GÓRY SOWIE: SZLAKI PIESZE
Góry Sowie to pasmo górskie w Sudetach Środkowych leżące na terenie województwa dolnośląskiego. Jest to bez wątpienia miejsce o długiej i fascynującej historii. Oprócz szlaków pieszych i punktów widokowych znajdziesz tutaj liczne ślady działalności III Rzeszy, twierdze i forty, jak również ruiny zamków. O najciekawszych atrakcjach Gór Sowich przeczytasz w osobnym wpisie, a poniżej znajdziesz szczegółowe informacje o szlakach pieszych w tym regionie. Zapraszam Cię na Wielką Sowę, Kalenicę i do Smoczej Jamy.
WIELKA SOWA
Jeżeli Twoim celem jest zdobycie Korony Gór Polski to na pewno zainteresuje Cię Wielka Sowa, która mierzy 1015 m i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Ile czasu zajmuje wejście na Wielką Sowę? Czerwony szlak z Przełęczy Sokola jest najkrótszy. Ma zaledwie 2,8 km w jedną stronę i wystarczy godzina, aby go pokonać. Pozostałe szlaki są niewiele dłuższe. Niebieski szlak z Przełęczy Walimskiej to 3,3 km w jedną stronę (1 godzina 15 minut), a czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej to 4,4 km w jedną stronę (1 godzina 30 minut).
Mój wybór padł na czerwony szlak z Przełęczy Sokola i to nie dlatego, że jest najkrótszy, a dlatego, że ma jedną istotną zaletę – prowadzi przez dwa schroniska. Pierwsze na Twojej drodze pojawi się Schronisko Orzeł, które oferuje smaczne jedzenie i przepiękny widok na okolicę. Schronisko Sowa znajduje się nieco wyżej i jest obecnie zamknięte, tak samo jak wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy. Remont wieży widokowej rozpoczął się w 2021 roku i potrwa aż do połowy 2023 roku. Na szczycie jest schowana pieczątka.
Przełęcz Sokola – Schronisko Orzeł – Schronisko Sowa – Wielka Sowa (1015 m) – Schronisko Sowa – Schronisko Orzeł – Przełęcz Sokola
Długość szlaku: 5,6 km, 2 godziny (w obie strony)
Suma podejść: 343 m
Trudność szlaku: łatwy
Parking: MF77+GG Walim, Polska
KALENICA
Kalenica mierzy 964 m i jest trzecim pod względem wysokości szczytem Gór Sowich. Najpopularniejszym szlakiem biegnącym na jej szczyt jest czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej (3,2 km w jedną stronę, nieco ponad godzina). Druga często wybierana trasa to czerwony szlak z Przełęczy Woliborskiej (4,5 km w jedną stronę, 1 godzina 50 minut). Jeżeli liczysz na widoki ze szczytu to niestety muszę Cię rozczarować. Wieża widokowa na Kalenicy nadal pozostaje w remoncie, mimo że miała być ponownie otwarta pod koniec 2022.
Czy warto wejść na Kalenicę mimo zamkniętej wieży? Oczywiście, że tak! Jeżeli wybierzesz szlak z Przełęczy Jugowskiej koniecznie wpadnij do Schroniska Zygmuntówka, które mi osobiście bardzo przypadło do gustu. Rzeźbione w drewnie sowy, masa pięknych ozdób, a także rewelacyjne jedzenie i miła usługa, tworzą wyjątkowe miejsce na mapie nie tylko Gór Sowich, ale i całej Polski. Nie zapomnij przybić sobie pieczątki, która leży na zewnątrz schroniska na tarasie, a idąc na szczyt zwróć uwagę na huśtawkę wiszącą na drzewie.
Przełęcz Jugowska – Schronisko Zygmuntówka – Kalenica (964 m) – Schronisko Zygmuntówka – Przełęcz Jugowska
Długość szlaku: 6,4 km, 2 godziny (w obie strony)
Suma podejść: 287 m
Trudność szlaku: łatwy
Parking: MG4G+MH Pieszyce, Polska
SMOCZA JAMA
Ostatnie miejsce, które odwiedziłam wędrując pieszo po Górach Sowich to Smocza Jama w Kamionkach. Jest to ogromna jaskinia, która kiedyś najprawdopodobniej była wejściem do kopalni serpentynitu. Szlak pieszy zaczyna się w miejscu o następujących współrzędnych: 50.679676, 16.543702, oznaczonym jako Kamionki pod Smoczą Jamą (415 m). Jest to dokładnie na ulicy Kamionki w Pieszycach, między domem numer 16, a 18. Stąd podążaj czerwonym szlakiem, aż dotrzesz do Smoczej Jamy, która znajduje się na wysokości 480 m. Auto można zostawić na parkingu przy przystanku, około 300 m przed miejscem, gdzie rozpoczyna się szlak.
Kamionki pod Smoczą Jamą – Smocza Jama (480 m) – Kamionki pod Smoczą Jamą
Długość szlaku: 0,5 km, 20 minut (w obie strony)
Suma podejść: 62 m
Trudność szlaku: łatwy
Parking: MGJR+FP Pieszyce, Polska
To są wszystkie szlaki piesze w Górach Sowich, jakie przeszłam. Który z nich wybierasz? Wielką Sowę czy Kalenicę? Daj znać w komentarzu!
Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!