiej, a także w restauracji hotelowej.

Tatrzańska Polanka – Śląski Dom Wielicka Siklawa (1670 m) – Śląski Dom Tatrzańska Polanka

Początek i koniec szlaku: 49.123275, 20.185355
Długość szlaku: 10,7 km, 4 godziny 20 minut (w obie strony)
Suma podejść: 764 m
Suma zejść: 766 m

Wielicka Siklawa
Śląski Dom
Śląski Dom & Wielicka Siklawa

TATRZAŃSKA MAGISTRALA & OSTERWA

Ta trasa jest połączeniem propozycji pierwszej i drugiej. Jest to opcja dużo dłuższa, bardziej wymagająca kondycyjnie, ale nadal pozbawiona trudności technicznych. Cała Tatrzańska Magistrala ma 72 km, Tobie proponuję przejść odcinek od Śląskiego Domu do Popradzkiego Stawu. Start – Tatrzańska Polanka, zielonym szlakiem do Śląskiego Domu. Dalej kieruj się czerwonym szlakiem do Batyżowieckiego Stawu, mojego ulubionego miejsca na trasie. Kolejny przystanek to Osterwa (1980 m). Stąd do Popradzkiego Stawu została już tylko godzina, szlak biegnie stromo w dół, ale nie ma przepaści. Potem idź szlakiem żółtym przez Tatrzański Cmentarz Symboliczny, a następnie niebieskim na stację Elektriczki. Złap pociąg i wróć po auto.

Tatrzańska Polanka – Śląski Dom Batyżowiecki Staw – Osterwa (1980 m) – Popradzki Staw – Tatrzański Cmentarz Symboliczny – Stacja Elektriczki „Popradské Pleso”

Początek szlaku: 49.123275, 20.185355
Koniec szlaku: 49.126148, 20.074668
Długość szlaku: 19,5 km, 8 godzin 30 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 1324 m
Suma zejść: 1072 m

Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Tatrzańska Magistrala & Osterwa

SZCZYRBSKIE JEZIORO & SKRAJNE SOLISKO

Skrajne Solisko (2117 m) to najdalej wysunięty na południe szczyt w Grani Soliska. Szlak rozpoczyna się przy Szczyrbskim Jeziorze. Jest to miejsce mocno turystyczne ze sporą ilością restauracji, sklepów, parkingów. Swój początek ma tutaj też Elektriczka. Start – niebieskim szlakiem, stopniowo do góry aż dotrzesz do Chaty pod Soliskiem. W schronisku warto zjeść, bo mają przepyszne jedzenie. Mięsożercom szczególnie polecam gulasz z jelenia. Kolejny etap to wejście na szczyt, czerwonym szlakiem, stromo do góry po kamiennych schodach. Powrót – dla urozmaicenia przez Dolinę Furkotną. Ze schroniska odbij w prawo na szlak niebieski, potem w lewo na żółty i czerwony, którym ostatecznie wrócisz na parking. Mniej wymagająca alternatywa – do Chaty pod Soliskiem dojeżdża kolejka linowa. Dzięki niej skrócisz wejście na szczyt do dwóch godzin.

Szczyrbskie Jezioro – Chata pod Soliskiem – Skrajne Solisko (2117 m) – Chata pod Soliskiem – Škutnastá Poľana – Pod Furkotskou Doliou Szczyrbskie Jezioro

Początek i koniec szlaku: 49.119875, 20.057393
Długość szlaku: 10,3 km, 5 godzin 30 minut (pętla)
Suma podejść: 822 m
Suma zejść: 816 m

Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szczyrbskie Jezioro & Skrajne Solisko

