Mały Szlak Beskidzki
Europa,  Polska

MAŁY SZLAK BESKIDZKI: TRASA, NOCLEGI, PLAN WĘDRÓWKI [2024]

Mały Szlak Beskidzki, czyli MSB ma prawie 137 km i biegnie przez trzy pasma górskie, Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy. Moim celem było ukończenie tej trasy w trzy dni. Czy się udało? Niestety nie! Zawiodła nie kondycja, a odparzenia na stopach, których doznałam pod wpływem dużego dystansu i wysokiej temperatury. Niemniej jednak szlak ukończyłam w 4 dni, w tym zrobiłam życiówkę, czyli 50 km po górach w ciągu jednego dnia. Poniżej więcej informacji o MSB wraz z planem wędrówki na trzy i cztery dni.

ILE POTRZEBA DNI, ABY PRZEJŚĆ MAŁY SZLAK BESKIDZKI?

Mały Szlak Beskidzki biegnie przez trzy pasma górskie, Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Wyspowy. Łącznie do pokonania jest niecałe 137 km, w tym około 5772 m podejść i 5176 m zejść. A więc ile potrzeba dni, aby przejść MSB? Czas przejścia to kwestia indywidualna, najczęściej jest to jednak od trzech do sześciu dni. Trzy dni dla osób o świetnej kondycji, utrzymujących wysokie tempo na szlakach. Cztery dni dla osób o dobrej kondycji, pewnych pokonania do 40 km dziennie. Pięć dni dla osób preferujących spokojne tempo i dystans około 20-30 km dziennie. Sześć dni to opcja na nieśpieszną wędrówkę i długie odpoczynki.

Mały Szlak Beskidzki – mapa

JAK TRUDNY JEST MAŁY SZLAK BESKIDZKI?

Mały Szlak Beskidzki nie jest szlakiem trudnym technicznie czy logistycznie. Nie jest to też szlak bardzo widokowy. Większość trasy wiedzie przez lasy, miasteczka, sporadycznie serwując widoki strudzonym piechurom. Trudność pokonania MSB zależy głównie od czasu wędrówki, jaki sobie narzucimy i od kondycji, jaką posiadamy. Naturalnie pokonanie Małego Szlaku Beskidzkiego w trzy dni będzie wymagało dużo większego wysiłku niż pokonanie trasy w pięć dni. Niektóre podejścia mogą być nieco męczące, szczególnie w upale. Najbardziej uciążliwe w mojej ocenie jest podejście na Górę Żar, Lubogoszcz oraz Luboń Wielki.

Wejście na Górę Żar leżącą na Małym Szlaku Beskidzkim
Góra Żar (761 m)

GDZIE ZACZYNA I KOŃCZY SIĘ MAŁY SZLAK BESKIDZKI?

MSB zaczyna się w Bielsku-Białej, w dzielnicy Straconka, a kończy na Luboniu Wielkim. Trasę można pokonać w obu kierunkach. Ja zaczynałam z Bielska, bo było mi tam łatwiej dojechać pociągiem z Katowic. Na początek szlaku dotarłam autobusem o numerze 11, który kursuje z centrum miasta. Wysiąść należy na przystanku Górska Kościół. Schodząc z Lubonia Wielkiego miałam dużo szczęścia. Udało mi się złapać stopa do głównej ulicy, a dosłownie kolejne przejeżdżające auto zabrało mnie na dworzec autobusowy w Mszanie Dolnej, gdzie wskoczyłam w Rab-Bus do Krakowa. W Krakowie złapałam pociąg i tak wróciłam do Katowic.

Widoki z Małego Szlaku Beskidzkiego
Widok na Bielsko-Białą z Małego Szlaku Beskidzkiego

GDZIE SPAĆ NA MAŁYM SZLAKU BESKIDZKIM?

Na Małym Szlaku Beskidzkim jest naprawdę wiele opcji. Można spać w schroniskach, pensjonatach i hotelach, a także pokusić się o spanie w namiocie czy całkiem na dziko w wiatach znajdujących się na trasie. W praktyce najczęściej wychodzi z tego mix noclegów, szczególnie jeżeli planujesz przejście szlaku w trzy, bądź cztery dni. Jeżeli chodzi o rezerwacje w schroniskach to warto je zrobić. W maju nie miałam problemów z dostępnością łóżek, jednak docierając na miejsce po 19:00, bez wcześniejszej zapowiedzi, pocałowałabym klamkę. Z rezerwacją, personel schroniska czekał na mnie i to jeszcze w dodatku z otwartą kuchnią. Luksus!

Mały Szlak Beskidzki
Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim

JAK ZAPLANOWAĆ PRZEJŚCIE MAŁEGO SZLAKU BESKIDZKIEGO?

Moim celem było przejście Małego Szlaku Beskidzkiego w trzy dni. Finalnie ukończyłam tę trasę w cztery dni. Dlatego poniżej znajdziesz trzy plany na przejście MSB. Pierwszy – trzydniowy, który się nie powiódł. Drugi – czterodniowy, który faktycznie miał miejsce. Trzeci – czterodniowy, lepiej rozplanowany, gdybym od razu zakładała ukończenie szlaku w cztery dni. Dodatkowo jeszcze jedna mała rada dla osób rezerwujących noclegi w pensjonatach i hotelach. Po sprawdzeniu dostępności na booking.com, zadzwoń do obiektu i zapytaj o cenę. Ja aż dwa razy otrzymałam ofertę o około 100 złotych niższa od tej dostępnej online. Warto!

