Miasta Brandenburgii czyli idealny kierunek na city break z Polski
Europa,  Niemcy

MIASTA BRANDENBURGII: IDEALNY KIERUNEK NA CITY BREAK Z POLSKI

Szukasz ciekawej i nietuzinkowej propozycji na city break z Polski? Lubisz zwiedzać miasta, ale nie chcesz rezygnować z przebywania w naturze? Zapraszam do Brandenburgii, regionu w północno-wschodnich Niemczech, który łączy historyczne dziedzictwo z urokami przyrody. To właśnie tutaj znajdziesz piramidę na wodzie, przepiękne punkty widokowe, majestatyczne pałace i królewskie ogrody. Nie zabraknie też uroczych uliczek, monumentalnych kościołów i parków miejskich. Więcej o miastach Brandenburgii w tekście poniżej.

CHOCIEBUŻ: ATRAKCJE TURYSTYCZNE

STARE MIASTO

Chociebuż to drugie, co do wielkości miasto Brandenburgii, leżące tylko 50 km za polską granicą. Zwiedzanie najlepiej zacząć od spaceru na Stary Rynek z barokowymi budynkami w żywych kolorach, licznymi restauracjami i kawiarniami. W drugiej kolejności warto wejść na wybudowaną w XIII wieku Wieżę Grodzką, czyli Spremberger Turm. Do pokonania jest dokładnie 131 schodków i 28 m wysokości. Wejście na taras widokowy jest możliwe codziennie, od godziny 10:00 do 18:00 lub 20:00 w zależności od sezonu. Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 2€. Dzieci poniżej 14 roku życia mogą wejść bezpłatnie. Ciekawym miejscem w Chociebużu jest również urocza uliczka z historycznymi domami garbarzy, czyli Gerberhäuser.

Chociebuż w Brandenburgii to idealny kierunek na city break z Polski
Chociebuż w Brandenburgii to idealny kierunek na city break z Polski
Gerberhäuser

MUZEA

W Chociebużu znajdują się dwa interesujące muzea, Apothekenmuseum i Wendisches Museum. W Apothekenmuseum zwiedzisz zabytkowe pomieszczenia apteki powstałej w 1850 roku, kupisz nietypowe rodzaje herbat i mieszanek ziołowych. Muzeum można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, konieczny jest wcześniejszy kontakt z obiektem celem umówienia terminu. Cena biletu to 5€ dla osoby dorosłej i 1,50 € dla dzieci. W Wendisches Museum poznasz poruszającą historię Serbołużyczan, mniejszości narodowej zamieszkującej uprzednio Łużyce, ziemie należące do Niemiec i Polski. Muzeum jest czynne od środy do niedzieli. Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu. Bilet wstępu kosztuje 2,5€ dla osoby dorosłej.

Muzeum aptekarstwa w mieście Chociebużu
Muzeum aptekarstwa w mieście Chociebużu
Apothekenmuseum

PARK & PAŁAC BRANITZ

Park Branitz to moje ulubione miejsce w Chociebużu. Ta niebywale piękna kompozycja sztuki ogrodowej rozciąga się na powierzchni ponad 620 ha i posiada dwie unikatowe piramidy. Jedna znajduje się na wodzie i jest miejscem pochówku niemieckiego księcia, projektanta parku, a druga jest położona na wzgórzu. W sercu parku znajduje się również późnobarokowy pałac, do którego warto zajrzeć. Zwiedzanie Pałacu Branitz jest możliwe od kwietnia do grudnia, codziennie, poza wtorkami, od godziny 10:00 do 16:00 lub 17:00 (w zależności od sezonu). Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 9€. Osoby niepełnoletnie wchodzą bez dodatkowych opłat. Park Branitz jest otwarty cały rok, można go zwiedzić bezpłatnie, o dowolnej porze.

Miasta Brandenburgii czyli idealny kierunek na city break z Polski
Miasta Brandenburgii czyli idealny kierunek na city break z Polski
Park & Pałac Branitz

COTTBUSER OSTSEE

Cottbuser Ostsee to największe sztuczne jezioro śródlądowe w Niemczech o łącznej powierzchni 19 km², które powstaje obecnie na terenie byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Docelowo ma to być największy sztuczny zbiornik wodny Europy, a także gigantyczny kompleks rekreacyjny. Moim faworytem w okolicy Cottbuser Ostsee jest zdecydowanie punkt widokowy o nazwie Glockenturm am Aussichtspunkt. Dotrzesz do niego używając następujących współrzędnych: 51.745915, 14.518599. Miejsce jest idealne, aby odpocząć w ciszy, a także obejrzeć zachód słońca. Ciekawym punktem jest również Ostsee Aussichtsturm Merzdorf, czyli 31-metrowa wieża, z której można podziwiać rozległe widoki na jezioro Cottbuser Ostsee.