DOLINA MŁYNICKA & WODOSPAD SKOK

Kolejna krótka i przyjemna propozycja dla początkujących w Tatrach Słowackich, czyli znajdujący się w Dolinie Młynickiej Wodospad Skok. Dotrzesz do niego tak, jak w poprzednim przypadku, ze Szczyrbskiego Jeziora. Do wodospadu doprowadzi Cię szlak żółty, który rozpoczyna się zaraz za ostatnim parkingiem. Wędrówka w jedną stronę zajmuje około półtorej godziny. Wodospad robi największe wrażenie wiosną i jesienią oraz krótko po obfitych opadach deszczu. Powrót – tą samą drogą. Żółty szlak biegnie dalej, przez Bystrą Ławkę, jednak nie jest to trasa dla początkujących, a dla średnio-zaawansowanych. Zaraz za wodospadem skały są śliskie, w dodatku zabezpieczone łańcuchami, podobnie jak przejście przez przełęcz.

Szczyrbskie Jezioro – Wodospad Skok (1730 m) – Szczyrbskie Jezioro

Początek i koniec szlaku: 49.123483, 20.063989
Długość szlaku: 8,6 km, 3 godziny 30 minut (w obie strony)
Suma podejść: 429 m
Suma zejść: 430 m

Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Dolina Młynicka & Wodospad Skok

WODOSOPADY W DOLINIE ZIMNEJ WODY

Spacer przez Dolinę Zimnej Wody to świetna propozycja zarówno na słoneczny, jak i deszczowy dzień. Tak naprawdę, im więcej deszczu spadnie, tym bardziej okazałe będą wodospady. Start – Tatrzańska Leśna, obok stacji Elektriczki, żółtym szlakiem wzdłuż potoku Zimna Woda. Pierwszy po drodze będzie Wodospad Długi. Kolejne to Wodospad Wielki, Wodospad Skryty i Wodospad Mały. Znajdziesz je na zielonym szlaku prowadzącym do Rainerowej Chaty, czyli dawnego schroniska. Dzisiaj obiekt funkcjonuje jako muzeum tragarzy tatrzańskich i nie oferuje noclegów, ale można tam kupić pamiątki i coś do picia. Z Rainerowej Chaty warto udać się jeszcze wyżej zielonym szlakiem do Olbrzymiego Wodospadu. Powrót – tą samą drogą.

Tatrzańska Leśna – Wodospad Długi – Wodospad Wielki – Wodospad Skryty – Wodospad Mały – Rainerowa Chata – Wodospad Olbrzymi (1365 m) – Rainerowa Chata – Tatrzańska Leśna

Początek i koniec szlaku: 49.150248, 20.256976
Długość szlaku: 10,6 km, 4 godziny (w obie strony)
Suma podejść: 452 m
Suma zejść: 450 m

Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Wodospady w Dolinie Zimnej Wody

CHATA TÉRYEGO & DOLINA PIĘCIU STAWÓW SPISKICH

Poprzednią trasę można śmiało połączyć z tą. Gdy dojdziesz do Olbrzymiego Wodospadu, nie zawracaj, kontynuuj zielonym szlakiem do Chaty Zamkovskiego, a potem do Chaty Téryego. Ta propozycja zajmie Ci najprawdopodobniej cały dzień, gdyż wymaga pokonania niemałego przewyższenia i dystansu około 20 km. Schronisko Téryego leży na wysokości 2015 m i jest najwyżej położonym schroniskiem w Tatrach czynnym cały rok. Miejsce najlepiej wygląda z góry, dlatego sugeruję udać się jeszcze kilkaset metrów dalej zielonym szlakiem za schronisko, tak aby znaleźć się powyżej Stawów Spiskich. Powrót – tą samą drogą. Ten szlak prowadzi dalej przez Czerwoną Ławkę, więc jak tylko nacieszysz się widokami, zawróć i udaj się na parking.

