Zamek Trosky w Czeskim Raju
Czechy,  Europa

ZŁOTY SZLAK W CZESKIM RAJU: TRASA, OPIS SZLAKU, NOCLEGI [2024]

Złoty Szlak liczy niecałe 120 km i biegnie przez serce Czeskiego Raju, regionu położonego w północnych Czechach, niecałe 400 km z Katowic i 200 km z Wrocławia. Jest to obszar cenny geologicznie, różnorodny przyrodniczo i pełen historii. Znajdziesz tu przepiękne formacje skalne z masą schodów, punktów widokowych i wąskich korytarzy, a także górujące na wzgórzach majestatyczne zamki. Poniżej więcej informacji o trasie, opis szlaku, rekomendowane noclegi i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

ILE POTRZEBA DNI, ABY PRZEJŚĆ ZŁOTY SZLAK?

Złoty Szlak, po czesku Zlatá Stezka, to trasa mierząca prawie 120 km i biegnąca przez najpiękniejsze atrakcje Czeskiego Raju. Szlak został oficjalnie podzielony na 6 etapów, czyli 6 dni wędrówki plus siódmy dzień warto zarezerwować na zwiedzanie Prachowskich Skał, czyli skalnego miasta leżącego nieopodal Jiczyna, gdzie Złoty Szlak kończy swój bieg. Oczywiście trasę można pokonać szybciej i ze względu na nieduże przewyższenia warto to zrobić. Ja rozpisałam sobie ten szlak na 5 etapów, czyli 5 dni wędrówki plus szósty dzień spędziłam eksplorując Prachowskie Skały. Szczegółowy plan mojej wędrówki wraz z podziałem na poszczególne dni znajdziesz we wpisie, Złoty Szlak w Czeskim Raju: plan na 6-dniową wędrówkę [2024].

Złoty Szlak Czeskiego Raju – mapa

JAK TRUDNY JEST ZŁOTY SZLAK?

Złoty Szlak, podobnie jak Malerweg, jest odpowiedni dla osób rozpoczynających swoją przygodę z długim dystansem. Szlak wije się przez rezerwaty przyrody, ale przebiega też przez miasta. Podążając moim planem na 6-dniową wędrówkę, tylko jeden wieczór wypada w miasteczku (Libošovice), gdzie nie ma sklepu spożywczego. W pozostałe dni nie ma problemu z uzupełnieniem zapasów jedzenia. Poza tym, na trasie jest wiele barów i restauracji, gdzie można zjeść coś ciepłego. Pamiętaj tylko, aby wybrać się na szlak w sezonie. Wtedy wszystko jest otwarte i nie trzeba planować posiłków. Poza sezonem, miej na uwadze, że część infrastruktury gastronomicznej, jak i atrakcji turystycznych Czeskiego Raju, będzie niestety zamknięta.

Schody na Złotym Szlaku w Czeskim Raju
Staré Hrady u Příhraz

KIEDY PRZEJŚĆ ZŁOTY SZLAK?

Odpowiedź brzmi w sezonie! Ja wybrałam się na Złoty Szlak w kwietniu i jest to trochę za wcześnie. Czesi budzą się do życia po zimie w maju i to właśnie wtedy rekomenduję najwcześniej wybrać się na szlak. Dzięki temu masz pewność, że restauracje będą otwarte. Istnieje też mniejsze ryzyko, że trafisz na zamkniętą kasę w zamkach. Większość zamków w Czeskim Raju jest otwarta od wtorku do niedzieli w miesiącach maj, czerwiec i wrzesień, a zwiedzanie w poniedziałek jest możliwe tylko w lipcu i sierpniu. Skalne Miasta Czeskiego Raju są otwarte we wszystkie dni tygodnia przez okrągły rok, więc tu nie ma żadnego problemu. Ostatni miesiąc, aby wybrać się na Złoty Szlak to wrzesień. Od października wszystko się ponownie zamyka.

GDZIE ZACZYNA I KOŃCZY SIĘ ZŁOTY SZLAK?

Złoty Szlak zaczyna się w miejscowości Mladá Boleslav, a kończy w Jiczynie. Trasę można pokonać w dowolnym kierunku. Ja wybrałam ten standardowy i myślę, że była to dobra decyzja. Do Czeskiego Raju najłatwiej jest dojechać samochodem. Wówczas z Jiczyna można wrócić do Mladá Boleslav po auto busem. Czy dojazd komunikacją miejską jest możliwy? Tak! Ale będzie skomplikowany, szczególnie jeżeli mieszkasz w północnej Polsce. W moim przypadku podróż z Jiczyna do Katowic trwała 6 godzin i liczyła aż trzy przesiadki. Pierwszy pociąg na trasie Jiczyn – Nymburk, kolejny Nymburk – Kolín i jeszcze jeden Kolín – Ołomuniec, aby finalnie w Ołomuńcu wsiąść w Flixbusa do Katowic. Auto jest zdecydowanie wygodniejsze.

Wieża widokowa w Czeskim Raju
Hlavatice

GDZIE REZERWOWAĆ NOCLEGI?

Jak najbliżej szlaku! Naturalnie nikt z nas nie lubi robić dodatkowych kilometrów, aby dotrzeć do miejsca noclegowego. Co ciekawe, mimo że na Złoty Szlak wybrałam się poza sezonem to z rezerwacją noclegów nie miałam problemu. Wybór miejsc noclegowych jest naprawdę duży, zaczynając od prywatnych kwater, po pensjonaty, a kończąc na stylowych hotelach. Jedyna miejscowość, gdzie może być ciężej z noclegiem to Libošovice. Na booking.com byłam w stanie znaleźć tylko jeden obiekt. Jednak przechodząc przez miasteczko widziałam sporo tablic ogłoszeniowych z noclegami. Myślę, że w tym przypadku warto poszukać noclegu również poprzez wyszukiwarkę google. Poniżej nieco więcej o dwóch wybitnych hotelach na trasie.

