Australia,  Australia Zachodnia

DRZEWO GLOUCESTER I BICENTENNIAL W PEMBERTON

Drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton to jedne z najbardziej ekstremalnych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Oba drzewa mają ponad 50 metrów, niegdyś były wykorzystywane jako platformy obserwacyjne do rozpoznawania zagrożeń pożarowych, a obecnie można się na nie wspiąć praktycznie bez żadnego zabezpieczenia. Metalowe kołki tworzące drabinę oraz wątpliwej jakości siatka to wszystko, co ma Cię chronić przed upadkiem. Brzmi interesująco? Poniżej znajdziesz więcej szczegółów.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Pemberton znajduje się ponad 300 km na południe od Perth. Każda pora roku jest dobra, aby tutaj wpaść. Opłata za wjazd do Parku Narodowego Gloucester i Parku Narodowego Warren wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód. Jeżeli planujesz wizytę w kilku parkach narodowych w Zachodniej Australii, dobrym pomysłem jest zakup przepustki okresowej. Dzięki temu zaoszczędzić na biletach wstępu. Szukasz noclegu w okolicy? Do wyboru masz pobliskie pola namiotowe lub standardowe zakwaterowanie w Pemberton.

ATRAKCJE

Drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton to dawne punkty obserwacyjne, wybudowane w latach 1937 – 1952 w celu identyfikacji zagrożeń pożarowych. Standardowo wykorzystywano do tego celu wysokie wieże, jednak w przypadku lasu Karri to rozwiązanie nie miało racji bytu. Las Karri jest zdominowany przez Eucalyptus Divericolor, najwyższe drzewo w Zachodniej Australii, osiągające wysokość nawet 90 metrów! Postawienie tak ogromnych wież było niezwykle trudne, dlatego podjęto decyzję o wybudowaniu platform obserwacyjnych w koronach ośmiu najwyższych drzew. Dzisiaj można się wspiąć tylko na dwa z nich.

DRZEWO GLOUCESTER

Drzewo Gloucester ma 53 m wysokości i znajduje się w Parku Narodowym Gloucester. Jego nazwa pochodzi od ówczesnego Gubernatora Generalnego Australii, który przyglądał się budowaniu tego punktu obserwacyjnego, twierdząc, że wspinaczka po metalowych kołkach wcale nie jest trudna. Nic bardziej mylnego. Wejście na drzewo Gloucester to spory zastrzyk adrenaliny, a ewentualna mijanka na drabince z innymi osobami to już w ogóle wyższa szkoła jazdy. Na szczycie oczywiście znajduje się platforma widokowa.

Drzewo Gloucester w Pemberton

DRZEWO BICENTENNIAL

Pełna nazwa tego drzewa to Dave Evans Bicentennial. Ma ono 65 m wysokości, znajduje się w Parku Narodowym Warren i jest najwyższym tego typu punktem widokowym na świecie. Należę do odważnych osób, ale w tym przypadku miałam nogi jak z waty, a serce prawie wyskoczyło mi z klatki piersiowej. Metalowe kołki wydawały się mało stabilne, a na końcu trzeba było jeszcze pokonać kilka drabinek. Jeżeli masz lęk wysokości to lepiej zostań na dole. Jeżeli nie jesteś pewny czy dasz sobie radę, nie podejmuj ryzyka.

Drzewo Bicentennial w Pemberton

CZY TO JEST BEZPIECZNE?

Zadawałam sobie to pytanie wielokrotnie, gdy byłam w trakcie wspinaczki i chyba nie jestem w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Mam wrażenie, że w Europie by to nie przeszło. Przynajmniej bez jakiegoś solidnego zabezpieczenia. Przed wejściem na drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton warto zapoznać się z oficjalnymi zaleceniami. Są one następujące. Uwaga, będzie pionowo i wąsko. Nie wspinaj się, gdy wieje wiatr lub pada deszcz. Jeżeli się wahasz to zostań na dole. Plecak wybitnie utrudnia wspinaczkę.

To już wszystko o najbardziej ekstremalnej atrakcji turystycznej w Zachodniej Australii. Zamierzasz wejść na górę czy wolisz popatrzeć jak inni to robią? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to