Park Narodowy Fitzgerald River
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY FITZGERALD RIVER

Park Narodowy Fitzgerald River kojarzy mi się przede wszystkim z błogą ciszą, bajecznie pięknymi plażami i unikalną roślinnością. Odwiedziłam to miejsce w szczycie sezonu i miałam wrażenie, że jestem tu całkowicie sama. A może to było tylko złudzenie? W końcu powierzchnia parku narodowego zajmuje ponad 300 tysięcy hektarów. Niemniej jednak uważam, że Park Narodowy Fitzgerald River nie jest popularną atrakcją turystyczną w Zachodniej Australii. W poniższym tekście kilka słów o tym dlaczego warto tu przyjechać.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Fitzgerald River znajduje się na południowym wybrzeżu Zachodniej Australii, około 5 godzin jazdy z Perth. Miejsce jest gigantyczne, obszar ma ponad 300 tysięcy hektarów i rozciąga się między dwoma miastami, Bremer Bay i Hopetoun. Do parku narodowego można wjechać z zachodniej strony (Devils Creek Road), z północnego-zachodu (Quiss Road & Pabelup Drive), z północnego-wschodu (Hamersley Drive), a także ze strony wschodniej (z Hopetoun). Większość dróg w parku narodowym jest pozbawiona asfaltu.

POGODA

Najlepszy czas, aby odwiedzić Park Narodowy Fitzgerald River to zdecydowanie australijska wiosna oraz lato, czyli miesiące od września do marca. W tym okresie można w pełni cieszyć się pięknymi plażami, nocować pod gołym niebem i to praktycznie bez turystów. Australijska jesień i zima to nie najlepszy wybór. Może być zimo i wietrznie. Raczej unikaj wizyty w Parku Narodowym Fitzgerald River w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wszystko jednak zależy od Twoich osobistych preferencji i planów. Trzymam kciuki za pogodę!

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Fitzgerald River wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

W Parku Narodowym Fitzgerald River nie ma informacji turystycznej. Miejsce jest odizolowane i pozbawione zasięgu. Szczególnie jego zachodnia część. We wschodniej można jeszcze czasami złapać łączność. Dwa największe miasta w okolicy to Bremer Bay oraz Hopetoun. Tam znajdziesz sklepy spożywcze i stacje benzynowe. Auto możesz też zatankować w Jerramungup i Ravensthorpe. Na terenie parku narodowego nie ma praktycznie żadnej infrastruktury. Koniecznie miej ze sobą odpowiednią ilość wody, jedzenia i paliwa.

NOCLEGI

W Parku Narodowym Fitzgerald River znajduje się kilka pól namiotowych. W zachodniej części parku można się zatrzymać na obozowisku St Mary Inlet, które jest położone w przepięknej scenerii, nad samą plażą. We wschodniej części parku można przenocować na kempingu Four Mile Beach i Hamersley Inlet. Do tych obozowisk da się dotrzeć samochodem, a nocleg kosztuje 11 AUD dla osoby dorosłej. Standardowe zakwaterowanie znajdziesz tylko poza terenem parku narodowego, zarówno w Bremer Bay, jak i Hopetoun.

Kemping w Parku Narodowym Fitzgerald River
Obozowisko St Mary Inlet

ATRAKCJE

Park Narodowy Fitzgerald River dzieli się na dwie części, zachodnią i wschodnią. Przejazd z jednej części do drugiej wymaga powrotu na główną, asfaltową drogę, prowadzącą tutaj z Perth. Park narodowy zachwyca bajecznie pięknymi plażami, unikalną roślinnością i błogą ciszą. Poza odpoczynkiem na plaży warto się również wybrać na (nie jeden!) szlak pieszy. Prawie wszystkie drogi w parku narodowym są wyboiste i pozbawione asfaltu, ale większość z nich jest przejezdna dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD).

Park Narodowy Fitzgerald River mapa
Park Narodowy Fitzgerald River – mapa

EAST MOUNT BARREN

Szlak pieszy prowadzący na East Mount Barren to zdecydowanie mój numer jeden w Parku Narodowym Fitzgerald River. Szlak jest dość krótki, ma niewiele ponad 2 km, ale momentami jest nieco stromy. Na szczycie czeka na Ciebie przepiękny widok na wybrzeże i okoliczne plaże. Po drodze zwróć uwagę na florę występującą na tym terenie. Aż 75 gatunków roślin Parku Narodowego Fitzgerald River nie jest spotykana nigdzie indziej. W tej okolicy znajduje się również punt widokowy Cave Point. Koniecznie tam wpadnij.