Cottbuser Ostsee w Chociebużu
Cottbuser Ostsee w Chociebużu
Cottbuser Ostsee

POCZDAM: ATRAKCJE TURYSTYCZNE

POCZDAM NOWĄ PRAGĄ?

Jakim cudem to miasto nie jest popularne wśród Polaków? Szczerze, nie wiem, bo moim zdaniem może śmiało konkurować z Pragą, a nawet Paryżem. Poczdam to największe miasto Brandenburgii, idealna opcja na city break z Polski i prawdziwa „perełka” pomijana przez turystów kierujących się najczęściej do stolicy Niemiec, czyli Berlina. To była moja pierwsza wizyta w tym mieście i na pewno nie ostatnia. Poczdam zrobił na mnie ogromne wrażenie, nie tylko swoimi majestatycznymi pałacami, królewskimi zamkami i magicznymi ogrodami, ale także atmosferą, która tam panuje. Miasto jest duże, ale nie przytłacza. Jest pełne zabytków, ale też zieleni. Mam cichą nadzieję, że Poczdam zyska na popularności i będzie nową Pragą dla nas Polaków.

POCZDAM ROWEREM

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Poczdamu jest bez wątpienia wynajęcie roweru miejskiego. Miasto jest świetnie przystosowane do poruszania się na rowerze, co umożliwia szybki i sprawny dojazd do wielu atrakcji turystycznych, bez stania w korkach i tracenia czasu na szukanie parkingu. Powyższa mapa przedstawia propozycję wycieczki rowerowej, którą z powodzeniem można zrealizować w ciągu kilku godzin. Podążając moimi śladami, zobaczysz takie miejsca jak: Pałac Babelsberg (neogotyki pałac z XIX w.), Most Glienicke (dawniej łączący Berlin Zachodni ze wschodnimi Niemcami), Nowy Ogród (kompleks pałacowo-parkowy wpisany na listę UNESCO), Belvedere Pfingstberg (belweder na wzgórzu), Alexandrowka (kolonia rosyjska z początku XIX w.). Koszt wynajęcia roweru miejskiego w Poczdamie wynosi około 10€ za cały dzień.

Poczdam w Brandenburgii to idealny kierunek na city break z Polski
Poczdam w Brandenburgii to idealny kierunek na city break z Polski
Most Glienicke & Park Babelsberg

PARK & PAŁAC SANSSOUCI

Park i Pałac Sanssouci to bez wątpienia najsłynniejsza atrakcja Poczdamu. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zajmuje obszar prawie 300 ha i przyciąga rocznie setki turystów. Polecam zajrzeć do wnętrza pałacu, ale też pospacerować po królewskich ogrodach i odwiedzić mniej znane miejsca, takie jak Ruinenberg, Nowa Oranżeria czy Pawilon Chiński. Wejście do Parku Sanssouci jest bezpłatne. Aby wejść do pałacu, trzeba mieć bilet. Cena regularna to 14€ dla osoby dorosłej, rezerwacji najlepiej dokonać wcześniej online. Zwiedzanie jest możliwe codziennie, poza poniedziałkami, od 9:00 do 16:30 lub 17:30 (w zależności od sezonu). Pod pałacem trzeba być punktualnie, obowiązuje godzina wejścia z biletu.

Poczdam w Brandenburgii to idealny kierunek na city break z Polski
Poczdam w Brandenburgii to idealny kierunek na city break z Polski
Ruinenberg

UCKERMARK: ATRAKCJE TURYSTYCZNE

SIELANKOWY UCKERMARK

Tuż za naszą polską granicą, na wysokości województwa zachodnio-pomorskiego, rozciąga się niebywale fascynujący przyrodniczo rejon Brandenburgii. Uckermark zachwyca nieskazitelną fauną i florą, mnogością szlaków wodnych, pieszych i rowerowych. Znajdziesz tu czyste jeziora, nietknięte łąki, a także rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Ponad połowę obszaru regionu Uckermark zajmują tereny chronione, a Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest jednym z nich. Możesz go zwiedzić pieszo, wędrując przez pagórkowaty krajobraz, kajakiem, pływając po przejrzystych jeziorach lub rowerem, przemierzając malownicze alejki. Wybór należy do Ciebie! Ja ponownie postawiłam na rower i pokonałam trasę widoczną na mapie poniżej.

