Góra Schafberg w Austrii
Austria,  Europa

AUSTRIA: GÓRA SCHAFBERG

St. Wolfgang im Salzkammergut to malownicze miasteczko, położone nad jeziorem Wolfgangsee w Austrii. Główną atrakcją tego miejsca jest wjazd kolejką wąskotorową na górę Schafberg o wysokości 1783 m. Mimo że kocham chodzić po górach to i tak dałam się skusić na tę przejażdżkę. Dlaczego? Ponieważ Schafbergbahn to najbardziej stroma kolej wąskotorowa w Austrii, działająca od 1893 roku. Lokomotywa z przypiętymi wagonami w ciągu 35 minut pokonuje 1190 metrów w pionie i trasę o długości 5,85 km! Brzmi interesująco, prawda? Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat tej niezwykłej atrakcji.

WJAZD KOLEJKĄ

Kolejka wąskotorowa Schafbergbahn działa od końca kwietnia do października i sezonowo w okresie świąt. Koniecznie sprawdź rozkład jazdy, zanim dotrzesz na miejsce, ponieważ godziny działania kolejki różnią się w zależności od miesiąca. Bilety kupisz w kasie znajdującej się blisko stacji początkowej. Wcześniejsza rezerwacja nie jest wymagana. Cena biletu dla osoby dorosłej to 33,60€ (wjazd lub zjazd) lub 47,60€ (wjazd i zjazd). Przy zakupie biletu należy podać godzinę zjazdu kolejką. Na szczycie czekają na Ciebie piękne widoki i schronisko Schutzhütte Himmelspforte z pysznym jedzeniem, więc warto spędzić tam trochę więcej czasu.

Wjazd kolejką wąskotorową Schafbergbahn
Schafbergbahn

TREKKING

Opcja dla osób kochających trekking! Górę Schafberg w Austrii można też zdobyć o własnych siłach. Tuż przy kościele w St. Wolfgang im Salzkammergut rozpoczyna się szlak pieszy numer 23, którym dotrzesz na szczyt. Trasa początkowo biegnie przez las, aż do Schafbergalm, jednej ze stacji kolejki wąskotorowej. Z tego miejsca kieruj się dalej do góry szlakiem pieszym numer 20. Będzie on wielokrotnie przecinał tory. W słoneczny dzień jezioro Wolfgangsee przebiera intensywny, lazurowy kolor, a widoki są po prostu obłędne! Jeśli szukasz innych ciekawych miejsc w tej okolicy to koniecznie sprawdź jaskinię Eisriesenwelt w Austrii.

Trekking na górę Schafberg w Austrii
Góra Schafberg (1783 m)

MÓJ WYBÓR

Jak pogodzić miłość do górskiej wędrówki z dziecięcym marzeniem o przejażdżce wąskotorówką? Proponuję wjechać na górę Schafberg kolejką, a potem zejść z niej pieszo lub odwrotnie. Ja wybrałam tę pierwszą opcję i byłam bardzo zadowolona z decyzji. Szlak ma 13,6 km w jedną stronę z łączną sumą podejść 1173 m. Wejście na górę zajmuje od 3 do 4 godzin, a zejście od 2 do 3 godzin. Trasa nie jest trudna technicznie, ale trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną, aby ją pokonać. Góra Schafberg (1783 m) to tylko jedno z miejsc, które odwiedziłam w tym rejonie. W osobnym wpisie znajdziesz więcej pomysłów na tydzień w Alpach latem.

Szlak pieszy na górę Schafberg w Austrii
Szlak pieszy na górę Schafberg

To już wszystko, co musisz wiedzieć o górze Schafberg w Austrii. Zamierzasz wejść na szczyt pieszo czy wjechać do góry kolejką wąskotorową? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to