Melbourne Szlaki Piesze
Australia,  Wiktoria

MELBOURNE: SZLAKI PIESZE

Mimo, że Melbourne jest drugim co do wielkości miastem w Australii to nie brakuje tu terenów zielonych, parków czy ogrodów. Co więcej, w okolicy Melbourne znajdują się szlaki piesze, do których można dotrzeć bez samochodu, korzystając wyłącznie z komunikacji miejskiej. Ciekawa alternatywa, prawda?

Jeżeli przebywasz w Melbourne nieco dłużej, lubisz piesze wędrówki i szukasz pomysłu na spędzenie sobotniego popołudnia lub weekendu za miastem to koniecznie sprawdź poniższe propozycje szlaków pieszych w okolicy Melbourne. Dobra wiadomość! Nie potrzebujesz samochodu, aby dotrzeć do miejsc opisanych w tym tekście.

Zostajesz w Melbourne na kilka dni? Szukasz informacji o tym, co warto zobaczyć? Sztuka uliczna jest nieodłącznym elementem kultury i wizytówką tego miasta, dlatego nie zapomnij odwiedzić najlepszych miejsc ze sztuką uliczną w Melbourne.

MELBOURNE: SZLAKI PIESZE – MAPA

Poniższa mapa przedstawia szlaki piesze w okolicy Melbourne. Klikając na mapę, uzyskasz podgląd ich lokalizacji. Szczegółowe informacje o każdym szlaku pieszym (jak dotrzeć, jak odnaleźć szlak) znajdziesz w poniższym tekście. Przeczytaj koniecznie, żeby wiedzieć, czego się spodziewać będąc na miejscu!

PARK NARODOWY DANDENONG RANGES

Dandenong Ranges to park narodowy położony najbliżej Melbourne, dlatego świetnie nadaje się na jednodniową wycieczkę. Tylko 40 minut jazdy samochodem z Melbourne lub godzina w pociągu dzieli Cię od szlaków pieszych, które prowadzą przez prawdziwy las deszczowy. Nie należą one do trudnych, jednak są fatalnie oznaczone. Spacerowanie po Parku Narodowym Dandenong Ranges jest dalekie od tego, do czego przywykłam. Dłuższe trasy przypominają raczej wędrówkę na orientację niż podążanie jednym, wyznaczonym szlakiem. Uważam, że wspomaganie się google maps jest tutaj nieuniknione.

1000 STEPS KOKODA WALK

Jest to niewątpliwie najbardziej popularny szlak pieszy w okolicy Melbourne. 1000 Steps Kokoda Walk prowadzi przez wiecznie zielony las deszczowy i jak sama nazwa wskazuje, częściowo składa się ze schodów, które umożliwiają pokonanie 290-metrowego wzniesienia. Szlak jest dość stromy i skutecznie podnosi tętno, ale jest relatywnie krótki. Na dół wraca się tą samą drogą. Nieco rozczarowujący jest fakt, że na szczycie nie ma żadnego spektakularnego widoku.

Szlak pieszy: około 3 km, 1,5 godziny (wejście i zejście)

JAK DOJECHAĆ?

Samochodem lub pociągiem z Flinders Station, Melbourne. Jeżeli wybierasz komunikację miejską, wsiądź w pociąg jadący do Belgrave i wysiądź na stacji Upper Ferntree Gully. Z tego miejsca czeka Cię jeszcze 20-minutowy spacer do miejsca, gdzie rozpoczyna się 1000 Steps Kokoda Walk.

1000 Steps Kokoda Walk

MT DANDENONG CIRCUIT

Ten szlak pieszy łączy w sobie kilka krótszych szlaków na terenie Parku Narodowego Dandenong Ranges. Niestety nawigacja na tym terenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Szlak jest słabo oznakowany. Po drodze będziesz w stanie zauważyć tabliczki z nazwami poszczególnych szlaków, jednak odnalezienie drogi często stanowi problem. Ja zgubiłam się aż dwa razy! Aby ukończyć szlak, sugeruję wspomagać się google maps i podążać według poniższych wskazówek.

Szlak pieszy rozpoczyna i kończy się przy Olinda Recreational Reserve. Idź drogą Olinda-Monbulk w kierunku Monbulk. Gdy miniesz pole golfowe, skręć w lewo w Chalet Road (przy basenie Olinda). Po kilkunastu minutach skręć w lewo na Golf Course Track/Rock Track. Gdy dotrzesz do skrzyżowania z Cornius Track, skręć w lewo. Na kolejnym skrzyżowaniu z Mathias Track, idź prosto na Blackhole Track, a później na Join KC Track. Następnie skręć w lewo na Rifle Range Gully Track.

