Bawaria miejsca dla aktywnych
Europa,  Niemcy

BAWARIA MIEJSCA DLA AKTYWNYCH

Park Narodowy Berchtesgaden położony w Alpach to perełka Bawarii. Znajdziesz tam wysokie góry, rozległe doliny, alpejskie schroniska, krystalicznie czyste jeziora oraz różnorodną faunę i florę. Przyroda w tej części Niemiec pozostaje praktycznie nietknięta! Bawaria oferuje wiele miejsc dla aktywnych, w tym mnogość szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Łatwe, przeznaczone dla wszystkich i te trudniejsze, dedykowane bardziej doświadczonym osobom. Co ciekawe, w Alpach Berchtesgadeńskich znajduje się sieć ponad 260 km dobrze oznakowanych szlaków pieszych. Poniżej więcej o miejscach dla aktywnych w Bawarii.

JEZIORO KÖNIGSSEE

Jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Berchtesgaden jest jezioro Königssee, powstałe w głębokiej, polodowcowej dolinie, mające ponad 7 km długości i 192 m głębokości. To najczystsze jezioro w Niemczech, otoczone półkami skalnymi, w tym wschodnią ścianą szczytu Watzmann (2713 m), czyli drugiego najwyższego szczytu Niemiec. W Bawarii znajduje się kilka wspaniałych jezior. Königssee jest wyjątkowo piękne i interesujące, dlatego musiało znaleźć się pierwsze na mojej liście miejsc dla aktywnych w Bawarii.

Na jeziorze Königssee organizowane są rejsy łódkami elektrycznymi, które rozpoczynają się z przystani Königssee Seelände. Łódki kursują według ściśle określonego rozkładu i zatrzymują się przy poszczególnych przystaniach zgodnie z następującą kolejnością: Königssee Seelände – Kessel (na życzenie – dla osób, które wychodzą na szlak) – St. Bartholomä – Salet – St. Bartholomä – Kessel (na życzenie – dla osób, które wracają ze szlaku) – Königssee Seelände. Na każdym przystanku można wysiąść lub płynąć dalej.

Jezioro Königssee mapa
Jezioro Königssee – mapa

REJS ŁÓDKĄ

Rejsy łódkami po jeziorze Königssee są oferowane cały rok, z wyjątkiem bardzo mroźnych dni. Koniecznie sprawdź godzinę pierwszego i ostatniego rejsu, zanim dotrzesz na miejsce, ponieważ rozkład jazdy różni się w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej na trasie Königssee Seelände – Salet – St. Bartholomä – Königssee Seelände wynosi 20,20€. Istnieje również możliwość zakupu biletu tylko na część tej trasy. W lecie łódki kursują średnio co 15-20 minut. Kasa biletowa znajduje się przy Königssee Seelände.

Jeżeli planujesz wysiąść na każdym przystanku i zobaczyć okolicę jeziora Königssee, zacznij wycieczkę z samego rana. Sugeruję najpierw wysiąść przy Salet, a następnie przy St. Bartholomä. Koniecznie weź pod uwagę godzinę ostatniego rejsu powrotnego do Königssee Seelände. Większość turystów czeka na powrót do ostatniej chwili, co generuje gigantyczne kolejki przed ostatnim rejsem. Ja osobiście stałam w kolejce prawie godzinę i mimo tego, nie załapałam się na ostatnią łódkę. Na szczęście obsługa podstawiła kolejne.

Jezioro Königssee w Bawarii
Jezioro Königssee

TREKKING

Rejs łódką po jeziorze Königssee to nie wszystko. Na każdym przystanku czekają na Ciebie kolejne atrakcje, dlatego zdecydowanie warto wybrać poranny rejs. Z Salet dotrzesz pieszo w 20 minut do kolejnego jeziora. Obersee jest dużo mniejsze niż Königssee, ale równie piękne. Kontynuując szlak pieszy, po kolejnej godzinie dojdziesz do doliny Fischunkelalm, gdzie znajduje się najwyższy wodospad w Niemczech. Röthbachfall ma ponad 400 m wysokości. Trasa nie jest wymagająca. Każdy da radę ją pokonać.

