Park Narodowy Stirling Range
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY STIRLING RANGE

Nie ma co się oszukiwać. Australia nie słynie z wysokich szczytów górskich, ale jest tutaj kilka miejsc z przyzwoitymi trasami trekkingowymi. Jeżeli tak jak ja kochasz chodzić po górach to koniecznie wpadnij do Parku Narodowego Stirling Range. Jest to moja ulubiona atrakcja turystyczna w Zachodniej Australii i największe pasmo górskie w tej części kontynentu. Niektóre trasy dają nieźle popalić! W tym wpisie znajdziesz szczegółowy opis szlaków pieszych i dowiesz się więcej o Parku Narodowym Stirling Range.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Stirling Range znajduje się w Zachodniej Australii, około 450 km na południowy wschód od Perth. Jest to jedyne tak duże pasmo górskie w tym rejonie Australii. Na terenie parku narodowego nie ma sklepów spożywczych, ani stacji benzynowych. Miejsce jest odizolowane od cywilizacji. Najbliższe, większe miasto to Albany, położone niecałe 100 km na południe od parku narodowego. Natomiast najbliższa stacja benzynowa znajduje się w Amelup, około 15 km od parku narodowego. Niestety nie jest czynna całą dobę.

POGODA

Park Narodowy Stirling Range słynie z kapryśnej pogody. Nawet w australijskich górach trzeba być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Stirling Range to również jedyne miejsce w Zachodniej Australii, gdzie zimą czasami pada śnieg. Niemniej jednak jest to nadal kierunek całoroczny. Byłam tu dwukrotnie, w styczniu (australijskie lato) oraz w czerwcu (australijska zima) i ani razu pogoda nie przeszkodziła mi w chodzeniu po górach. Latem było po prostu trochę gorąco, a zimą momentami zimno.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Stirling Range wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

W Parku Narodowym Stirling Range nie ma informacji turystycznej. Z Internetem bywa różnie. Czasami można złapać zasięg, a czasami jest z tym problem. Jeżeli potrzebujesz o coś dopytać, najlepiej udać się do jednego z prywatnych obozowisk, Mt Trio Bush Camp & Caravan Park lub Stirling Range Retreat. Tam w ciągu dnia zawsze jest obsługa, która z pewnością Ci pomoże. W Stirling Range Retreat uzyskasz też broszurę z informacjami o szlakach pieszych. Najbliższa placówka Visitor Centre znajduje się w Albany.

NOCLEGI

Obecnie w Parku Narodowym Stirling Range można nocować tylko na prywatnych obozowiskach. Pole namiotowe Moingup Spring zostało zniszczone w pożarach buszu na przełomie 2019/2020 i do tej pory pozostaje zamknięte. Mt Trio Bush Camp & Caravan Park znajduje się na północy parku i oferuje pola namiotowe z dostępem do prądu. Stirling Range Retreat znajduje się blisko drogi dojazdowej do Bluff Knoll i poza obozowiskiem posiada również kabiny sypialne. Oba miejsca posiadają łazienkę, toalety i kuchnię.

Noclegi w Parku Narodowym Stirling Rage
Mt Trio Bush Camp & Caravan Park

ATRAKCJE

W Parku Narodowym Stirling Range znajduje się 6 dobrze oznakowanych szlaków pieszych, prowadzących na szczyty mierzące od 700 metrów do 1100 metrów. Wszystkie szlaki są relatywnie krótkie o dość dużym przewyższeniu. Bluff Knoll (1095 m) jest najwyższym i najczęściej zdobywanym szczytem w paśmie górskim. Jeżeli jednak szukasz czegoś, co skutecznie podniesie Ci poziom adrenaliny, koniecznie sprawdź szlak na Ellen Peak w Stirling Range oraz The Stirling Range Ridge Walk. Polecam tylko osobom zaawansowanym! Park narodowy jest przejezdny dla aut 2WD, ale część dróg jest pozbawiona asfaltu.

Park Narodowy Stirling Range mapa
Park Narodowy Stirling Range – mapa

BLUFF KNOLL

Zaczynamy od najwyższego punktu w Parku Narodowym Stirling Range, czyli Bluff Knoll. Góra mierzy 1095 m i jest najczęściej zdobywanym szczytem w paśmie górskim. Na szlaku może być sporo ludzi, dlatego nie jest to mój faworyt w Stirling Range. Na szczęście Bluff Knoll jest tak piękny, jak bywa zatłoczony. Jaki z tego wniosek? Wchodź śmiało na Bluff Knoll, ale daj szansę również innym szczytom tutaj. Góra słynie też z tego, że jest często pokryta warstwą gęstej mgły. Trzeba mieć trochę szczęścia, aby zobaczyć widok ze szczytu.

