Kobieta siedząca na brzegu Phillip Island i patrząca na ocean
Australia,  Wiktoria

PHILLIP ISLAND: CO WARTO ZOBACZYĆ?

Phillip Island to wyspa położona 140 kilometrów od Melbourne. Idealnie nadaje się na dwudniowy, weekendowy wypad za miasto. Zastanawiasz się co warto zobaczyć i jak dojechać na Phillip Island? Ile czasu poświęcić na zwiedzanie wyspy? Niezależnie czy mieszkasz w Melbourne na stałe, czy jesteś tutaj tylko przejazdem, dwudniowa wizyta na Phillip Island to konieczność. W poniższym tekście zebrałam wszystkie miejsca, które wybitnie przypadły mi do gustu i które zdecydowanie warto zobaczyć na Phillip Island.

CAPE WOOLAMAI

Cape Woolamai to niewątpliwie mój numer jeden, jeżeli chodzi o miejsca, które warto zobaczyć na Phillip Island. Przez przylądek prowadzi kilka szlaków pieszych o różnej długości. Wszystkie z nich są relatywnie łatwe. Niezależnie którą trasę wybierzesz, nie możesz pominąć punktu widokowego o nazwie The Pinnacles. To jedno z najpiękniejszych miejsc tutaj! Poniżej znajdziesz opis tras biegnących przez Cape Woolamai.

Mapa szlaków pieszych na Cape Woolamai
Cape Woolamai – mapa

OPCJA 1

Zachęcam, aby wybrać najdłuższy z dostępnych szlaków pieszych. Prowadzi on zarówno przez wybrzeże, jak i przez środkową część przylądka. Moje wspomnienia z tego miejsca są wyjątkowe. To właśnie tutaj udało mi się zobaczyć pierwszego w życiu wallaby oraz kolczatkę. Jest jeden warunek… Musisz zachować ciszę!

Woolamai Beach Parking – Magiclands Steps – The Pinnacles – Beacon – Old Granite Quarry – Cleeland Bright Woolamai Beach Parking

Długość szlaku: około 8 km, 3 – 4 godziny (pętla)

Kobieta podziwiająca widoki na Phillip Island
Cape Woolamai warto zobaczyć na Phillip Island
Cape Woolamai

OPCJA 2

Jeżeli nie masz czasu, siły lub ochoty na pokonanie najdłuższego szlaku pieszego, możesz skorzystać z nieco krótszej opcji. Ta trasa również daje możliwość zobaczenia najpiękniejszego miejsca na Cape Woolamai, czyli The Pinnacles. To oczywiście tylko moja subiektywna opinia, ale poniższe zdjęcia mówią same za siebie.

Woolamai Beach Parking – Magiclands Steps – The Pinnacles – Beacon – Magiclands Steps – Woolamai Beach Parking

Długość szlaku: około 6 km, 2 – 3 godziny (pętla)

Pinnacles warto zobaczyć na Phillip Island
Skaliste i poszarpane wybrzeże na Phillip Island
The Pinnacles

OPCJA 3

Trzecia opcja jest dla leniuchów. Szlak ma tylko 4 km i spokojnie jest do zrobienia w 2 godziny. To jest najkrótsza trasa prowadząca przez Cape Woolamai, jednak w dalszym ciągu nie pomija najważniejszego punktu, czyli The Pinnacles. Szlak zaczyna się w tym samym punkcie co pozostałe. Udanego spaceru!

Woolamai Beach Parking – Magiclands Steps – The Pinnacles – Magiclands Steps – Woolamai Beach Parking

Długość szlaku: około 4 km, 1 – 2 godziny (pętla)

Kobieta stojąca na barierkach tyłem do plaży na Phillip Island
Woolamai Beach warto zobaczyć na Phillip Island
Woolamai Beach

THE NOBBIES BOARDWALK

Kolejne miejsce, które moim zdaniem warto zobaczyć na Phillip Island to The Nobbies Boardwalk. Jest to promenada oferująca spektakularne widoki. Linia brzegowa Phillip Island jest bardzo efektowna i właśnie stąd można ją dokładnie zobaczyć. Na samym końcu promenady znajduje się The Nobbies Blowhole, czyli miejsce, gdzie wzburzone wody Pacyfiku uderzają o brunatne skały wybrzeża. Coś niesamowitego!

