Wilsons Promontory
Australia,  Wiktoria

WILSONS PROMONTORY: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Park Narodowy Wilsons Promontory to jedno z najpiękniejszych miejsc w stanie Wiktoria. Prawdziwy raj dla osób kochających spędzać czas na łonie natury. Wyobraź sobie długie, piaszczyste plaże, dzikie, australijskie zwierzęta oraz szlaki piesze prowadzące przez lasy deszczowe i punkty widokowe. Zastanawiasz się co musisz wiedzieć o Wilsons Promontory? Jak dojechać? Gdzie nocować? Co warto zobaczyć? Poniżej znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Wilsons Promontory, zanim tu przyjedziesz.

JAK DOJECHAĆ?

Park Narodowy Wilsons Promontory znajduje się 225 km od Melbourne. Aby tu dotrzeć konieczny jest samochód. Dojazd z Melbourne zajmuje około 3 godziny. Samochód będzie również niezbędny na miejscu, ponieważ teren parku jest ogromny, a odległości pomiędzy poszczególnymi punktami bardzo duże.

NA ILE DNI PRZYJECHAĆ?

Moim zdaniem trzy dni to absolutne minimum. Park Narodowy Wilsons Promontory ma wiele do zaoferowania, zarówno miłośnikom aktywnego spędzania czasu, jak i osobom, które wolą odpoczywać na plaży. Jeżeli jednak jesteś fanem długich, wielogodzinnych, pieszych wędrówek, to trzy dni mogą okazać się niewystarczające. Ja spędziłam tutaj jeden długi weekend (trzy dni) i już planuję wrócić.

CENA WSTĘPU

Wejście do Parku Narodowego Wilsons Promontory jest bezpłatne dla osób, które nie zostają na noc na jego terenie. Jeżeli planujesz kilkudniowy trekking musisz uzyskać pozwolenie w Visitor Centre w Tidal River (tzw. campsite permit for overnight hiking). Koszt pozwolenia to 13,60 AUD dla jednej osoby. Jeżeli nocujesz w obozowisku Tidal River lub Stockyard, wówczas nie ponosisz żadnego dodatkowego kosztu związanego z pozostaniem na noc na terenie parku narodowego (poza kosztem samego noclegu).

GDZIE NOCOWAĆ?

Założę się, że podchodzisz do tematu rozsądnie i nie przyjeżdżasz tutaj na jeden dzień. Będziesz zatem potrzebować noclegu. Istnieje możliwość nocowania na terenie Parku Narodowego Wilsons Promontory, jak i poza jego terenem, w odległości kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów.

NOCLEG NA TERENIE PARKU NARODOWEGO WILSONS PROMONTORY

Noclegi na terenie Parku Nardowego Wilsons Promontory trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Po przyjeździe należy udać się do Visitor Centre, aby się zameldować (nocleg w Tidal River) lub wykupić pozwolenie (tzw. campsite permit for overnight hiking), jeżeli masz zamiar nocować na terenie obozowiska będącego częścią dłuższego szlaku pieszego. Visitor Centre znajduje się w Tidal River.

TIDAL RIVER

Jest to największe obozowisko na terenie parku narodowego oferujące 20 miejsc kempingowych z dostępem do prądu (wielkość 8 m x 8 m, maksymalna ilość osób – 6) oraz 455 miejsc kempingowych bez dostępu do prądu (maksymalna ilość osób – 6). Na terenie Tidal River znajdują się łazienki (toalety oraz prysznice z ciepłą wodą), a także pralnia i zlewy do mycia naczyń z bieżącą wodą. Co więcej, obozowisko jest wyposażone w grille gazowe. Na terenie Tidal River istnieje również możliwość wynajęcia kabin, domków z aneksem kuchennym, apartamentów, a także domków z pokojami wieloosobowymi i piętrowymi łóżkami.

