Powojenne bunkry w Dolni Morava
Czechy,  Europa

POWOJENNE BUNKRY W DOLNI MORAVA

A jakby tak doświadczyć historii na własnej skórze i zwiedzić powojenne bunkry będące częścią Kralickiego Obszaru Fortyfikacyjnego? Tę niebywałą okazję masz w miejscowości Dolni Morava na wschodzie Czech tuż przy granicy z Polską. W latach 1936 – 1938 powstała tu potężna linia lekkich i ciężkich fortyfikacji, uważana za najdoskonalszą w całej Czechosłowacji. Powojenne bunkry w Dolni Morava zrobiły na mnie ogromne wrażenie i okazały się jedną z najciekawszych atrakcji minionego weekendu. Więcej na ten temat poniżej.

KRALICKY OBSZAR FORTYFIKACYJNY

Kralicky Obszar Fortyfikacyjny powstał w latach 1936 – 1938 w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony nazistowskich Niemiec. Wybudowane na tym terenie obiekty wojskowe stanowiły pierwszą linię obrony w przypadku nagłego ataku i chroniły przed zajęciem przez wroga kluczowych terenów byłej Czechosłowacji. W skład fortyfikacji wchodziły rzopiki (lekkie schrony przystosowane do prowadzenia ognia bocznego), schrony dla piechoty (dla kilkudziesięciu żołnierzy) oraz potężne schrony artyleryjskie (dla setek żołnierzy).

KRALICKY RZOPIK

Kralicky Rzopik znajduje się tuż przy Muzeum Wojskowym Kraliky. Wejście na teren obiektu kosztuje niecałe 100 Kč za osobę i jest możliwe tylko z przewodnikiem. Wnętrze bunkru jest świetnie zachowane. W trakcie tej krótkiej, 20-minutowej wycieczki przejdziesz przez wszystkie pomieszczenia obiektu, zobaczysz słynne „potykacze” i otwory strzelnicze oraz dowiesz się jak działał system wentylacyjny schronu. Fantastyczna lekcja historii i jeden z moich ulubionych, powojennych bunkrów w Dolni Morava w Czechach.

Współrzędne: 3QV6+XW Králíky, Czechy

Powojenne bunkry w Dolni Morava Kralicky Rzopik
Powojenne bunkry w Dolni Morava Kralicky Rzopik
Kralicky Rzopik

K-S 14 „U CIHELNY”

W pobliżu Muzeum Wojskowego Kraliky znajduje się jeszcze jeden obiekt, a mianowicie schron dla piechoty K-S 14 „U Cihelny”. Wejście do środka kosztuje 140 Kč za osobę i jest możliwe tylko z przewodnikiem o określonej godzinie. Wnętrze schronu zostało przekształcone w klasyczne muzeum. Znajdziesz tam ekspozycje poświęcone między innymi, Armii Czechosłowackiej, fortyfikacjom czechosłowackim i straży finansowej. Wycieczka trwa godzinę i odbywa się w iście żołnierskiej atmosferze.

Współrzędne: 3QW4+83 Králíky, Czechy

Powojenne bunkry w Dolni Morava
Powojenne bunkry w Dolni Morava
K-S 14 „U Cihelny”

RZOPIK NR 216

Rzopiki były budowane liniowo, a to oznacza, że jest ich bardzo wiele w tej okolicy. Część z nich jest zamknięta, posiada solidne kraty w drzwiach, a część z nich pozostaje otwarta i można do nich wejść. Oczywiście na własną odpowiedzialność! Rzopik nr 216 znajduje się tuż za wyjściem ze Sky Bridge 721. Jest to świetnie zachowany bunkier, ale nie da się do niego wejść. Jeżeli chcesz zobaczyć podobny obiekt od środka, weź latarkę i kieruj się na północ, przez las. Znajdziesz tam opuszczony, ale nadal otwarty bunkier.

Współrzędne: 4RWR+RRG Dolní Morava, Czechy

Rzopik nr 216
Rzopik nr 216
Rzopik nr 216

RZOPIK NR 30 & 31

Martwisz się, że nie znajdziesz opuszczonego obiektu, o którym mowa w poprzednim akapicie? Nic straconego! Kolejne dwa znajdują się na trasie 312, po drodze do Dolni Morava. Zaparkuj auto na poboczu i rozejrzyj się dookoła. Czy widzisz dwie betonowe konstrukcje porośnięte drzewami? To właśnie Rzopik nr 30 i 31, czyli opuszczone bunkry, do których można wejść. Zastanawiasz się, dlaczego rzopiki znajdują się tak blisko siebie? Otóż umocnienia te przyjmowały szyk liniowy, aby wzajemnie się osłaniać i wspierać ogniowo.

Współrzędne: 3QVC+FR9 Králíky, Czechy

Rzopik nr 30 i 31
Rzopik nr 30 & 31
Rzopik nr 30 & 31

GRUPA WAROWNA HURKA

Niedaleko miejsca opisanego powyżej znajdziesz kilka fortyfikacji ciężkich rozmieszczonych na planie trójkąta. Zaparkuj auto pod szlabanem i kontynuuj pieszo. Pierwszy budynek, który zobaczysz to tradytor artyleryjski K-S 11 „Na svahu”. Następnie dotrzesz do schronu dla obrotowej i wysuwanej wieży artyleryjskiej K-S 12 „Na kote”. Kolejne dwa obiekty to schrony piechoty: K-S 13 „U lomu” i K-S 10 „U Bozi muky”. Umocowania są częścią grupy warownej HURKA. Wejście do środka jest możliwe tylko z przewodnikiem.

Współrzędne: 3QV9+W95 Králíky, Czechy

Grupa warowna Hurka
Grupa warowna Hurka
Grupa warowna HURKA

To już wszystkie powojenne bunkry, które odwiedziłam w Dolni Morava w Czechach. Który z nich spodobał Ci się najbardziej? Kralicky Rzopik czy grupa warowna Hurka? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to