Linia brzegowa Phillip Island i niespokojny ocean
Nobbies Boardwalk warto zobaczyć na Phillip Island
The Nobbies Boardwalk

PARADA PINGWINÓW

Niedaleko The Nobbies Boardwalk znajduje się ośrodek, gdzie można wziąć udział w Pinguin Parade, czyli paradzie pingwinów. Naturalnym środowiskiem tych małych stworzeń jest ocean, w którym spędzają większość czasu, głównie szukając pożywienia. Jedyną okazją, aby zobaczyć pingwiny na lądzie jest noc. Codziennie tuż po zmroku, setki pingwinów wychodzą z oceanu na ląd, gdzie znajdują się ich gniazda.

Ośrodek jest bardzo dobrze oznakowany. Najlepiej kierować się na parking po znakach, które zauważysz wracając z The Nobbies Boardwalk. Na miejsce trzeba dotrzeć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, aby zakupić bilet i zająć miejsce w loży. Pingwiny zaczynają wychodzić z oceanu po zachodzie słońca, małymi grupami. Cała parada może trwać nawet kilka godzin. Koniecznie pamiętaj o tym, aby się ciepło ubrać.

Podstawowy bilet kosztuje 26,60 AUD (osoba dorosła – general viewing). Cena obejmuje miejsce w standardowej loży i obowiązuje tutaj zasada, kto pierwszy ten lepszy. W ofercie są również droższe bilety w cenie 55,00 AUD (osoba dorosła – penguins plus). Ten bilet obejmuje miejsce w loży bliżej ścieżki, którą podążają pingwiny. Ja zdecydowałam się zakupić podstawowy bilet i uważam, że była to dobra decyzja.

Zastanawiasz się, dlaczego nie ma tutaj żadnych zdjęć z parady pingwinów? Używanie telefonów, aparatów i kamer jest surowo wzbronione podczas tego wydarzenia. Ten rodzaj światła jest szkodliwy dla pingwinów. Niestety podczas mojej wizyty widziałam na własne oczy przypadki łamania tego zakazu. Pamiętaj proszę, że dobro zwierząt jest najważniejsze. Powstrzymaj się od fotografowania i zachowuj się zgodnie z zasadami.

KOALA CONSERVATION CENTRE

Koala Conservation Centre to miejsce, gdzie można obserwować koale w ich naturalnym środowisku. W obiekcie znajdują się dwa deptaki o długości 600 m i 800 m. Deptaki umożliwiają znalezienie się na nieco wyższej wysokości, dzięki czemu łatwiej jest wypatrzeć koale, które zazwyczaj śpią wysoko na drzewach. Na terenie obiektu znajduje się również kilka hektarów buszu, gdzie można zobaczyć wallaby oraz kolczatki.

Gdy ujrzysz koalę, pamiętaj, aby odpowiednio się zachować. Koale nie lubią być dotykane. Jeżeli śpią, zachowaj ciszę i pod żadnym pozorem nie próbuj ich budzić. Więcej na temat życia koali dowiesz się z wystawy edukacyjnej, która znajduje się w Koala Conservation Centre, tuż przy kasie. Bilet wstępu do tego miejsca kosztuje 13,20 AUD dla osoby dorosłej. W obiekcie znajduje się również sklep z pamiątkami.

Koala Conservation Centre

PLAŻE

Co jeszcze warto zobaczyć na Phillip Island? Po intensywnym eksplorowaniu wyspy warto odpocząć na jednej z okolicznych plaż. Oto moje propozycje: Smiths Beach, Surf Beach, Summerland Beach, Cowes Beach. Jeżeli szukasz plaży, przy której znajdują się restauracje, bary i kawiarnie, to polecam Cowes Beach.

Smiths Beach warto zobaczyć na Phillip Island
Piękna długa plaża na Phillip Island
Smiths Beach

To już wszystkie miejsca, które warto zobaczyć na Phillip Island. Wybierasz się na paradę pingwinów czy zamierzasz odwiedzić Koala Conservation Centre? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to