Kangury na Lucky Bay w Zachodniej Australii
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY CAPE LE GRAND

Park Narodowy Cape Le Grand to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Miejsce zachwyca bajecznie pięknymi zatokami, długimi plażami, śnieżno-białym piaskiem i turkusową wodą. To właśnie tutaj znajduje się słynna Lucky Bay, która zdobyła tytuł plaży o najczystszym piasku na terenie Australii. Poza spektakularnym wybrzeżem, na miejscu czeka na Ciebie również kilka szlaków pieszych. Więcej informacji o Parku Narodowym Cape Le Grand znajdziesz w poniższym tekście.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Cape Le Grand jest położony ponad 700 km na południowy wschód od Perth i 50 km na wschód od Esperance w Zachodniej Australii. Po przekroczeniu granicy parku narodowego możesz zapomnieć o zasięgu i Internecie. Łączność wraca w pobliżu miasta. Auto zatankujesz w Esperance oraz Condingup. W obu miejscach zrobisz też zakupy. W Condingup jest tylko jeden sklep na terenie stacji benzynowej. W Esperance dostęp do cywilizacji jest nieograniczony (supermarkety, restauracje, kawiarnie).

POGODA

Kiedy najlepiej przyjechać do Parku Narodowego Cape Le Grand? Oczywiście wtedy, gdy jest ciepło. Miejsce słynie z bajecznie pięknych plaż, więc aby się nimi nacieszyć, potrzebujesz przyzwoitej pogody. A taką znajdziesz tutaj australijskim latem (od początku grudnia do końca lutego), późną wiosną (od połowy października od końca listopada) oraz wczesną jesienią (od początku marca do połowy kwietnia). W tym okresie temperatury oscylują w granicach 20 – 30 stopni w dzień. Dni mogą być wietrzne, nawet latem.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Cape Le Grand wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, jednak nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Na terenie Parku Narodowego Cape Le Grand nie ma typowej informacji turystycznej. Najbliższa placówka Visitor Centre znajduje się w Esperance, w centrum miasta i działa nieprzerwanie przez cały tydzień. Miejsce jest czynne w poniedziałki, wtorki i czwartki od godziny 9:00 do godziny 17:00 oraz w środy i piątki od godziny 8:00 do godziny 17:00. W weekendy godziny funkcjonowania są jeszcze inne. W sobotę Visitor Centre jest otwarte od godziny 9:00 do godziny 16:00, a w niedziele od godziny 9:00 do godziny 14:00.

NOCLEGI

W Parku Narodowym Cape Le Grand znajdziesz dwa, świetnie wyposażone obozowiska. Jedno znajduje się przy Le Grand Beach, a drugie przy Lucky Bay. Oba posiadają toalety, prysznice, stoły piknikowe i barbecue. Nocleg na każdym z nich kosztuje 15 AUD dla osoby dorosłej i wymaga wcześniejszej rezerwacji. Niestety z tym możesz mieć problem. Kempingi cieszą się tak dużą popularnością, że bywają całkowicie zarezerwowane nawet na rok do przodu. Alternatywą może okazać się standardowy nocleg w Esperance lub tzw. „community area” w Condingup, które działa jak pole namiotowe i można tam (uwaga!) spać za darmo.

Kemping w Condingup w Zachodniej Australii
Community Area w Condingup

ATRAKCJE

Park Narodowy Cape Le Grand zajmuję powierzchnię ponad 30 hektarów. Najliczniej uczęszczaną częścią parku narodowego jest obszar znajdujący się najbliższej Esperance. Dojedziesz tam drogą asfaltową. Część dróg w parku narodowym jest pozbawiona asfaltu, ale przejezdna dla aut 2WD (bez napędu na 4 koła). Ile dni warto spędzić w Parku Narodowym Cape Le Grand? Wszystko zależy od tego jak bardzo lubisz wypoczynek na plaży. Dla mnie trzy dni były wystarczające, aby zobaczyć wszystkie atrakcje opisane poniżej.

