Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii
Australia,  Tasmania

SZLAK PIESZY DO PINE VALLEY NA TASMANII

Bardzo żałowałam, że nie udało mi się dotrzeć do Pine Valley robiąc słynny Overland Track w październiku 2021 roku. Pogoda lubi płatać figle na Tasmanii i w tym przypadku, tak właśnie było. Dzień wędrówki w zamieci śnieżnej sprawił, że szybko zmieniłam zdanie. Zamiast wydłużać trasę, postanowiłam ją wręcz skrócić. Pomyślałam wtedy: „Nic straconego, najwyżej tu wrócę”. I wróciłam, dokładnie 3 miesiące później, aby przejść jeden z najpiękniejszych szlaków pieszych w Parku Narodowym Cradle Mountain–Lake St Clair.

PINE VALLEY: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Większość osób dociera do Pine Valley dnia 6 na Overland Track, kończąc tym samym swoją wędrówkę dnia 7. Jeżeli z jakichś powodów, tak jak ja, ominąłeś to miejsce na trasie, możesz do niego wrócić bez konieczności powtarzania całego szlaku od początku. Jak to zrobić? Oczywiście startując i kończąc przy Lake St Clair. Od czerwca 2022 nocowanie w Pine Valley nie wymaga już rezerwacji. Możesz tu wpaść, kiedy tylko zechcesz. Pamiętaj tylko, aby mieć aktualny Tasmania Park Pass, czyli bilet wstępu do parku narodowego.

Pine Valley – mapa

PINE VALLEY: OPIS SZLAKU

Trzy noce w Pine Valley Hut to wystarczająco, aby wejść na Acropolis, zwiedzić zakamarki Labyrinth Plateau, a nawet dwukrotnie pokonać odcinek prowadzący wzdłuż Lake St Clair. Oczywiście pieszo. Prawda jest taka, że dużo szybciej jest zrobić to łódką, jednak wiele osób decyduje się przejść odcinek z Cynthia Bay do Narcissus Hut lub w odwrotnym kierunku przynajmniej raz. Dlaczego? Tak po prostu, żeby sobie to odhaczyć. Masz dobrą kondycję? Świetnie. Wtedy dwa dni powinny Ci wystarczyć na pokonanie całej trasy.

Przykładowa trasa:

  • Dzień 1, Cynthia Bay do Pine Valley, 26,4 km, 8 godzin
  • Dzień 2, Pine Valley do Acropolis i z powrotem, 7,7 km, 3 godziny
  • Dzień 3, Pine Valley do Labyrinth i z powrotem, 6 km, 3 godziny
  • Dzień 4, Pine Valley do Cynthia Bay, 26,4 km, 8 godzin

Moja trasa:

  • Dzień 1, Narcissus Hut do Pine Valley, Acropolis, Labyrinth i z powrotem do Pine Valley, 22,6 km, 9 godzin
  • Dzień 2, Pine Valley do Cynthia Bay, 26,4 km, 8 godzin
Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii
Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii

CYNTHIA BAY – NARCISSUS HUT

Odcinek z Cynthia Bay do Narcissus Hut ma 17,5 km i tak jak wspomniałam wcześniej, można go pokonać pieszo lub łódką. Będę szczera! Jest to najmniej interesujący fragment wędrówki, więc śmiało wskakuj na pokład, przynajmniej raz. Rejs po Lake St Clair jest oferowany tylko przez jednego operatora, cena nie jest niska, ale oszczędzisz dzięki temu sporo czasu. Wcześniejsza rezerwacja jest konieczna. Latem łódka kursuje trzy razy dziennie. Zimą w zależności od zapotrzebowania. Rozkład jazdy i ceny biletów znajdziesz tutaj.

Decydując się na rejs łódką z Cynthia Bay do Narcissus Hut, jedyne co musisz zrobić to pojawić się na czas. Jeżeli jednak korzystasz z łódki w odwrotnym kierunku, wówczas po przyjściu do Narcissus Hut, musisz jeszcze potwierdzić swoją obecność przez radio. Jest to obowiązkowa procedura, która pozwala na lepsze zarządzanie miejscami na łódce. Radio wraz z instrukcją znajduje się na ścianie w Narcissus Hut. Dla tych, którzy planują przejść ten odcinek pieszo, szlak prowadzi przez las, teren jest nierówny, ale jest sporo cienia.

Długość szlaku: 17,5 km, 5 godzin (w jedną stronę)

Rejs łódką po Lake St Clair na Tasmanii
Pademelon Tasmania
Cynthia Bay – Narcissus Hut

NARCISSUS HUT – PINE VALLEY

Przejście z Narcissus Hut do Pine Valley zajęło mi trzy godziny. Ten odcinek to nic trudnego. Będziesz szedł fragmentem Overland Track, aż zobaczysz znak kierujący do Pine Valley. Kolejne 5 km i jesteś na miejscu. Pine Valley Hut ma dwa wielkie łóżka piętrowe, które mieszczą 16 osób. Chatka jest wyposażona w zbiornik na deszczówkę, a kilka metrów dalej znajduje się toaleta. Ważne! Pamiętaj, aby mieć ze sobą namiot. Jeżeli chatka będzie pełna, wtedy musisz spać na zewnątrz. Rozbij swój namiot na jednej z drewnianych platform.

Długość szlaku: 8,9 km, 3 godziny (w jedną stronę)

Kemping w górach na Tasmanii
Chatka noclegowa w Pine Valley na Tasmanii
Pine Valley Hut

PINE VALLEY – THE ACROPOLIS

Acropolis (1481 m) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Parku Narodowym Cradle Mountain–Lake St Clair. Szlak zaczyna się przy Pine Valley Hut, prowadzi obok Cephissus Falls, a potem stopniowo do góry w kierunku szczytu. Im wyżej, tym gorzej ze znakami. Jeżeli ich nie widzisz, rozglądaj się za strzałkami lub kopcami kamieni. Acropolis ukaże się Twoim oczom dopiero na wysokości 1100 m. Do pokonania będzie sporo kamieni, a przed samym szczytem, w kilku miejscach, będziesz musiał użyć rąk i nóg jednocześnie.

Długość szlaku: 7,7 km, 3 godziny (w obie strony)

Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii
Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii
Acropolis (1481 m)

PINE VALLEY – THE LABYRINTH

Labyrinth Plateau to zapowiedź tego, co oferuje mało znane pasmo górskie Du Cane Range. Jest to obszar dziki, rzadko uczęszczany, ale niesamowicie piękny. Większość osób zawraca przy Labyrinth Lookout (1202 m). Co prawda szlak wije się dalej, ale jest słabo oznakowany. Dalsza wędrówka będzie najprawdopodobniej wymagać od Ciebie nocowania na szlaku. Odcinek z Pine Valley Hut do Labyrinth Lookout ma 6 km w obie strony i zajmuje trzy godziny. Więcej pomysłów na skrócenie Overland Track znajdziesz w osobnym wpisie.

Długość szlaku: 6 km, 3 godziny (w obie strony)

Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii
Szlak pieszy do Pine Valley na Tasmanii
Labyrinth Plateau (1202 m)

To już wszystko, co musisz wiedzieć o szlaku pieszym do Pine Valley na Tasmanii. Zamierzasz wskoczyć na łódkę czy przejść pieszo cały dystans? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to