CZERWONA ŁAWKA W SŁOWACKICH TATRACH
Czerwona Ławka to potoczna nazwa przełęczy w słowackich Tatrach, przez którą biegnie zniesławiony szlak pieszy o dużej ekspozycji. Czy jest to jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach? Moim zdaniem tak. Największe wyzwanie stanowi tutaj niewątpliwie fragment zabezpieczony łańcuchami i klamrami imitującymi drabinki. Jeżeli zaczynasz swoją tatrzańską przygodę, lepiej wybierz coś innego. Jeżeli jesteś już obyty z ekspozycją, ta trasa jest dla Ciebie. W tym wpisie znajdziesz szczegółowy opis szlaku wraz z mapą.
CZERWONA ŁAWKA: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?
Szlak pieszy biegnący przez Czerwoną Ławkę (2352 m) jest obecnie szlakiem dwukierunkowym. Można go pokonać wychodząc zarówno z Chaty Téryho, jak i ze Zbójnickiej Chaty. Na przełęczy wiszą dwa zestawy łańcuchów, obowiązuje ruch prawostronny. Uczulam, aby trzymać się „swojej prawej” i nie przechodzić na lewą stronę, nawet gdy robi się tłoczno. Mijanie się na łańcuchach stwarza niepotrzebne ryzyko i nie powinno mieć w tym przypadku miejsca. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji jest bezpłatne. Szlak można przejść od 16 czerwca do 31 października. W zimie trasa pozostaje zamknięta.
CZERWONA ŁAWKA: KIERUNEK TRASY
Większość osób przechodzi Czerwoną Ławkę z Chaty Téryho do Zbójnickiej Chaty. Ja zrobiłam odwrotnie i nie żałuję. Największą zaletą tej decyzji było ominięcie kolejek na łańcuchach, gdyż tak jak wspomniałam wcześniej, większość ludzi dociera do przełęczy z Doliny 5 Stawów Spiskich. Popularność tego kierunku wędrówki wynika ze znacznej różnicy w ekspozycji. Idąc na Czerwoną Ławkę z Chaty Téryho, wspinaczka po łańcuchach do góry jest dłuższa, a zejście krótsze. Dla wielu osób to właśnie schodzenie po łańcuchach stanowi problem. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy, zdecydowanie lepszą decyzją będzie start z Chaty Téryho.
CZERWONA ŁAWKA: OPIS SZLAKU
Przez Czerwoną Ławkę w słowackich Tatrach biegną dwie trasy. Pierwsza – standardowa, zabezpieczona łańcuchami i klamrami. Można ją przejść bez żadnego sprzętu. Druga – via ferrata, biegnąca częściowo równolegle, gdzie niezbędne jest użycie fachowego sprzętu. Jeżeli decydujesz się przejść Czerwoną Ławkę tradycyjnie (tak jak ja!), zignoruj stalową linkę dedykowaną do via ferraty, podążaj szlakiem wyznaczonym przez metalowe łańcuchy i trzymaj się prawej strony. Unikniesz dzięki temu „mijanek” na odcinkach o dużej ekspozycji. Szczegółowy opis szlaku wraz z podziałem na sekcje znajduje się poniżej. Zapraszam do lektury!
STARY SMOKOWIEC – HREBIENOK
Szlak zaczyna się w miejscowości o nazwie Stary Smokowiec. Parking w tej okolicy jest płatny. Ja zostawiłam auto w miejscu o następujących współrzędnych: 46RC+FP Vysoké Tatry, Słowacja i kosztowało mnie to 10€ za cały dzień. Kilka metrów dalej swój początek ma zielony szlak, który po 40 minutach doprowadzi Cię na Hrebienok, przez Polaków zwany niekiedy „smokowiecką Gubałówką”. Na szczyt kursuje bowiem kolejka. Ja osobiście z niej nie korzystałam, bo wychodząc na szlak o świcie jest ona najzwyczajniej w świecie nieczynna.
Długość szlaku: 2,2 km, 40 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 252 m
HREBIENOK – ZBÓJNICKA CHATA
Po wejściu na Hrebienok kontynuuj czerwonym szlakiem w kierunku Chaty Téryho. Na skrzyżowaniu nad Rainerową Chatą, odbij w lewo na niebieski szlak prowadzący przez Dolinę Staroleśną aż do Zbójnickiej Chaty. Ten cały odcinek powinien zająć Ci dwie i pół godziny. Na pewno spotkasz tu słynnych Nosiczy – tatrzańskich tragarzy, niosących na swoich barkach ogromne stelaże z zaopatrzeniem nawet do 100 kg. Ciężko uwierzyć, że jest to jedyna forma dostarczania produktów do czterech schronisk w Wysokich Tatrach.
