Park Narodowy Torndirrup
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY TORNDIRRUP

Park Narodowy Torndirrup to moim zdaniem jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Miejsce bajecznie piękne, głównie ze względu na spektakularne formacje skalne, malownicze wybrzeże i nieskazitelne plaże. Znajduje się tutaj również jeden z moich ulubionych szlaków pieszych w Zachodniej Australii, czyli Bald Head Trail. Widoki zachwycają już po 20 minutach wędrówki! Więcej informacji o atrakcjach, jakie czekają na Ciebie w Parku Narodowym Torndirrup znajdziesz poniżej.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Torndirrup znajduje się na południowym wybrzeżu Zachodniej Australii, ponad 400 km od Perth i 10 km od Albany. Albany to niewielkie miasto portowe, najstarsza osada kolonialna w Zachodniej Australii, a także kierunek podróży chętnie wybierany przez wielu Australijczyków w okresie wakacyjnym. W centrum miasta znajdziesz sklepy spożywcze i sklepy z pamiątkami, jak również restauracje i stacje benzynowe. W Albany nie ma problemu z łącznością. W parku narodowym zasięg może być ograniczony.

POGODA

Park Narodowy Torndirrup to zdecydowanie kierunek całoroczny. Byłam tutaj w styczniu (australijskie lato) oraz w czerwcu (australijska zima) i dwukrotnie miałam świetną pogodę. Oczywiście zima, czyli miesiące od czerwca do sierpnia to stosunkowo krótki dzień i zimne noce. Jednak temperatura w ciągu dnia to około 15°C, czyli warunki idealne na piesze wędrówki. Jeżeli jednak marzysz o tym, żeby odpocząć na jednej z tutejszych plaż i wskoczyć do oceanu to na pewno miesiące od grudnia do lutego będą lepszym wyborem.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Torndirrup wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

W Parku Narodowym Torndirrup nie ma informacji turystycznej. Jeżeli chcesz dopytać o okoliczne atrakcje to koniecznie wpadnij do Visitor Centre w Albany. Placówka mieści się w centrum miasta przy 221 York Street i jest czynna od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 16:00 oraz w weekendy od godziny 10:00 do 14:00. Na miejscu dostępne są papierowe mapy parku narodowego. Koniecznie sprawdź godziny otwarcia Visitor Centre w święta i dni wolne od pracy, gdyż mogą się one różnić od tych podanych powyżej.

NOCLEGI

W Parku Narodowym Torndirrup nie ma obozowisk, a biwakowanie nie jest dozwolone. Nocleg z pewnością znajdziesz w miejscowości Albany, to tylko 20 minut jazdy z parku narodowego. Albany oferuje szeroki wybór zakwaterowania, drogie hotele, nieco tańsze pensjonaty oraz budżetowe hostele chętnie wybierane przez backpackersów. Lato w Albany to wysoki sezon, więc dokonanie rezerwacji na ostatni moment jest praktycznie niemożliwe. Zimą znalezienie noclegu z dnia na dzień nie stanowi większego problemu.

Park Narodowy Torndirrup w Zachodniej Australii
Park Narodowy Torndirrup

ATRAKCJE

Dla mnie numerem jeden w Parku Narodowym Torndirrup jest Bald Head Trail, czyli najbardziej malowniczy szlak pieszy w Zachodniej Australii. To oczywiście moja subiektywna opinia, ale jestem pewna, że się nie rozczarujesz. Kolejne dwa miejsca, które po prostu musisz zobaczyć to The Gap oraz Natural Bridge. Park Narodowy Torndirrup nie jest duży, dlatego sugeruję spędzić tutaj dwa dni. Wszystkie drogi na terenie parku narodowego są przejezdne dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła. Poniżej więcej szczegółów.

