Phillip Island Australia
Australia,  Wiktoria

PHILLIP ISLAND: CO WARTO ZOBACZYĆ?

Phillip Island to wyspa położona 140 kilometrów od Melbourne. Idealnie nadaje się na dwudniowy, weekendowy wypad za miasto. Zastanawiasz się jak dojechać i co warto zobaczyć na Phillip Island? Ile czasu poświęcić na zwiedzanie wyspy? Niezależnie czy mieszkasz w Melbourne na stałe, czy jesteś tutaj tylko przejazdem, dwudniowa wizyta na Phillip Island to konieczność. W poniższym wpisie zebrałam wszystkie miejsca, które wybitnie przypadły mi do gustu i które zdecydowanie warto zobaczyć na Phillip Island.

CAPE WOOLAMAI

Niewątpliwie mój numer jeden, jeżeli chodzi o miejsca, które warto zobaczyć na Phillip Island. Przez przylądek prowadzi kilka szlaków pieszych o różnej długości. Wszystkie z nich są relatywnie łatwe. Niezależnie którą trasę wybierzesz, nie możesz pominąć punktu widokowego o nazwie The Pinnacles. To jeden z najpiękniejszych punktów na Cape Woolamai.

Cape Woolamai: mapa szlaków pieszych
Cape Woolamai – mapa
OPCJA 1

Woolamai Beach Parking – Magiclands Steps – The Pinnacles – Beacon – Old Granite Quarry – Cleeland Bright

Zachęcam, aby wybrać najdłuższy z dostępnych szlaków. Prowadzi on zarówno przez wybrzeże, jak i przez środkową część przylądka. To właśnie tutaj udało mi się zobaczyć pierwszego kangura (Wallaby) oraz kolczatkę. Jest jeden warunek… Musisz zachować ciszę!

Długość szlaku: około 8 km, 3 – 4 godziny

Cape Woolamai
Cape Woolamai
OPCJA 2

Woolamai Beach Parking – Magiclands Steps – The Pinnacles – Beacon – Magiclands Steps – Woolamai Beach Parking

Jeżeli nie masz czasu, siły lub ochoty na pokonanie najdłuższego szlaku, możesz skorzystać z nieco krótszej opcji.

Długość szlaku: około 6 km, 2 – 3 godziny

The Pinnacles trzeba koniecznie zobaczyć na Phillip Island
The Pinnacles
The Pinnacles
OPCJA 3

Woolamai Beach Parking – Magiclands Steps – The Pinnacles – Magiclands Steps – Woolamai Beach Parking

Ta opcja jest najkrótsza, ale nie pomija, moim zdaniem najważniejszego punktu na trasie, czyli The Pinnacles.

Długość szlaku: około 4 km, 1 – 2 godziny

Cape Woolamai
Cape Woolamai trzeba zobaczyć na Phillip Island
Woolamai Beach

THE NOBBIES BOARDWALK

Kolejne miejsce, które moim zdaniem warto zobaczyć na Phillip Island to The Nobbies Boardwalk. Jest to promenada, z której można podziwiać spektakularne widoki, które oferuje Phillip Island. Na samym końcu promenady znajduje się The Nobbies Blowhole. Miejsce, gdzie wzburzone wody Pacyfiku uderzają o brunatne skały wybrzeża.

The Nobbies warto zobaczyć na Phillip Island
The Nobbies Blowhole warto zobaczyć na Phillip Island
The Nobbies Boardwalk

PARADA PINGWINÓW

Niedaleko The Nobbies Boardwalk znajduje się ośrodek, gdzie można wziąć udział w Pinguin Parade, czyli paradzie pingwinów. Naturalnym środowiskiem tych małych stworzeń jest ocean, w którym spędzają większość czasu na poszukiwaniu pożywienia. Jedyną okazją, aby zobaczyć pingwiny na lądzie jest noc. Codziennie tuż po zmroku, setki pingwinów wychodzą z oceanu na ląd, gdzie znajdują się ich gniazda.

Ośrodek jest bardzo dobrze oznakowany. Najlepiej kierować się na parking po znakach, które zauważysz wracając z The Nobbies Boardwalk. Na miejsce trzeba dotrzeć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, aby zakupić bilet i zająć miejsce w loży. Pingwiny zaczynają wychodzić z oceanu po zachodzie słońca, małymi grupami. Cała parada może trwać nawet kilka godzin. Koniecznie pamiętaj o tym, aby się ciepło ubrać. Nocą na wybrzeżu może być bardzo chłodno.

Podstawowy bilet kosztuje 26,60 AUD (osoba dorosła – general viewing). Cena obejmuje miejsce w standardowej loży i obowiązuje tutaj zasada, kto pierwszy ten lepszy. Obiekt oferuje również droższe bilety w cenie 55,00 AUD (osoba dorosła – penguins plus). Ten bilet obejmuje miejsce w loży bliżej ścieżki, którą podążają pingwiny. Ja zdecydowałam się zakupić podstawowy bilet i nie żałuję. Wyspę odwiedziłam pod koniec lutego. W tym czasie nie było tłumów, a ja zajęłam dogodne miejsce bez żadnego problemu.

Zastanawiasz się, dlaczego nie ma tutaj żadnych zdjęć z parady pingwinów? Używanie telefonów, aparatów i kamer jest surowo wzbronione. Tego typu światło jest szkodliwe dla pingwinów. Pamiętaj proszę, że dobro zwierząt jest najważniejsze. Powstrzymaj się od fotografowania i zachowuj się zgodnie ze wskazówkami, które daje obsługa obiektu.

KOALA CONSERVATION CENTRE

Koala Conservation Centre to miejsce, gdzie można obserwować koale w ich naturalnym środowisku. W obiekcie znajdują się dwa deptaki (tzw. tree-top boardwalks), jeden o długości 600 m, drugi o długości 800 m. Deptaki umożliwiają znalezienie się na nieco wyższej wysokości, dzięki temu łatwiej jest wypatrzeć koale, które zazwyczaj śpią wysoko na drzewach.

Gdy ujrzysz koalę, pamiętaj proszę, aby odpowiednio się zachować. Koale nie lubią być dotykane. Jeżeli śpią, zachowaj ciszę i pod żadnym pozorem nie próbuj ich budzić. Na terenie obiektu znajduje się również 6 hektarów buszu, gdzie przy odrobinie szczęścia zobaczysz kangury (Wallaby), kolczatki oraz kolorowe ptaki.

Więcej na temat życia koali możesz dowiedzieć się z wystawy edukacyjnej, która znajduje się tuż przy kasie. Bilet wstępu do Koala Conservation Centre kosztuje 13,20 AUD (osoba dorosła). W obiekcie znajduje się również sklep z ciekawymi pamiątkami.

Koala Conservation Centre: sklep z pamiątkami
Koala Conservation Centre

PLAŻE

Co jeszcze warto zobaczyć na Phillip Island? Po intensywnym eksplorowaniu wyspy warto odpocząć na jednej z okolicznych plaż. Oto moje propozycje: Smiths Beach, Surf Beach, Summerland Beach, Cowes Beach. Jeżeli szukasz plaży, przy której znajdują się restauracje, bary i kawiarnie, to polecam Cowes Beach.

Smiths Beach warto zobaczyć na Phillip Island
Smiths Beach warto zobaczyć na Phillip Island
Smiths Beach

Co według Ciebie warto zobaczyć na Phillip Island? Która atrakcja przypadła Ci do gustu najbardziej? Daj znać w komentarzu!