Czy można przejść Overland Track za darmo
Australia,  Tasmania

ARM RIVER TRACK DO NEW PELION HUT NA TASMANII

Czy wiesz, że nie trzeba przejść całego Overland Track, aby spędzić noc w New Pelion Hut? Tak się składa, że ja na początku też o tym nie wiedziałam i bardzo mnie to zaskoczyło! Spójrz na poniższą mapę. Czy widzisz szlak zaczynający się tuż za Mount Pillinger? To właśnie jest Arm River Track, prowadzący prosto do New Pelion Hut, najpiękniej położonej chatki na Overland Track. Czy warto wybrać drogę na skróty? Warto, jeżeli nie masz czasu, bądź siły na całą trasę. Więcej informacji o Arm River Track na Tasmanii poniżej. Zapraszam!

ARM RIVER TRACK: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Większość osób dociera do New Pelion Hut dnia 3 na Overland Track. W tej okolicy znajduje się kilka szczytów, na które można wejść kolejnego dnia wędrówki. Największą popularnością cieszy się oczywiście Mount Ossa, czyli najwyższy szczyt Tasmanii. A co z resztą? Pozostałe góry też warto zdobyć, ale niestety nie na wszystko jest czas na Overland Track i dlatego dobrze, że istnieje Arm River Track. Nocleg w New Pelion Hut nie wymaga rezerwacji. Koniecznie spakuj więc namiot (chatka może być pełna!) i Tasmania Park Pass.

Arm River Track – mapa

ARM RIVER TRACK: OPIS SZLAKU

Zakładam, że każdy, kto przeszedł Overland Track zdobył też jeden ze szczytów w pobliżu New Pelion Hut, a powrót do tej okolicy wiąże się z chęcią zdobycia pozostałych. Jeżeli tak właśnie jest to dwie noce w chatce powinny wystarczyć. Co prawda nie ma obecnie żadnych limitów, ale park narodowy uczula, aby nie przesiadywać tam zbyt długo. W Twoim zasięgu są więc: Mount Oakleigh, Mount Ossa oraz Pelion East. Pelion West również, ale ta góra uchodzi za dość trudną, a szlak jest pozbawiony znaków. Inne pomysły na krótszą wersję Overland Track znajdziesz w osobnym wpisie, a więcej o Arm River Track w tekście poniżej.

Przykładowa trasa:

  • Dzień 1, Arm River Track do New Pelion Hut, do Mount Oakleigh i z powrotem, 19,8 km, 8 godzin
  • Dzień 2, New Pelion Hut do Mount Ossa i z powrotem, 14,2 km, 6 godzin
  • Dzień 3, New Pelion Hut do Pelion East i z powrotem, 11,4 km, 4 godziny
  • Dzień 4, New Pelion Hut do Arm River Track, 11,8 km, 4 godziny

Moja trasa:

  • Dzień 1, Arm River Track do New Pelion Hut, do Mount Oakleigh i z powrotem, 19,8 km, 8 godzin
  • Dzień 2, New Pelion Hut do Pelion East i z powrotem, 11,4 km, 4 godziny
  • Dzień 3, New Pelion Hut do Arm River Track, 11,8 km, 4 godziny
Arm River Track do New Pelion Hut na Tasmanii
Arm River Track do New Pelion Hut

ARM RIVER TRACK – NEW PELION HUT

Arm River Track zaczyna się dokładnie w tym miejscu: 41°47’27.2″S, 146°09’19.3″E. Wystarczy, że skopiujesz te współrzędne i wrzucisz w google maps, aby znaleźć parking. Cała trasa ma 23,7 km, z sumą podejść 750 m, a na jej pokonanie potrzeba około 8 godzin. Oczywiście jeżeli planujesz nocleg w New Pelion Hut, tylko połowę tego dystansu pokonasz jednego dnia. Arm River Track sam w sobie nie należy do wybitnie interesujących. Szlak prowadzi przez las deszczowy, jest słabo oznakowany, więc koniecznie kontroluj mapę.

Długość szlaku: 11,8 km, 4 godziny (w jedną stronę)

Arm River Track do New Pelion Hut na Tasmanii
Czy można przejść Overland Track za darmo
New Pelion Hut

NEW PELION HUT – MOUNT OAKLEIGH

New Pelion Hut to nie tylko największa chatka na Overland Track, ale również najpiękniej położona. Ogromny taras z widokiem na Mount Oakleigh czyni to miejsce naprawdę wyjątkowym. Uwielbiam tam przesiadywać wieczorami z kubkiem gorącej herbaty w oczekiwaniu na zachód słońca. Szlak pieszy na Mount Oakleigh (1286 m) zaczyna się tuż za chatką. Początek jest łatwy i przyjemny, potem czeka Cię spore podejście. Znaki kończą się po wejściu na górę. Aby dotrzeć na szczyt, trzeba podążać za kopcami kamieni.

Długość szlaku: 8 km, 4 godziny (w obie strony)

Arm River Track do New Pelion Hut na Tasmanii
Arm River Track do New Pelion Hut na Tasmanii
Mount Oakleigh (1286 m)

NEW PELION HUT – MOUNT OSSA

Mount Ossa (1617 m) to najwyższy szczyt Tasmanii, oferujący fantastyczne widoki. Szlak jest dość stromy, z odcinkami o znacznej ekspozycji, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Sugeruję wyruszyć z New Pelion Hut z samego rana. Pierwsze półtorej godziny wędrówki to podążanie Overland Track do Pelion Gap. Stąd należy odbić w prawo w kierunku przełęczy. Szlak jest dobrze oznakowany, biegnie stopniowo do góry, ale im bliżej szczytu, tym jest bardziej stromo. Aby wdrapać się na samą górę, konieczne będzie użycie rąk.

Długość szlaku: 14,2 km, 6 godzin (w obie strony)

Mount Ossa to najwyższy szczyt Tasmanii
Czy można przejść Overland Track za darmo
Mount Ossa (1617 m)

NEW PELION HUT – PELION EAST

Pelion East (1461 m) to świetna alternatywa dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby wejść na Mount Ossa. Ten szlak jest zdecydowanie krótszy i łatwiejszy, jednak ostatni fragment, tuż przed szczytem, również wymaga użycia rąk. Wejście na Pelion East jest możliwe z Pelion Gap, trzeba natomiast odbić w lewo, a nie w prawo, jak miało to miejsce w przypadku Mount Ossa. Czy da się zdobyć obie te góry w ciągu jednego dnia, tak aby nie wracać do Pelion Gap? Myślę, że tak, ale ta opcja jest tylko dla osób ze świetną kondycją fizyczną.

Długość szlaku: 11,4 km, 4 godziny (w obie strony)

Szlaki piesze na Tasmanii
Szlaki piesze na Tasmanii
Pelion East (1461 m)

To już wszystko, co musisz wiedzieć o Arm River Track do New Pelion Hut na Tasmanii. Jakie szczyty planujesz zdobyć? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to