Obersee
Europa,  Niemcy

BAWARIA MIEJSCA DLA AKTYWNYCH

Park Narodowy Berchtesgaden położony w Alpach to perełka Bawarii. Wysokie góry, rozległe doliny, alpejskie schroniska, krystalicznie czyste jeziora oraz różnorodna fauna i flora. Przyroda w tej części Niemiec pozostaje praktycznie nietknięta. Bawaria oferuje wiele miejsc dla aktywnych, w tym mnogość szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Łatwe, przeznaczone dla wszystkich i te trudniejsze, dedykowane bardziej doświadczonym osobom, dostępne tylko via ferrata. W Alpach Berchtesgadeńskich znajduje się sieć ponad 260 km dobrze oznakowanych szlaków pieszych. Prawdziwy raj dla miłośników gór!

Park Narodowy Berchtesgaden mapa
Park Narodowy Berchtesgaden – mapa

JEZIORO KÖNIGSSEE

Jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Berchtesgaden jest jezioro Königssee, powstałe w głębokiej, polodowcowej dolinie, mające ponad 7 km długości i 192 m głębokości. To najczystsze jezioro w Niemczech, otoczone półkami skalnymi, w tym wschodnią ścianą szczytu Watzmann (2713 m n.p.m), czyli drugiego najwyższego szczytu Niemiec. W Bawarii znajduje się kilka jezior. Königssee jest wyjątkowo piękne i interesujące, dlatego musiało znaleźć się na mojej liście miejsc dla aktywnych w Bawarii.

Na jeziorze Königssee organizowane są rejsy łódkami elektrycznymi, które rozpoczynają się z przystani Königssee Seelände. Łódki kursują według ściśle określonego rozkładu i zatrzymują się przy poszczególnych przystaniach zgodnie z następującą kolejnością: Königssee Seelände – Kessel (na życzenie – dla osób, które wychodzą na szlak) – St. Bartholoma – Salet – St. Bartholoma – Kessel (na życzenie – dla osób, które wracają ze szlaku) – Königssee Seelände. Na każdym przystanku można wysiąść lub płynąć dalej.

Jezioro Königssee Bawaria miejsca dla aktywnych
Jezioro Königssee

Rejs łódką po jeziorze Königssee to nie wszystko. Na każdym przystanku czekają na Ciebie kolejne atrakcje. Z Salet można dotrzeć w 20 minut spacerem do kolejnego jeziora. Obersee jest dużo mniejsze niż Königssee, ale równie piękne. Kontynuując szlak pieszy, po kolejnej godzinie dotrzesz do doliny Fischunkelalm, gdzie znajduje się najwyższy wodospad w Niemczech. Röthbachfall ma ponad 400 m wysokości. Trasa nie jest wymagająca pod względem sprawności fizycznej.

Kolejny przystanek to St. Batholoma. Tutaj znajduje się kościół św. Bartłomieja, zbudowany w stylu barokowym, na planie liścia koniczyny, z charakterystycznym, czerwonym dachem. W tym miejscu rozpoczyna się szlak pieszy prowadzący do Eiskapelle, czyli niewielkiego lodowca położonego u stóp góry Watzman. Pokonanie szlaku pieszego prowadzącego do Eiskapelle zajmuje około godzinę w jedną stronę. Szlak nie jest trudny, jednak nieco bardziej wymagający niż ten prowadzący do Röthbachfall.

Jezioro Königssee Bawaria miejsca dla aktywnych
St. Batholoma

Aby zobaczyć wszystkie powyższe miejsca w ciągu jednego dnia, wycieczkę trzeba rozpocząć z samego rana. Sugeruję najpierw wysiąść przy Salet, a następnie przy St. Bartholoma. Koniecznie weź pod uwagę godzinę ostatniego rejsu powrotnego do Königssee Seelände. Większość turystów czeka na powrót do ostatniej chwili, co generuje gigantyczne kolejki przed ostatnim rejsem. W moim przypadku okazało się, że ostatni planowy rejs do Königssee Seelände, nie był tym ostatnim. Podstawiano kolejne łódki, tak aby wszyscy turyści wrócili z St. Bartholoma. Jednak ciężko jest ocenić czy zawsze to tak wygląda.

W pobliżu Königssee Seelände znajduje się również Zakątek Malarzy (niem. Malerwinkel). To tylko 20 minut pieszo, więc warto tutaj zajrzeć po rejsie. Nazwa tego miejsca jest związana ze wspaniałym widokiem, jaki tu zobaczysz. Rozległe jezioro w otoczeniu majestatycznych gór. Spokój i cisza… Miejsce było inspiracją dla wielu malarzy – pejzażystów – stąd nazwa.