Bluff Knoll Carpark – Bluff Knoll Bluff Knoll Carpark

Długość szlaku: 6 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlak na Bluff Knoll w Parku Narodowym Stirling Range w Zachodniej Australii
Szlak na Bluff Knoll w Parku Narodowym Stirling Range w Zachodniej Australii
Bluff Knoll (1095 m)

TOOLBRUNUP PEAK

Toolbrunup Peak to drugi najwyższy szczyt w Parku Narodowym Stirling Range. Szlak pieszy rozpoczyna się kilka kilometrów od głównej drogi prowadzącej przez park narodowy i jest jednym z ciekawszych tutaj. Trasa biegnie początkowo przez las, stopniowo do góry, aż do wzniesienia usypanego kamieniami. Od tego momentu robi się już coraz bardziej stromo. Ostatnia prosta przed szczytem wymaga wspinaczki po skałach. Widoki na samej górze są wspaniałe, o ile oczywiście dopisze pogoda. A z tym bywa bardzo różnie.

Toolbrunup Peak Carpark – Toolbrunup Peak Toolbrunup Peak Carpark

Długość szlaku: 4 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlak na Toolbrunup Peak w Parku Narodowym Stirling Range w Zachodniej Australii
Szlak na Toolbrunup Peak w Parku Narodowym Stirling Range w Zachodniej Australii
Toolbrunup Peak (1052 m)

MOUNT TRIO

Mount Trio to kolejny szczyt w Parku Narodowym Stirling Range, który znajduje się stosunkowo blisko głównej drogi. Jeżeli nocujesz w Mt Trio Bush Camp & Caravan Park to na pewno będziesz przejeżdżać obok. Początek szlaku jest nieco stromy, dalsza część jest dużo łatwiejsza. Na szczycie znajduje się charakterystyczny kamienny kopiec, który oznacza koniec szlaku. Trasa nie należy do trudnych. 2 godziny powinny wystarczyć, aby wejść na górę i wrócić na parking. Mam nadzieję, że widoki Ci się spodobają!

Mount Trio Carpark – Mount Trio Mount Trio Carpark

Długość szlaku: 3,5 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Trekking na Mount Trio w Parku Narodowym Stirling Range w Zachodniej Australii
Pasma górskie w Zachodniej Australii
Mount Trio (856 m)

MOUNT HASSELL

Oddalając się od głównej drogi i wjeżdżając w głąb Parku Narodowego Stirling Range dotrzesz do kolejnej góry, czyli Mount Hassell. Szlak nie należy do trudnych. Tuż przed samym szczytem czeka Cię jeden krótki, bardziej stromy odcinek. Część trasy jest oznaczona za pomocą standardowych znaków, część za pomocą wstążek, a na końcu szlaku znajduje się charakterystyczny kamienny kopiec. Widoki z Mount Hassell są cudowne! Bardzo dobrze widać stąd Toolbrunup Peak, a także inne okoliczne szczyty. Baw się dobrze!

Mount Hassell CarparkMount Hassell Mount Hassell Carpark

Długość szlaku: 3 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Jaszczurka Park Narodowy Stirling Range
Panorama Park Narodowy Stirling Range
Mount Hassell (827 m)

TALYUBERLUP PEAK

Jadąc dalej w głąb Parku Narodowego Stirling Range dotrzesz do następnej góry, czyli Talyuberlup Peak. Tuż przy parkingu znajduje się kilka stołów piknikowych, więc szybko się zorientujesz, że jesteś już na miejscu. Bardzo lubię ten szlak. Jest ciekawy i wymaga wspinaczki po skałach. Po drodze zobaczysz charakterystyczną skalistą turnię. To znak, że jesteś już prawie na szczycie. Gdy wchodziłam na Talyuberlup Peak to okrutnie wiało. Tak mocno, że ciężko mi było utrzymać się na nogach. Na szczęście widoczność miałam bardzo dobrą.

Talyuberlup Peak Carpark – Talyuberlup Peak Talyuberlup Peak Carpark

Długość szlaku: 2,6 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Talyuberlup Peak w Parku Narodowym Stirling Range
Talyuberlup Peak w Parku Narodowym Stirling Range
Talyuberlup Peak (783 m)

MOUNT MAGOG

Kilka kilometrów dalej znajduje się ostatni ze szczytów w Parku Narodowym Stirling Range, czyli Mount Magog. Jest to najdłuższy szlak pieszy w paśmie górskim o umiarkowanej trudności z kilkoma stromymi fragmentami. Widoki ze szczytu na pewno wynagrodzą Ci wysiłek włożony w jego zdobycie! Pamiętaj, że im dalej jedziesz w głąb parku narodowego, tym słabszy masz zasięg. W tym rejonie udało mi się złapać łączność tylko na szczycie góry. Dlatego zachowaj ostrożność i daj znać komuś zaufanemu o swoich planach.

Mount Magog Carpark – Mount Magog Mount Magog Carpark

Długość szlaku: 7 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Zachód słońca w Stirling Range
Zachód słońca w Stirling Range
Mount Magog (856 m)

To już wszystko co musisz wiedzieć o szlakach pieszych w Parku Narodowym Stirling Range. Planujesz wejść na Bluff Knoll czy Toolbrunup Peak? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to