Malerweg tras opis szlaku noclegi co spakować
Europa,  Niemcy

MALERWEG: TRASA, OPIS SZLAKU, NOCLEGI, CO SPAKOWAĆ [2023]

Saksońska Szwajcaria to nie Szwajcaria, a Niemcy i nie tylko Most Bastei, a dużo, dużo więcej. Przez cały ten region biegnie szlak o nazwie Malerweg. Oficjalnie 8 etapów i 116 km przez skalne miasta, punkty widokowe, niekończące się schody, lasy, urokliwe miasteczka, pola i drogi. Innymi słowy, fantastyczna piesza przygoda w jednym z najpiękniejszych regionów Niemiec. W tym wpisie znajdziesz opis szlaku, informacje o trasie, rekomendowane noclegi i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Serdecznie zapraszam!

ILE POTRZEBA DNI, ABY PRZEJŚĆ MALERWEG?

Malerweg to szlak pieszy o długości 116 km, biegnący przez najpiękniejsze zakamarki Saksońskiej Szwajcarii. Trasa jest podzielona na 8 etapów, czyli 8 dni wędrówki, a całkowita suma podjeść to 3600 m. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokonać ten dystans w krótszym czasie. Jeżeli jednak chcesz dokładnie zwiedzić ten region, nie rekomendowałabym takiego rozwiązania. Co ciekawe, ja w ciągu 8 dni zrobiłam łącznie 175 km. Z czego to wynika? Głównie z ilości atrakcji, które chciałam zobaczyć po drodze, a które wymagały ode mnie zejścia i potem powrotu na szlak. Szczegółowy plan mojej wędrówki wraz z podziałem na poszczególne dni znajdziesz w osobnym wpisie, Malerweg: plan na 8-dniową wędrówkę.

Malerweg – mapa

JAK TRUDNY JEST MALERWEG?

Osobiście uważam, że Malerweg jest świetną opcją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wielodniowymi wędrówkami z plecakiem. Dlaczego? Po pierwsze, szlak jest w pełni cywilizowany, a to oznacza, że codziennie będziesz mieć szansę zrobić zakupy (choćby drobne!) i zjeść ciepły posiłek (o ile oczywiście wędrujesz w sezonie). Dodatkowo prawie na całej trasie jest zasięg i Internet. Po drugie, zawsze możesz zrezygnować w trakcie. Transport publiczny funkcjonuje dość dobrze w całym regionie, więc możesz z niego czasami skorzystać, skrócić dystans danego dnia lub faktycznie całkowicie zrezygnować w przypadku kryzysu. Po trzecie, całe 116 km może straszyć, ale średnio to tylko 14,5 km dziennie z sumą podejść 450 m.

Malerweg trasa opis szlaku noclegi co spakować
Widok z Rauenstein

GDZIE ZACZYNA I KOŃCZY SIĘ MALERWEG?

Malerweg rozpoczyna się w miejscowości Liebethal, a kończy w Pirnie. Niemniej jednak, szlak można przejść również w odwrotnym kierunku. Ja wybrałam standardowy kierunek wędrówki i nie żałuję, gdyż etapy ułożone zostały tak, aby zacząć od łatwiejszych odcinków i z czasem wejść w bardziej wymagający teren. Do Saksońskiej Szwajcarii dotarłam autem i zostawiłam je dokładnie w tym miejscu: 50.9967925N, 13.9563060E. Jest to bezpłatny, ukryty wśród skał parking, gdzie spokojnie można zostawić swój pojazd na te kilka dni. Zaraz obok parkingu znajduje się początek szlaku. Po zakończeniu trasy złapałam autobus w Pirnie i odebrałam auto z parkingu. Przejazd autobusem na trasie Liebethal – Pirna zajmuje około 45 minut.

Skalne miasto Pfaffenstein w Saksońskiej Szwajcarii
Wchodząc na Pfaffenstein

KIEDY PRZEJŚĆ MALERWEG?

Bardzo polecam jesień. Saksońska Szwajcaria wygląda wtedy zjawiskowo, jest rajem dla fotografów i fanów magicznych, otulonych tajemniczą aurą krajobrazów. Jedyny minus tej pory roku to krótki dzień. Ważna uwaga! Po pierwszym weekendzie listopada sporo obiektów noclegowych i gastronomicznych zamyka się na zimę. Dlatego jeżeli chcesz przejść Malerweg jesienią, zaplanuj swoją trasę tak, aby skończyć ją z końcem października lub w pierwszych dniach listopada. W innym przypadku istnieje ryzyko, że będziesz musiał nocować z dala od szlaku, a to oznacza dodatkowe kilometry. Niski sezon to też zamknięte schroniska, restauracje i sklepy, a więc problemy z zaopatrzeniem. Cała infrastruktura otwiera się ponownie w kwietniu.