Mały Szlak Beskidzki | przejście w trzy dni

 • Dzień 1, Bielsko-Biała Straconka do Schroniska na Leskowcu, 37,5 km, 13 godzin
 • Dzień 2, Schronisko na Leskowcu do Myślenic [nocleg w hotelu], 52,5 km, 15,5 godziny
 • Dzień 3, Myślenice do Schroniska na Luboniu Wielkim, 46,5 km, 16,5 godziny

Mały Szlak Beskidzki | przejście w cztery dni

 • Dzień 1, Bielsko-Biała Straconka do Schroniska na Leskowcu, 37,5 km, 13 godzin
 • Dzień 2, Schronisko na Leskowcu do Myślenic [nocleg w hotelu], 52,5 km, 15,5 godziny
 • Dzień 3, Myślenice do Mszany Dolnej [nocleg w hotelu], 37 km, 13 godzin
 • Dzień 4, Mszana Dolna do Schroniska na Luboniu Wielkim, 9,5 km, 4 godziny

Mały Szlak Beskidzki | przejście w cztery dni

 • Dzień 1, Bielsko-Biała Straconka do Schroniska na Leskowcu, 37,5 km, 13 godzin
 • Dzień 2, Leskowiec do wiaty 49.7956558N, 19.8228906E [nocleg na dziko], 39 km, 12 godzin
 • Dzień 3, Wiata do Kasiny Wielkiej [nocleg w pensjonacie], 38 km, 13 godzin
 • Dzień 4, Kasina Wielka do Schroniska na Luboniu Wielkim, 22 km, 7,5 godziny

Pamiętajmy, że z Lubonia Wielkiego trzeba jeszcze zejść do Rabki-Zdrój i jest to dodatkowe 3,5 km.

Schronisko PTTK na Leskowcu na Małym Szlaku Beskidzkim
Schronisko PTTK na Leskowcu

GDZIE MOŻNA SIĘ ZAOPATRZYĆ W JEDZENIE I WODĘ?

Na Mały Szlak Beskidzki nie musisz zabierać ze sobą dużych zapasów jedzenia. Ja ruszyłam w drogę z prowiantem przeznaczonym na jeden dzień wędrówki i dbałam o to, aby cały czas mieć w plecaku kilka posiłków. Na trasie są schroniska, restauracje, a także sklepy spożywcze, więc co do zasady, nie ma problemu z zakupami. Zaopatrzenie w artykuły spożywcze może być jedynie utrudnione wędrując przez Beskidy w niedzielę, gdyż jest to dzień niehandlowy. Poza tym, świetną opcją jest nocleg w hotelach oferujących śniadanie w formie bufetu. Można się posilić przed startem i dzięki temu ograniczyć postoje, przynajmniej przez pierwsze kilka godzin. Poniżej lista miejsc, gdzie można się zaopatrzyć w jedzenie i picie.

Zaopatrzenie w jedzenie i picie na Małym Szlaku Beskidzkim

 • Schronisko na Hrobaczej Łące
 • Gastronomia Góra Żar Restauracja
 • Zajazd nad Przełęczą Kocierską
 • Chatka na Potrójnej
 • Chatka pod Potrójną
 • Schronisko PTTK na Leskowcu
 • Krzeszów sklep spożywczy
 • Zembrzyce sklep spożywczy
 • Myślenice sklep spożywczy
 • Schronisko PTTK na Kudłaczach
 • Gościniec pod Lubomirem
 • Mszana Dolna sklep spożywczy
 • Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim
Schronisko PTTK na Kudłaczach na Małym Szlaku Beskidzkim
Schronisko PTTK na Kudłaczach

JAK OZNAKOWANY JEST MAŁY SZLAK BESKIDZKI?

Mały Szlak Beskidzki jest oznakowany kolorem czerwonym na całej długości. Znaków jest sporo i są one dobrze widoczne, więc naprawdę ciężko się zgubić. Niemniej jednak zawsze warto mieć ze sobą mapę papierową, bądź elektroniczną wgraną wcześniej na telefon. Wpisując w aplikację mapy.cz pełną nazwę szlaku, wyświetla się cała trasa z Bielsko-Białej aż po Luboń Wielki. Na brak zasięgu czy Internetu nie można na MSB narzekać, ale tak jak w każdych górach, zdarza się, że łączność bywa słabsza. Dlatego koniecznie ściągnij mapy regionu wcześniej na telefon, tak aby działały offline bez zarzutu i niezależnie od okoliczności.

Oznakowanie Małego Szlaku Beskidzkiego
Oznakowanie Małego Szlaku Beskidzkiego

ILE KOSZTUJE PRZEJŚCIE MAŁEGO SZLAKU BESKIDZKIEGO?

Na przejście Małego Szlaku Beskidzkiego wydałam dokładnie 957 PLN i uważam, że jest to sporo, jak na cztery dni wędrówki w Polsce. Niemniej jednak, ja od pewnego czasu nie oszczędzam na komforcie. Lubię spać w wygodnym łóżku, szczególnie, gdy jestem bardzo zmęczona. Dlatego na noclegi wydałam aż 615 PLN. Kolejny wydatek to jedzenie na szlaku. Na zakupy spożywcze i posiłki w schroniskach wydałam łącznie 203 PLN. Zakupy w aptece – 89 PLN. Dojazd z Katowic do Bielska-Białej i z Rabki-Zdrój do Katowic – 50 PLN. Na pewno da się przejść MSB taniej, szczególnie jeżeli planujesz spać w namiocie, na dziko. Powodzenia!

Salamandra plamista na Małym Szlaku Beskidzkim
Salamandra plamista

To już wszystko, co musisz wiedzieć o Małym Szlaku Beskidzkim zanim wyruszysz w drogę. W ile dni planujesz pokonać tę trasę? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to