Drugi przystanek to St. Bartholomä. Tutaj znajduje się kościół św. Bartłomieja, zbudowany w stylu barokowym, na planie liścia koniczyny, z charakterystycznym, czerwonym dachem. W tym miejscu rozpoczyna się szlak pieszy prowadzący do Eiskapelle, czyli niewielkiego lodowca położonego u stóp góry Watzman. Pokonanie szlaku pieszego prowadzącego do Eiskapelle zajmuje około godzinę w jedną stronę. Szlak nie należy do trudnych, jest jednak bardziej wymagający niż ten prowadzący do Röthbachfall.

St. Bartholomä w Bawarii
St. Bartholomä

ZAKĄTEK MALARZY

W pobliżu Königssee Seelände znajduje się jeszcze jedno miejsce, które warto odwiedzić, a mianowicie Zakątek Malarzy (niem. Malerwinkel). To tylko 20 minut pieszo, więc można tutaj wpaść zaraz po rejsie. Nazwa tego miejsca jest związana ze wspaniałym widokiem, jaki tu zobaczysz. Rozległe jezioro w otoczeniu majestatycznych gór. Spokój i cisza… Miejsce było inspiracją dla wielu malarzy – pejzażystów – stąd nazwa. Coś pięknego! Nie zostałam tutaj do zachodu słońca, ale coś czuję, że może to być strzał w dziesiątkę.

Jezioro Königssee w Alpach latem
Zakątek Malarzy

GÓRA JENNER

Alpy Berchtesgadeńskie oferują wiele ciekawych tras pieszych, zarówno tych łatwych, jak i tych bardziej wymagających. Ja wybrałam dla siebie coś o umiarkowanej trudności, czyli górę Jenner (1874 m). Jest kilka możliwości zdobycia tego szczytu. Można zacząć wspinaczkę u podnóża góry. Można pokonać część wzniesienia kolejką linową i zacząć trekking z nieco wyższego poziomu. Można też wjechać kolejką linową prawie na sam szczyt. Jednak nie oszukujmy się. Ta ostatnia opcja ma niewiele wspólnego z trekkingiem.

Góra Jenner mapa
Góra Jenner – mapa

TALSTATION – MITTELSTATION

Dolna stacja Jennerbahn znajduje się na 630 m (Talstation). Tutaj też zaczyna się szlak pieszy. Startując z tego poziomu może być ciężko wrócić przed zmierzchem, dlatego warto rozważyć pokonanie części wzniesienia kolejką linową. Ja podjechałam do stacji środkowej na 1185 m (Mittelstation) i stąd rozpoczęłam wędrówkę. Co ciekawe, mimo skorzystania z kolejki linowej, trekking i tak zajął mi cały dzień. Sporo czasu spędziłam w schroniskach, wybrałam też szlak prowadzący dookoła góry, a nie bezpośrednio na szczyt.

Góra Jenner dla aktywnych w Bawarii
Góra Jenner (1874 m)

MITTELSTATION – CARL VON STAHL-HAUS

Rozpoczynając wędrówkę z Mittelstation, po kilku minutach zobaczysz pierwsze schronisko, czyli Dr. Hugo Beck Haus. Stąd podążaj dalej szlakiem prowadzącym dookoła góry aż do kolejnego schroniska na trasie, czyli Königsbachalm (1240 m). Tutaj zaczyna się lekkie podejście. Następne schronisko to Schneibsteinhaus (1670 m). Stąd można już wejść bezpośrednio na górę Jenner lub można też wydłużyć trasę i odwiedzić jeszcze jedno schronisko położone tuż za austriacką granicą, Carl von Stahl-Haus (1736 m).

Schronisko w Bawarii
Carl von Stahl-Haus (1736 m)

CARL VON STAHL-HAUS – JENNER

Z Carl von Stahl-Haus trzeba się trochę cofnąć, żeby wejść z powrotem na szlak prowadzący na górę Jenner. Tuż przed szczytem znajduje się kolejne schronisko, Jennerhaus (1802 m) wraz z górną stacją kolejki linowej, Bergstation (1800 m), a na szczycie czekają na Ciebie wspaniałe widoki. Jezioro Königssee wygląda przepięknie z tej perspektywy! Pamiętaj, aby wrócić do Mittelstation przed ostatnim odjazdem kolejki linowej. W innym przypadku nastaw się na dodatkowe kilka godzin marszu i to prawdopodobnie po ciemku.