Malerweg tras opis szlaku noclegi co spakować
W drodze na Carolafelsen

CO SPAKOWAĆ NA MALERWEG?

Na każdym szlaku długodystansowym obowiązuje ta sama zasada. Należy zabrać ze sobą jak najmniej, aby nie obciążać niepotrzebnie kręgosłupa, ale jednocześnie, trzeba mieć ze sobą wszystko, co niezbędne, aby szlak ukończyć. W przypadku Malerweg najważniejszą decyzją, jaką musisz podjąć, zanim zaczniesz pakowanie, jest wybór typu zakwaterowania. Ja wybrałam hotele i pensjonaty, więc naturalnie odpadła potrzeba pakowania sprzętu kempingowego. Mój plecak był stosunkowo lekki. Dziennie zabierałam ze sobą 1,5L wody i jedzenie na mniej więcej półtora dnia. Ważne! Nie zapomnij zabrać ze sobą gotówki. W wielu miasteczkach na trasie nie można płacić kartą. Poniżej znajdziesz rzeczy, które znalazły się w moim plecaku.

  • Jeden zestaw ubrań górskich (buty, spodnie, bluzka z długim rękawem, kurtka, opaska na uszy)
  • Jeden zestaw ubrań na wieczór i do spania (klapki, legginsy, bluzka z długim rękawem)
  • Trzy pary skarpetek i majtek (pranie co drugi dzień), jeden stanik sportowy
  • Lekki śpiwór i mały ręcznik (jeden nocleg w schronisku)
  • Plecak górski 55L z wodoodpornym pokrowcem
  • Drobne kosmetyki & apteczka
  • Rolka papieru toaletowego
  • Dokumenty & gotówka
  • Sprzęt elektroniczny
  • Latarka czołowa
Malerweg trasa opis szlaku noclegi co spakować
Lichtenhainer Wasserfall

GDZIE REZERWOWAĆ NOCLEGI?

Noclegi należy rezerwować z wyprzedzeniem. Jeżeli planujesz przejść Malerweg jesienią, wtedy wystarczy zająć się tym tematem na 2 tygodnie przed wędrówką. Jeżeli rozważasz okres wakacyjny, wówczas lepiej zrobić to dużo wcześniej. W tym rejonie baza noclegowa jest bardzo rozbudowana, jednak problemem może okazać się znalezienie noclegu blisko szlaku w odpowiedniej cenie. Naturalnie najlepiej jest rezerwować noclegi w obiektach leżących bezpośrednio na szlaku lub oddalonych do 20 minut pieszo od trasy. Z doświadczenia wiem, że każdy dodatkowy kilometr po długim dniu wędrówki jest uciążliwy. Do wyboru są hotele, pensjonaty, schroniska i kempingi. Poniżej lista obiektów, które szczerze rekomenduję.

DESIGNHOTEL LAURICHHOF

Designhotel Laurichhof to 4-gwiazdkowy hotel ze stylowymi apartamentami (każdy wygląda inaczej!), znajdujący się w Pirnie. Idealna opcja na komfortową noc przed rozpoczęciem i po zakończeniu wędrówki.

BED & BREAKFAST WEHLEN

Bed & Breakfast Wehlen to pensjonat oferujący czyste i przyjemne pokoje ze śniadaniem w Stadt Wehlen. Dobra opcja na etap 2, obiekt leży bezpośrednio na szlaku, więc nie trzeba robić dodatkowych kilometrów.

PENSION JITŘENKA HŘENSKO

Pension Jitřenka Hřensko to pensjonat z pięknymi pokojami i wybornym śniadaniem. Idealna opcja na etap 5 Malerweg. Co prawda obiekt leży 20 minut od szlaku i to na terenie Czech, ale naprawdę warto go wybrać.

LAASENHOF RESORT

Laasenhof Resort to ośrodek wypoczynkowy oferujący pokoje z pięknym widokiem na okolicę, w tym na Most Bastei od południowej strony. Obiekt leży 20 minut od szlaku. Jest to dobra opcja na etap 7 Malerweg.

