jaskinia Eisriesenwelt Austria
Austria,  Europa

AUSTRIA: JASKINIA EISRIESENWELT

Eisriesenwelt to największa jaskinia lodowa na świecie znajdująca się w małym miasteczku Werfen na terenie Austrii. Jej wnętrze skrywa łącznie ponad 40 km korytarzy utworzonych przez lodowe formacje. Odcinek jaskini przystosowany i udostępniony turystom to zaledwie 1 km, jednak podczas zwiedzania nie brakuje atrakcji. W środku zobaczysz między innymi figury lodowe oświetlane przy użyciu magnezu. Jaskinia jest położona na wysokości 1641 m i nie ma w niej, ani prądu, ani światła. W tym wpisie znajdziesz więcej informacji o jaskini Eisriesenwelt w Austrii, którą odwiedziłam podczas mojego tygodnia w Alpach latem.

WJAZD KOLEJKĄ

Jak dostać się na wysokość 1641 m? Istnieją dwie możliwości. Wspinaczka górska lub kolejka linowa. Skupmy się najpierw na tej drugiej opcji, która jest równie ekscytująca jak wejście do jaskini. Na poziomie 1000 m znajduje się parking, gdzie bez problemu dotrzesz samochodem. Stąd czeka Cię 20-minutowy spacer do dolnej stacji kolejki linowej (1080 m), a następnie wjazd kolejką na poziom 1575 m. Po kolejnych 20 minutach spaceru Twoim oczom ukaże się wejście do jaskini i cudowne widoki. Korzystając z kolejki linowej, całkowity czas wycieczki do jaskini Eisriesenwelt, wraz ze zwiedzaniem, nie powinien przekroczyć 3 godzin.

Jaskinia Eisriesenwelt mapa
Jaskinia Eisriesenwelt – mapa

TREKKING

Miłośnicy gór mogą rozważyć samodzielne wejście na wysokość 1641 m. Szlak pieszy prowadzący do jaskini Eisriesenwelt zaczyna się w Werfen, ale trekking można rozpocząć z parkingu na poziomie 1000 m. Osobiście nie korzystałam z tego szlaku, jednak uchodzi on za dość wymagający i jest przeznaczony dla doświadczonych osób. Zgodnie z tym, co podaje przewodnik, pokonanie odcinka Werfen – parking (1000 m) powinno zająć 2 godziny i kolejne 2 godziny są potrzebne, aby pokonać odcinek parking – jaskinia Eisriesenwelt (1641 m). W tym przypadku wycieczka zajmie Ci najprawdopodobniej cały dzień.

Droga do jaskini Eisriesenwelt w Austrii
Droga do jaskini Eisriesenwelt

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Jaskinia Eisriesenwelt jest otwarta od początku maja do końca października. Koniecznie sprawdź godziny otwarcia jaskini, kas biletowych, a także godziny funkcjonowania kolejki linowej przed przyjazdem. Mogą się one różnić w zależności od miesiąca. Cena biletu łączonego dla osoby dorosłej (wejście na teren jaskini, przejazd kolejką linową w górę i w dół) to 35€ w kasie lub 32€ w sklepie online. Istnieje również możliwość zakupu biletu tylko na wejście do jaskini lub tylko na kolejkę linową. W wysokim sezonie czas oczekiwania na wejście do jaskini może się wydłużyć. Wewnątrz obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć i nagrywania filmów.

Wejście do Jaskini Eisriesenwelt w Austrii
Jaskinia Eisriesenwelt (1641 m)

CO MUSISZ ZABRAĆ?

Jak na jaskinię lodową przystało, temperatura w środku nie przekracza 0°C, nawet w lecie. Dlatego ciepła kurtka, rękawiczki i czapka to konieczność. Dokładnie pamiętam moment, w którym przewodnik otworzył wrota do jaskini. Zderzenie zimnego powietrza z ciepłym, wywołało lodowaty, przeszywający podmuch wiatru. Solidne obuwie też się przyda. Ścieżka wewnątrz jaskini może być śliska, a do pokonania będzie sporo schodów i niezłe przewyższenie. Własna latarka nie jest potrzebna. Przewodnik wyda Ci lampę górniczą przed wejściem do jaskini. W ten sposób oświetlisz sobie drogę wędrując po lodowych korytarzach.

Droga do jaskini Eisriesenwelt w Austrii
Droga do jaskini Eisriesenwelt

To już wszystko, co musisz wiedzieć o jaskini Eisriesenwelt w Austrii. Zamierzasz dotrzeć do jaskini kolejką linową czy pieszo? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to