Długość szlaku: 6 km, 2,5 godziny (w jedną stronę)
Suma podejść: 749 m
ZBÓJNICKA CHATA – CZERWONA ŁAWKA
Krótka przerwa w Zbójnickiej Chacie to obowiązkowy punkt programu. Schronisko jest przepięknie położone, otoczone wysokimi górami i grupą Harnaskich Stawów. Dobrze jest usiąść tu na chwilę na ławce i nacieszyć się tym widokiem. Dalej czeka Cię solidne podejście. Będziesz szedł żółtym szlakiem, stopniowo do góry przez niecałe dwie godziny aż staniesz twarzą w twarz z pierwszą metalową klamrą zamontowaną poniżej przełęczy Czerwona Ławka. Tutaj rozpoczyna się bez wątpienia najtrudniejszy fragment wędrówki.
Długość szlaku: 3,3 km, 1 godzina 40 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 469 m
CZERWONA ŁAWKA – RÁZCESTIE POD SIEDIELKOM
Po pokonaniu szeregu klamr i łańcuchów zorientujesz się, że nad Twoją głową faktycznie wisi Czerwona Ławka (2352 m). Co ciekawe, polska nazwa przełęczy pochodzi od koloru skał w tym rejonie (czego ja akurat nie dostrzegłam!) i nie ma nic wspólnego z zamontowaną w tym miejscu kolorową belką. Kontynuuj żółtym szlakiem aż dojdziesz do Rázcestie pod Sedielkom. Schodząc z przełęczy zachowaj szczególną ostrożność. Przed Tobą fragment o dużej ekspozycji zabezpieczony długimi łańcuchami. Potem będzie już tylko łatwiej!
Długość szlaku: 0,6 km, 40 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 0 m
RÁZCESTIE POD SIEDIELKOM – CHATA TÉRYHO
Zgodnie z mapą, którą znajdziesz wyżej, cała trasa ma 22 km, z sumą podejść 1744 m, a na jej pokonanie potrzeba 9 godzin nie licząc odpoczynku. To sporo, ale może masz siłę na jeszcze więcej? Jeśli tak, odbij z Rázcestie pod Sedielkom na zielony szlak i wejdź na Lodową Przełęcz (2372 m). Ten odcinek jest stromy i sypki, ale widoki są przepiękne. Potem wróć tą samą drogą i kontynuuj żółtym szlakiem do Chaty Téryho. Trasa z Lodową Przełęczą ma 23,5 km, z sumą podejść 2079 m, a na jej pokonanie potrzeba aż 10 godzin.
Długość szlaku: 1,2 km, 30 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 119 m
CHATA TÉRYHO – HREBIENOK
Nadszedł czas na zasłużony odpoczynek w Chacie Téryho, czyli najwyżej położonym schronisku w Tatrach, które pozostaje czynne cały rok. Dolina 5 Stawów Spiskich jest przepiękna, więc warto się tutaj trochę rozejrzeć, o ile czas Ci na to pozwoli. Aby wrócić na parking, kontynuuj zielonym szlakiem do Chaty Zamkovskiego, a potem szlakiem czerwonym do skrzyżowania nad Rainerową Chatą. Po drodze zobaczysz sporych rozmiarów wodospad. Stąd na Hrebienok zostało już tylko 20 minut, również czerwonym szlakiem.
Długość szlaku: 6,5 km, 1 godzina 50 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 155 m
HREBIENOK – STARY SMOKOWIEC
To już ostatnia prosta i domyślam się, że będziesz musiał pokonać ją pieszo. Kolejka linowa na Hrebienok działa codziennie od godziny 8:30 do godziny 16:30, więc ciężko się na nią załapać robiąc tak długą trasę, jaką jest Czerwona Ławka w słowackich Tatrach. Aby wrócić na parking w Starym Smokowcu, podążaj dalej zielonym szlakiem. Jest to ten sam odcinek, który pokonałeś kilka lub kilkanaście godzin wcześniej. Więcej tatrzańskich inspiracji znajdziesz w osobnym wpisie o 7 najtrudniejszych szlakach w Tatrach (dostępny niebawem).
Długość szlaku: 2,2 km, 30 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 0 m
To już wszystko, co musisz wiedzieć o Czerwonej Ławce w słowackich Tatrach. Kiedy się wybierasz na ten szlak? Daj znać w komentarzu!
Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!