Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY STIRLING RANGE

Nie ma co się oszukiwać. Australia nie słynie z wysokich szczytów górskich, ale jest tutaj kilka miejsc z przyzwoitymi trasami trekkingowymi. Jeżeli tak jak ja kochasz chodzić po górach to koniecznie wpadnij do Parku Narodowego Stirling Range. Jest to moja ulubiona atrakcja turystyczna w Zachodniej Australii i największe pasmo górskie w tej części kontynentu. Niektóre trasy dają nieźle popalić! W tym wpisie znajdziesz szczegółowy opis szlaków pieszych i dowiesz się więcej o Parku Narodowym Stirling Range.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Stirling Range znajduje się w Zachodniej Australii, około 450 km na południowy wschód od Perth. Jest to jedyne tak duże pasmo górskie w tym rejonie Australii. Miejsce jest odizolowane od cywilizacji. Na terenie parku narodowego nie ma sklepów spożywczych, ani stacji benzynowej. Najbliższe, większe miasto to Albany, położone niecałe 100 km na południe od parku narodowego. Natomiast najbliższa stacja benzynowa znajduje się w Amelup, około 15 km od parku narodowego. Niestety nie jest czynna całą dobę.

POGODA

Park Narodowy Stirling Range słynie z kapryśnej pogody. Nawet w australijskich górach trzeba być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Stirling Range to również jedyne miejsce w Zachodniej Australii, gdzie zimą czasami pada śnieg. Niemniej jednak jest to nadal kierunek całoroczny. Byłam tu dwukrotnie, w styczniu (australijskie lato) oraz w czerwcu (australijska zima) i ani razu pogoda nie przeszkodziła mi w chodzeniu po górach. Latem po prostu było trochę za gorąco, a zimą momentami zimno.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Stirling Range wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

W Parku Narodowym Stirling Range nie ma informacji turystycznej. Z Internetem bywa różnie. Czasami można złapać zasięg, a czasami jest z tym problem. Jeżeli potrzebujesz o coś dopytać, najlepiej udać się do jednego z prywatnych obozowisk, Mt Trio Bush Camp & Caravan Park lub Stirling Range Retreat. Tam w ciągu dnia zawsze jest obsługa, która z pewnością Ci pomoże. W Stirling Range Retreat uzyskasz też broszurę z informacjami o szlakach pieszych. Najbliższe placówka Visitor Centre znajduje się w Albany.

NOCLEGI

Obecnie w Parku Narodowym Stirling Range można nocować tylko na prywatnych obozowiskach. Pole namiotowe Moingup Spring zostało zniszczone w pożarach buszu na przełomie 2019/2020 i do tej pory pozostaje zamknięte. Mt Trio Bush Camp & Caravan Park znajduje się na północy parku i oferuje pola namiotowe z dostępem do prądu, jak i bez. Stirling Range Retreat znajduje się w pobliżu Bluff Knoll i poza polem namiotowym posiada również kabiny sypialne. Oba obozowiska mają łazienkę, toalety i kuchnię.

Mt Trio Bush Camp & Caravan Park
Mt Trio Bush Camp & Caravan Park

ATRAKCJE

W Parku Narodowym Stirling Range znajduje się 6 dobrze oznakowanych szlaków pieszych, prowadzących na szczyty mierzące od 700 metrów do 1100 metrów. Wszystkie szlaki są relatywnie krótkie o dość dużym przewyższeniu. Bluff Knoll (1095 m) jest najwyższym i najczęściej zdobywanym szczytem w paśmie górskim. Jeżeli jednak szukasz czegoś, co skutecznie podniesie Twój poziom adrenaliny, koniecznie sprawdź szlak na Ellen Peak w Stirling Range oraz The Stirling Range Ridge Walk. Polecam tylko osobom zaawansowanym! Park narodowy jest przejezdny dla aut 2WD. Jednak część dróg jest pozbawiona asfaltu.

Park Narodowy Stirling Range mapa
Park Narodowy Stirling Range – mapa
BLUFF KNOLL

Zaczynamy od najwyższego punktu w Parku Narodowym Stirling Range, czyli Bluff Knoll. Góra mierzy 1095 m i jest najczęściej zdobywanym szczytem w paśmie górskim. Na szlaku może być sporo ludzi. Przyznam, że nie jest to moja ulubiona góra, głównie dlatego, że szlak jest dość turystyczny. Na szczęście jest tak piękny, jak bywa zatłoczony. Bluff Knoll często bywa pokryty warstwą gęstej mgły, co jeszcze bardziej dodaje mu uroku. Wniosek jest jeden! Wchodź śmiało na Bluff Knoll, ale daj szansę również innym szczytom tutaj.

