Cape to Cape Track
Australia,  Australia Zachodnia

CAPE TO CAPE TRACK: CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Cape to Cape Track to najdłuższy szlak pieszy biegnący wzdłuż wybrzeża w Australii. Jeżeli lubisz długie wędrówki z plecakiem, spanie w namiocie i kemping na łonie natury to Cape to Cape Track będzie dla Ciebie idealny. Trasa ma łącznie 135 km i prowadzi przez malowniczy Park Narodowy Leeuwin-Naturaliste. Podczas kilkudniowego trekkingu zobaczysz jedne z najpiękniejszych miejsc w regionie Margaret River w Zachodniej Australii. Co musisz wiedzieć o Cape to Cape Track? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszam!

JAK DŁUGI JEST CAPE TO CAPE TRACK?

Cape to Cape Track ma 135 km i jest to najdłuższy szlak pieszy prowadzący wzdłuż australijskiego wybrzeża. Większość osób pokonuje go w ciągu 4 – 7 dni. Trasa biegnie przez Park Narodowy Leeuwin-Naturaliste, między dwoma latarniami morskimi, Cape Naturaliste Lighthouse i Cape Leeuwin Lighthouse. Oficjalnym końcem szlaku jest Water Wheel, ale prawda jest taka, że wszyscy dokładają kilka kilometrów i idą dotknąć drugą latarnię. Szczegółowy przebieg trasy znajdziesz w osobnym wpisie Cape to Cape Track: moja trasa.

CZEGO SPODZIEWAĆ SIĘ PODCZAS CAPE TO CAPE TRACK?

Cape to Cape Track to przede wszystkim trekking wzdłuż wybrzeża, ale także przedzieranie się przez busz i pokonywanie długich odcinków po plaży. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany i zmienia się każdego dnia. Trasę można pokonać samodzielnie, niosąc na plecach cały ekwipunek (sprzęt kempingowy, jedzenie, wodę) lub skorzystać z usług firm, które asystują w tej wyprawie. Taka pomoc może uwzględniać między innymi standardowe noclegi na trasie czy codzienne transfery na szlak. Ja polecam oczywiście tę pierwszą opcję.

Co musisz wiedzieć o Cape to Cape Track
Cape to Cape Track

JAK TRUDNY JEST CAPE TO CAPE TRACK?

Cape to Cape Track to niewątpliwie wspaniała przygoda, jednak wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej i chociaż niewielkiego doświadczenia w tego typu trekkingach. Dla mnie największą trudnością było niesienie całego ekwipunku na plecach przez 7 dni. Mimo że ograniczyłam rzeczy w plecaku do minimum to i tak ciężar był spory i dawał w kość, szczególnie idąc po piasku. Trasa nie jest trudna technicznie. Twoim największym zmartwieniem powinien być dystans i odcinki po plaży, a kluczem do sukcesu wytrzymałość.

JAK NAWIGOWAĆ NA SZLAKU?

Szlak jest generalnie dość dobrze oznakowany, poza fragmentami prowadzącymi po plaży. W momencie, gdy szlak schodzi w dół, na plażę, oznaczenia się kończą i potem nie do końca wiadomo, jak z tej plaży się wydostać. Ja podążałam za znakami i wspomagałam się google maps, aby mieć pewność, że idę w odpowiednim kierunku. Internet działa tylko w pobliżu miast, dlatego najlepiej jest ściągnąć mapę regionu Margaret River przed rozpoczęciem trekkingu (tak, aby działała offline) lub zainstalować aplikację AllTrails.

Co musisz wiedzieć o Cape to Cape Track
Cape to Cape Track

KIEDY NAJLEPIEJ PRZEJŚĆ CAPE TO CAPE TRACK?

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę planując przejście Cape to Cape Track jest oczywiście pogoda. Szlak jest otwarty cały rok, jednak najlepszym terminem na zrobienie tej trasy jest australijska wiosna i jesień. Temperatura jest wówczas nie za wysoka, a warunki sprzyjają długim wędrówkom z plecakiem. Ja przeszłam Cape to Cape Track pod koniec grudnia. Niektóre dni były bardzo upalne, ale noce okazały się zaskakująco zimne. Pamiętaj, aby spakować ciepłe ubrania, nawet jeżeli robisz Cape to Cape Track latem.

