TASMANIA, CZYLI NAJMNIEJSZY STAN AUSTRALII
Nie będę ukrywać, że Tasmania zajmuje specjalne miejsce w moim sercu. Pierwszy raz przyleciałam tu w październiku 2021 i miałam zostać tylko na miesiąc. Bardzo szybko dotarło do mnie, że cztery tygodnie to zdecydowanie za mało, aby poznać dobrze tę wyspę. Wróciłam więc w styczniu 2022 na kolejne dwa miesiące i nie wykluczam, że wrócę ponownie. Gdzie leży Tasmania? Z czego słynie? Jaki panuje tam klimat? W tym wpisie znajdziesz podstawowe informacje o Tasmanii, czyli najmniejszym stanie Australii. Zaczynamy!
LOKALIZACJA
Tasmania to wyspa leżąca około 240 km na południowy wschód od lądu stałego Australii, a także najmniejszy stan tego kraju. Patrząc na mapę świata, Tasmania naprawdę wydaje się malutka. Jednak w rzeczywistości wcale taka mała nie jest. Jej powierzchnia to 68,401 km2, co w Europie można porównać do Irlandii. Loty międzynarodowe są ograniczone tylko do tych z Nowej Zelandii, dlatego lecąc na Tasmanię z Europy, najpierw czeka Cię przesiadka w jednym z większych australijskich miast, na przykład w Melbourne.
MIASTA
Hobart jest stolicą Tasmanii, największym miastem na wyspie i domem dla prawie połowy wszystkich Tasmańczyków. Drugie co do wielkości miasto na Tasmanii to położony 200 km na północ Launceston. Pamiętam doskonale moją pierwszą wizytę w Hobart. Byłam zachwycona! Spacerowałam nieśpiesznie uliczkami miasta, podziwiając przepiękny port, zacumowane statki i pokryty śniegiem Mount Wellington. W Hobart znajduje się główny port lotniczy Tasmanii. Drugie, mniejsze lotnisko jest położone w Launceston.
KLIMAT
Tasmania to najmniejszy i zarazem najzimniejszy stan Australii. Śnieg może tutaj spaść o każdej porze roku i trzeba być na to gotowym, szczególnie w górach. Lato jest łagodne, a zima chłodna i wietrzna. Średnie roczne temperatury w ciągu dnia wahają się od 5°C do 25°C. Od czerwca do sierpnia temperatura może spaść nawet do 0°C, a od grudnia do lutego czasami przekroczyć 30°C. Podsumowując, pogoda jest zmienna i kapryśna. Najlepiej jest sprawdzać prognozę na bieżąco i na tej podstawie planować poszczególne dni.
POGODA
Wysoki sezon turystyczny na Tasmanii przypada na australijskie lato, czyli od początku grudnia do końca lutego. Średnie dzienne temperatury oscylują wówczas w granicy 25°C. Deszcz pada sporadycznie, a opady śniegu zdarzają się rzadko. Wysoki sezon oznacza jednak sporo turystów i nieco wyższe ceny. Warto rozważyć wizytę na Tasmanii poza sezonem, na przykład w październiku, listopadzie lub marcu. W tych miesiącach pogoda jest nadal w miarę stabilna, a w popularnych miejscach spotyka się mniej turystów.
KRAJOBRAZ
Tasmania to najbardziej górzysta część Australii, często nazywana również „małą Nową Zelandią”. Przeważa krajobraz polodowcowy, z dużą ilością jezior, licznymi wodospadami i gęstymi lasami deszczowymi. Najwyższy szczyt Tasmanii to Mount Ossa o wysokości 1617 m n.p.m. Góra leży w paśmie górskim Pelion i można ją zdobyć robiąc Overland Track. A co z długimi, białymi plażami, z którymi wszyscy kojarzymy Australię? Koniecznie sprawdź Wineglass Bay w Parku Narodowym Freycinet. Wyjątkowo piękne miejsce!
ZWIERZĘTA
Tasmania jest domem dla kilku endemicznych gatunków zwierząt, niespotykanych nigdzie indziej na świecie. Należy do nich między innymi, diabeł tasmański, eastern bettong, eastern quoll oraz tasmanian pademelon. Wyspę zamieszkuje również dziobak i kolczatka, czyli ostatnie żyjące do dzisiaj ssaki składające jaja. Na Tasmanii występują tylko trzy gatunki węży, ale wszystkie są jadowite, tiger snake, copperhead oraz white-lipped snake. Jeżeli chodzi o pająki to podczas mojej podróży widziałam tylko niegroźnego huntsman’a.
ATRAKCJE
Na Tasmanii jest 19 parków narodowych i 816 rezerwatów, co stanowi 40% wyspy. Jest to istny raj dla miłośników pieszych wędrówek i pasjonatów aktywnego wypoczynku. Większość turystów przyjeżdża tutaj na dwa, może trzy tygodnie. Ja spędziłam na Tasmanii łącznie trzy miesiące i wiem, że mogłabym zostać jeszcze dłużej. Wyspa skrywa w sobie wiele cudów natury, a żeby je odkryć potrzeba czasu. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Tasmanii jest wynajęcie samochodu. Bez auta nie dotrzesz do zbyt wielu miejsc.
GÓRY
Chodzenie po górach to moja wielka miłość, dlatego Tasmania jest dla mnie numerem jeden w całej Australii. Na wyspie nie brakuje jednodniowych szlaków pieszych, a także wielodniowych tras prowadzących wzdłuż wybrzeża czy przez strome pasma górskie. Naprawdę jest w czym wybierać. Jedne z najtrudniejszych szlaków, jakie pokonałam na Tasmanii to Mount Anne Circuit, Western Arthurs Traverse oraz Federation Peak. W osobnym wpisie znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry na Tasmanii.
To już wszystkie podstawowe informacje o Tasmanii, czyli najmniejszym stanie Australii. Czy wiedziałeś, że na Tasmanii pada śnieg? Daj znać w komentarzu!
Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!