Schafberg
Austria,  Europa

AUSTRIA: GÓRA SCHAFBERG

St. Wolfgang im Salzkammergut to malownicze, austriackie miasteczko, położone nad jeziorem Wolfgangsee. Główną atrakcją tego miejsca jest wjazd kolejką wąskotorową na górę Schafberg o wysokości 1782 m n.p.m. Mimo że kocham chodzić po górach to i ja dałam się skusić na tę przejażdżkę. Dlaczego? Ponieważ Schafbergbahn to najbardziej stroma kolej wąskotorowa w Austrii, działająca od 1893 roku. Lokomotywa z przypiętymi wagonami w ciągu 35 minut pokonuje 1190 metrów w pionie i trasę o długości 5,85 km! Brzmi interesująco, prawda?

Góra Schafberg
Schafbergbahn

Górę Schafberg w Austrii można też oczywiście zdobyć o własnych siłach. Tuż przy kościele w St. Wolfgang im Salzkammergut rozpoczyna się szlak pieszy numer 23, którym dotrzesz na szczyt. Szlak początkowo prowadzi przez las, aż do Schafbergalm, jednej ze stacji kolejki wąskotorowej. Z tego miejsca kieruj się dalej do góry szlakiem pieszym numer 20, który będzie wielokrotnie przecinał tory. Twój wysiłek zostanie wynagrodzony wspaniałymi widokami na jezioro Wolfgangsee, którego woda z tej wysokości przybiera lazurowy kolor.

Góra Schafberg
Góra Schafberg

Jak pogodzić miłość do górskiej wędrówki oraz dziecięce marzenie o przejażdżce wąskotorówką? Proponuję wjechać na górę Schafberg kolejką, a zejść z niej pieszo lub odwrotnie. Szlak pieszy prowadzący na górę Schafberg to przewyższenie około 558 metrów. Wejście na szczyt zajmuje od 3 do 4 godzin, a zejście ze szczytu od 2 do 3 godzin. Szlak nie jest trudny technicznie, jednak trzeba mieć dobrą kondycję fizyczną, aby go pokonać. Na szczycie znajduje się również schronisko Schutzhütte Himmelspforte, gdzie można coś przekąsić i odpocząć.

Szlak pieszy na górę Schafberg
WSKAZÓWKA

Kolejka wąskotorowa Schafbergbahn działa od maja do października. Koniecznie sprawdź rozkład jazdy, zanim dotrzesz na miejsce, ponieważ godziny działania kolejki różnią się w zależności od miesiąca. Bilety można zakupić w kasie znajdującej się blisko stacji początkowej. Nie ma potrzeby rezerwowania biletów. Cena biletu dla osoby dorosłej to 28,80€ (wjazd) lub 40,80€ (wjazd oraz zjazd). W momencie zakupu biletu trzeba wskazać godzinę zjazdu kolejką na dół.

Góra Schafberg mapa
Góra Schafberg – mapa

Góra Schafberg to tylko jedno z miejsc, które odwiedziłam w Alpach austriackich. W osobnym wpisie znajdziesz pozostałe miejsca na terenie Austrii i Niemiec, które warto odwiedzić podczas tygodnia w Alpach latem. Zapraszam również do przeczytania wpisu o jaskini Eisriesenwelt w Austrii i miejscach dla aktywnych w Bawarii.

To już wszystkie najważniejsze informacje o górze Schafberg w Austrii. Zdecydowałeś się na przejażdżkę wąskotorówką czy jednak wszedłeś na górę Schafberg pieszo? Koniecznie daj znać w komentarzu!