Malerweg plan na 8 dniową wędrówkę
Europa,  Niemcy

MALERWEG: PLAN NA 8-DNIOWĄ WĘDRÓWKĘ [2023]

Malerweg, czyli Ścieżka Malarzy to szlak pieszy o długości 116 km, wijący się wokół najpiękniejszych atrakcji Saksońskiej Szwajcarii. Co ciekawe, ja ukończyłam tę trasę robiąc aż 175 km. Jak to się stało? Odpowiedź jest prosta. Chciałam zobaczyć jak najwięcej! Poniżej znajdziesz gotowy plan na 8-dniową wędrówkę szlakiem Malerweg wraz z atrakcjami regionu, których moim zdaniem nie można pominąć. Praktyczne informacje o szlaku zebrałam w osobnym wpisie, Malerweg: trasa, opis szlaku, noclegi, co spakować. Zapraszam!

DZIEŃ 1 | Liebethal – Stadt Wehlen

Etap pierwszy jest chyba najłatwiejszy. Krótki dystans i niewielkie przewyższenie. Można go zdecydowanie potraktować jak rozgrzewkę. Malerweg rozpoczyna się w miejscowości Liebethal, dokładnie w tym punkcie: 50.9965967N, 13.9583058E. Obok znajduje się parking, a nawet dwa. Główną atrakcją dnia jest przejście przez Uttewalder Grund, czyli porośnięty mchem i paprociami głęboki wąwóz. Poza tym krajobraz jest wybitnie sielankowy, trochę lasów, pola, a na koniec widok na Stadt Wehlen, miasteczko leżące nad Łabą.

Długość szlaku: 15 km, 5 godzin
Suma podejść: 110 m
Suma zejść: 141 m
Pieczątka: Gasthaus Waldidylle

Uttewalder Grund na szlaku pieszym Malerweg w Saksońskiej Szwajcarii
Uttewalder Grund

DZIEŃ 2 | Stadt Wehlen Hohnstein

Etap drugi to najsłynniejsza atrakcja Saksońskiej Szwajcarii, czyli Most Bastei. Miejsce jest naprawdę piękne, szczególnie jesienią, więc warto tu spędzić dłuższą chwilę, wejść na wszystkie punkty widokowe, w tym Zamek Neurathen (obowiązuje opłata 2,50€ dla osoby dorosłej). Później sugeruję zejść na dół przez Schwedenlöcher (Malerweg tamtędy nie prowadzi), dojść do Amselsee, zawrócić przy tamie i dopiero wtedy ruszyć w kierunku Hohnstein. Przed miasteczkiem jest jeszcze jedna atrakcja, wejście na Hockstein.

Długość szlaku: 18 km, 6 godzin
Suma podejść: 499 m
Suma zejść: 345 m
Pieczątka: Pension & Gaststätte Polenztal

Plan na 8 dniową wędrówkę szlakiem Malerweg w Saksońskiej Szwajcarii
Zamek Neurathen

DZIEŃ 3 | Hohnstein – Altendorf

Etap trzeci zaczyna się bardzo spokojnie, spacerem przez las. Warto odbić na chwilę ze szlaku i podejść zobaczyć Gautschgrotte (detour 5 minut). Następny przystanek to przepięknie położone schronisko Brand-Baude, za którym znajduje się Thümmelgrotte, a po przeciwnej stronie punkt widokowy (50.9565050N, 14.1296847E). Zaraz za Waitzdorft znajdziesz kolejne dwa punkty widokowe, dlatego koniecznie zostań na szlaku i nie idź na skróty. W przypadku problemów z noclegiem w Altendorft, można zejść do Bad Schandau.

Długość szlaku: 21 km, 7 godzin
Suma podejść: 449 m
Suma zejść: 440 m
Pieczątka: Brand-Baude Bergrestaurant & Herberge

Plan na 8 dniową wędrówkę szlakiem Malerweg w Saksońskiej Szwajcarii
Gautschgrotte

DZIEŃ 4 | Altendorf Neumannmühle

Jeżeli miałabym zrobić tylko jeden etap Malerweg to ten! Ale… z dość sporym detourem. Ta część Saksońskiej Szwajcarii kryje w sobie wiele perełek i aby je wszystkie zobaczyć, trzeba zejść z głównego szlaku. Pierwsza atrakcja to zapierający dech w piersiach Schrammsteine. Potem sugeruję udać się na punkt widokowy Carolafelsen i do Idagrotte, a następnie wrócić najkrótszą drogą na Malerweg. Po drodze do Neumannmühle nie możesz też przegapić takich atrakcji jak Kuhstall, Himmelsleiter i Schneiderloch.

