Tydzień w Alpach latem
Austria,  Europa,  Niemcy

TYDZIEŃ W ALPACH LATEM

Szukasz inspiracji na tydzień w Alpach latem? Świetnie, że tutaj trafiłeś! Mam wrażenie, że te rejony są przez nas Polaków ciągle niedoceniane. Ja wspominam mój pierwszy wyjazd w Alpy austriackie i niemieckie wspaniale. Piękna, nieskazitelna przyroda, wysokie góry, krystalicznie czyste jeziora, cisza i spokój. Czego chcieć więcej? Jeżeli cenisz sobie wypoczynek na świeżym powietrzu to tydzień w Alpach latem będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Poniżej znajduje się lista ciekawych miejsc na terenie Austrii i Niemiec, do których dotrzesz z Polski samochodem wraz z mapą mojego tygodniowego wyjazdu. Zapraszam serdecznie!

MAPA WYJAZDU

Poniższej zaznaczyłam miejsca, które odwiedziłam podczas mojego wyjazdu w Alpy austriackie i niemieckie. Większość atrakcji znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Berchtesgaden, więc najwygodniej jest nocować właśnie w tej okolicy. Jednak ceny zakwaterowania w tym rejonie mogą okazać się zaporowe. Tak było w moim przypadku. Dlatego zdecydowałam się na nocleg w Inzell, miejscowości położonej niecałe 40 km od Berchtesgaden. Inzell jest spokojnym miasteczkiem i świetną bazą wypadową do zwiedzania Bawarii.

TYDZIEŃ W ALPACH LATEM

Dwa miejsca, które odwiedziłam podczas tej wycieczki znajdują się w Austrii. Reszta leży na terenie Niemiec. Pierwsza austriacka atrakcja to Góra Schafberg. Warto jest zacząć zwiedzanie właśnie od niej. Drugą austriacką atrakcję, czyli jaskinię Eisriesenwelt można zostawić na ostatni dzień wyjazdu. Atrakcje na terenie Niemiec są położone blisko siebie, więc kolejność zwiedzania nie ma większego znaczenia. Osobom, które mają ochotę urozmaicić swój tydzień w Alpach latem, gorąco polecam wizytę w Monachium oraz Salzburgu.

AUSTRIA: GÓRA SCHAFBERG

Pierwszy przystanek na trasie to St. Wolfgang im Salzkammergut. Małe, austriackie miasteczko położone nad jeziorem Wolfgangsee. Główną atrakcją tego miejsca jest wjazd koleją wąskotorową na górę Schafberg o wysokości 1783 m. Schafbergbahn to najbardziej stroma kolej wąskotorowa w Austrii, działająca od 1893 roku. Więcej informacji o Schafbergbahn i szlaku pieszym prowadzącym na górę Schafberg znajdziesz w osobnym wpisie poświęconym górze Schafberg w Austrii. Koniecznie zajrzyj!

Wjazd kolejką na górę Schafberg
Góra Schafberg (1783 m)

NIEMCY: JEZIORO KÖNIGSSEE

Drugi przystanek na trasie to jezioro Königssee, czyli jedna z najsłynniejszych atrakcji Parku Narodowego Berchtesgaden w Niemczech. Ten rejon to istna perełka Bawarii. Wyobraź sobie wysokie góry, rozległe doliny, alpejskie schroniska, rwące potoki i szmaragdowe jeziora. Przyroda w tym rejonie Niemiec nadal pozostaje praktycznie nietknięta. Więcej informacji o rejsie łódką elektryczną po jeziorze Königssee i okolicznych szlakach pieszych znajdziesz w osobnym wpisie o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Jezioro Königssee w Alpach latem
Jezioro Königssee

NIEMCY: GÓRA JENNER

Czym byłby tydzień w Alpach latem bez chociaż jednego, całodniowego wyjścia w góry? Park Narodowy Berchtesgaden oferuje wiele szlaków pieszych, tych łatwych, przeznaczonych dla wszystkich, tych trudniejszych, dedykowane bardziej doświadczonym osobom oraz tych wybitnie wymagających, które trzeba pokonać via ferrata. Szukasz czegoś o umiarkowanej trudności? Proponuję wejść na Górę Jenner (1874 m). O szlaku na Górę Jenner przeczytasz w osobnym wpisie o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Widok z góry Jenner w Alpach latem
Góra Jenner (1874 m)

NIEMCY: WĄWÓZ ALMBACHKLAMM

Co jeszcze warto zobaczyć podczas tygodnia w Alpach latem? Zdecydowanie warto odwiedzić jeden z najpiękniejszych wąwozów w Bawarii, czyli Almbachklamm. Szlak pieszy ma zaledwie 3km w jedną stronę i prowadzi przez głęboko wycięty wąwóz, wzdłuż rzeki Almbach, obok grzmiących wodospadów z krystalicznie czystą wodą. Na trasie znajduje się wiele mostów i wiaduktów. Więcej informacji o Almbachklamm i szlaku pieszym prowadzącym przez wąwóz znajdziesz w osobnym wpisie o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Wąwóz Almbachklamm w Alpach latem
Wąwóz Almbachklamm

NIEMCY: KEHLSTEINHAUS

Kolejny przystanek na trasie to słynny Kehlsteinhaus, czyli była rezydencja Adolfa Hitlera, zwana też Orlim Gniazdem (ang. Eagle’s Nest). To niezwykle ciekawe miejsce znajduje się na szczycie Kehlstein, na wysokości 1834 m. Hitler przyjmował tam swoich gości i organizował spotkania towarzyskie. Obecnie budynek funkcjonuje jako restauracja i historyczne centrum informacyjne. Więcej informacji o Kehlsteinhaus i o tym, jak dotrzeć na miejsce, znajdziesz w osobnym wpisie o miejscach dla aktywnych w Bawarii. Zapraszam!

Kehlsteinhaus w Alpach latem
Kehlsteinhaus (1834 m)

AUSTRIA: JASKINIA EISRIESENWELT

Ostatni przystanek na trasie to Werfen. Spokojne, austriackie miasteczko, w którym znajduje się największa jaskinia lodowa na świecie. Eisriesenwelt to ponad 40 km lodowych korytarzy położonych na wysokości 1641 m. Temperatura we wnętrzu jaskini nie przekracza 0°C, nawet latem. A jak dostać się na wysokość 1641 m? Istnieją dwie możliwości. Wspinaczka górska lub kolejka linowa. Więcej informacji o Eisriesenwelt i o tym, jak dotrzeć na miejsce znajdziesz w osobnym wpisie poświęconym jaskini Eisriesenwelt w Austrii.

Wejście do Jaskini Eisriesenwelt w Alpach
Jaskinia Eisriesenwelt (1641 m)

Tak wyglądał mój tydzień w Alpach latem. A jak będzie wyglądał Twój? Zamierzasz zwiedzić jaskinię Eisriesenwelt czy wejść na górę Jenner? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to