Obersee
Europa,  Niemcy

BAWARIA MIEJSCA DLA AKTYWNYCH

Park Narodowy Berchtesgaden położony w Alpach to perełka Bawarii. Wysokie góry, rozległe doliny, alpejskie schroniska, krystalicznie czyste jeziora oraz różnorodna fauna i flora. Przyroda w tej części Niemiec pozostaje praktycznie nietknięta. Bawaria oferuje wiele miejsc dla aktywnych, w tym mnogość szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Łatwe, przeznaczone dla wszystkich i te trudniejsze, dedykowane bardziej doświadczonym osobom, dostępne tylko via ferrata. W Alpach Berchtesgadeńskich znajduje się sieć ponad 260 km dobrze oznakowanych szlaków pieszych. Prawdziwy raj dla miłośników chodzenia po górach!

JEZIORO KÖNIGSSEE

Jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Berchtesgaden jest jezioro Königssee, powstałe w głębokiej, polodowcowej dolinie, mające ponad 7 km długości i 192 m głębokości. To najczystsze jezioro w Niemczech, otoczone półkami skalnymi, w tym wschodnią ścianą szczytu Watzmann (2713 m n.p.m), czyli drugiego najwyższego szczytu Niemiec. W Bawarii znajduje się kilka wspaniałych jezior. Königssee jest wyjątkowo piękne i interesujące, dlatego musiało znaleźć się na mojej liście miejsc dla aktywnych w Bawarii.

Na jeziorze Königssee organizowane są rejsy łódkami elektrycznymi, które rozpoczynają się z przystani Königssee Seelände. Łódki kursują według ściśle określonego rozkładu i zatrzymują się przy poszczególnych przystaniach zgodnie z następującą kolejnością: Königssee Seelände – Kessel (na życzenie – dla osób, które wychodzą na szlak) – St. Bartholoma – Salet – St. Bartholoma – Kessel (na życzenie – dla osób, które wracają ze szlaku) – Königssee Seelände. Na każdym przystanku można wysiąść lub płynąć dalej.

Jezioro Königssee mapa
Jezioro Königssee – mapa

REJS ŁÓDKĄ

Rejsy łódkami na jeziorze Königssee oferowane są od kwietnia do października. Koniecznie sprawdź godzinę pierwszego i ostatniego rejsu zanim dotrzesz na miejsce, ponieważ mogą się one różnić w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej na trasie Königssee Seelände – Salet – St. Bartholoma – Königssee Seelände wynosi 20,20€. Istnieje możliwość zakupu biletu tylko na część tej trasy. Możliwa jest również rezerwacja biletów online, co pomoże Ci uniknąć kolejek do kasy w sezonie. W lecie łódki kursują średnio co 15-20 minut. Kasa biletowa znajduje się przy przystani Königssee Seelände.

Jeżeli planujesz wysiąść na każdym przystanku i zobaczyć okolicę jeziora Königssee, koniecznie zacznij wycieczkę z samego rana. Sugeruję najpierw wysiąść przy Salet, a następnie przy St. Bartholoma. Koniecznie weź pod uwagę godzinę ostatniego rejsu powrotnego do Königssee Seelände. Większość turystów czeka na powrót do ostatniej chwili, co generuje gigantyczne kolejki przed ostatnim rejsem. W moim przypadku okazało się, że ostatni planowy rejs do Königssee Seelände, nie był tym ostatnim. Podstawiano kolejne łódki, tak aby wszyscy turyści wrócili z St. Bartholoma. Jednak ciężko jest ocenić czy zawsze to tak wygląda.

Jezioro Königssee Bawaria miejsca dla aktywnych
Jezioro Königssee

TREKKING

Rejs łódką po jeziorze Königssee to nie wszystko. Na każdym przystanku czekają na Ciebie kolejne atrakcje, dlatego zdecydowanie warto wybrać poranny rejs. Z Salet dotrzesz pieszo do kolejnego jeziora w 20 minut. Obersee jest dużo mniejsze niż Königssee, ale równie piękne. Kontynuując szlak pieszy, po kolejnej godzinie dojdziesz do doliny Fischunkelalm, gdzie znajduje się najwyższy wodospad w Niemczech. Röthbachfall ma ponad 400 m wysokości. Trasa nie jest wymagająca. Każdy da radę ją pokonać.

Kolejny przystanek to St. Batholoma. Tutaj znajduje się kościół św. Bartłomieja, zbudowany w stylu barokowym, na planie liścia koniczyny, z charakterystycznym, czerwonym dachem. W tym miejscu rozpoczyna się szlak pieszy prowadzący do Eiskapelle, czyli niewielkiego lodowca położonego u stóp góry Watzman. Pokonanie szlaku pieszego prowadzącego do Eiskapelle zajmuje około godzinę w jedną stronę. Szlak nie należy do trudnych, jest jednak bardziej wymagający niż ten prowadzący do Röthbachfall.

