Park Narodowy Cape Arid
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY CAPE ARID

Odległe i piękne miejsce. Park Narodowy Cape Arid znajduje się ponad 800 km na południowy wschód od Perth i prawie 125 km na wschód od Esperance w Zachodniej Australii. Czy warto aż tak daleko jechać? Jeżeli kochasz australijski outback to tak. Ja uwielbiam, dlatego uważam, że Park Narodowy Cape Arid jest jedną z najlepszych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Przepiękne plaże, ciekawe szlaki piesze i co najważniejsze, zero ludzi. A przynajmniej dużo mniej niż w Parku Narodowym Cape Le Grand.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Cape Arid znajduje się ponad 800 km na południowy wschód od Perth w Zachodniej Australii i zajmuje powierzchnię aż 280 000 hektarów. Miejsce jest odcięte od cywilizacji i w dużej mierze dostępne wyłącznie dla samochodów z napędem na 4 koła (4WD). Jeżeli nie posiadasz takiego auta, niestety dotrzesz tylko do jednej części parku narodowego, czyli Thomas River przy Yokinup Bay. Jest to wysunięty najbardziej na zachód fragment parku, położony 125 km od Esperance. Prowadzi tam droga bez asfaltu.

POGODA

Do Parku Narodowego Cape Arid najlepiej wybrać się australijskim latem, czyli od początku grudnia do końca lutego. Szczególnie jeżeli chcesz odpocząć na plaży i popływać w oceanie. Jedyny problem w tym okresie to zagrożenie pożarowe. Rejon jest wybitnie suchy, dlatego koniecznie sprawdzaj alerty, nawet codziennie. Wiosna (od września od listopada) oraz jesień (od marca do maja) to również dobry czas, aby tu przyjechać. Australijska zima (od czerwca do sierpnia) to najgorszy okres. Może być wietrznie i deszczowo.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Cape Arid wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, jednak nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Na terenie Parku Narodowego Cape Arid nie ma informacji turystycznej. Nie spodziewaj się również zasięgu. Ostatnia stacja benzynowa oraz sklep spożywczy (de facto mieszczący się na terenie tej właśnie stacji benzynowej) znajduje się w Condingup. Odległości w parku narodowym są ogromne. Pamiętaj o tym tankując paliwo. Warto mieć zapasowy kanister w bagażniku. Poza tym, wszelkie informacje dotyczące aktualnego stanu dróg i alertów pogodowych można uzyskać dzwoniąc na infolinię parku narodowego.

NOCLEGI

W Parku Narodowym Cape Arid znajdziesz kilka obozowisk. Do kempingów przy Pt Dempster, Pt Malcolm, Mount Ragged i Thomas Fishery dotrzesz tylko autem z napędem na 4 koła (4WD). Kempingi przy Thomas River (Belinup oraz Yokinup Mia Mia) są dostępne dla aut 2WD (droga bez asfaltu). Toaleta znajduje się na kempingach przy Mount Ragged, Thomas Fishery i Thomas River. Rezerwacje nie są wymagane na żadnym obozowisku. Nocleg jest natomiast płatny na obu kempingach przy Thomas River i kosztuje 11 AUD dla osoby dorosłej. Belinup oraz Yokinup Mia Mia posiadają najlepszą infrastrukturę, w tym generator prądu.

Kemping w Parku Narodowym Cape Arid w Zachodniej Australii
Obozowisko Belinup

BEZPIECZEŃSTWO

Park Narodowy Cape Arid to australijski outback w najczystszej postaci. A szczególnie jego północno-wschodnia część. Najbardziej odległa i najmniej uczęszczana. Pamiętaj, aby mieć ze sobą stosowny zapas jedzenia, wody pitnej (na terenie parku narodowego nie ma do niej dostępu) oraz paliwa. Jeżeli planujesz udać się w kierunku Israelite Bay lub Mount Ragged, koniecznie zredukuj ciśnienie w oponach, aby się nie zakopać. Niektóre drogi w parku narodowym mogą być okresowo zamknięte. Sprawdź to przed wjazdem.

ATRAKCJE

Park Narodowy Cape Arid przypadł mi bardzo do gustu. Uwielbiam australijski outback, tą olbrzymią przestrzeń, dziką naturę i brak ludzi. Moim ulubionym miejscem tutaj jest zdecydowanie Mount Ragged. Góra stojąca pośrodku niczego. Dosłownie. Aby tu dotrzeć trzeba pokonać prawie 50 km po piasku, ale moim zdaniem warto. Sama przejażdżka jest już świetną zabawą. O ile się nie zakopiesz! Oprócz tego park narodowy zachwyca również pięknymi plażami, które są prawie zawsze puste. Więcej szczegółów poniżej.

