Sprzęt na GR20 czyli co zabrać na najtrudniejszy szlak Europy
Europa,  Francja

SPRZĘT NA GR20, CZYLI CO ZABRAĆ NA NAJTRUDNIEJSZY SZLAK EUROPY

Pakowanie na szlaki długodystansowe nigdy nie jest łatwe. Trzeba zabrać ze sobą wszystko, co niezbędne w górach, dążąc jednocześnie do jak najniższej wagi startowej. Dlaczego? Bo im mniej na plecach, tym lepiej dla Twoich kolan i łatwiej podczas trudniejszych technicznie momentów. Na GR20 jest do pokonania aż 180 km i 28 000 m przewyższenia, więc każdy kilogram ma znaczenie. W tym wpisie znajdziesz sprzęt, który zabrałam ze sobą na GR20, planując przejście tego szlaku w drugiej połowie czerwca. Zapraszam do lektury!

JEDZENIE & WODA

Jedną z pierwszych decyzji, jakie podjęłam, była rezygnacja z noszenia własnego jedzenia. Mój plan przewidywał kupowanie posiłków w schroniskach i robienie zakupów po drodze w małych sklepikach. Dzięki temu waga startowa mojego plecaka wyniosła 11,5 kg bez wody. Wzięłam ze sobą tylko trzy liofilizowane posiłki i sześć batonów proteinowych. Te trzy posiłki stanowiły moją rezerwę na czarną godzinę, w przypadku późnego przybycia do schroniska. Niestety przychodząc po 18:00 można zapomnieć o ciepłym obiedzie. Woda stanowiła dodatkowe 1,5 – 3 kg. Każdy dzień zaczynałam z minimum jedną pełną butelką wody. Czasami zabierałam dwie. Więcej informacji o źródłach wody na GR20 znajdziesz w osobnym wpisie.

PRODUKTKOMENTARZ
6 batonów proteinowychprzekąska
3 liofilizowane posiłkirezerwowy obiad
3 saszetki elektrolitównawodnienie organizmu
2 plastikowe butelki na wodękażda o pojemności 1,5L
50 tabletek Micropur Fortedo uzdatniania wody

SPRZĘT GÓRSKI & KEMPINGOWY

Tym razem nie wybrałam najlżejszej opcji, a opcję najtańszą, czyli spanie we własnym namiocie. Na GR20 najlepiej sprawdzi się namiot trzysezonowy, ultra lekki i wolnostojący. Do tego śpiwór w komforcie do –5°C. Na początku żałowałam, że wzięłam ze sobą aż tak ciepły śpiwór, ale na północy wyspy okazało się, że noce na Korsyce bywają chłodne, nawet w czerwcu. Warto wspomnieć, że wszystkie schroniska, czyli tzw. refuges są wyposażone w kuchnię kempingową z palnikami, gazem i garnkami. To spore ułatwienie dla osób, które chcą gotować swoje własne posiłki. Nie zapomnij jednak o zapalniczce, będziesz jej potrzebować, aby uruchomić palnik. Więcej o innych możliwościach zakwaterowania na GR20 przeczytasz w osobnym wpisie.

SPRZĘTKOMENTARZ
1 plecak górski pojemność 70L
1 mały plecakpojemność 10L
1 pokrowiec przeciwdeszczowyna plecak 70L
1 namiot MSR Hubba Hubba NXwaga 1,68kg
1 śpiwór Kathmandu Ikaruswaga 1,27kg
1 materac Mountain Design waga 0,8kg
1 Garmin inReach Mini 2w razie wypadku
1 papierowy plan wędrówkiwydruk własny
1 latarka czołowabrak
1 zapalniczkabrak
1 metalowy kubekbrak
1 zestaw sztućcównóż, widelec i łyżka
4 foliowe workina jedzenie
1 zestaw do szyciaigła i nici
1 para zatyczek do uszudo spania

UBRANIA

Pakując się na GR20 moją intencją było posiadanie dwóch letnich kompletów ubrań na szlak oraz jednego ciepłego zestawu, chroniącego przed wiatrem i deszczem, w przypadku załamania pogody. Wzięłam ze sobą też coś do spania, czyli kolejny zestaw ubrań, w który wskakiwałam zaraz po przyjściu do schroniska. Czyste ubrania do spania to taka moja mała namiastka luksusu na tego typu trekkingach, z której ciężko mi zrezygnować. Do tego oczywiście solidne buty górskie, które nie zawiodą na długim dystansie. Warto podkreślić, że schroniska na GR20 są wyposażone w łazienki i umywalki, w których z powodzeniem można zrobić pranie. Latem wszystko ładnie schnie, więc myślę, że poniższą listę można jeszcze odrobinę skrócić.