Jezioro Königssee Bawaria miejsca dla aktywnych
St. Batholoma

ZAKĄTEK MALARZY

W pobliżu Königssee Seelände znajduje się jeszcze jedno miejsce, do którego warto zajrzeć, a mianowicie Zakątek Malarzy (niem. Malerwinkel). To tylko 20 minut pieszo, więc warto tutaj wpaść po rejsie. Nazwa tego miejsca jest związana ze wspaniałym widokiem, jaki tu zobaczysz. Rozległe jezioro w otoczeniu majestatycznych gór. Spokój i cisza… Miejsce było inspiracją dla wielu malarzy – pejzażystów – stąd nazwa. Coś pięknego! Nie zostałam tutaj do zachodu słońca, ale coś czuję, że może to być strzał w dziesiątkę.

Zakątek Malarzy miejsca dla aktywnych Bawaria
Zakątek Malarzy

GÓRA JENNER

Czym byłaby wizyta w Parku Narodowym Berchtesgaden bez chociaż jednego trekkingu? Alpy Berchtesgadeńskie oferują wiele ciekawych tras pieszych, zarówno tych łatwych, jak i bardzo wymagających. Ja wybrałam dla siebie coś o umiarkowanej trudności, czyli górę Jenner (1874 m n.p.m). Jest kilka możliwości zdobycia tego szczytu. Można zacząć wspinaczkę u podnóża góry. Można pokonać część wzniesienia kolejką linową i zacząć trekking z nieco wyższego poziomu. Można też wjechać kolejką linową prawie na sam szczyt. Jednak nie oszukujmy się. Ta ostatnia opcja ma niewiele wspólnego z trekkingiem.

Góra Jenner mapa
Góra Jenner – mapa

TALSTATION – MITTELSTATION

Stacja początkowa kolejki linowej Jennerbahn znajduje się na 630 m n.p.m (Talstation). Tutaj zaczyna się szlak prowadzący na Jenner. Zaczynając trekking z tego poziomu może być ciężko wrócić przed zmierzchem, dlatego warto rozważyć pokonanie części wzniesienia kolejką linową. Ja zdecydowałam się wjechać na stację pośrednią, czyli Mittelstation (1185 m n.p.m) i stąd rozpocząć wędrówkę. Mimo że skorzystałam z kolejki linowej to trekking i tak zajął mi cały dzień. Po pierwsze, sporo czasu spędziłam w schroniskach. Po drugie wybrałam szlak, który prowadzi dookoła góry, a nie bezpośrednio na szczyt.

Jenner Bawaria miejsca dla aktywnych
Góra Jenner

MITTELSTATION – CARL VON STAHL-HAUS

Rozpoczynając wędrówkę z Mittelstation, po kilku minutach zobaczysz pierwsze schronisko, czyli Dr. Hugo Beck Haus. Stąd należy iść dalej szlakiem, który prowadzi dookoła góry aż do kolejnego schroniska na trasie, czyli Königsbachalm (1240 m n.p.m). Tutaj zaczyna się lekkie podejście. Następne schronisko na trasie to Schneibsteinhaus (1670 m n.p.m). Stąd można zacząć wspinaczkę bezpośrednio na Jenner lub można też kontynuować trekking do następnego schroniska położonego tuż za austriacką granicą, czyli Carl von Stahl-Haus (1736 m n.p.m). Zdecydowanie warto się tu wybrać. Schronisko jest położone w przepięknej okolicy.

Carl von Stahl-Haus
Carl von Stahl-Haus

CARL VON STAHL-HAUS – JENNER

Ze schroniska Carl von Stahl-Haus (1736 m n.p.m) trzeba się trochę cofnąć, żeby wejść z powrotem na szlak prowadzący na górę Jenner. Tuż przed szczytem znajduje się kolejne schronisko, Jennerhaus (1802 m n.p.m) oraz górna stacja kolejki linowej, Bergstation (1800 m n.p.m). Po dotarciu na szczyt nie pozostaje nic innego jak podziwiać wspaniałe widoki. U podnóża góry znajduje się jezioro Königssee, które mieni się pięknie w pełnym słońcu. Pamiętaj, żeby dotrzeć z powrotem do Mittelstation przed ostatnim odjazdem kolejki linowej. W innym wypadku czeka Cię dodatkowe kilka godzin wędrówki i to prawdopodobnie po ciemku.