Tatrzańska Leśna – Wodospad Długi – Wodospad Wielki – Wodospad Skryty – Wodospad Mały – Rainerowa Chata – Wodospad Olbrzymi – Chata Zamkovskiego – Chata Téryego (2015 m) – Chata Zamkovskiego – Rainerowa Chata – Tatrzańska Leśna

Początek i koniec szlaku: 49.150248, 20.256976
Długość szlaku: 20 km, 7 godzin 30 minut (w obie strony)
Suma podejść: 1238 m
Suma zejść: 1231 m

Dolina Pięciu Stawów Spiskich
Dolina Pięciu Stawów Spiskich
Chata Téryego & Dolina Pięciu Stawów Spiskich

ZBÓJNICKA CHATA & HARNASKIE STAWY

Zbójnicka Chata to jedno z moich ulubionych schronisk w Słowackich Tatrach. Jest ono malowniczo położone na wysokości 1960 m i otoczone Harnaskimi Stawami. Lubię to miejsce również z innego powodu, mają tam miłą obsługę i smaczne jedzenie. Szczerze polecam pierogi z bryndzą. Start – Stary Smokowiec, zielonym szlakiem na Hrebienok. Ten odcinek można też pokonać kolejką. Dalej udaj się szlakiem czerwonym, a następnie odbij na niebieski. Tutaj zaczyna się solidne podejście, szlak biegnie do góry po kamiennych blokach. Po drodze jest jeden fragment zabezpieczony łańcuchem, ale przy dobrej pogodzie, nie trzeba go używać. Gdy dotrzesz do celu, koniecznie pospaceruj dookoła, a potem wróć tą samą drogą.

Stary Smokowiec – Hrebienok – Nad Rainerową Chatą – Zbójnicka Chata (1960 m) – Nad Rainerową Chatą – Hrebienok – Stary Smokowiec

Początek i koniec szlaku: 49.141157, 20.220402
Długość szlaku: 16,3 km, 6 godzin 10 minut (w obie strony)
Suma podejść: 1087 m
Suma zejść: 1093 m

Zbójnicka Chata
Harnaskie Stawy
Zbójnicka Chata & Harnaskie Stawy

ZIELONY STAW KIEŻMARSKI

Zielony Staw Kieżmarski, po słowacku Zelené Pleso, robi wrażenie intensywnie szmaragdowym kolorem wody. Miejsce jest bajecznie piękne, otoczone wysokimi górami. Przy brzegu znajduje się również schronisko, oferujące noclegi, a także posiłki i napoje. Najszybciej dotrzesz tu przez Dolinę Kieżmarskiej Białej Wody. Wędrówka w jedną stronę zajmuje niecałe trzy godziny. Start – z parkingu o następujących współrzędnych: 49.187643, 20.292563, cały czas szlakiem żółtym aż dotrzesz do celu. Powrót – tą samą drogą. Z Zielonego Stawu można iść dalej na Jagnięcy Szczyt lub na Rakuską Czubę, jednak nie są to szlaki dla początkujących. Rakuska Czuba będzie odpowiednia dla nowicjuszy, ale szlakiem z Łomnickiego Stawu.

Parking przy Dolinie Kieżmarskiej Białej Wody – Zielony Staw Kieżmarski (1542 m) – Parking przy Dolinie Kieżmarskiej Białej Wody

Początek i koniec szlaku: 49.187643, 20.292563
Długość szlaku: 15,5 km, 6 godzin (w obie strony)
Suma podejść: 671 m
Suma zejść: 669 m

Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących
Zielony Staw Kieżmarski

ŁOMNICKI STAW & RAKUSKA CZUBA

Podejście na Łomnicki Staw jest dość długie i strome. Jeżeli jesteś osobą początkująca, myślę, że może Cię ono skutecznie zniechęcić. Dlatego tym razem, wyjątkowo sugeruję skorzystać z kolejki linowej. Start – z parkingu w Tatrzańskiej Łomnicy i wjazd kolejką na Skalnaté Pleso, po polsku Łomnicki Staw. Bilet w obie strony kosztuje 33€ i wymaga jednej przesiadki. Zanim wyjdziesz na szlak, warto odwiedzić schronisko. Skalnatá Chata, bo tak nazywa się to miejsce, leży poniżej stacji kolejki linowej. Następnie wybierz szlak czerwony i kieruj się na Rakuską Czubę (2038 m). Wejście na szczyt zajmuje mniej więcej półtorej godziny. Szlak biegnie stopniowo do góry po kamiennych schodach. Powrót – tą samą drogą. Nie rekomenduję schodzić z Rakuskiej Czuby do Zielonego Stawu ze względu na jeden odcinek wymagający użycia łańcuchów.