JAK WRÓCIĆ PO AUTO PO SKOŃCZENIU TRASY?

Większość osób rozpoczyna Cape to Cape Track przy Cape Naturaliste Lighthouse i idzie w kierunku Cape Leeuwin Lighthouse. Zostawiając auto przy pierwszej latarni morskiej, później trzeba je jakoś odebrać. Ja zrobiłam to tak. Przejechałam taksówką z Cape Leeuwin Lighthouse do Augusta, tam wsiadłam w autobus do Dunsborough, a potem złapałam kolejną taksówkę do Cape Naturaliste Lighthouse. Przejście Cape to Cape Track nie wymaga żadnych dodatkowych opłat. Wejście do parku narodowego jest również bezpłatne.

Obozowisko Moses Rock
Obozowisko Moses Rock

GDZIE NOCOWAĆ?

Na trasie znajdują się zarówno obozowiska o podstawowej infrastrukturze, należące do parku narodowego (większość jest bezpłatna), jak i prywatne caravan parki. Niektóre odcinki Cape to Cape Track są pozbawione obozowisk należących do parku narodowego, co wymusza nocleg w prywatnym caravan parku. Nocleg w takim miejscu jest nieco droższy i wymaga rezerwacji, ale przynajmniej można wziąć prysznic i naładować telefon. Dokładną lokalizację obozowisk znajdziesz w osobnym wpisie Cape to Cape Track: moja trasa.

CO SPAKOWAĆ?

Kluczem do sukcesu jest przetrwać kilkudniowy trekking w buszu mając ze sobą jak najmniej rzeczy. Każdy dodatkowy kilogram na plecach jest odczuwalny. Moim zdaniem najważniejsze rzeczy to: ultralekki namiot (warto w niego zainwestować), ciepły śpiwór (noce są bardzo zimne), power banki (ładowanie sprzętu na trasie jest możliwe średnio co 2 dni), siatka na muchy (koniecznie musisz ją mieć), latarka czołowa, stopery do uszu (noce w buszu bywają głośne), ubrania, podstawowe kosmetyki, papier toaletowy, woda, jedzenie.

Obozowisko Ellensbrook
Obozowisko Ellensbrook

SKĄD BRAĆ WODĘ?

Nie musisz zabierać ze sobą wody na całą trasę. Po drodze będziesz mijać kilka sklepów spożywczych, a obozowiska należące do parku narodowego mają zbiorniki z deszczówką. Niestety latem nie można polegać wyłącznie na nich. Bywa, że zbiorniki z wodą wysychają. Mnie to na szczęście nie spotkało, mimo że robiłam Cape to Cape Track w grudniu. Jednak ze względu na upały, każdy dzień zaczynałam mając 5 litrów wody w plecaku. Dodatkowo, pamiętaj, że deszczówkę trzeba przegotować lub uzdatnić do picia przed spożyciem.

ILE ZABRAĆ JEDZENIA?

Ile wziąć ze sobą jedzenia? To ostatnia rzecz, jaką musisz wiedzieć o Cape to Cape Track. Szlak prowadzi przez miasta, więc będzie szansa na zrobienie zakupów, a nawet wypicie gorącej kawy. Caravan parki często mają też swoje małe sklepiki. Co prawda, ceny produktów są tam zawyżone, ale nie można być zbyt wybrednym. Nie musisz więc brać ze sobą jedzenia na całą trasę, ale dobrze jest mieć zapas na 2 – 3 dni. Dokładną lokalizację sklepów spożywczych znajdziesz w osobnym wpisie Cape to Cape Track: moja trasa.

Gracie’s General
Gracie’s General

To już wszystko, co musisz wiedzieć o Cape to Cape Track. Myślisz, że dasz radę ukończyć trasę w 5 dni? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to