Zachód słońca na Rysach
Europa,  Słowacja

JAK WEJŚĆ NA RYSY OD SŁOWACKIEJ STRONY?

Wejście na Rysy wcale nie musi być trudne! Wystarczy pojechać na Słowację i wdrapać się na szczyt szlakiem mającym początek u naszych sąsiadów. Podejście na Rysy od słowackiej strony, w przeciwieństwie do tego po stronie polskiej, jest świetną opcją dla średniozaawansowanych. Dlatego jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie na szlakach o dużej ekspozycji, sugeruję wybrać się na Słowację i to właśnie stamtąd wejść na najwyższy szczyt Polski. Więcej informacji o tym, jak wejść na Rysy od słowackiej strony znajdziesz poniżej.

RYSY OD SŁOWACKIEJ STRONY: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Ile tak naprawdę mierzą Rysy? 2499 m czy 2501 m? Obie odpowiedzi są poprawne! Już tłumaczę dlaczego. Masyw Rysów ma aż trzy wierzchołki. Najniższy (2472 m) i najwyższy (2501 m) znajdują się w całości na terytorium Słowacji, a ten o wysokości 2499 m leży na granicy polsko-słowackiej i tym samym stanowi najwyższy punkt Polski. Tak jak wspomniałam wcześniej, szlak prowadzący na Rysy od słowackiej strony jest łatwiejszy od szlaku po stronie polskiej, ale można go pokonać tylko od 1 czerwca do 31 października. W zimie trasa pozostaje zamknięta. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego na Słowacji jest bezpłatne.

RYSY OD SŁOWACKIEJ STRONY: TRUDNOŚĆ SZLAKU

Szlak prowadzący na Rysy od słowackiej strony jest przeznaczony dla osób, które mają dobrą kondycję, sprawnie pokonują strome podejścia i miejsca o niedużej ekspozycji. Najtrudniejszy odcinek znajduje się na czerwonym szlaku, zaraz za Małym Żabim Stawem, jednak jest on w pełni zabezpieczony łańcuchami, drabinkami i metalowymi kładkami. W praktyce nic wymagającego technicznie. Myślę, że każda aktywna fizycznie osoba powinna przejść ten fragment bez większego problemu. Pamiętaj tylko, aby trzymać się prawej strony. Odcinek z żelastwem został skonstruowany tak, aby umożliwić bezpieczny ruch turystom poruszającym się w obu kierunkach, do góry i na dół. Trzymając się swojej prawej, unikasz „mijanek” i nie tworzysz „korków”. Miejsca o niedużej ekspozycji znajdują się też tuż przed szczytem. Warto tam użyć rąk.

RYSY OD SŁOWACKIEJ STRONY: OPIS SZLAKU

Wejście na Rysy od słowackiej strony zajmie Ci najprawdopodobniej cały dzień. Trasa ma 19,4 km, z sumą podejść 1371 m, a na jej pokonanie potrzeba prawie 9 godzin nie licząc przerw na odpoczynek. Po drodze są dwa schroniska, w których można się zatrzymać. Pierwszy przystanek wypada dość szybko, po pierwszej godzinie wędrówki, przy Popradzkim Stawie. Drugi przystanek to Chata pod Rysami, około 40 minut przed szczytem. Podsumowując, na tym szlaku spokojnie kupisz jedzenie, ale i tak warto spakować do plecaka jakąś przekąskę, oraz rzecz jasna, wodę. Poniżej szczegółowy opis szlaku z podziałem na sekcje. Zapraszam!

SZCZYRBSKIE JEZIORO – POPRADZKI STAW

Ze Szczyrbskiego Jeziora do Popradzkiego Stawu prowadzi kilka szlaków. Ja zazwyczaj wybieram najkrótszą drogę, czyli podejście niebieskim szlakiem z parkingu przy stacji Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej o następujących współrzędnych: 49.126148, 20.074668. Parking jest płatny. Koszt to 8€ za dzień. Pokonanie tego pierwszego odcinka zajmuje mniej więcej godzinę szybkim krokiem. Przy Popradzkim Stawie znajduje się schronisko oraz hotel górski. Warto się tam zatrzymać, albo w drodze na Rysy, albo wracając na parking.