Długość szlaku: 30 km, 10 godzin
Suma podejść: 553 m
Suma zejść: 662 m
Pieczątka: Gasthof Lichtenhainer Wasserfall

Malerweg plan na 8 dniową wędrówkę
Schrammsteine

DZIEŃ 5 | Neumannmühle – Schmilka

Etap piąty Malerweg można rozpocząć od Arnstein (detour 20 minut), a następnie udać się do Kleinsteinhöhle (detour 10 minut). Potem sugeruję pokusić się o większą modyfikację oficjalnie wytyczonej trasy i odbić w tym punkcie 50.9103506N, 14.2979106E w prawo, tak aby dotrzeć do Winterstein. Moim zdaniem jest to najciekawsze skalne miasto w całej Saksońskiej Szwajcarii, z długą, prawie pionową drabiną. Naprawdę warto zrobić dodatkowe kilometry. Potem kieruj się dalej przez Großer Winterberg do Schmilka.

Długość szlaku: 26 km, 9 godzin
Suma podejść: 587 m
Suma zejść: 676 m
Pieczątka: Bio & Nationalpark Refugium (recepcja)

Plan na 8 dniową wędrówkę szlakiem Malerweg w Saksońskiej Szwajcarii
Winterstein

DZIEŃ 6 | Schmilka – Kurort Gohrisch

Etap szósty zaczyna się od przekroczenia rzeki promem i wędrówki stromo do góry aż do miasteczka Schöna, skąd można dotrzeć do dwóch uroczych, ale niewielkich skalnych miast, Kaiserkrone (detour 10 minut) oraz Zirkelstein (detour 20 minut). Potem szlak niestety nieco się dłuży i dopiero tuż przed Kurort Gohrisch znowu nabiera charakteru. Miejsca, których nie można pominąć to zdecydowanie Papststein z wieżą obserwacyjną i schroniskiem oraz Gohrisch, który wymaga sprawności w przeciskaniu się przez skały.

Długość szlaku: 23 km, 8 godzin
Suma podejść: 641 m
Suma zejść: 442 m
Pieczątka: Berggaststätte Papststein

Plan na 8 dniową wędrówkę szlakiem Malerweg w Saksońskiej Szwajcarii
Papststein

DZIEŃ 7 | Kurort Gohrisch – Weißig

Etap siódmy to wejście na Pfaffenstein. Na szczycie znajdziesz schronisko, wieżę widokową i pozostałości po małym zamku. Punktów widokowych tutaj nie brakuje, ale warto odnaleźć ten, z którego widać Barbarine. Jest to najsłynniejsza wolnostojąca formacja skalna w Saksońskiej Szwajcarii. Dalej szlak biegnie przez Twierdzę Königstein, do której moim zdaniem warto wejść. Bilet wstępu to koszt 15€ (osoba dorosła). Obejście obiektu dookoła zajmuje godzinę, ale na dokładne zwiedzanie trzeba mieć więcej czasu.

Długość szlaku: 27 km, 9 godzin
Suma podejść: 568 m
Suma zejść: 639 m
Pieczątka: Tourist-Information im Treff-Punkt Königstein

Skalne miasto Pfaffenstein w Saksońskiej Szwajcarii
Pfaffenstein

DZIEŃ 8 | Weißig – Pirna

To już ostatnia prosta! Etap ósmy Malerweg zaczyna się od serii schodów prowadzących na Rauenstein. Co ciekawe, z góry można zobaczyć Most Bastei, ale od południowej strony. Dalej czeka Cię już tylko spacer wzdłuż rzeki w kierunku mety. Pamiętaj, aby w Pirnie koniecznie udać się do informacji turystycznej i wymienić książeczkę na zasłużoną nagrodę. Głodny? Ja byłam okrutnie! Na szczęście zaraz obok jest knajpa o nazwie Platzhirsch Pirna serwująca pyszne burgery. Gorąco polecam każdemu strudzonemu piechurowi!

Długość szlaku: 15 km, 5 godzin
Suma podejść: 256 m
Suma zejść: 360 m
Pieczątka: TouristService Pirna

Malerweg znaki na szlaku
Malerweg

Oto mój plan na 8-dniową wędrówkę szlakiem Malerweg. Planujesz zrobić całą trasę czy tylko jej część? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to