PRZEDMIOTKOMENTARZ
1 kurtka przeciwdeszczowaz gore-texu
1 para butów AKU Camana Fitzroy GTXze skóry zamszowej
1 para legginsówdługie spodnie
2 pary biker shortskrótkie spodenki
2 koszulki na ramiączkachbrak
1 koszulka termoaktywnaz długim rękawem
1 ciepła bluzado spania
2 staniki sportowebrak
3 zestawy bieliznymajtki i skarpetki
1 chusta na głowęochrona przed słońcem
1 okulary przeciwsłonecznebrak
1 strój kąpielowybrak
1 para klapekbrak

KOSMETYKI & APTECZKA

Każde schronisko na GR20 ma nieco inną infrastrukturę. W jednym znajdziesz przestronną łazienkę z ciepłą wodą i klasyczną ubikacją, a w innym drewniany szalet z lodowatym natryskiem i wychodkiem. Koniecznie zabierz ze sobą papier toaletowy, gdyż nie jest on dostępny do użytku w schroniskach. Szampon do włosów, krem przeciwsłoneczny i papier toaletowy właśnie to trzy rzeczy, które zużyłam przed ukończeniem szlaku. Na szczęście w niektórych schroniskach lub przy okazji zejścia do miasta można dokupić tego typu drobiazgi. Co ciekawe, pływanie w rzekach i wodospadach na GR20 jest dozwolone, więc warto z tego skorzystać w upalne dni. Więcej informacji o poszczególnych schroniskach znajdziesz w osobnym wpisie.

PRZEDMIOTKOMENTARZ
1 rolka papieru toaletowegobrak
1 krem przeciwsłonecznyśrednie opakowanie
1 pomadka ochronna do ustmałe opakowanie
1 krem nawilżający do twarzyśrednie opakowanie
1 mydło ekologicznemałe opakowanie
1 szampon do włosówmałe opakowanie
1 pasta do zębówmałe opakowanie
1 szczoteczka do zębówbrak
1 mały grzebieńbrak
1 maszynka do goleniabrak
1 mały ręcznikbrak
2 tamponybrak
20 tabletek Panadollek przeciwbólowy
1 maść Voltarenlek przeciwbólowy
1 spray Octeniseptdo dezynfekcji ran
1 bandaż elastycznyw przypadku kontuzji
20 plastrów wodoodpornychw przypadku kontuzji
40 tabletek Magne B6 Fortesuplementacja
20 tabletek Witamina C 1000 mgsuplementacja
20 tabletek probiotykuprofilaktyka

SPRZĘT ELEKTRONICZNY

Jeżeli nie jesteś blogerem lub twórcą internetowym to prawdopodobnie możesz opuścić tę sekcję. W moim przypadku elektronika odgrywa ważną rolę, zawsze zabieram ze sobą sporo sprzętu i tym razem nie było inaczej. Przesadziłam jednak z ilością power banków. Nie sądziłam, że w schroniskach na GR20 będzie można korzystać z prądu. Oczywiście znalezienie wolnego gniazdka nie zawsze jest łatwe, w niektórych obiektach trzeba za ładowanie dodatkowo zapłacić (1€ lub 2€), ale co do zasady, jest to możliwe. Gdybym wiedziała o tym wcześniej, zdecydowanie zrezygnowałabym z jednej, a może i nawet dwóch baterii. Poza tym reszta elektroniki została w pełni wykorzystana, a efekty pracy możesz zobaczyć na moim Instagramie.

SPRZĘTKOMENTARZ
1 Samsung S20+główny telefon
1 Samsung S10+zapasowy telefon
1 Insta360 ONE x2kamera 360
1 DJI Mini 3 Prodron
3 akumulatorydo drona
1 gorilla tripodbrak
3 power bankibrak
4 kablebrak
2 ładowarkibrak
1 para słuchawekbrak

PODSUMOWANIE

Śmiało mogę powiedzieć, że jestem zadowolona z decyzji, które podjęłam pakując plecak na GR20. Poza papierem toaletowym i dwoma kosmetykami, które zużyłam w połowie wędrówki, niczego mi nie zabrakło. Trochę żałuję, że wzięłam za dużo baterii, bo to był jednak spory ciężar, ale z punktu widzenia twórcy internetowego, zawsze lepiej dmuchać na zimne. Jeżeli coś miałabym jeszcze wyciągnąć z plecaka to byłby to metalowy kubek. Ani razu go nie użyłam. A wiedząc, że robienie prania będzie łatwe i przyjemne, pewnie wyrzuciłabym z plecaka jeszcze kilka ubrań. Poza rzeczami wymienionymi w powyższych tabelkach, naturalnie miałam ze sobą także dokumenty i gotówkę. W schroniskach nie ma możliwości płacenia kartą.

To już wszystko, co zabrałam ze sobą na GR20, czyli najtrudniejszy szlak Europy. Kiedy planujesz zrobić ten szlak? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to