GÓRY SOWIE: NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE
Dolny Śląsk skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich są wydarzenia, które miały miejsce w Górach Sowich w okresie II Wojny Światowej. W latach 1943 – 1945 rozpoczęto tu budowę olbrzymiego kompleksu o kryptonimie „Riese”, którego przeznaczenie nadal pozostaje zagadką. Niektórzy twierdzą, że miała to być jedna z kwater głównych Hitlera. Inni, że miały się tu toczyć prace nad bronią jądrową III Rzeszy. Poniżej więcej informacji o najciekawszych atrakcjach Gór Sowich, które poza szlakami oferują solidną lekcję historii.
PODZIEMNE MIASTO „OSÓWKA”
Jeden z siedmiu podziemnych obiektów należących do kompleksu „Riese”, budowanego przez Niemców na terenie Gór Sowich w trakcie II Wojny Światowej. Istnieje kilka tras zwiedzania tego obiektu, ja wybrałam trasę historyczną, czyli podstawową. Podziemne miasto „Osówka” zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów imponującymi korytarzami, a narracja przewodnika skupia się głównie wokół domniemanego przeznaczenia korytarzy oraz wydarzeń wojennych. Bilet wstępu kosztuje 30 PLN dla osoby dorosłej (trasa historyczna). Czas oczekiwania na wejście do obiektu to zazwyczaj do 40 minut od przyjazdu.
Przewodnik: tak (język polski)
Rezerwacja: nie jest wymagana
Czas zwiedzania: około 60 minut
Godziny otwarcia: sprawdź tutaj
SZTOLNIE WALIMSKIE
Sztolnie Walimskie, czyli tzw. Kompleks „Rzeczka”, zrobił na mnie bardzo duże wrażenie, większe niż Osówka. Być może dlatego, że był to pierwszy obiekt należący do projektu „Riese”, który odwiedziłam, a być może zadecydował sposób, w jaki przewodnik przybliżył historię tego miejsca. Opowieść, którą usłyszałam spacerując korytarzami Sztolni Walimskich nie tylko przeniosła mnie do czasów wojennych, ale również przybliżyła losy kilkunastu tysięcy więźniów, którzy zginęli przy budowie tego obiektu. Bilet wstępu kosztuje 24 PLN dla osoby dorosłej. Czas oczekiwania na wejście do obiektu to zazwyczaj do 40 minut od przyjazdu.
Przewodnik: tak (język polski)
Rezerwacja: nie jest wymagana
Czas zwiedzania: około 60 minut
Godziny otwarcia: sprawdź tutaj
TWIERDZA SREBRNA GÓRA
Jedną z najciekawszych atrakcji w okolicach Gór Sowich jest bez wątpienia Twierdza Srebrna Góra, która została wzniesiona w latach 1765 – 1777, aby zabezpieczyć militarnie Śląsk zdobyty przez Prusy. Trasa turystyczna obejmuje zwiedzanie wraz z przewodnikiem, który przybliża historię twierdzy i oprowadza po jej wnętrzach. Jest to spora dawka wiedzy połączona z oglądaniem eksponatów artylerii fortecznej, zakończona pokazowym wystrzałem z broni palnej. Bilet wstępu kosztuje 32 PLN dla osoby dorosłej. Od kwietnia do października wycieczki startują co 20 minut, od listopada do marca zwiedzanie obywa się co około godzinę.
Przewodnik: tak (język polski)
Rezerwacja: nie jest wymagana
Czas zwiedzania: około 70 minut
Godziny otwarcia: sprawdź tutaj
FORT SPITZBERG-OSTRÓG
Fort Spitzberg – Ostróg został wybudowany w latach 1769 – 1772 i stanowi fort pomocniczy Twierdzy Srebrna Góra. Czy warto go odwiedzić? A i owszem, warto. Szczególnie że znajduje się nieopodal Twierdzy Srebnogórskiej i zapewnia inny rodzaj rozrywki niż poprzedni obiekt. Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem i ma charakter humorystyczny. Poznasz więc historię fortu na wesoło. Brzmi nieźle, prawda? Obiecuję, że nie raz parskniesz śmiechem słuchając opowieści umundurowanego przewodnika. Bilet wstępu kosztuje 25 PLN dla osoby dorosłej. Zwiedzanie rusza o określonych godzinach w zależności od miesiąca.
Przewodnik: tak (język polski)
Rezerwacja: nie jest wymagana
Czas zwiedzania: około 60 minut
Godziny otwarcia: sprawdź tutaj
ZAMEK OWIESNO
Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam zwiedzać zabytkowe zamki, nawet jeżeli zostały już po nich tylko ruiny. Ten wybudowany we wsi Owiesno był wyjątkowy, bo wzniesiono go na planie zbliżonym do koła. Zamek posiadał okrągły dziedziniec i kwadratową wieżę, a całość była otoczona kamiennym murem i fosą. Co ciekawe, budowla w dobrym stanie przetrwała lata wojny, ale nie przetrwała lat 80-tych XX wieku. Bezpański wtedy zamek, pozbawiony jakiejkolwiek opieki, uległ całkowitej dewastacji. Dzisiaj można tu już tylko obejrzeć fragmenty ścian z barokowym portalem. Wejście do środka na własną odpowiedzialność (ryzyko zawalenia).
KAMIENIOŁOMY
Kamieniołom „Świerki” i Kamieniołom „Kamyki” w Głuszycy Górnej to kolejne dwa miejsca, które warto odwiedzić w okolicy Gór Sowich. Moim ulubieńcem jest zdecydowanie ten drugi. Z Głuszycy Górnej dojedziesz tam drogą o nazwie „Na kamieniołomy”. Zaparkuj auto na poboczu i rozejrzyj się dookoła. Czy widzisz ścieżkę odchodzącą w głąb lasu? Podążaj nią aż dotrzesz na przeciwną stronę kamieniołomu. To właśnie stąd jest najlepszy widok. Oba kamieniołomy świetnie nadają się na biwak, piknik lub łowienie ryb.
SZLAKI PIESZE
W moim zestawieniu najciekawszych atrakcji Gór Sowich nie mogło zabraknąć szlaków pieszych. Najbardziej znanym szczytem w paśmie jest Wielka Sowa (1015 m), czyli najwyższy szczyt Gór Sowich, należący do Korony Gór Polski. Druga co do wielkości jest Mała Sowa (972 m), a na trzecim miejscu plasuje się Kalenica (964 m). Ciekawym punktem na mapie Gór Sowich jest również Smocza Jama. Jak dotrzeć do tych miejsc? Który wybrać szlak? Na te pytania odpowiadam w osobnym wpisie o szlakach pieszych w Górach Sowich.
To są moim zdaniem najciekawsze atrakcje Gór Sowich. Zamierzasz odwiedzić Podziemne Miasto „Osówka” czy Sztolnie Walimskie? Daj znać w komentarzu!
Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!