Zakątek Malarzy miejsca dla aktywnych Bawaria
Zakątek Malarzy
WSKAZÓWKA

Rejsy łódkami na jeziorze Königssee oferowane są od kwietnia do października. Koniecznie sprawdź godzinę pierwszego i ostatniego rejsu zanim dotrzesz na miejsce, ponieważ mogą się one różnić w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej na trasie Königssee Seelände – Salet – St. Bartholoma – Königssee Seelände wynosi 20,20€. Istnieje możliwość zakupu biletu tylko na część tej trasy. Możliwa jest również rezerwacja biletów online, co pomoże Ci uniknąć kolejek do kasy w sezonie. W lecie łódki kursują średnio co 15-20 minut. Kasa biletowa znajduje się przy przystani Königssee Seelände.

Jezioro Königssee mapa
Jezioro Königssee – mapa

GÓRA JENNER

Czym byłaby wizyta w Parku Narodowym Berchtesgaden bez chociaż jednego trekkingu? Alpy Berchtesgadeńskie oferują wiele ciekawych tras pieszych, zarówno tych łatwych, tych nieco trudniejszych i tych szczególnie wymagających, które można pokonać tylko via ferrata. Ja wybrałam dla siebie coś o umiarkowanej trudności, czyli górę Jenner (1874 m n.p.m). Jest kilka możliwości zdobycia tego szczytu. Można zacząć wspinaczkę u podnóża góry. Można pokonać część wzniesienia kolejką linową i zacząć trekking z nieco wyższego poziomu. Można też wjechać kolejką linową prawie na sam szczyt. Jednak nie oszukujmy się. Ta ostatnia opcja ma niewiele wspólnego z trekkingiem…

Jenner Bawaria miejsca dla aktywnych
Góra Jenner

Stacja początkowa kolejki linowej Jennerbahn znajduje się na poziomie 630 m n.p.m (Talstation). Tutaj zaczyna się szlak pieszy prowadzący na Jenner. Zaczynając trekking z tego poziomu może być ciężko wrócić przed zmierzchem, dlatego warto jest rozważyć pokonanie części wzniesienia kolejką linową. Ja zdecydowałam się wjechać kolejką linową na stację pośrednią, czyli Mittelstation (1185 m n.p.m) i stąd rozpocząć wędrówkę. Mimo że część trasy pokonałam kolejką linową, trekking i tak zajął mi cały dzień. Głównie dlatego, że sporo czasu spędziłam w schroniskach znajdujących się na trasie, a także dlatego, że wybrałam szlak, który prowadzi dookoła góry, a nie bezpośrednio na szczyt.

Szlak pieszy na górę Jenner
Szlak pieszy na górę Jenner

Rozpoczynając wędrówkę z Mittelstation, po kilku minutach zobaczysz pierwsze schronisko, czyli Dr. Hugo Beck Haus. Stąd należy iść dalej szlakiem, który prowadzi dookoła góry aż do kolejnego schroniska na trasie, czyli Königsbachalm (1240 m n.p.m). Tutaj zaczyna się lekkie podejście. Następne schronisko na trasie to Schneibsteinhaus (1670 m n.p.m). Stąd można już zacząć wspinaczkę bezpośrednio na Jenner lub można też kontynuować trekking do następnego schroniska położonego tuż za austriacką granicą, czyli Carl v. Stahl-Haus (1736 m n.p.m). Z tego miejsca trzeba się trochę cofnąć, żeby finalnie wejść na szlak, który doprowadzi Cię na Jenner. Tuż przed szczytem znajduje się kolejne schronisko, Jennerhaus (1802 m n.p.m) oraz górna stacja kolejki linowej, Bergstation (1800 m n.p.m).

Carl v. Stahl-Haus
Carl v. Stahl-Haus

Po dotarciu na szczyt nie pozostaje nic innego jak podziwiać wspaniałe widoki! U podnóża góry znajduje się jezioro Königssee, które mieni się pięknie w pełnym słońcu. Powrót do Mittelstation zajmuje stąd około 2 godziny i najlepiej jest kontynuować szlak tak, aby nie wracać tą samą drogą. Na trasie zobaczysz jeszcze wiele schronisk, między innymi Mitterkaseralm (1534 m n.p.m). Pamiętaj, żeby dotrzeć z powrotem do Mittelstation przed ostatnim odjazdem kolejki linowej. W innym wypadku czeka Cię jeszcze kilka godzin wędrówki na dół.