Jenner Bawaria miejsca dla aktywnych
Góra Jenner

JENNER – TALSTATION

Powrót ze szczytu do Mittelstation zajmuje około 2 godziny i najlepiej jest kontynuować szlak tak, aby nie wracać tą samą drogą. Na trasie zobaczysz jeszcze wiele schronisk, między innymi Mitterkaseralm (1534 m n.p.m). Koniecznie sprawdź godziny funkcjonowania Jennerbahn przed przyjazdem, tak aby być w Mittelstation na czas i wrócić do Talstation bez niespodzianek. Cena biletu dla osoby dorosłej na kolejkę linową wynosi 32,00€ (Talstation – Mittelstation  Bergstation – Mittelstation – Talstation). Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na część tej trasy. Wysiadając na Mittelstation cena pozostaje taka sama.

Szlak pieszy na górę Jenner
Szlak pieszy na górę Jenner

KEHLSTEINHAUS

Kehlsteinhaus, czyli tak zwane Orle Gniazdo (ang. Eagle’s Nest) to była rezydencja Adolfa Hitlera wzniesiona w Alpach Berchtesgadeńskich, na szczycie Kehlstein (1834 m n.p.m). Budowa tego miejsca rozpoczęła się w 1937 roku i została ukończona w ciągu 13 miesięcy. Hitler przyjmował tutaj swoich gości i organizował spotkania towarzyskie. Sam nie przepadał za Kehlsteinhaus ze względu na złe samopoczucie na tej wysokości. Była rezydencja Hitlera funkcjonuje obecnie jako restauracja i historyczne centrum informacyjne. W osobnym wpisie znajdziesz pozostałe miejsca, które odwiedziłam podczas tygodnia w Alpach latem.

Kehlsteinhaus Bawaria miejsca dla aktywnych
Kehlsteinhaus

DOJAZD

Do Kehlsteinhaus nie da się dotrzeć autem, ponieważ część drogi jest zamknięta dla prywatnych pojazdów. Należy skorzystać ze specjalnie podstawianych autobusów lub pokonać 2-godzinny odcinek pieszo. Autobusy startują z dworca przy Documentation Center, Obersalzberg. Tutaj też znajduje się parking, gdzie można zostawić samochód. Autobus dowiezie Cię na wysokość 1710 m n.p.m, gdzie zobaczysz wykuty w skale tunel. Przechodząc przez tunel dotrzesz do wykutej w mosiądzach windy i wjedziesz 124 m do góry.

Koniecznie sprawdź godzinę odjazdu ostatniego autobusu z Documentation Center, Obersalzberg do Kehlsteinhaus, a także ostatniego autobusu powrotnego. Rozkład jazdy może różnić się w zależności od miesiąca. Cena biletu dla osoby dorosłej za przejazd autobusem w obie strony oraz wjazd windą do Kehlsteinhaus to 16,10€. W sezonie autobusy ruszają z dworca autobusowego co 20 minut (konwój 4 – 5 autobusów). Latem lepiej jest odwiedzić to miejsce rano, aby uniknąć długich kolejek.

Kehlsteinhaus
Kehlsteinhaus

WĄWÓZ ALMBACHKLAMM

Bawaria oferuje wiele wspaniałych miejsc dla aktywnych. Jednym z nich jest wąwóz Almbachklamm w miejscowości Marktschellenberg. Główne wejście do wąwozu znajduje się tuż przy Kugelmühle. Szlak pieszy ma łącznie 3 km i prowadzi w górę przez głęboko wycięty wąwóz wzdłuż rzeki Almbach, obok grzmiących wodospadów z krystalicznie czystą wodą. Miejsce jest otwarte od maja do października. Cena biletu dla osoby dorosłej to 6€. Dobrze mieć solidne obuwie z twardą podeszwą, bo momentami może być ślisko.

Wąwóz Almbachklamm mapa
Wąwóz Almbachklamm – mapa

TREKKING

Szlak pieszy prowadzący przez wąwóz Almbachklamm rozpoczyna się przy Kugelmühle i nie należy do trudnych. Przewyższenie to około 220 m, a przejście całego wąwozu tam i z powrotem nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Na trasie znajduje się wiele mostów i wiaduktów, a każdy z nich jest ponumerowany. Ostatnim punktem jest Theresienklause, czyli stara tama, która kiedyś była wykorzystywana do spłukiwania drewna w dół rzeki. W tym miejscu szlak się kończy i należy wrócić tą samą drogą do Kugelmühle.

Wąwóz Almbachklamm

To już wszystkie miejsca dla aktywnych w Bawarii, które odwiedziłam. Które z nich wydaje Ci się najciekawsze? Koniecznie daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to