PARK NARODOWY DOLINY DOLNEJ ODRY

Trasa, którą pokonałam rowerem w Parku Narodowym Doliny Dolnej Odry miała łącznie 26 km (w obie strony). Wystartowałam z miejscowości Schwedt/Oder i w pierwszej kolejności udałam się do Criewen, aby zobaczyć słynny Schloss Criewen i zamienić kilka słów z rangerem w Centrum Informacji Parku Narodowego. Uważam, że warto tam wstąpić, obejrzeć interaktywne wystawy i dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu parku narodowego. Potem ruszyłam dalej do Stützkow, aby wspiąć się po schodach na punkt widokowy o nazwie Aussichtspunkt am Richterberg. Istotna uwaga! Po przejechaniu mostu należy skręcić w prawo, a nie w lewo. Niestety punkt widokowy jest nieprawidłowo zaznaczony na google maps.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry

MUZEUM TYTONIU

Kolejnym ciekawym punktem na mapie Uckermark jest Muzeum Tytoniu, czyli Tabakmuseum Vierraden. Mimo że palaczem nie jestem i raczej nie zostanę, postanowiłam sprawdzić to miejsce. Budynek jest trzypiętrową stodołą przez lata służącą do suszenia i produkcji tytoniu. Dzisiaj można tu poznać przebieg pracy plantatorów, tradycyjne i nowoczesne metody uprawy oraz obróbki tytoniu, celem wytworzenia tabaki, cygar czy papierosów. Mnie osobiście najbardziej zauroczyły klimatyczne pomieszczenia budynku, a szczególnie stylowy pokój z plakatami na parterze. Muzeum jest otwarte od maja do września, w czwartki i piątki od 10:00 do 16:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 17:00. Koszt biletu to 2€ dla osoby dorosłej.

Muzeum Tytoniu w Uckermark
Muzeum Tytoniu w Uckermark
Muzeum Tytoniu

FRANKFURT NAD ODRĄ: ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MIASTO

Frankfurt nad Odrą to czwarte, co do wielkości miasto Brandenburgii, połączone z polskimi Słubicami blisko trzystumetrowym nadodrzańskim mostem. Oba miasta są tak ściśle ze sobą powiązane, że zarówno mieszkańcy, jak i turyści traktują je jak wspólną przestrzeń miejską. Frankfurt nad Odrą najlepiej jest zwiedzać spacerując nieśpiesznie uliczkami miasta. Proponuję zacząć od wspomnianego wcześniej mostu granicznego i przejść się promenadą w kierunku Kościoła Mariackiego. Jest to piękny budynek w stylu ceglanego gotyku, do którego warto zajrzeć. Godnym uwagi miejscem jest również Fischerstraße, czyli niepozorna uliczka z domami w pastelowych kolorach. Co ciekawe, trafiłam do niej całkowicie przypadkiem.

Frankfurt nad Odrą w Brandenburgii
Frankfurt nad Odrą w Brandenburgii
Frankfurt nad Odrą

KOZIA WYSPA

Frankfurt nad Odrą jest kolejnym dowodem na to, że można zwiedzać miasta, nie rezygnując z przebywania w naturze. Oazą zieleni jest tutaj Kozia Wyspa, czyli rozległy teren rekreacyjny z licznymi alejami spacerowymi, miejscami do wypoczynku, punktami widokowymi i plażą odrzańską. Na wyspę dotrzesz z centrum miasta spacerem w około 20 minut, przechodząc przez jeden z mostów, północny lub południowy. Wschodnia część wyspy pozostaje praktycznie nietknięta. Zachodnią część wyspy stanowi natomiast park z promenadą i rabatami kwiatowymi, a także rzeźbami symbolizującymi Odrę. Co więcej, teren wyspy jest siedliskiem ponad stu gatunków zwierząt i roślin. Naprawdę można się tu poczuć jak w rezerwacie przyrody!

Kozia Wyspa we Frankfurcie nad Odrą
Kozia Wyspa we Frankfurcie nad Odrą
Kozia Wyspa

LENNÉPARK

Lennépark to największy park we Frankfurcie nad Odrą, noszący imię swojego architekta, Petera Josepha Lenné. Co ciekawe, ten urządzony w angielskim stylu obszar zieleni jest drugim najstarszym parkiem publicznym w Niemczech. Cały obiekt zajmuje niecałe 9 ha, ma 900 m długości i 95 m szerokości. Na jego terenie znajduje się sztuczny wodospad, fontanny i dziesiątki rzeźb oraz pomników. To, co jednak szczególnie zaskakuje odwiedzających park, to bogata gatunkowo różnorodność drzew, które zostały posadzone wzdłuż ścieżek. Można tu spotkać grupę miłorzębów, północnoamerykańskie drzewo hakowe, młode sekwoje pierwotne oraz drzewo morwowe. Do parku dotrzesz z centrum miasta pieszo w kilka minut.

Miasta Brandenburgii czyli idealny kierunek na city break z Polski
Miasta Brandenburgii czyli idealny kierunek na city break z Polski
Lennépark

To już wszystko o miastach Brandenburgii. Gdzie wybierasz się najpierw? Do Poczdamu czy do Chociebuża? Daj znać w komentarzu!

Wpis powstał we współpracy z German National Tourist Board oraz regionem Brandenburgia.


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to