Schafberg
Austria,  Europa

AUSTRIA: GÓRA SCHAFBERG

St. Wolfgang im Salzkammergut to malownicze, austriackie miasteczko, położone nad jeziorem Wolfgangsee. Główną atrakcją tego miejsca jest wjazd kolejką wąskotorową na górę Schafberg o wysokości 1782 m n.p.m. Mimo że kocham chodzić po górach to i ja dałam się skusić na tę przejażdżkę. Dlaczego? Ponieważ Schafbergbahn to najbardziej stroma kolej wąskotorowa w Austrii, działająca od 1893 roku. Lokomotywa z przypiętymi wagonami w ciągu 35 minut pokonuje 1190 metrów w pionie i trasę o długości 5,85 km! Brzmi interesująco, prawda? Poniżej znajdziesz więcej szczegółów na temat tej atrakcji.

WJAZD KOLEJKĄ

Kolejka wąskotorowa Schafbergbahn działa od maja do października. Koniecznie sprawdź rozkład jazdy, zanim dotrzesz na miejsce, ponieważ godziny działania kolejki różnią się w zależności od miesiąca. Bilety można zakupić w kasie znajdującej się blisko stacji początkowej. Na szczęście nie trzeba dokonywać rezerwacji. Cena biletu dla osoby dorosłej to 28,80€ (wjazd) lub 40,80€ (wjazd oraz zjazd). W momencie zakupu biletu należy wskazać godzinę zjazdu kolejką. Jeżeli lubisz takie atrakcje to być może zainteresuje Cię możliwość przejechania Szwajcarii pociągiem. Zwiedzaj Szwajcarię siedząc wygodnie w przedziale pociągu!

Góra Schafberg
Schafbergbahn

TREKKING

Opcja dla kochających trekking! Górę Schafberg w Austrii można też zdobyć o własnych siłach. Tuż przy kościele w St. Wolfgang im Salzkammergut rozpoczyna się szlak pieszy numer 23, którym dotrzesz na szczyt. Szlak początkowo prowadzi przez las, aż do Schafbergalm, jednej ze stacji kolejki wąskotorowej. Z tego miejsca kieruj się dalej do góry szlakiem pieszym numer 20, który będzie wielokrotnie przecinał tory. Twój wysiłek zostanie wynagrodzony wspaniałymi widokami na jezioro Wolfgangsee. Jego woda z tej wysokości przybiera lazurowy kolor. Będąc w tej okolicy warto również odwiedzić jaskinię Eisriesenwelt w Austrii.

Góra Schafberg
Góra Schafberg

MÓJ WYBÓR

Jak pogodzić miłość do górskiej wędrówki oraz dziecięce marzenie o przejażdżce wąskotorówką? Proponuję wjechać na górę Schafberg kolejką, a zejść z niej pieszo lub odwrotnie. Szlak pieszy prowadzący na górę Schafberg to przewyższenie około 558 metrów. Wejście na szczyt zajmuje od 3 do 4 godzin, a zejście od 2 do 3 godzin. Szlak nie jest trudny technicznie, jednak trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną, aby go pokonać. Na szczycie znajduje się schronisko Schutzhütte Himmelspforte, gdzie można coś przekąsić. W osobnym wpisie znajdziesz pozostałe miejsca, które odwiedziłam podczas tygodnia w Alpach latem.

Schafbergbahn
Szlak pieszy na górę Schafberg

To już wszystko, co musisz wiedzieć o górze Schafberg w Austrii. Zamierzasz wjechać do góry kolejką wąskotorową czy będziesz wchodzić na szczyt pieszo? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to