Długość szlaku: 4,1 km, 1 godzina 25 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 272 m
Suma zejść: 24 m

Rozejście szlaków przy Popradzkim Stawie
Rozejście szlaków przy Popradzkim Stawie
Rozejście szlaków przy Popradzkim Stawie

POPRADZKI STAW – ROZEJŚCIE POD ŻABIM POTOKIEM

Z Popradzkiego Stawu podążaj dalej niebieskim szlakiem. Czy widzisz leżące na ziemi produkty? To wszystko czeka na wniesienie do góry, do schroniska przez słynnych tatrzańskich tragarzy. Oczywiście pomoc mile widziana! Każdy ochotnik, który wniesie ekwipunek do góry ma gwarantowany w Chacie pod Rysami kubek pysznego caju. To rodzaj słowackiej herbaty. Nagroda symboliczna, ale satysfakcja z pomocy – ogromna. Gdy dotrzesz do Rozejścia pod Żabim Potokiem odbij w prawo na szlak czerwony. Czas na solidne podejście.

Długość szlaku: 1,2 km, 35 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 124 m
Suma zejść: 4 m

Wejście na Rysy od słowackiej strony
Wejście na Rysy od słowackiej strony
Fragment za rozejściem pod Żabim Potokiem

ROZEJŚCIE POD ŻABIM POTOKIEM – CHATA POD RYSAMI

Ten odcinek jest najbardziej wymagający. Czerwony szlak biegnie stromo do góry do Chaty pod Rysami, nie dając po drodze za dużo wytchnienia. Po około godzinie wędrówki miniesz Mały Żabi Staw, a chwilę później dotrzesz do fragmentu zabezpieczonego łańcuchami, drabinkami i metalowymi kładkami. Im wyżej, tym bardziej widokowo. Przy dobrych warunkach jest tutaj naprawdę zjawiskowo. Chata pod Rysami to najwyżej położone schronisko w Tatrach, istna ikona tych gór z kultowym kibelkiem zawieszonym nad przepaścią.

Długość szlaku: 3,5 km, 2 godziny (w jedną stronę)
Suma podejść: 669 m
Suma zejść: 39 m

Łańcuchy i drabinki na szlaku prowadzącym na Rysy ze Słowacji
Łańcuchy i drabinki na szlaku prowadzącym na Rysy ze Słowacji
Fragment z łańcuchami, drabinkami i kładkami

CHATA POD RYSAMI – RYSY

Ze schroniska na szczyt jest już tylko 45 minut. Kontynuuj szlakiem czerwonym aż dotrzesz do celu. Trasa biegnie bez większych niespodzianek stopniowo do góry. Tuż przed szczytem jest kilka miejsc o niedużej ekspozycji, jednak nie jest to nic trudnego technicznie. Dla bezpieczeństwa warto podeprzeć się rękami, bo skały lubią być śliskie. W sezonie na tym odcinku robi się ciasno, ponownie sugeruję trzymać się prawej strony. Rysy oferują jedyne w swoim rodzaju widoki, więc warto zrobić sobie dłuższą przerwę na szczycie.

Długość szlaku: 0,9 km, 45 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 249 m
Suma zejść: 0 m

Chata pod Rysami w Tatrach Słowackich
Chata pod Rysami w Tatrach Słowackich
Chata pod Rysami

RYSY SZCZYRBSKIE JEZIORO

Najłatwiej będzie Ci wrócić na parking tą samą drogą. Oczywiście istnieje opcja zejścia ze szczytu na stronę polską, do Morskiego Oka, ale jeżeli nie jesteś obyty z ekspozycją, lepiej zostań po słowackiej stronie. Opcjonalnie, możesz także pomyśleć o noclegu w Chacie pod Rysami i w taki sposób nieco urozmaicić wycieczkę. Mając zarezerwowany nocleg w schronisku możesz spróbować zdobyć Rysy przed zachodem słońca lub o świcie. Przy dobrej widoczności to będą niezapomniane wrażenia, a więc… życzę powodzenia!

Długość szlaku: 9,7 km, 45 minut (w jedną stronę)
Suma podejść: 1304 m
Suma zejść: 57 m

Wejście na Rysy od słowackiej strony
Zachód słońca na Rysach
Rysy (2499 m)

To już wszystko, co musisz wiedzieć o wejściu na Rysy od słowackiej strony. Kiedy się wybierasz na najwyższy szczyt Polski? Daj znać w komentarzu!