Najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii
Czechy,  Europa

NAJLEPSZE ATRAKCJE CZESKIEJ SZWAJCARII [2022]

Czeska Szwajcaria to malowniczy region położony na północy Czech, tuż przy granicy z Polską. Mieszkańcy województwa dolnośląskiego mają najbliżej, niecałe trzy godziny autem. Ja jechałam niestety aż pięć, ale i tak uważam, że było warto. Czeska Szwajcaria to świetne miejsce dla osób lubiących przebywać na świeżym powietrzu. Z czego słynie? Z unikatowych formacji skalnych, takich jak bramy, baszty, iglice, a także wysokich wież i ciekawych punktów widokowych. Poniżej więcej o najlepszych atrakcjach Czeskiej Szwajcarii [2022].

MARIINA SKÁLA

Piękna i zjawiskowa. Taka właśnie jest Mariina Skála, czyli punkt widokowy położony na szczycie skały, będący jednocześnie moją ulubioną atrakcją Czeskiej Szwajcarii. Szlak zaczyna się w miejscowości Jetřichovice. Parking jest płatny 150 Kč. Opcje są dwie. Możesz udać się na punkt widokowy i wrócić tą samą drogą lub zrobić pętle. Szczerze polecam wybrać tę drugą opcję. Przejdziesz wtedy przez kolejne dwa punkty widokowe, Vilemínina stěna i Pohovka. To właśnie z tej perspektywy Mariina Skála wygląda najlepiej.

Parking: V93X+GC Jetřichovice, Czechy

Mariina Skála to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Mariina Skála to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Mariina Skála

FALKENŠTEJN

Falkenštejn to ogromnych rozmiarów skała, na której kiedyś stał zamek. Niegdyś można było do niego wejść poprzez wąską szczelinę skalną, wspinając się po kilkumetrowej drabinie. Obecnie miejsce bardziej przypomina taras widokowy, ale drabina nadal tutaj jest i to w sumie nie jedna. Wejście na Falkenštejn warto połączyć ze wspomnianym wcześniej punktem widokowym Mariina Skála. Oba szlaki rozpoczynają się w Jetřichovicach, przy tym samym parkingu. Za parking należy zapłacić samodzielnie w automacie (150 Kč).

Parking: V93X+GC Jetřichovice, Czechy

Najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii
Najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii
Falkenštejn

PRAVČICKÁ BRÁNA

Pravčická Brána jest największym mostem skalnym w Europie oraz najpopularniejszą atrakcją Czeskiej Szwajcarii. Bramę można podziwiać bezpośrednio spod jej łuku (bezpłatnie) lub z okolicznych tarasów widokowych (odpłatnie – koszt wejścia to 95 Kč dla osoby dorosłej). Na miejsce dotrzesz czerwonym szlakiem z miejscowości Hřensko (45 minut w jedną stronę) lub z Mezní Louka idąc przez Gabrielina Stezka (1,5 godziny w jedną stronę). Osobiście polecam wybrać dłuższą trasę, gdyż jest dużo ciekawsza widokowo.

Parking: V8F8+4H Hřensko, Czechy

Pravčická Brána to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Pravčická Brána to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Pravčická Brána

WĄWOZY KAMENICE

Spływ rzeką Kamenice można połączyć ze zwiedzaniem Pravčickiej Brány. Zaparkuj auto w miejscowości Hřensko i zacznij od spływu Wąwozem Edmunda (cena biletu 120 Kč dla osoby dorosłej). Potem wsiądź do drugiej łódki, która płynie przez Dziki Wąwóz (cena biletu 80 Kč dla osoby dorosłej). Kończąc spływ w Mezní Louka możesz od razu ruszyć przez Gabrielina Stezka do Pravčickiej Brány, a stamtąd wrócisz do Hřensko krótszym szlakiem. Dojście do Wąwozu Edmunda i wyjście z Dzikiego Wąwozu zajmuje około 20 minut. Pomiędzy wąwozami także trzeba pokonać krótki odcinek pieszo. Ważne! Za spływ zapłacisz tylko gotówką.