BELLA CASA

Bella Casa to butikowy hotel z przepięknym wnętrzem i włoską restauracją. Obiekt mieści się w Mnichovo Hradiště i jest świetną opcją na nocleg po pierwszym etapie wędrówki. Uroczy i kameralny hotel z rewelacyjną obsługą, genialnym wystrojem i przepysznym jedzeniem. Szczerze polecam, wybitne miejsce.

RESORT KOVÁRNA

Resort Kovárna to nietuzinkowe miejsce dla fanów wysublimowanych wnętrz, nieco przypominających pałac czy zamek. Obiekt mieści się w Frýdštejn i będziesz go mijać czwartego dnia wędrówki. Każdy apartament jest tu wyjątkowy, robi ogromne wrażenie, a to wszystko dopełnia przepyszna kuchnia i świetna obsługa.

Noclegi na Złotym Szlaku
Hotel w Czeskim Raju
Bella Casa & Resort Kovárna

JAKIE SKALNE MIASTA WARTO ZOBACZYĆ W CZESKIM RAJU?

W Czeskim Raju jest sporo do zwiedzania. Zacznijmy więc od skalnych miast. Po drodze przejdziesz przez Hruba Skała i Besedicke Skały. Te dwa skalne miasta leżą centralnie na Złotym Szlaku. Prachowskie Skały znajdują się kilka kilometrów za Jiczynem i dlatego lepiej jest je odwiedzić dzień przed lub po zakończeniu wędrówki, idealnie podjeżdżając tam autem. Ewentualnie część dystansu z Jiczyna do Prachowskich Skał można pokonać autobusem. Kolejne skalne miasto w Czeskim Raju to Klokocske Skały. Miejsce leży z dala od szlaku i oczywiście warto je zobaczyć, jednak w trakcie wędrówki będzie to trudne, ze względu na dużą ilość kilometrów do nadłożenia. Bilet wstępu obowiązuje tylko do Prachowskich Skał (100 Kč dla dorosłego).

JAKIE ZAMKI WARTO ZOBACZYĆ W CZESKIM RAJU?

Zamków w Czeskim Raju jest mnóstwo! W trakcie wędrówki Złotym Szlakiem raczej nie będziesz mieć czasu, aby wejść do każdego z nich. Niemniej jednak uważam, że kilka z nich warto odwiedzić. Moje top trzy zamki w Czeskim Raju to Zamek Vranov, Zamek Trosky i Zamek Valečov. Zamek Vranov wisi na stromej skale nad rzeką Izerą w miejscowości Malá Skála. Bilet wstępu kosztuje 70 Kč dla dorosłego. Zamek Trosky to chyba najsłynniejszy zamek Czeskiego Raju. Jego wieże zostały wzniesione na dwóch potężnych bazaltowych skałach. Bilet wstępu wynosi 160 Kč dla dorosłego. Zamek Valečov mieści się za Mnichovo Hradiště i jest uważany za jeden z najładniejszych czeskich skalnych grodów. Za bilet dla osoby dorosłej zapłacisz 50 Kč.

Zamek Valečov w Czeskim Raju
Zamek Valečov

JAK OZNAKOWANY JEST ZŁOTY SZLAK?

Nawigacja na Złotym Szlaku nie jest trudna. Trasa jest oznakowana na czerwono, klasycznym znakiem, jaki możemy spotkać w górach w Polsce. Niemniej jednak przed wyjściem na szlak i tak rekomenduję ściągnąć sobie mapę regionu na telefon, tak aby działała ona offline. Oznakowanie trasy jest dobre, ale bywały momenty, gdzie musiałam na chwilę stanąć i spojrzeć na mapę, aby upewnić się, że idę w odpowiednim kierunku. Internet działa całkiem nieźle na terenie Czeskiego Raju, ale chwilami może być za słaby, aby załadować mapę. Stąd sugestia, aby ściągnąć ją wcześniej na telefon. Do nawigacji na Złotym Szlaku polecam aplikację mapy.cz, a trasę mojej wędrówki wraz z podziałem na poszczególne dni znajdziesz tutaj.

ILE KOSZTUJE PRZEJŚCIE ZŁOTEGO SZLAKU?

Na przejście Złotego Szlaku wydałam 1587 PLN. Dojazd komunikacją miejską z Katowic do Jiczyna i z powrotem wyniósł mnie 251 PLN. Noclegi na szlaku kosztowały mnie 674 PLN. Jednak z dwoma opisanymi wyżej obiektami podjęłam współpracę, więc nie jest to pełna kwota. Pora podliczyć wydatki na jedzenie. Ostatnio mam taką zasadę, że nie oszczędzam na jedzeniu i jeżeli jest opcja zjedzenia pełnowartościowego posiłku w restauracji to z niej korzystam. Tym samym na jedzenie w restauracjach wydałam 341 PLN, a na zakupy spożywcze 265 PLN. Ostatnia kwestia to bilety wstępu, które kosztowały mnie 56 PLN. W większości miejsc w Czeskim Raju można płacić kartą, ale w mniejszych barach czy knajpach niezbędna jest gotówka.

Oznakowanie Złotego Szlaku
Oznakowanie Złotego Szlaku

To już wszystko, co musisz wiedzieć o Złotym Szlaku w Czeskim Raju. Kiedy planujesz przejść tę trasę? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to