Eisriesenwelt
Austria,  Europa

AUSTRIA: JASKINIA EISRIESENWELT

Eisriesenwelt to największa jaskinia lodowa na świecie znajdująca się w małym miasteczku Werfen na terenie Austrii. Jej wnętrze skrywa łącznie ponad 40 km korytarzy utworzonych przez formacje lodowe. Odcinek jaskini przystosowany i udostępniony turystom do zwiedzania wynosi 1 km. Podczas wizyty w jaskini zobaczysz figury lodowe, które przewodnicy oświetlają przy użyciu magnezu. Tak, magnezu! Jaskinia jest położona na wysokości 1641 m n.p.m i jest całkowicie pozbawiona prądu. Brzmi nieźle, prawda? W osobnym wpisie znajdziesz pozostałe miejsca, które odwiedziłam podczas tygodnia w Alpach latem.

WJAZD KOLEJKĄ

Jak dostać się na wysokość 1641 m n.p.m? Istnieją dwie możliwości. Wspinaczka górska lub kolejka linowa. Na poziomie 1000 m n.p.m znajduje się parking, gdzie bez problemu można dotrzeć samochodem. Stąd czeka Cię 20-minutowy spacer do dolnej stacji kolejki linowej (1080 m n.p.m), a następnie wjazd kolejką na poziom 1575 m n.p.m. Zastrzyk adrenaliny gwarantowany! Po kolejnych 20 minutach spaceru Twoim oczom ukaże się wejście do jaskini. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach! Korzystając z kolejki linowej, całkowity czas wycieczki do jaskini Eisriesenwelt, wraz ze zwiedzaniem, nie powinien przekroczyć 3 godzin.

Jaskinia Eisriesenwelt mapa
Jaskinia Eisriesenwelt – mapa

TREKKING

Miłośnicy gór mogą rozważyć samodzielne wejście na wysokość 1641 m n.p.m. Szlak pieszy prowadzący do jaskini Eisriesenwelt zaczyna się w Werfen, ale trekking można rozpocząć z parkingu na poziomie 1000 m n.p.m. Osobiście nie korzystałam z tego szlaku, jednak uchodzi on za dość trudny i jest dedykowany dla osób doświadczonych. Zgodnie z tym, co podaje przewodnik, pokonanie odcinka Werfen – parking (1000 m n.p.m) powinno zająć 2 godziny i kolejne 2 godziny są potrzebne, aby pokonać odcinek parking – jaskinia Eisriesenwelt (1641 m n.p.m). W tym przypadku wycieczka zajmie najprawdopodobniej cały dzień.

Jaskinia Eisriesenwelt
Droga do jaskini Eisriesenwelt

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Jaskinia Eisriesenwelt jest otwarta od maja do października. Koniecznie sprawdź godziny otwarcia jaskini, kas biletowych, a także godziny funkcjonowania kolejki linowej przed przyjazdem. Mogą się one różnić w zależności od miesiąca. Cena biletu łączonego dla osoby dorosłej (wejście na teren jaskini, przejazd kolejką linową w górę i w dół) to 28€. Istnieje możliwość zakupu biletu tylko na wejście do jaskini lub tylko na kolejkę linową. Nie ma możliwości rezerwacji biletów. W wysokim sezonie może to oznaczać dłuższy czas oczekiwania na wejście do jaskini. Wewnątrz obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć i kręcenia filmów.

Austria na lato z Polski
Droga do jaskini Eisriesenwelt

CO MUSISZ ZABRAĆ?

Jak na jaskinię lodową przystało, temperatura w jej wnętrzu nie przekracza 0°C, nawet w lecie. Dlatego ciepła kurtka, rękawiczki i czapka to podstawa. Pamiętam dokładnie moment, w którym przewodnik otworzył wrota do jaskini. Połączenie zimnego powietrza wypływającego z wnętrza jaskini z ciepłym wywołało lodowaty, przeszywający podmuch wiatru. Solidne obuwie też się przyda. Ścieżka wewnątrz jaskini może być śliska, a do pokonania będzie sporo schodów i niezłe przewyższenie. Latarka nie jest konieczna. Przewodnik rozdaje turystom lampy górnicze przed wejściem do jaskini. Tak właśnie oświetlisz sobie drogę.

Jaskinia Eisriesenwelt
Droga do jaskini Eisriesenwelt

To już wszystko, co musisz wiedzieć o jaskini Eisriesenwelt w Austrii. Zamierzasz wjechać do góry kolejką czy będziesz próbować dotrzeć do jaskini pieszo? Koniecznie daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to