Park Narodowy Cape Le Grand mapa
Park Narodowy Cape Le Grand – mapa

LUCKY BAY

Zaczynam od królowej wśród plaż, czyli Lucky Bay. Miejsce jest uwielbiane zarówno przez Australijczyków, jak i turystów. Dlaczego? Po pierwsze, jest niesamowicie piękne. Po drugie, lubią tu przesiadywać kangury, które stały się swego rodzaju lokalną atrakcją. Jeżeli chcesz zobaczyć kangury z Lucky Bay, a nawet zrobić sobie z nimi zdjęcie, wpadnij tu o świcie. W ciągu dnia na plaży bywa tłoczno, szczególnie że można na nią wjechać samochodem. Oficjalnie 4WD, ale piasek jest na tyle ubity, że auta 2WD również dają sobie radę.

Plaża Lucky Bay w Zachodniej Australii
Plaża Lucky Bay w Zachodniej Australii
Lucky Bay

INNE PLAŻE

Lucky Bay to nie jedyna plaża w Parku Narodowym Cape Le Grand. Tak naprawdę jest ich wiele i każda z nich zachwyca. Le Grand Beach (wysunięta najbardziej na zachód) i Rossiter Bay (wysunięta najbardziej na wschód) są otwarte na wjazd dla samochodów z napędem na 4 koła (4WD). Hellfire Bay oraz Thistle Cove są równie zjawiskowe co Lucky Bay, ale nie można na nie wjechać autem. Jeżeli szukasz pięknych plaż położonych w pobliżu miasta, koniecznie sprawdź te znajdujące się w Esperance w Zachodniej Australii.

Plaża w Esperance w Zachodniej Australii
Plaża w Parku Narodowym Cape Le Grand w Zachodniej Australii
Thistle Cove

FRENCHMAN PEAK

Propozycja dla osób kochających góry i wschody słońca. Nie przepadasz za wstawaniem w środku nocy? Tym razem warto się zmotywować. Frenchman Peak to góra stworzona do tego celu. Tuż przed szczytem znajduje się grota, która wypełnia się promieniami wschodzącego słońca, dostarczając wspaniałych wrażeń wizualnych. To właśnie z tego miejsca (a nie ze szczytu) najlepiej oglądać cały spektakl. Frenchman Peak nie należy do wysokich. Góra ma 262 m, a szlak 3 km w obie strony. Wejście na szczyt zajmuje około 30 minut.

Frenchman Peak Carpark – Frenchman Peak – Frenchman Peak Carpark

Długość szlaku: 3 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Cape Le Grand w Zachodniej Australii
Góry w Parku Narodowym Cape Le Grand w Zachodniej Australii
Frenchman Peak

COASTAL TRACK

Coastal Track ma 17 km w jedną stronę i prowadzi przez wszystkie zjawiskowe plaże w Parku Narodowym Cape Le Grand. Pewnie się zastanawiasz, po co się męczyć. Przecież do wszystkich plaż można dojechać autem. To prawda, ale przejście pieszo tego szlaku ma parę zalet. Dotrzesz do miejsc, o których istnieniu większość ludzi nie ma pojęcia i zobaczysz unikalną dla tego regionu roślinność. Trasę można pokonać w obu kierunkach. Jeżeli 17 km to dla Ciebie za dużo, zawsze możesz przejść krótszy fragment tego szlaku.

Le Grand Beach Carpark – Hellfire Bay – Thistle Cove – Lucky Bay – Rossiter Bay Carpark

Długość szlaku: 17 km, 7 godzin (w jedną stronę)
Trudność szlaku: klasa 3, 4
Dojazd do szlaku: 2WD (częściowo droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Cape Le Grand w Zachodniej Australii
Szlaki piesze w Parku Narodowym Cape Le Grand w Zachodniej Australii
Coastal Track

To już wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w Parku Narodowym Cape Le Grand. Planujesz obejrzeć wschód słońca z Frenchman Peak czy zamierzasz wejść na górę w ciągu dnia? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to