Park Narodowy Cape Arid mapa
Park Narodowy Cape Arid – mapa

ISRAELITE BAY

Israelite Bay to pierwsze miejsce, do którego pojechałam w Parku Narodowym Cape Arid i niestety nieco się rozczarowałam. O ile off-road to świetna rozrywka sama w sobie i nie żałuję tych 70 km pokonanych po piasku to uważam, że nie warto tutaj jechać. Israelite Bay to krótko mówiąc przeciętnie wyglądająca plaża oraz ruiny stacji telegraficznej wybudowanej w 1895 roku. Dużo lepsze plaże są przy Thomas River i Thomas Fishery. Moim zdaniem Israelite Bay można sobie odpuścić. Lepiej od razu pojechać do Mount Ragged.

Israelite Bay w Parku Narodowym Cape Arid w Zachodniej Australii
Israelite Bay w Parku Narodowym Cape Arid w Zachodniej Australii
Israelite Bay

MOUNT RAGGED

Mount Ragged znajduje się w północnej części Parku Narodowego Cape Arid. Dotrzesz tam jadąc Balladonia Track (droga zaczyna się przy Fisheries Road i prowadzi dalej na północ) lub Gora Track (jeżeli startujesz z Israelite Bay). Obie drogi są przejezdne tylko dla aut z napędem na 4 koła (4WD). Szlak na Mount Ragged nie należy do długich, to tylko 3 km w obie strony. Końcówka jest nieco stroma, ale nie jest to nic trudnego technicznie. Na szczycie znajduje się księga gości, a u podnóża góry obozowisko, gdzie możesz spędzić noc.

Mount Ragged Carpark – Mount Ragged – Mount Ragged Carpark

Długość szlaku: 3 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 4WD

Szlak na Mount Ragged w Parku Narodowym Cape Arid
Szlak na Mount Ragged w Parku Narodowym Cape Arid
Mount Ragged

TAGON COASTAL TRAIL

Tagon Coastal Trail to szlak położony w zachodniej części Parku Narodowego Cape Arid. Trasa ma 15 km w obie strony i prowadzi przez jedne z najpiękniejszych plaż w tej okolicy. Wędrówkę możesz zacząć z kempingu przy Thomas River lub z parkingu przy Dolphin Cove, skracając sobie nieco dystans. Do obu miejsc dojedziesz autem 2WD. Jednak droga jest pozbawiona asfaltu. Szlak biegnie aż do Kennedy Beach, ale równie dobrze możesz go skończyć wcześniej, na przykład przy Tagon Bay, a potem wrócić do auta.

Yokinup Bay – Dolphin Cove – Little Tagon Bay – Tagon Bay – Kennedy Beach Tagon Bay Little Tagon Bay Dolphin Cove Yokinup Bay

Długość szlaku: 15 km, 4 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Cape Arid
Szlaki piesze w Parku Narodowym Cape Arid
Tagon Coastal Trail

PLAŻE

Park Narodowy Cape Arid nie należy do najpopularniejszych miejsc w Zachodniej Australii i dzięki temu nie spotkasz tu tłumów, nawet w sezonie. Plaże są równie piękne jak te w Parku Narodowym Cape Le Grand i prawie zawsze puste. Koniecznie sprawdź Yokinup Bay, Tagon Bay (otwarte na wjazd dla aut 4WD), a także Dolphin Cove, Little Tagon Bay i Kennedy Beach. Nie pozostaje nic innego, jak tylko wskoczyć w strój kąpielowy, posmarować się grubo kremem do opalania i ruszyć w kierunku wybrzeża. Baw się dobrze!

Plaże w Parku Narodowym Cape Arid
Plaże w Parku Narodowym Cape Arid
Little Tagon Bay

INNE ATRAKCJE

  • Len Otte Nature Trail – 2 km, 1 godzina (pętla), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD (droga bez asfaltu)
  • Mount Arid – 4 km, 3 godziny (w obie strony), klasa 5, dojazd do szlaku 4WD

To już wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w Parku Narodowym Cape Arid. Planujesz wejść na Mount Ragged czy jedziesz tylko do Thomas River? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to