Jenner Bawaria miejsca dla aktywnych
Góra Jenner
WSKAZÓWKA

Koniecznie sprawdź godziny funkcjonowania kolejki linowej Jennerbahn przed przyjazdem, ponieważ mogą się one różnić w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej na kolejkę linową wynosi 32,00€ (Talstation – Mittelstation  Bergstation – Mittelstation – Talstation). Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na część tej trasy. Wysiadając na Mittelstation cena biletu pozostaje taka sama.

Góra Jenner mapa
Góra Jenner – mapa

WĄWÓZ ALMBACHKLAMM

Bawaria oferuje wiele wspaniałych miejsc dla aktywnych. Jednym z nich jest wąwóz Almbachklamm w miejscowości Marktschellenberg. Główne wejście do wąwozu znajduje się tuż przy Kugelmühle. Szlak pieszy ma łącznie 3 km i prowadzi w górę przez głęboko wycięty wąwóz, wzdłuż rzeki Almbach, obok grzmiących wodospadów z krystalicznie czystą wodą. Na trasie znajduje się wiele mostów i wiaduktów, a każdy z nich jest ponumerowany. Ostatnim punktem na trasie jest Theresienklause, czyli stara tama, która kiedyś była wykorzystywana do spłukiwania drewna w dół rzeki. W tym miejscu szlak się kończy i należy wrócić tą samą drogą do Kugelmühle. Szlak nie jest trudny, przewyższenie do pokonania to około 220 m, a przejście całego wąwozu tam i z powrotem nie powinno zająć więcej niż 3 godziny.

Wąwóz Almbachklamm

WSKAZÓWKA

Wąwóz Almbachklamm jest otwarty od maja do października. Cena biletu dla osoby dorosłej to 6€. Dobrze mieć solidne obuwie z twardą podeszwą, bo momentami może być bardzo ślisko.

Wąwóz Almbachklamm mapa
Wąwóz Almbachklamm – mapa

KEHLSTEINHAUS

Kehlsteinhaus, czyli tak zwane Orle Gniazdo (ang. Eagle’s Nest) to była rezydencja Adolfa Hitlera wzniesiona w Alpach Berchtesgadeńskich, na szczycie Kehlstein (1834 m n.p.m). Budowa tego miejsca rozpoczęła się w 1937 roku i została ukończona w ciągu 13 miesięcy. Hitler przyjmował tutaj głównie swoich gości i organizował spotkania towarzyskie. Sam nie przepadał za Kehlsteinhaus ze względu na złe samopoczucie na tej wysokości i kapryśną pogodę. Była rezydencja Hitlera funkcjonuje obecnie jako restauracja i historyczne centrum informacyjne. Warto tutaj wpaść również dla przepięknych widoków. Kolejne ciekawe miejsce dla aktywnych w Bawarii!

Kehlsteinhaus Bawaria miejsca dla aktywnych
Kehlsteinhaus

Do Kehlsteinhaus nie da się dotrzeć samochodem, ponieważ część drogi jest zamknięta dla prywatnych pojazdów. Należy skorzystać ze specjalnie podstawianych autobusów lub pokonać około 2-godzinny odcinek pieszo. Autobusy startują z dworca autobusowego przy Documentation Center, Obersalzberg. Tutaj też znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Autobus dowiezie Cię na wysokość 1710 m n.p.m, gdzie zobaczysz wykuty w skale tunel. Przechodząc przez tunel dotrzesz do wykończonej w mosiądzach windy, którą pokonasz ostatnie 124 metry.

Kehlsteinhaus
Kehlsteinhaus
WSKAZÓWKA

Koniecznie sprawdź godzinę odjazdu ostatniego autobusu z Documentation Center, Obersalzberg do Kehlsteinhaus, a także ostatniego autobusu powrotnego. Rozkład jazdy może różnić się w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej za przejazd autobusem w obie strony oraz wjazd windą do Kehlsteinhaus to 16,10€. W sezonie autobusy ruszają z dworca autobusowego co 20 minut (konwój 4 – 5 autobusów). Latem lepiej jest odwiedzić to miejsce rano, aby uniknąć kolejek do kasy biletowej, na autobus i do winy.


Alpy niemieckie i austriackie oferują wiele interesujących miejsc, do których można dotrzeć z Polski samochodem. W osobnym wpisie znajdziesz pozostałe miejsca, które warto odwiedzić podczas tygodnia w Alpach latem. Zapraszam również do przeczytania wpisu o jaskini Eisriesenwelt w Austrii i górze Schafberg w Austrii.

To już wszystkie miejsca dla aktywnych w Bawarii, które odwiedziłam. Które z nich wydaje Ci się najciekawsze? Czekam na Twój komentarz!