Widok z góry Jenner w Alpach latem
Góra Jenner (1802 m)

JENNER – TALSTATION

Powrót ze szczytu do Mittelstation zajmuje około 2 godziny i najlepiej jest kontynuować szlak tak, aby nie wracać tą samą drogą. Na trasie zobaczysz jeszcze wiele schronisk, między innymi Mitterkaseralm (1534 m). Godziny funkcjonowania kolejki linowej Jennerbahn znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej. Cena biletu dla osoby dorosłej to 38€ (Talstation – Mittelstation – Bergstation – Mittelstation – Talstation). Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na część tej trasy. Wysiadając na Mittelstation cena pozostaje taka sama.

Szlak pieszy na górę Jenner w Bawarii
Szlak pieszy na górę Jenner

KEHLSTEINHAUS

Kehlsteinhaus, czyli Orle Gniazdo (ang. Eagle’s Nest) to była rezydencja Adolfa Hitlera wzniesiona w Alpach Berchtesgadeńskich, na szczycie Kehlstein (1834 m). Budowę tego miejsca rozpoczęto w 1937 roku i ukończono w ciągu 13 miesięcy. Hitler przyjmował tu swoich gości i organizował spotkania towarzyskie, jednak sam nie przepadał za Kehlsteinhaus ze względu na złe samopoczucie na tej wysokości. Obecnie budynek służy jako restauracja i historyczne centrum informacyjne. Warto tutaj wpaść również dla widoków.

Kehlsteinhaus w Alpach latem
Kehlsteinhaus (1834 m)

JAK DOTRZEĆ?

Do Kehlsteinhaus nie da się dotrzeć autem, ponieważ część drogi jest zamknięta dla prywatnych pojazdów. Należy skorzystać ze specjalnie podstawianych autobusów lub pokonać dwugodzinny odcinek pieszo. Autobusy startują z dworca przy Documentation Center, Obersalzberg. Tutaj też znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Autobus dowiezie Cię na wysokość 1710 m, gdzie zobaczysz wykuty w skale tunel. Przechodząc przez tunel dotrzesz do wykutej w mosiądzach windy i wjedziesz aż 124 m do góry.

Koniecznie sprawdź godzinę odjazdu ostatniego autobusu z Documentation Center, Obersalzberg do Kehlsteinhaus, a także ostatniego autobusu powrotnego. Rozkład jazdy może różnić się w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej za przejazd autobusem w obie strony oraz wjazd windą do Kehlsteinhaus to 16,60€. W sezonie autobusy ruszają z dworca autobusowego średnio co 20 minut (konwój 4 – 5 autobusów). Latem lepiej jest odwiedzić to miejsce rano, aby uniknąć długich kolejek.

Kehlsteinhaus w Alpach latem
Kehlsteinhaus (1834 m)

WĄWÓZ ALMBACHKLAMM

Bawaria oferuje wiele wspaniałych miejsc dla aktywnych. Jednym z nich jest wąwóz Almbachklamm w miejscowości Marktschellenberg. Główne wejście do wąwozu znajduje się tuż przy Kugelmühle. Szlak pieszy ma 3 km w jedną stronę i prowadzi przez głęboko wycięty wąwóz, wzdłuż rzeki Almbach, obok grzmiących wodospadów z krystalicznie czystą wodą. Miejsce jest otwarte od maja do października. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 6€. Dobrze mieć solidne obuwie z twardą podeszwą, bo momentami może być ślisko.

Wąwóz Almbachklamm mapa
Wąwóz Almbachklamm – mapa

TREKKING

Szlak prowadzący przez wąwóz Almbachklamm rozpoczyna się przy Kugelmühle i nie należy do trudnych. Przewyższenie to około 220 m, a przejście całego wąwozu tam i z powrotem nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Na trasie znajduje się wiele mostów i wiaduktów, każdy z nich jest ponumerowany, co znacznie ułatwia śledzenie mapy. Ostatnim punktem jest Theresienklause, czyli stara tama, która kiedyś była wykorzystywana do spłukiwania drewna w dół rzeki. W tym miejscu szlak się kończy. Powrót tą samą drogą.

Wąwóz Almbachklamm

To już wszystkie miejsca dla aktywnych w Bawarii, które odwiedziłam. Które z nich wydaje Ci się najciekawsze? Koniecznie daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to