Eisriesenwelt
Austria,  Europa

AUSTRIA: JASKINIA EISRIESENWELT

Eisriesenwelt to największa jaskinia lodowa na świecie znajdująca się w małym miasteczku Werfen na terenie Austrii. Jej wnętrze skrywa łącznie ponad 40 km korytarzy utworzonych przez formacje lodowe. Odcinek jaskini przystosowany i udostępniony turystom do zwiedzania wynosi 1 km. Podczas wizyty w jaskini zobaczysz figury lodowe, które przewodnicy oświetlają przy użyciu magnezu. Tak, magnezu! Jaskinia jest położona na wysokości 1641 m n.p.m i jest całkowicie pozbawiona prądu. Turyści przed wejściem dostają lampy górnicze, aby oświetlić swoją drogę. Wejście na teren jaskini jest możliwe tylko z przewodnikiem, który oprowadza turystów po jej wnętrzu przez około godzinę.

Jaskinia Eisriesenwelt
Droga do jaskini Eisriesenwelt

Jak dostać się na wysokość 1641 m n.p.m? Istnieją dwie możliwości. Wspinaczka górska lub kolejka linowa. Na poziomie 1000 m n.p.m znajduje się parking, gdzie bez problemu można dotrzeć samochodem. Stąd czeka Cię 20-minutowy spacer do dolnej stacji kolejki linowej (1080 m n.p.m), a następnie wjazd kolejką na poziom 1575 m n.p.m. Zastrzyk adrenaliny gwarantowany! Po kolejnych 20 minutach spaceru Twoim oczom ukaże się wejście do jaskini. Widoki z tego miejsca zapierają dech w piersiach! Korzystając z kolejki linowej, całkowity czas wycieczki do jaskini Eisriesenwelt, wraz ze zwiedzaniem, nie powinien przekroczyć 3 godzin.

Droga do jaskini Eisriesenwelt

Miłośnicy wspinaczki górskiej mogą rozważyć samodzielne wejście na wysokość 1641 m n.p.m. Szlak pieszy prowadzący do jaskini Eisriesenwelt zaczyna się w Werfen, ale trekking można rozpocząć z parkingu na poziomie 1000 m n.p.m. Osobiście nie korzystałam z tego szlaku, jednak uchodzi on za dość trudny, przeznaczony dla doświadczonych wspinaczy. Zgodnie z tym, co podaje przewodnik, pokonanie odcinka Werfen – parking (1000 m n.p.m) powinno zająć 2 godziny i kolejne 2 godziny są potrzebne, aby pokonać odcinek parking – jaskinia Eisriesenwelt (1641 m n.p.m). W tym przypadku wycieczka zajmie najprawdopodobniej cały dzień.

Jaskinia Eisriesenwelt
Droga do jaskini Eisriesenwelt

Jak na jaskinię lodową przystało, temperatura w jej wnętrzu nie przekracza 0°C, nawet w lecie. Dlatego ciepła kurtka, rękawiczki i czapka to podstawa. Pamiętam dokładnie moment, w którym przewodnik otworzył wrota do jaskini. Połączenie zimnego powietrza wypływającego z wnętrza jaskini z ciepłym wywołało lodowaty, przeszywający podmuch wiatru, który był ogromnym szokiem dla organizmu. Solidne obuwie też się przyda. Ścieżka wewnątrz jaskini może być śliska, a do pokonania będzie sporo schodów i niezłe przewyższenie.

WSKAZÓWKA

Jaskinia Eisriesenwelt jest otwarta od maja do października. Koniecznie sprawdź godziny otwarcia jaskini, kas biletowych, a także godziny funkcjonowania kolejki linowej przed przyjazdem. Mogą się one różnić nieco w zależności od miesiąca. Cena biletu łączonego dla osoby dorosłej, uwzględniającego wejście na teren jaskini oraz przejazd kolejką linową w górę i w dół to 28€. Istnieje możliwość zakupu biletu tylko na wejście do jaskini lub tylko na kolejkę linową. Nie ma możliwości rezerwacji biletów. W wysokim sezonie może to oznaczać dłuższy czas oczekiwania na wejście do jaskini. Wewnątrz jaskini obowiązuje zakaz wykonywania zdjęć i kręcenia filmów.

Jaskinia Eisriesenwelt – mapa

Jaskinia Eisriesenwelt to tylko jedno z miejsc, które odwiedziłam w Alpach austriackich. W osobnym wpisie znajdziesz pozostałe miejsca na terenie Austrii i Niemiec, które warto odwiedzić podczas tygodnia w Alpach latem. Zapraszam również do przeczytania wpisu o górze Schafberg w Austrii i miejscach dla aktywnych w Bawarii.

To już wszystkie najważniejsze informacje o jaskini Eisriesenwelt w Austrii. Czy zdecydowałeś się odwiedzić największą jaskinię lodową na świecie? Koniecznie daj znać w komentarzu!