Bluff Knoll Carpark – Bluff Knoll Bluff Knoll Carpark

Długość szlaku: 6 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Park Narodowy Stirling Range Bluff Knoll
Park Narodowy Stirling Range Bluff Knoll
Bluff Knoll (1095 m n.p.m)
TOOLBRUNUP PEAK

Toolbrunup Peak to drugi najwyższy szczyt w Parku Narodowym Stirling Range. Szlak pieszy rozpoczyna się kilka kilometrów od głównej drogi prowadzącej przez park narodowy i jest jednym z ciekawszych tutaj. Trasa biegnie początkowo przez las, stopniowo do góry aż do wzniesienia usypanego kamieniami. Od tego momentu robi się już coraz bardziej stromo. Ostatnia prosta przed szczytem wymaga wspinaczki po skałach. Widoki na samej górze są wspaniałe, o ile oczywiście dopisze pogoda. A z tym bywa bardzo różnie.

Toolbrunup Peak Carpark – Toolbrunup Peak Toolbrunup Peak Carpark

Długość szlaku: 4 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Park Narodowy Stirling Range Toolbrunup Peak
Park Narodowy Stirling Range Toolbrunup Peak
Toolbrunup Peak (1052 m n.p.m)
MOUNT TRIO

Mount Trio to kolejny szczyt w Parku Narodowym Stirling Range, który znajduje się stosunkowo blisko głównej drogi. Jeżeli nocujesz w Mt Trio Bush Camp & Caravan Park to na pewno będziesz przejeżdżać obok. Początek szlaku jest nieco stromy, kolejna część jest już łatwa i przyjemna. Na szczycie znajduje się charakterystyczny kopiec ułożony z kamieni, który oznacza koniec szlaku. Trasa nie należy do trudnych. 2 godziny powinny wystarczyć, aby dotrzeć na szczyt i wrócić. Mam nadzieję, że widoki Ci się spodobają!

Mount Trio Carpark – Mount Trio Mount Trio Carpark

Długość szlaku: 3,5 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Park Narodowy Stirling Range Mount Trio
Park Narodowy Stirling Range Mount Trio
Mount Trio (856 m n.p.m)
MOUNT HASSELL

Oddalając się od głównej drogi i wjeżdżając w głąb Parku Narodowego Stirling Range dotrzesz do kolejnego szczytu, czyli Mount Hassell. Szlak pieszy nie jest trudny, wznosi się bardzo stopniowo. Tuż przed samym szczytem czeka Cię krótki, bardziej stromy odcinek. Część trasy jest oznaczona za pomocą wstążek, a na końcu znajduje się charakterystyczny kopiec usypany z kamieni, który oznacza koniec szlaku. Widoki z Mount Hassell są cudowne! Bardzo dobrze widać stąd Toolbrunup Peak, a także inne okoliczne szczyty.

Mount Hassell CarparkMount Hassell Mount Hassell Carpark

Długość szlaku: 3 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Mount Hassell
Mount Hassell
Mount Hassell (827 m n.p.m)
TALYUBERLUP PEAK

Jadąc dalej w głąb Parku Narodowego Stirling Range dotrzesz do następnego szczytu, czyli Talyuberlup Peak. Tuż przy parkingu znajduje się kilka stołów piknikowych, więc szybko się zorientujesz, że jesteś już na miejscu. Bardzo lubię ten szlak. Jest ciekawy i wymaga wspinaczki po skałach. Po drodze zobaczysz charakterystyczną skalistą turnię. To znak, że jesteś już prawie na szczycie. Gdy wchodziłam na Talyuberlup Peak to okrutnie wiało, ale widoczność miałam dobrą. Mam nadzieję, że Ty trafisz na bezwietrzny dzień!

Talyuberlup Peak Carpark – Talyuberlup Peak Talyuberlup Peak Carpark

Długość szlaku: 2,6 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Talyuberlup Peak
Talyuberlup Peak
Talyuberlup Peak (783 m n.p.m)
MOUNT MAGOG

Kilka kilometrów dalej znajduje się ostatni ze szczytów w Parku Narodowym Stirling Range, czyli Mount Magog. Jest to najdłuższy szlak pieszy w paśmie górskim o umiarkowanej trudności z kilkoma stromymi fragmentami. Widoki ze szczytu na pewno wynagrodzą Ci wysiłek włożony w jego zdobycie! Pamiętaj, że im dalej jedziesz w głąb parku narodowego, tym słabszy masz zasięg. W tym rejonie udało mi się złapać łączność tylko na szczycie góry. Dlatego zachowaj ostrożność i daj znać komuś zaufanemu o swoich planach.

Mount Magog Carpark – Mount Magog Mount Magog Carpark

Długość szlaku: 7 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Park Narodowy Stirling Range Mount Magog
Park Narodowy Stirling Range Mount Magog
Mount Magog (856 m n.p.m)

To już wszystkie dobrze oznakowane szlaki piesze w Parku Narodowym Stirling Range. Planujesz wejść na Bluff Knoll czy Toolbrunup Peak? Daj znać w komentarzu!