Australia,  Tasmania

CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WYJŚCIEM W GÓRY NA TASMANII?

„W Australii nie ma, gdzie pochodzić po górach”. Nic bardziej mylnego. Zapraszam na Tasmanię, gdzie czekają na Ciebie wielodniowe trasy piesze i strome pasma górskie niewiele różniące się od tych, które my Polacy znamy z Tatr. Czy jest coś, co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii? Oczywiście. Jest tego nawet sporo. Pogoda bywa szalenie zmienna, śnieg może spaść nawet latem, a oznakowanie szlaków pozostawia wiele do życzenia. Nieźle, prawda? Poniżej więcej informacji o chodzeniu po górach na Tasmanii.

JAKIE SĄ STOPNIE TRUDNOŚCI SZLAKÓW NA TASMANII?

Stopień trudności szlaków pieszych na Tasmanii jest oceniany w skali od 1 do 5, podobnie jak w innych stanach Australii. Niestety system ten nie jest idealny. Większość wielodniowych tras na Tasmanii to 5-tka, jednak wymagają one posiadania innych umiejętności. Porównajmy sobie Frenchman’s Cap i Mount Anne Circuit. Oba szlaki zostały formalnie ocenione jako 5. Frenchman’s Cap to trudny szlak z wieloma stromymi podejściami, natomiast Mount Anne Circuit wymaga pokonania pionowych ścian z dużą ekspozycją. Jaki z tego morał? Nie sugeruj się wyłącznie stopniem trudności szlaku i koniecznie poczytaj więcej na jego temat.

CZY SZLAKI NA TASMANII SĄ DOBRZE OZNAKOWANE?

Co do zasady, jednodniowe szlaki piesze na Tasmanii są dobrze oznakowane. Łatwe trasy wielodniowe i te o umiarkowanym stopniu trudności, na przykład Walls of Jerusalem czy Overland Track, są również dość dobrze oznakowane. Trudne trasy wielodniowe, szczególnie te w Southwest National Park, są często bardzo słabo oznakowane lub całkowicie nieoznakowane. Oznacza to, że w ogóle nie uświadczysz tam znaków lub zobaczysz znaki niestandardowe, stworzone przez innych ludzi. Najczęściej są to kopce kamieni, wstążki i strzałki. Nawigacja w górach na Tasmanii to nie lada wyzwanie. Poniżej wskazówki jak sobie z nią poradzić.

Co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii?
Mount Anne Circuit

JAK NAWIGOWAĆ W GÓRACH NA TASMANII?

Papierowa mapa to podstawa. Niezależnie czy przemierzasz szlaki w Tatrach, Alpach czy na Tasmanii. Sugeruję zakup mapy danego pasma górskiego w skali 1:50 000. Dodatkowo warto wypróbować aplikację AllTrails, która świetnie sprawdza się nie tylko na Tasmanii, ale i w całej Australii. Jest tylko jeden kruczek. Na tasmańskich szlakach nie ma Internetu, a dostęp do map offline w aplikacji AllTrails jest dodatkowo płatny w postaci rocznej subskrypcji. Niemniej jednak uważam, że warto się skusić. Aplikacja AllTrails pomogła mi w nawigacji podczas wielu moich wędrówek, między innymi na Western Arthurs Traverse i Federation Peak.

JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH NA TASMANII?

Tak jak wspomniałam w poprzednim akapicie Internet w górach na Tasmanii to rzadkość. To samo z zasięgiem. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia nie będziesz mógł zadzwonić na 000 (numer ratunkowy). Dlatego tak ważne jest posiadanie przy sobie Personal Locator Beacon (PLB), czyli nadajnika radiowego, który umożliwia zlokalizowanie osoby będącej w stanie zagrożenia. Takie urządzenie można kupić lub wynająć, na przykład w sklepie Geographica w centrum Hobart. Nowsze nadajniki typu Garmin inReach posiadają również dodatkowe funkcje (wysyłanie wiadomości tekstowych, sprawdzanie pogody).

Westpac Rescue Helicopter
Westpac Rescue Helicopter

CO DZIEJE SIĘ PO AKTYWACJI PLB NA TASMANII?

Po aktywacji Personal Locator Beacon (PLB) na miejsce wypadku wysyłane są służby ratunkowe (najczęściej helikopter). Akcja ratunkowa na Tasmanii jest opłacana przez rząd stanowy, ale tylko dla rezydentów tego stanu. Jako turysta pamiętaj o wykupieniu prywatnego ubezpieczenia, które pokryje koszt interwencji z udziałem helikoptera oraz ewentualną hospitalizację. Dodatkowo pragnę podkreślić, że użycie PLB powinno być tratowane jako ostateczność. Aktywuj urządzenie tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia (poważne urazy mechaniczne, ukąszenie węża) i gdy inna forma komunikacji jest niemożliwa.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED WYJŚCIEM W GÓRY NA TASMANII?