Park Narodowy Torndirrup mapa
Park Narodowy Torndirrup – mapa

BALD HEAD TRAIL

Bald Head Trail to malowniczy szlak pieszy prowadzący przez Flinders Peninsula. W trakcie tej kilkugodzinnej wędrówki zobaczysz bajecznie piękne wybrzeże, piaszczyste plaże i wzburzony ocean. Szlak nie jest trudny, biegnie umiarkowanie w górę i w dół, a trasę wyznaczają kamienne kopce. Przed Tobą 12,5 km w obie strony, ale prawda jest taka, że najwspanialszy widok zobaczysz już po 20 minutach wędrówki. Niemniej jednak zachęcam, aby ukończyć całą trasę. Dla wytrwałych na końcu szlaku czeka tzw. blowhole.

Bald Head Trail Carpark – Isthmus Hill – Bald Head – Isthmus Hill – Bald Head Trail Carpark

Długość szlaku: 12,5 km, 4 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatni km droga bez asfaltu)

Bald Head Trail w Parku Narodowym Torndirrup w Zachodniej Australii
Bald Head Trail w Parku Narodowym Torndirrup w Zachodniej Australii
Bald Head Trail

THE GAP & NATURAL BRIDGE

Zbliżając się do The Gap już z daleka słychać, że coś jest na rzeczy. Zanim podejdziesz do barierki, spójrz w dół. Zobaczysz małą zapowiedź tego co za chwilę ukaże się Twoim oczom w pełnej okazałości. Trzy, dwa, jeden… spektakularne fale uderzające z impetem o klif. Ten widok robi ogromne wrażenie! Zaraz obok znajduje się Natural Bridge, czyli efektowna formacja skalna, będąca pozostałością po starożytnym paśmie górskim. Kolejne warte uwagi miejsce. Po drodze możesz też zajrzeć na plażę o nazwie Cable Beach.

Klify w Parku Narodowym Torndirrup w Zachodniej Australii
Formacje skalne w Parku Narodowym Torndirrup w Zachodniej Australii
The Gap & Natural Bridge

BLOWHOLES

Kolejne miejsce w Parku Narodowym Torndirrup, które warto zobaczyć to tzw. blowholes. Doprowadzi Cię tutaj krótki szlak pieszy mający 1,6 km w obie strony. Po kilkunastu minutach wędrówki zobaczysz wzburzone fale oceanu uderzające o wybrzeże oraz dość pokaźnych rozmiarów szczelinę w skale. Podejdź bliżej, ale zachowaj ostrożność. Jeżeli ocean jest wzburzony, a fale wysokie to z tej szczeliny co jakiś czas wydobywa się silny podmuch wiatru. Na tyle silny, że jest w stanie skutecznie zaburzyć Twoją równowagę.

Blowholes Carpark – BlowholesBlowholes Carpark

Długość szlaku: 1,6 km, 45 minut (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Torndirrup w Zachodniej Australii
Linia brzegowa w Parku Narodowym Torndirrup w Zachodniej Australii
Blowholes

PEAK HEAD TRAIL

Kolejny interesujący szlak pieszy w Parku Narodowym Torndirrup to Peak Head Trail. Trasa ma 4,3 km w obie strony i nie należy do trudnych. Całość nie powinna Ci zająć więcej niż 2 godziny. Na końcu szlaku Twoim oczom ukaże się piękny widok na okoliczne plaże i wybrzeże. Podczas tej wędrówki na szlaku towarzyszył mi charakterystyczny odgłos papug. Finalnie okazało się, że były to black cockatoo z poniższego zdjęcia. Pragniesz chwili relaksu na plaży? Koniecznie sprawdź w tej okolicy Misery Beach i Salmon Holes.

Papugi w Parku Narodowym Torndirrup
Widoki w Parku Narodowym Torndirrup
Peak Head Trail

Peak Head Trail Carpark – Peak HeadPeak Head Trail Carpark

Długość szlaku: 4,3 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

INNE ATRAKCJE

  • Stony Hill Heritage Trail – 450 m, 20 minut (pętla), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD (droga asfaltowa)
  • Sharp Point (punkt widokowy)

To już wszystkie atrakcje turystyczne Parku Narodowego Torndirrup. Który szlak zamierzasz przejść? Bald Head Trail czy Peak Head Trail? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to