East Mount Barren Carpark – East Mount Barren – East Mount Barren Carpark

Długość szlaku: 2,6 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Fitzgerald River
Szlaki piesze w Parku Narodowym Fitzgerald River
East Mount Barren

MAMANG TRAIL

Mamang Trail to coś dla koneserów długich, pieszych wędrówek wzdłuż wybrzeża. Szlak ma 15,5 km w jedną stronę, zaczyna się przy Point Ann i kończy przy Point Charles. Część trasy biegnie przez plażę, a później stopniowo do góry. Mamang Trail jest generalnie rekomendowany na dwa dni. Kilka kilometrów za Point Charles, znajduje się obozowisko Fitzgerald Inlet, na którym można spędzić noc. Jeżeli jednak zrobienie 30 km w jeden dzień nie jest dla Ciebie wyzwaniem to namiot zostaw w aucie i ruszaj w drogę!

Point Ann – Cheadanup Lookout – Nuytsia Lookout Lake Nameless Lookout Royal Hakea Lookout Fitzgerald Valley Lookout Point Charles Fitzgerald Valley Lookout Royal Hakea Lookout Lake Nameless Lookout Nuytsia Lookout Cheadanup Lookout Point Ann

Długość szlaku: 31 km, 15 godzin (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Park Narodowy Fitzgerald River
Plaża w Parku Narodowym Fitzgerald River
Mamang Trail

WEST MOUNT BARREN

W zachodniej części Parku Narodowego Fitzgerald River znajduje się kolejny, niewysoki szczyt, na który warto się drapać. Szlak pieszy prowadzący na West Mount Barren ma niecałe 2 km. Wejście i zejście nie powinno Ci zająć więcej niż godzinę. Po drodze zwróć uwagę na charakterystyczną roślinę o ozdobnych liściach. To Royal Hakea, gatunek endemiczny dla Zachodniej Australii i symbol parku narodowego. Trasa nie jest trudna, szlak stopniowo pnie się do góry. Każdy da radę wejść na szczyt bez większych problemów.

West Mount Barren Carpark – West Mount Barren – West Mount Barren Carpark

Długość szlaku: 1,7 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Góry w Parku Narodowym Fitzgerald River
Jaszczurka w Parku Narodowym Fitzgerald River
West Mount Barren

POINT ANN

Będąc w zachodniej części Parku Narodowego Fitzgerald River wybierz się koniecznie do Point Ann. Miejsce słynie z tzw. whales watching. Od czerwca do października, przy odrobinie szczęścia można stąd zobaczyć wieloryby. Poza sezonem, pozostaje nacieszyć oko widokiem wybrzeża, które jest równie piękne, ale mniej ekscytujące. W tej okolicy znajdują się dwa krótkie szlaki piesze, Point Ann oraz Point Ann Heritage Trail. Oba są łatwe i przyjemne. Spacerując, uważaj na skaczące dookoła kangury oraz jaszczurki blue tongue.

St Mary Inlet – Point Ann – St Mary Inlet

Długość szlaku: 1,6 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Point Ann – Point Ann Heritage Trail Point Ann

Długość szlaku: 1,5 km, 1 godzina (pętla)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Wybrzeże w Parku Narodowym Fitzgerald River
Punkt widokowy w Parku Narodowym Fitzgerald River
Point Ann

INNE ATRAKCJE

  • Hakea Trail – 23 km, 10 godzin (w jedną stronę), klasa 4, dojazd do szlaku 2WD (droga asfaltowa)
  • No Tree Hill – 6 km, 2 godziny (w obie strony), klasa 2, dojazd do szlaku 2WD (droga bez asfaltu)
  • Sepulcralis Hill – 600 m, 20 minut (w obie strony), klasa 2, dojazd do szlaku 2WD (droga bez asfaltu)
  • Mount Maxwell – 200 m, 10 minut (w obie strony), klasa 2, dojazd do szlaku 2WD (droga bez asfaltu)

To już wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w Parku Narodowym Fitzgerald River. Zamierzasz nocować w mieście czy na obozowiskach w parku narodowym? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to