Prachowskie Skały w Czeskim Raju
Czechy,  Europa

ZŁOTY SZLAK W CZESKIM RAJU: PLAN NA 6-DNIOWĄ WĘDRÓWKĘ [2024]

Złoty Szlak w Czeskim Raju został oficjalnie podzielony na 6 etapów, czyli 6 dni wędrówki. Niemniej jednak odległości na trasie nie są długie, przewyższenia pozostają niewielkie, dlatego warto połączyć dwa ostatnie etapy w jeden. Tym samym 5 dni spędzisz na szlaku, a kolejny, szósty w Prachowskich Skałach. Poniżej znajdziesz gotowy plan na 6-dniową wędrówkę Złotym Szlakiem wraz z atrakcjami Czeskiego Raju, których nie można pominąć. Praktyczne informacje o szlaku zebrałam w osobnym wpisie. Zapraszam do lektury!

DZIEŃ 1 | Mladá Boleslav – Mnichovo Hradiště

Jeżeli miałabym zrezygnować z jakieś etapu Złotego Szlaku, aby nieco skrócić trasę, bądź zaoszczędzić czas to byłby to ten pierwszy etap. Głównie dlatego, że szlak prowadzi z jednego miasta do drugiego, sporo po asfalcie i przy ruchliwych drogach. Jeżeli jednak nie zrezygnujesz z tego etapu to po drodze zobaczysz dwa ciekawe zamki, a mianowicie Zamek Michalovice i Zamek Zvířetice, przejdziesz przez piękny las, a odbijając na sekundę ze szlaku w miejscowości Klokočka zobaczysz również uroczą Kaplicę Św. Stapina.

Długość szlaku: 24 km, 7 godzin
Suma podejść: 248 m
Suma zejść: 249 m

Pierwszy etap Złotego Szlaku w Czeskim Raju
Pierwszy etap Złotego Szlaku

DZIEŃ 2 | Mnichovo Hradiště – Libošovice

Etap drugi Złotego Szlaku jest bardzo różnorodny. Pierwsza atrakcja dnia to Zamek Valečov, do którego moim zdaniem warto wejść. Potem będziesz mijać punkt widokowy Vyhlídkové Místo Klamorna, a następnie Drábské Světničky, ruiny XIII-wiecznego skalnego zamku, niestety obecnie na stałe zamknięte. Później szlak poprowadzi Cię przez Studený Průchod, czyli wąski korytarz skalny i na punkt widokowy Staré Hrady u Příhraz z długimi schodami. Na koniec dnia Twoim oczom ukaże się potężny Zamek Kost.

Długość szlaku: 23 km, 7 godzin
Suma podejść: 362 m
Suma zejść: 320 m

Drugi etap Złotego Szlaku w Czeskim Raju
Punkt widokowy Vyhlídkové Místo Klamorna

DZIEŃ 3 | Libošovice – Turnov

Etap trzeci Złotego Szlaku jest pełen atrakcji dlatego dobrze jest zacząć wędrówkę z samego rana. Pierwszy ciekawy punkt to Zamek Trosky. Osobiście uważam, że warto wejść do środka i wspiąć się na jego wieże. Następnie dotrzesz do Zamku Hrubá Skála z pięknym dziedzińcem i skalnego miasta o tej samej nazwie. Ja tutaj zboczyłam ze Złotego Szlaku, aby powędrować ciasnymi korytarzami i jak najwięcej zobaczyć. Oto kilka wartych uwagi punktów widokowych, Zámecká Vyhlídka, Mariánská Vyhlídka, Vyhlídka Na Kapelu, Vyhlídka U Lvíčka i Janova Vyhlídka. Kolejne świetne miejsca na trasie to Zamek Valdštejn i Hlavatice.

Długość szlaku: 25 km, 10 godzin
Suma podejść: 534 m
Suma zejść: 550 m

Zamek Trosky w Czeskim Raju
Zamek Trosky

DZIEŃ 4 | Turnov – Malá Skála

Etap czwarty Złotego Szlaku zrobił na mnie ogromne wrażenie, a to za sprawą Zamku Vranov w miejscowości Malá Skála. Wejście do środka to konieczność, warto też sprawdzić punkt widokowy Vyhlídka Zahrádka. Inne atrakcje na trasie to Zamek Frýdštejn i skalne miasto Besedicke Skały, które warto dokładnie zwiedzić wraz z punktem widokowym Vyhlídka Sokol. Besedicke Skały znajdują się za miasteczkiem Malá Skála, jednak ja zrobiłam je dnia czwartego i potem wróciłam się do miasta na nocleg. Dzień piąty to najdłuższy dystans do przejścia, tego dnia chciałam się już tylko skupić na dotarciu do Jiczyna.

Długość szlaku: 17 km, 8 godzin (z detourem)
Suma podejść: 643 m
Suma zejść: 637 m

Zamek Vranov w Czeskim Raju
Zamek Vranov

DZIEŃ 5 | Malá Skála – Jiczyn

Tego dnia połączyłam dwa etapy Złotego Szlaku przechodząc łącznie 34 km. Taką decyzję podjęłam z kilku względów. Łączny dystans nie jest długi, przewyższenia nie są wielkie, a w dodatku nie byłam w stanie znaleźć noclegu w okolicy Kozákov, czyli tam, gdzie według oryginalnie wytyczonego planu wędrówki powinnam była się zatrzymać. Etap piąty to wejście na najwyższą górę Czeskiego Raju Kozákov (744 m), wieża widokowa Rozhledna Hamštejn, wejście na górę Tábor (683 m) oraz linia mety i fanfary w Jiczynie.

Długość szlaku: 34 km, 10 godzin
Suma podejść: 1053 m
Suma zejść: 1038 m

Besedicke Skały w Czeskim Raju
Besedicke Skały

DZIEŃ 6 | Prachowskie Skały

Prachowskie Skały leżą kilka kilometrów za Jiczynem i aby je zobaczyć trzeba zarezerwować sobie jeden dzień więcej. Moim zdaniem jest to najbardziej okazałe skalne miasto Czeskiego Raju, więc warto, o ile masz czas i oczywiście chęci. Opcje są dwie. Albo wrócisz po auto do Mladá Boleslav autobusem i potem cofniesz się samochodem do Prachowskich Skał, albo podjedziesz kawałek autobusem, resztę przejdziesz pieszo i dopiero po zakończonym zwiedzaniu skalnego miasta złapiesz ponownie autobus do Mladá Boleslav. A jeżeli jeszcze Ci mało, polecam Klokocske Skały. One również mieszczą się w tym regionie. Powodzenia!

Prachowskie Skały w Czeskim Raju
Prachowskie Skały

Oto mój plan na 6-dniową wędrówkę Złotym Szlakiem w Czeskim Raju. Planujesz zrobić całą trasę czy tylko jej część? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to