Malerweg Saksońska Szwajcaria
Pierwszy etap Malerweg

SKĄD WZIĄĆ KSIĄŻECZKĘ I PIECZĄTKI?

Czy wiesz, że za przejście Malerweg należy się nagroda? Nie żartuję! Każdy, kto ukończy szlak może odebrać dyplom i przypinkę w postaci bucika. Jednak, aby tę nagrodę dostać, najpierw musisz zebrać wszystkie pieczątki, a do tego niezbędna jest książeczka. Zarówno książeczkę, jak i nagrodę odbierzesz w informacji turystycznej w Pirnie. Placówka jest czynna od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, a w soboty i niedziele od 10:00 do 14:00. Sugeruję przyjechać do Pirny dzień wcześniej, aby odebrać książeczkę i kolejnego dnia wyruszyć na szlak z samego rana. W książeczce znajduje się lista obiektów, które mają pieczątki, a z tego wpisu, Malerweg: plan na 8-dniową wędrówkę, dowiesz się, gdzie ja zdobyłam moje.

Punkt widokowy Carolafelsen
Punkt widokowy Carolafelsen

CO WARTO ZOBACZYĆ PO DRODZE?

W Saksońskiej Szwajcarii jest naprawdę wiele miejsc, które warto zobaczyć, a Most Bastei to tylko jedno z nich. Większość godnych uwagi atrakcji znajduje się na szlaku, jednak część z nich wymaga zrobienia dodatkowych kilometrów. Szczegółowy plan mojej wędrówki wraz z listą atrakcji na poszczególne dni znajdziesz w osobnym wpisie, Malerweg: plan na 8-dniową wędrówkę. Malerweg jest dobrze oznakowany, więc posługiwanie się mapą nie jest koniecznie, chyba, że faktycznie chcesz schodzić ze szlaku. Jeżeli tak jak ja, planujesz zobaczyć więcej niż oferuje to oryginalnie wytyczona trasa, to warto mieć ściągniętą na telefon mapę regionu. W moim przypadku świetnie sprawdziła się aplikacja mapy.cz. Polecam!

Malerweg Saksońska Szwajcaria
Punkt widokowy przy Waitzdorft

CZY MOŻNA PRZEJŚĆ MALERWEG Z PSEM?

Mam dobrą wiadomość! Wejście do parku narodowego Saksońskiej Szwajcarii z psem jest możliwe. Niemniej jednak, przejście całego szlaku z ukochanym czworonogiem może nie być takie proste. Głównym problemem będą liczne schody i pionowe drabiny. Takie utrudnienia znajdziesz na wielu odcinkach i będą one wymagały od Ciebie wzięcia psiaka na ręce lub pominięcia danej atrakcji. Na oficjalnej stronie Malerweg, dostępnej w języku angielskim i niemieckim, znajduje się specjalna sekcja poświęcona temu tematowi, ze wskazówkami, które odcinki warto z czworonogiem pominąć i w jaki sposób to zrobić. Dodatkowo, wg oficjalnych wytycznych, psy powinny przebywać na terenie parku narodowego na smyczy.

Malerweg trasa opis szlaku noclegi
Siódmy etap Malerweg

ILE KOSZTUJE PRZEJŚCIE MALERWEG?

Na przejście Malerweg wydałam dokładnie 1466 PLN. Jednak warto rozbić tę kwotę na czynniki pierwsze i omówić poszczególne wydatki. Noclegi wyniosły mnie 750 PLN, jednak jest to niepełna kwota, w związku z tym, że z 4 wyżej wspomnianymi obiektami podjęłam współpracę. Dodatkowo pokój dzieliłam z inną osobą, więc kwota za noclegi w Twoim przypadku raczej będzie wyższa, szczególnie jeżeli wybierasz się na Malerweg solo. Na jedzenie wydałam 466 PLN. Zakupy robiłam w sklepach spożywczych, kilka razy jadłam w restauracjach. Koszt paliwa w dwie strony wyniósł mnie 200 PLN (dojazd z Katowic, koszt także dzielony na dwie osoby). Ostatni wydatek to 50 PLN za bilet wstępu do Twierdzy Königstein, która znajduje się na szlaku.

Malerweg trasa opis szlaku noclegi co spakować
Liczne drabiny na szlaku

To już wszystko, co musisz wiedzieć o Malerweg zanim wyruszysz w drogę. Planujesz przejść ten szlak jesienią czy może latem? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to