Po kilku kilometrach skręć w lewo na Bartlett Track. Bartlett Track następnie łączy się z Falls Road. Idź około 200 metrów w dół Falls Road i przejdź na Mechanics Track, który prowadzi do Olinda Falls. W tym miejscu znajdują się drogowskazy do Olinda Falls. Zejdź w dół, aby zobaczyć wodospad, a następnie idź dalej w kierunku Olinda Falls Picnic Area. Później skręć w lewo na Falls Road i następnie w prawo na Mechanics Track. Mechanics Track przecina Farndon’s Road i prowadzi dalej do Tourist Road. Przejdź przez Tourist Road i następnie idź do góry ścieżką w kierunku Mt Dondenong Arboretum.

Ścieżka łączy się następnie z Ridge Road, gdzie trzeba przejść przez ulicę na Kyeema Track. Podążaj Kyeema Track. Po 100 metrach powinieneś zauważyć Trig Track, który prowadzi na Mt Dandenong Summit. Wróć tą samą drogą na Kyeema Track i idź w kierunku Burkes Lookout. Na skrzyżowaniu z Tower Track, skręć w prawo i zejdź ze wzgórza.

Skręć w prawo na ZigZag Track, potem w lewo na Channel 10 Track. Podążaj Channel 10 Track do skrzyżowania z Dandenong Creek Track. Skręć w prawo i zostań na Dandenong Creek Track, aż dotrzesz do Olinda-Basin Road. Skręć w lewo na Olinda-Basin Road i idź około 200 metrów, aż zauważysz Caterpillar Track po prawej. Podążaj Caterpillar Track aż do Dodds Track i kieruj się dalej na Dodds Road. Dodds Road łączy się z Range Road, skręć w lewo i idź z powrotem do Olinda Recreational Reserve.

Szlak pieszy: około 15,6 km, 5 godzin (pętla)

JAK DOJECHAĆ?

Samochodem, który możesz zaparkować przy Olinda Recreational Reserve lub autobusem o numerze 688, który odjeżdża niedaleko szlaku pieszego 1000 Steps Kokoda Walk. Jeżeli wybierasz autobus, wysiądź na przystanku Parsons La.

Mt Dandenong Circuit

WSKAZÓWKA

Jeżeli chesz zrobić oba szlaki piesze tego samego dnia, to sugerowałabym rozpocząć od 1000 Steps Kokoda Walk. Mt Dandenong Circuit można skrócić w zależności od tego, ile masz czasu. Jeżeli przyjeżdżasz do Parku Narodowego Dandenong Ranges bez samochodu i decydujesz się na przejście obu szlaków pieszych to powrót do Melbourne jest możliwy zarówno ze stacji Upper Ferntree Gully, jak i Croydon. Do obu stacji kolejowych dotrzesz autobusem o numerze 688.

PARK NARODOWY YARRA RANGES

Yarra Ranges to wiecznie zielony las deszczowy, pokaźny drzewostan Eukaliptusa królewskiego (jednego z najwyższych drzew na świecie), a także spora ilość szlaków pieszych znajdujących się w rozsądnej odległości od Melbourne. Powierzchnia tego parku narodowego jest ogromna, a co za tym idzie większość jego terenu jest dostępna tylko dla posiadaczy samochodu. Jest jednak dobra wiadomość dla osób, które samochodu nie mają! Do trzech miejscowości znajdujących się na terenie Parku Narodowym Yarra Ranges można dotrzeć komunikacją miejską z Melbourne. Szlaki piesze w Warburton, Healesville i Marysville będą ciekawą alternatywą na weekendowy wypad za miasto.

WARBURTON

MOUNT DONNA BUANG

Najwyższy szczyt w Parku Narodowym Yarra Ranges to Mount Donna Buang (1250 m n.p.m). Szlak pieszy rozpoczyna się w samym centrum miejscowości Warburton. Aby znaleźć jego początek, najpierw musisz przejść przez rzekę Yarra, najlepiej mostem o nazwie Swing Bridge. Za mostem skręć w lewo i wypatruj po prawej stronie Martyr Road. Przy tej ulicy znajduje się słup z drogowskazem. Podążaj Martyr Road do góry, aż dotrzesz do ścieżki, która będzie skręcała w lewo do lasu. Przed ścieżką znajduje się dość duża tablica informacyjna. Tu zaczyna się właściwy szlak, który dalej jest dość intuicyjny. Musisz wspinać się do góry, aż dotrzesz do Mount Donna Road, asfaltowej drogi, którą większość osób wjeżdża na szczyt samochodem (tak, na szczyt można wjechać samochodem!). Przejdź przez Mount Donna Road na wprost i kieruj się dalej do góry przez las. Po kolejnej godzinie wspinaczki Twoim oczom ukaże się wieża widokowa. To znak, że jesteś na szczycie.

Szlak pieszy: około 12 km, 7 godzin (wejście i zejście)

Mt Donna Buang szlaki piesze Melbourne
Mt Donna Buang

LA LA FALLS

W niedalekiej odległości od centrum Warburton znajduje się mały wodospad La La Falls. Szlak pieszy prowadzący do tego wodospadu rozpoczyna się przy La La Falls Car Park, do którego dotrzesz idąc Old Warburton Road (z łatwością do wyszukania w google maps).