Parking: V6FX+PR Hřensko, Czechy

Wąwozy Kamenice są obecnie zamknięte po pożarze lasu. Ponowne otwarcie planowane na wiosnę 2024.

Wąwozy Kamenice to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Wąwozy Kamenice to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Wąwozy Kamenice

DOLSKÝ MLÝN

Dolský Mlýn to zabytkowe ruiny po dawnym młynie położone na terenie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Według legendy nawiedzone. Ciężką i nieco mroczną atmosferę tego miejsca można poczuć na własnej skórze spacerując po opuszczonych pomieszczeniach budynku. Jestem pewna, że Dolský Mlýn przypadnie do gustu fanom miejsc owianych tajemnicą. Auto zostaw na parkingu w Vysoká Lípa i udaj się niebieskim szlakiem w kierunku lasu. Na całą wizytę przeznacz nie mniej niż godzinę. Powrót tą samą drogą.

Parking: V932+4V Jetřichovice, Czechy

Dolský Mlýn w Czeskiej Szwajcarii
Dolský Mlýn w Czeskiej Szwajcarii
Dolský Mlýn

MALÁ PRAVČICKÁ BRÁNA & ŠAUNŠTEJN

Pravčická Bránę w Czeskiej Szwajcarii zna chyba każdy, ale mało kto wie, że istnieje również jej mniejsza wersja. Malá Pravčická Brána jest dużo skromniejsza, ale mimo wszystko warta wizyty. Szczególnie że po drodze można odwiedzić jeszcze jedno ciekawe miejsce, czyli Šaunštejn. Jest to potężnych rozmiarów skała, na której niegdyś stał zamek. Dzisiaj można na nią wejść po długiej, dość stromej drabinie. Do Malej Pravčickiej Brány i Šaunštejn dotrzesz czerwonym szlakiem z Vysoká Lípa. Za parking należy zapłacić 150 Kč.

Parking: V964+Q3 Jetřichovice, Czechy

Malá Pravčická Brána to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Šaunštejn to najlepsza atrakcja Czeskiej Szwajcarii
Malá Pravčická Brána & Šaunštejn

BELVEDÉR & LABSKÁ STRÁŽ

Czeska Szwajcaria słynie z przepięknych punktów widokowych. Moje ulubione to Belvedér i Labská Stráž. Znalezienie tego pierwszego jest proste. Wystarczy wrzucić poniższe współrzędne w google maps i przejść przez teren należący do restauracji. Wszystko odbywa się bez większego problemu. Mam wrażenie, że restauracja powstała tam po to, aby ściągać do siebie turystów. Droga do Labskiej Strážy jest nieco bardziej skomplikowana i chyba nie jestem w stanie jej wytłumaczyć. Sama błądziłam po lesie jakieś 30 minut aż w końcu ktoś z przechodniów wskazał mi drogę. Oba miejsca świetnie nadają się na oglądanie zachodu słońca.

Parking:

  • Belvedér – R6XC+RJ Děčín, Czechy
  • Labská Stráž – Q6PF+43M Děčín, Czechy
Punkty widokowe w Czeskiej Szwajcarii
Punkty widokowe w Czeskiej Szwajcarii
Belvedér & Labská Stráž

PANSKÁ SKÁLA & ZLATÝ VRCH

Wcale nie trzeba lecieć na Islandię, aby zobaczyć bazaltowe kolumny pochodzenia wulkanicznego. Panská Skála to spektakularnych rozmiarów formacja skalna przypominająca swoim wyglądem ograny kościelne. Miejsce niewątpliwie ma swój urok. W pobliżu skały znajduje się małe jezioro i ławeczki, na których można odpocząć, a w oddali widać panoramę miasta. Na Panská Skálę można wejść, ale uwaga – kolumny są bardzo śliskie. Jeżeli jesteś fanem takich miejsc, odwiedź również Zlatý Vrch, który leży zaledwie 10 km dalej.

