Jezioro Königssee
Austria,  Europa,  Niemcy

TYDZIEŃ W ALPACH LATEM

Szukasz inspiracji na tydzień w Alpach latem? Świetnie, że tutaj trafiłeś! Mam wrażenie, że te rejony są przez nas Polaków ciągle niedoceniane. Ja wspominam mój wakacyjny wyjazd w Alpy austriackie i niemieckie wspaniale. Piękna, nieskazitelna przyroda, wysokie góry, krystalicznie czyste jeziora, cisza i spokój. Czego chcieć więcej? Jeżeli cenisz sobie wypoczynek na świeżym powietrzu z dala od zgiełku miasta to tydzień w Alpach latem może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Poniżej znajduje się lista ciekawych miejsc na terenie Austrii i Niemiec, do których możesz dotrzeć z Polski samochodem oraz mapa mojego tygodniowego wyjazdu.

TYDZIEŃ W ALPACH LATEM MAPA WYJAZDU

Na poniższej mapie zaznaczyłam miejsca, które odwiedziłam podczas mojego tygodniowego wyjazdu w Alpy austriackie i niemieckie. Większość atrakcji znajduje się w pobliżu Parku Narodowego Berchtesgaden, więc najwygodniej jest nocować właśnie w tej okolicy. Jednak ceny zakwaterowania w tym rejonie w lipcu i sierpniu mogą okazać się zaporowe. Tak było w moim przypadku. Dlatego zdecydowałam się na nocleg w Inzell, miejscowości położonej niecałe 40 km od Berchtesgaden. Inzell jest małym, spokojnym miasteczkiem i będzie dobrą bazą wypadową do zwiedzania Bawarii.

Dwa z odwiedzonych przeze mnie miejsc znajdują się na terenie Austrii. Pierwsze z nich, Góra Schafberg leży przy trasie z Polski do Salzburga. Dlatego warto jest zacząć zwiedzanie właśnie od tego miejsca. Drugą austriacką atrakcję, czyli jaskinię Eisriesenwelt można zostawić na ostatni dzień wyjazdu. Atrakcje na terenie Niemiec są zlokalizowane blisko siebie, więc kolejność zwiedzania nie ma większego znaczenia. Osobom, które mają ochotę urozmaicić swój tydzień w Alpach latem, gorąco polecam dodatkowo wizytę w Monachium oraz Salzburgu!

AUSTRIA: GÓRA SCHAFBERG

Pierwszy przystanek na trasie to St. Wolfgang im Salzkammergut. Małe, austriackie miasteczko położone nad jeziorem Wolfgangsee. Główną atrakcją tego miejsca jest wjazd koleją wąskotorową na górę Schafberg o wysokości 1782 m n.p.m. Schafbergbahn to najbardziej stroma kolej wąskotorowa w Austrii, działająca od 1893 roku. Brzmi ciekawie? Przejażdżka taką kolejką to spełnienie dziecięcego marzenia! Górę można również zdobyć pieszo. Więcej informacji o Schafbergbahn i szlaku pieszym prowadzącym na górę Schafberg znajdziesz w osobnym poście całkowicie poświęconym górze Schafberg w Austrii.

Tydzień w Alpach latem Góra Schafberg
Góra Schafberg
NIEMCY: JEZIORO KÖNIGSSEE

Kolejny przystanek na trasie to jezioro Königssee, czyli jedna z największych atrakcji Parku Narodowego Berchtesgaden, znajdującego się na południu Niemiec. Ten rejon to perełka Bawarii. Wyobraź sobie wysokie góry, rozległe doliny, alpejskie schroniska, rwące potoki i szmaragdowe jeziora! Przyroda w tym rejonie Niemiec pozostaje praktycznie nietknięta. Co więcej, po jeziorze Königssee oferowane są rejsy łódkami elektrycznymi, a w okolicy znajdują się łatwe szlaki piesze, odpowiednie dla każdego. Więcej informacji o rejsie łódką elektryczną po jeziorze Königssee i okolicznych szlakach pieszych znajdziesz w osobnym poście o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Jezioro Königssee tydzień w Alpach latem
jezioro Königssee
NIEMCY: GÓRA JENNER

Czym byłby tydzień w Alpach latem bez chociaż jednego, całodniowego trekkingu? Park Narodowy Berchtesgaden oferuje wiele szlaków pieszych, zarówno tych łatwych, tych nieco trudniejszych jak i tych szczególnie wymagających, które można pokonać tylko via ferrata. Jenner (1874 m n.p.m) to szczyt, na który prowadzi szlak o umiarkowanej trudności. U podnóża góry znajduje się jezioro Königssee, które pięknie mieni się w pełnym słońcu. Widoki ze szczytu są po prostu obłędne! Więcej informacji o szlaku pieszym prowadzącym na górę Jenner znajdziesz w osobnym poście o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Tydzień w Alpach latem Góra Jenner
Góra Jenner
NIEMCY: WĄWÓZ ALMBACHKLAMM

Co jeszcze warto zobaczyć podczas tygodnia w Alpach latem? Zdecydowanie warto odwiedzić jeden z najpiękniejszych wąwozów w Bawarii, czyli Almbachklamm. Szlak pieszy ma łącznie 3km i prowadzi przez głęboko wycięty wąwóz, wzdłuż rzeki Almbach, obok grzmiących wodospadów z krystalicznie czystą wodą. Na trasie znajduje się wiele mostów i wiaduktów. Więcej informacji o Almbachklamm i szlaku pieszym prowadzącym przez wąwóz znajdziesz w osobnym poście o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Wąwóz Almbachklamm
NIEMCY: KEHLSTEINHAUS

Kolejny przystanek na trasie to Kehlsteinhaus, czyli była rezydencja Adolfa Hitlera, zwana też Orlim Gniazdem (ang. Eagle’s Nest). Miejsce znajduje się na szczycie Kehlstein, na wysokości 1834 m n.p.m. Hitler przyjmował tutaj głównie swoich gości i organizował spotkania towarzyskie. Obecnie budynek funkcjonuje jako restauracja i historyczne centrum informacyjne. Warto wpaść tutaj również dla przepięknych widoków. Więcej informacji o Kehlsteinhaus i o tym, jak dotrzeć na miejsce znajdziesz w osobnym poście o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

Kehlsteinhaus
AUSTRIA: JASKINIA EISRIESENWELT

Ostatni przystanek na trasie to Werfen. Małe, austriackie miasteczko, w którym znajduje się największa jaskinia lodowa na świecie! Eisriesenwelt to ponad 40 km lodowych korytarzy położonych na wysokości 1641 m n.p.m. Temperatura we wnętrzu jaskini nie przekracza 0°C, nawet w lecie! Jak dostać się na wysokość 1641 m n.p.m? Istnieją dwie możliwości. Wspinaczka górska lub kolejka linowa. Więcej informacji o Eisriesenwelt i o tym, jak dotrzeć na miejsce znajdziesz w osobnym poście całkowicie poświęconym jaskini Eisriesenwelt w Austrii.

Tydzień w Alpach latem jaskinia Eisriesenwelt
Jaskinia Eisriesenwelt

Tak wyglądał mój tydzień w Alpach latem. Które z powyższych miejsc wydaje Ci się najbardziej interesujące? Koniecznie daj znać w komentarzu!