Szlak pieszy: około 3 km, 1,5 godziny (do wodospadu i z powrotem)

La La Falls

MT LITTLE JOE

Z La La Falls można dotrzeć pieszo na Mt Little Joe. Jest to niewielkie wzgórze w całości pokryte drzewami, dlatego nie spodziewaj się spektakularnego widoku na jego szczycie (niestety!). Z La La Falls Car Park wróć się do Old Warburton Road. Na pierwszym skrzyżowaniu zauważysz, że Old Warburton Road skręca zarówno w lewo, jak i w prawo do centrum Warburton. Skręcić w lewo i podążaj do góry, aż po prawej stronie będzie ścieżka odchodzącą w głąb lasu. Jest to Mt Little Joe Track. Idź tym szlakiem tak długo, aż po lewej stronie zobaczysz stromą ścieżkę (nawet bardzo stromą!) prowadzącą na szczyt. Droga powrotna ze szczytu jest w zasadzie dobrowolna. Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz następnie dotrzeć. Ja korzystałam po prostu z google maps w drodze powrotnej, ponieważ kierowałam się prosto na przystanek autobusowy.

Szlak pieszy: około 8 km, 4 godziny (pętla)

Mt Little Joe Melbourne szlaki piesze
Mt Little Joe

JAK DOJECHAĆ?

Samochodem lub pociągiem z Flinders Station, Melbourne. Jeżeli wybierasz komunikację miejską, wsiądź w pociąg jadący do Lilydale i wysiądź na stacji o tej samej nazwie. Następnie złap autobus o numerze 683 i wysiądź na dowolnym przystanku w centrum Warburton.

WSKAZÓWKA

Warburton to mała, górska miejscowość. W moim mniemaniu dwa dni będą wystarczające, aby nacieszyć się tutejszymi szlakami pieszymi. Ja spędziłam w Warburton jeden weekend. Pierwszego dnia zdobyłam szczyt Mt Donna Buang, a drugiego dnia zobaczyłam La La Falls oraz wspięłam się na Mt Little Joe.

MELBOURNE

MERRI CREEK TRAIL

Jeżeli lubisz szlaki miejskie to Merri Creek Trail będzie dla Ciebie idealny. Ten szlak pieszy zaczyna się 4 km za centrum Melbourne, przy Dights Falls i kończy się przy Moomba Park w dzielnicy Fawkner. Szlak pieszy prowadzi wzdłuż rzeki i to właśnie rzeka powinna być Twoim drogowskazem. Na trasie znajduje się wiele parków, mostów i metalowych konstrukcji. Nie musisz pokonać całego szlaku pieszego jednego dnia. Prawie z każdego miejsca na trasie można łatwo dotrzeć na stację kolejową lub przystanek autobusowy i wrócić do centrum Melbourne. Merri Creek Trail bardzo dobrze sprawdzi się również jako trasa rowerowa.

Szlak pieszy: 20 km, 4 godziny (w jedną stronę)

Melbourne szlaki piesze Merri Creek
Melbourne szlaki piesze Merri Creek
Melbourne szlaki piesze Merri Creek
Merri Creek Trail

MAIN YARRA TRAIL

Kolejnym szlakiem pieszym, który zaczyna się w centrum Melbourne jest Main Yarra Trail i jak sama nazwa wskazuje, trasa prowadzi wzdłuż rzeki Yarra. Szlak rozpoczyna się tuż przy Flinders Station w centrum Melbourne i kończy w dzielnicy Eltham, przy stacji kolejowej Eltham. To łącznie aż 40 km, więc można ten szlak pieszy podzielić na kilka krótszych fragmentów. Ja najpierw pokonałam odcinek z Eltham do Heidelberg, a następnie z Heidelberg do centrum Melbourne. Wzdłuż trasy znajduje się wiele stacji kolejowych i przystanków autobusowych, które umożliwią Ci sprawny powrót do miasta.

Szlak pieszy: 40 km, 8 – 10 godzin (w jedną stronę)

Main Yarra Trail szlaki piesze Melbourne
Main Yarra Trail szlaki piesze Melbourne
Main Yarra Trail

MERRI CREEK TRAIL CZY MAIN YARRA TRAIL?

Gdybym miała wybrać pomiędzy Merri Creek Trail, a Main Yarra Trail i zdecydować, który szlak pieszy jest ciekawszy to postawiłabym na ten pierwszy.  Merri Creek Trail wydaje mi się bardziej zróżnicowany, a w szczególności pierwsze 10 km, czyli fragment od Dights Falls do Cable Suspension Bridge. Jeżeli masz ograniczony czas lub możliwości na eksplorowanie szlaków pieszych w okolicy Melbourne, to ten fragment będzie najlepszym wyborem.

To już wszystkie szlaki piesze w okolicy Melbourne, które pokonałam. Masz pytania dotyczące tych miejsc? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to