Parking:

  • Panská Skála – QFCP+98 Kamenický Šenov, Czechy
  • Zlatý Vrch – RFG9+39 Česká Kamenice, Czechy
Panská Skála w Czeskiej Szwajcarii
Zlatý Vrch w Czeskiej Szwajcarii
Panská Skála & Zlatý Vrch

TISKÉ STĚNY

Tiské Stěny to takie nasze Błędne Skały, ale dwa razy większe i zlokalizowane w Czechach. Głównym punktem wejściowym do skalnego miasta jest parking przy kościele św. Anny w Tisie, z którego czerwonym szlakiem dotrzesz do kasy biletowej. W tym miejscu rozpoczynają się dwie trasy piesze. Jedna biegnie przez Malé Stěny, czyli 19 formacji skalnych, a druga przez Velké Stěny, czyli aż 56 formacji skalnych. Pokonanie obu tras zajmuje około trzy godziny. Zarówno parking, jak i bilet wstępu kosztuje 50 Kč (dla osoby dorosłej).

Parking: Q2PH+88 Tisá, Czechy

Tiské Stěny w Czechach
Tiské Stěny w Czechach
Tiské Stěny

WIEŻE WIDOKOWE

Wśród najlepszych atrakcji Czeskiej Szwajcarii nie mogło zabraknąć wież widokowych. W tym rejonie jest ich całkiem sporo. Ja zdołałam odwiedzić trzy. Do Janov Observation Tower dojedziesz autem, wstęp jest bezpłatny. Do Kaltenberg Lookout Tower trzeba dojść pieszo. Z parkingu (użyj poniższych współrzędnych) podążaj niebieskim, a potem czerwonym szlakiem. Na wieże wejdziesz również za darmo. Falcon Hill Lookout Tower stoi na szczycie Sokolí Vrch. Autem dojedziesz pod samą wieżę, ale wstęp jest płatny 30 Kč.

Parking:

  • Janov Observation Tower – V769+7W Janov, Czechy
  • Kaltenberg Lookout Tower – RFG7+9MH Česká Kamenice, Czechy
  • Falcon Hill Lookout Tower – Q7JC+5F Dobrná, Czechy
Wieże widokowe w Czeskiej Szwajcarii
Wieże widokowe w Czeskiej Szwajcarii
Falcon Hill Lookout Tower

ÚZKÉ SCHODY

Úzké Schody to krótki, ale bardzo fajny szlak z drabinkami. Najszybciej dotrzesz do niego z parkingu przy Saula Information Center. Praktycznie pod same Úzké Schody prowadzi asfaltowa droga. Jednak nie wolno się po niej poruszać samochodem. Obok informacji turystycznej stoi dobrze widoczny znak zakazu wjazdu, a to oznacza, że wędrówkę trzeba zacząć już w tym miejscu. Spacer wzdłuż asfaltowej drogi zajmuje około 40 minut w jedną stronę, a zabawa na drabinkach kolejne 20 minut. W tym przypadku parking jest bezpłatny.

Parking: VCFW+4R Chřibská, Czechy

Úzké Schody w Czeskiej Szwajcarii
Úzké Schody w Czeskiej Szwajcarii
Úzké Schody

PAVLÍNINO JEZERO

Ostatnie miejsce, którym chcę się podzielić w tym wpisie to okolica jeziora Pavlínino. Znajdziesz tutaj dość nietypowe atrakcje, takie jak Rusalčina Jeskyně z rusałką siedzącą na huśtawce, Trpasličí Jeskyně ze skałami krasnoludów, a także Náhon – długi tunel i Kamenný Úvoz, czyli krótki szlak pieszy prowadzący wewnątrz kamiennego wąwozu. Czy są to najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii? Zdecydowanie nie, ale być może komuś przypadną do gustu. Do wszystkich wymienionych wyżej miejsc dotrzesz pieszo leśnymi ścieżkami.

Parking: R9WW+27 Jetřichovice, Czechy

Najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii
Najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii
Rusalčina Jeskyně & Trpasličí Jeskyně

To są moim zdaniem najlepsze atrakcje Czeskiej Szwajcarii. Które miejsce podoba Ci się najbardziej, Mariina Skála czy Pravčická Brána. Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to