Park Narodowy Wilsons Promontory Tidal River obozowisko
Park Narodowy Wilsons Promontory Tidal River obozowisko
Tidal River łazienka
Tidal River łazienka
Tidal River

THE STOCKYARD

To obozowisko jest mniej popularne niż Tidal River, co za tym idzie spokojniejsze. Znajduje się zaraz za bramą wjazdową do Parku Narodowego Wilsons Promontory. Niestety nie ma tutaj dostępu do prądu, ale są łazienki (toalety oraz prysznice), a także drewniany szałas.

Park Narodowy Wilsons Promontory Stockyard obozowisko
Park Narodowy Wilsons Promontory Stockyard obozowisko

The Stockyard

OBOZOWISKA – CZĘŚĆ SZLAKÓW PIESZYCH

Na terenie Parku Narodowego Wilsons Promontory znajdują się również inne obozowiska, ale są one częścią dłuższych szlaków pieszych, które zazwyczaj pokonuje się w ciągu kilku dni. W tych miejscach nie ma dostępu do prądu, a toalety znajdują się tylko na obozowiskach w południowej części parku narodowego.

Obozowiska w południowej części parku narodowego: Sealers Cove, Refuge Cove, Little Waterloo Bay, Halfway Hut, Roaring Meg, Oberon Bay.

Obozowiska w północnej części parku narodowego: Barry Creek Camp, Lower Barry Creek, Tin Mine Cove, Johnny Souey Cove, Five Mile Beach.

Park Narodowy Wilsons Promontory Sealers Cove
Sealers Cove
Park Narodowy Wilsons Promontory Little Waterloo Bay
Little Waterloo Bay

OBOZOWISKA: PODSUMOWANIE

Poniżej znajduje się podsumowanie standardu i udogodnień na poszczególnych obozowiskach.

Tutaj możesz dokonać rezerwacji noclegu w Tidal River oraz Stockyard, a także na pozostałych obozowiskach.

NOCLEG POZA PARKIEM NARODOWYM WILSONS PROMONTORY

W niedalekiej odległości od Parku Narodowego Wilsons Promontory znajdują się hotele, pensjonaty, prywatne kwatery, a także inne obozowiska. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz nocować na terenie parku narodowego, poszukaj noclegu na booking.com lub airbnb.com

CO ZROBIĆ JEŻELI NIE MOŻESZ ZNALEŹĆ NOCLEGU?

Prawdopodobnie nie powinnam o tym wspominać, ale moja pierwsza wyprawa do Parku Narodowego Wilsons Promontory miała miejsce podczas jednego z długich weekendów. Ze względu na niepewną pogodę, decyzję o wyjeździe podjęłam zaledwie kilka dni przed weekendem. Szybko okazało się, że na stronie internetowej parku narodowego wszystkie noclegi są już zarezerwowane.

Pisząc wszystkie, mam na myśli naprawdę wszystkie dostępne opcje, o których wspomniałam powyżej. Najbliższy pensjonat/hotel z wolnym łóżkiem znajdował się 100 km od parku narodowego, a jego cena znacznie przekraczała mój budżet. Mimo wszystko postanowiłam zaryzykować, wsiąść w auto i przyjechać na miejsce. Co zrobiłam po przyjeździe?

Pierwszą noc spędziłam w aucie (!) na terenie Tidal River. Mimo że jest to nielegalna praktyka, udało mi się spędzić noc na parkingu bez żadnych konsekwencji. Drugą noc spędziłam w kabinie, ponieważ ktoś odwołał swoją rezerwację. Jednak wolna kabina nie wróciła do obiegu na stronie internetowej. Informacje o jej dostępności uzyskałam w Visitor Centre.

Jakie wnioski płyną z tej historii? Po pierwsze, rezerwuj nocleg z wyprzedzeniem zarówno na terenie parku narodowego, jak i poza nim, szczególnie w przypadku wakacji i długich weekendów. Po drugie, zawsze warto zajrzeć do Visitor Centre i zapytać, czy nie zwolniło się jakieś miejsce w kabinie, czy na polu namiotowym. Po trzecie, w akcie desperacji, prześpij się w aucie, oczywiście na własną odpowiedzialność!

Według mnie to wszystko co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Wilsons Promontory. Gdzie zamierzasz nocować? Na terenie parku narodowego czy poza nim? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to