Co jeszcze musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii? Po pierwsze, niektóre szlaki piesze słyną z tego, że są podmokłe i bagniste. Do takich szlaków należy między innymi Frenchman’s Cap oraz Western & Eastern Arthurs Traverse. To jeszcze nie wszystko. Błoto oznacza również pijawki. Nie wiem jak Ty, ale ja ich nie cierpię, dlatego na moich nogach po raz pierwszy w życiu zagościły stuptuty (ochraniacze na buty). Po drugie, warto podkreślić, że na tasmańskich szlakach nie ma drabinek, metalowych klamr czy łańcuchów. Pokonanie ścian o dużej ekspozycji wymaga podstawowych umiejętności wspinaczki (tj. użycia rąk i nóg).

Co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii?
Western Arthurs Traverse

CO SPAKOWAĆ W GÓRY NA TASMANII?

Rejony górskie na Tasmanii słyną z kapryśnej i zmiennej pogody. Na szlaku trzeba być samowystarczalnym i przygotowanym na każde warunki pogodowe. Silny wiatr, intensywne opady deszczu i śniegu zdarzają się w górach nawet latem. Osobiście doświadczyłam tego w październiku 2021, robiąc słynny Overland Track. Dnia szóstego obudziłam się nieco zaskoczona, że nadciąga burza. Godzinę później okazało się, że to jednak nie była burza, a zamieć śnieżna, która nie zostawiała na mnie suchej nitki. Nie wiesz co zabrać ze sobą na wielodniową wyprawę w tasmańskie góry? Tutaj dowiesz się co spakować na Western Arthurs Traverse.

GDZIE NOCOWAĆ W GÓRACH NA TASMANII?

Szlaki piesze na Tasmanii mają ściśle wyznaczone miejsca do nocowania. Są to pola namiotowe lub bezobsługowe chatki. Nie praktykuje się spania na dziko, chyba że w nagłych wypadkach typu załamanie pogody. Popularne szlaki piesze mają obozowiska wyposażone w toaletę i zbiornik z deszczówką. Mniej znane trasy (np.: Western & Eastern Arthurs Traverse) nie mają zbiorników z deszczówką, więc wodę należy uzupełniać z natury. Najbardziej dzikie rejony (np.: trasa z Farmhouse Creek na Federation Peak) nie mają nawet toalet. Pamiętaj o zasadzie leave no trace. Koniecznie spakuj łopatkę, aby zakopać swoje odchody.

Pine Valley Hut
Obozowisko Pine Valley

CZY CHODZENIE PO GÓRACH NA TASMANII JEST BEZPŁATNE?

Wstęp do parków narodowych na Tasmanii jest możliwy tylko z aktualną przepustką. Zakupu dokonasz bez problemu online. Przepustkę należy wydrukować przed podróżą i umieścić na desce rozdzielczej auta. Dodatkowo niektóre wielodniowe szlaki piesze wymagają dokonania bezpłatnej rezerwacji. System rezerwacyjny został stworzony po to, aby kontrolować ilość osób na szlaku i chronić niezwykle wrażliwe obszary przyrody. Listę szlaków wymagających rezerwacji znajdziesz tutaj. Dodatkowe opłaty są pobierane tylko na dwóch wielodniowych szlakach na Tasmanii. Jest to Overland Track (sezon letni) i Three Capes Walk.

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO TASMANII?

Nie ma wątpliwości, że po Tasmanii najlepiej poruszać się samochodem. Komunikacja publiczna odpada, bo nie dotrzesz nią do miejsc, gdzie rozpoczynają się szlaki piesze. Alternatywą może być transport prywatny. Na Tasmanii istnieje kilka firm, które oferują przejazdy typowo dla osób chodzących po górach. Ewentualnie możesz też spróbować dogadać się z kimś na Facebooku. Jest tam kilka grup zrzeszających entuzjastów pieszych wędrówek. Właśnie tak poznałam Mike’a, który zaoferował mi przejazd z Lake St Clair do Cradle Mountain po ukończeniu Overland Track. Jego propozycja okazała się najtańszą opcją, aby wrócić po auto.

Co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii?
Obozowisko Edgar Dam

To już wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii. Który wielodniowy szlak planujesz zrobić w najbliższej przyszłości? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to