Tatrzańska Łomnica – wjazd kolejką – Łomnicki Staw – Schronisko Łomnickie – Rakuska Czuba (2038 m) – Łomnicki Staw – zjazd kolejką – Tatrzańska Łomnica

Początek i koniec szlaku: 49.164981, 20.271572
Długość szlaku: 6,3 km, 3 godziny (w obie strony)
Suma podejść: 467 m
Suma zejść: 471 m

Schronisko Łomnickie
Rakuska Czuba
Łomnicki Staw & Rakuska Czuba

NIŻNI CIEMNOSMRECZYŃSKI STAW

Niżni Ciemnosmreczyński Staw wygląda jak Morskie Oko. Z jedną, drobną różnicą – nie spotkasz tam ludzi. Niezależnie czy dotrzesz na miejsce rano, czy w południe, raczej mała szansa, że ktoś zakłóci Twój spokój. Miejsce nie jest popularne wśród turystów i trzeba do niego kawałek przejść. Dokładnie 11,5 km w jedną stronę z sumą podejść ponad 900 m. Start – przy parkingu Tri Studničky, szlakiem czerwonym, a następnie niebieskim. Fragment przez Dolinę Koprową biegnie częściowo po asfalcie, później robi się ciekawiej. Na skrzyżowaniu w Dolinie Halińskiej wskocz na szlak zielony, a przy kolejnym rozejściu wybierz szlak czerwony. Ostatnia prosta to strome podejście, jednak warte tego, co zobaczysz na końcu. Powrót – tą samą drogą.

Parking Tri Studničky – Nad Bytom Pod Grúnikom Pod Temnými Smrečinami Niżni Ciemnosmreczyński Staw (1674 m) Pod Temnými Smrečinami Pod Grúnikom – Nad Bytom Parking Tri Studničky

Początek i koniec szlaku: 49.134448, 19.968681
Długość szlaku: 23 km, 8 godzin (w obie strony)
Suma podejść: 956 m
Suma zejść: 957 m

Niżni Ciemnosmreczyński Staw
Niżni Ciemnosmreczyński Staw
Niżni Ciemnosmreczyński Staw

ROHACKIE STAWY

Rohackie Stawy to moja ostatnia propozycja dla osób początkujących w Tatrach Słowackich. Jest to kolejny mało popularny, a jednocześnie niezwykle urokliwy szlak. Start – w miejscu o następujących współrzędnych: 49.242647, 19.713982. Jest to jedyny bezpłatny parking w tej okolicy. Jeżeli nie będzie miejsca, należy zaparkować wyżej, na płatnym. Start – czerwonym szlakiem po asfalcie przez Dolinę Rohacką, po około 2,5 km odbij w prawo na szlak niebieski do Rohackiego Wodospadu. Potem kontynuuj tym samym szlakiem do góry aż dotrzesz do Wyżniego Rohackiego Stawu. Stąd będzie już tylko w dół, szlakiem zielonym przez Pośredni i Niżni Staw Rohacki, Smutną Dolinę i Tatliakovą Chatę. Powrót na parking szlakiem czerwonym.

Zwierówka – Rohacki Wodospad – Wyżni Staw Rohacki (1720 m) – Pośrednie Stawy Rohackie – Niżni Staw Rohacki – Tatliakova Chata – Zwierówka

Początek i koniec szlaku: 49.242647, 19.713982
Długość szlaku: 13,2 km, 5 godzin 30 minut (pętla)
Suma podejść: 735 m
Suma zejść: 737 m

Rohackie Stawy
Rohackie Stawy
Rohackie Stawy

Oto wszystkie szlaki w Tatrach Słowackich dla początkujących. Który wydaje Ci się najciekawszy? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to