Park Narodowy Francois Peron
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY FRANCOIS PERON

Park Narodowy Francois Peron to kolejna wspaniała atrakcja turystyczna w Zachodniej Australii. Miejsce wyróżnia się niesłychanie pięknym krajobrazem. Aby zobaczyć na własne oczy słynne brunatne klify kontrastujące z białym piaskiem i turkusową wodą, potrzebne jest auto z napędem na 4 koła (4WD). Nie masz takiego samochodu? Nic straconego. Ja też nie miałam, a udało mi się zobaczyć to miejsce na własne oczy. W poniższym tekście kilka słów o tym jak zorganizować wizytę w Parku Narodowym Francois Peron.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Francois Peron leży w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii, około 800 km od Perth. Po przekroczeniu granicy parku narodowego możesz zapomnieć o zasięgu i Internecie. Niczym nieograniczony dostęp do cywilizacji znajdziesz natomiast w miejscowości Denham. Bez problemu zrobisz tam zakupy, zatankujesz samochód i znajdziesz dach nad głową. Co ciekawe, Park Narodowy Francois Peron znajduje się niedaleko Steep Point. Jest to najdalej wysunięty na zachód punkt Australii (dostęp tylko dla aut 4WD).

POGODA

W tej części Zachodniej Australii panuje pół-pustynny klimat z gorącym i suchym latem oraz nieco łagodniejszą zimą. Lipiec jest co do zasady najzimniejszym miesiącem w roku, z temperaturami około 20 – 25ºC w dzień. Najcieplejszym miesiącem jest natomiast luty, z temperaturami około 30 – 35ºC w dzień. Dodatkowo, od listopada do kwietnia mogą wystąpić tutaj tropikalne cyklony. Podsumowując, najlepszym okresem, aby odwiedzić Park Narodowy Francois Peron są miesiące od kwietnia do października.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Francois Peron wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Na terenie Parku Narodowego Francois Peron nie ma typowej informacji turystycznej. W Denham działa Shark Bay World Heritage Discovery & Visitor Centre, otwarte od poniedziałku do piątku od godziny 9:00 do 16:30 oraz w weekendy od godziny 10:00 do 16:00. Możesz tutaj wpaść, zadań kilka pytań. Na miejscu dostępne są również mapy parku narodowego. Pamiętaj jednak, że poza sezonem, czyli od listopada do marca, godziny otwarcia placówki są krótsze. Koniecznie zerknij na stronę internetową przed przyjazdem.

NOCLEGI

W Parku Narodowym Francois Peron znajduje się kilka obozowisk, Bottle Bay, Gregories, South Gregories, Herald Bright oraz Big Lagoon. Nocleg na każdym z nich wymaga wcześniejszej rezerwacji i kosztuje 11 AUD dla osoby dorosłej. Infrastruktura ograniczona jest głównie do toalet. Poza parkiem narodowym znajdują się jeszcze trzy inne obozowiska, o których przeczytasz w osobnym wpisie o Zatoce Rekina w Zachodniej Australii. Standardowe zakwaterowanie znajdziesz bez problemu w mieście (Denham oraz Monkey Mia).

Obozowisko Eagle Bluff
Obozowisko Eagle Bluff

ATRAKCJE

Aby nacieszyć się Parkiem Narodowym Francois Peron niezbędne jest auto z napędem na 4 koła (4WD). Zwykłym autem możesz dojechać tylko do Peron Heritage Predict. Tutaj zaczyna się droga przeznaczona dla aut 4WD. W tym miejscu zobaczysz też znaki informujące o obowiązku redukcji ciśnienia w oponach. Dla większości pojazdów rekomenduje się zmniejszenie ciśnienia do 16 – 20 psi. Nie bagatelizuj tej kwestii. Redukcja ciśnienia w oponach jest konieczna, aby się nie zakopać. Analogicznie, przy wyjeździe z parku narodowego pamiętaj, aby napompować opony i przywrócić ciśnienie odpowiednie do jazdy po asfalcie.

Co zrobić jeżeli nie posiadasz auta 4WD? Oczywiście możesz takie auto wypożyczyć. W Denham znajduje się kilka miejsc, które oferują wypożyczenie auta 4WD na jeden dzień. A co jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu auta 4WD? Drogi w Parku Narodowym Francois Peron nie uchodzą za trudne technicznie. Jeżeli jednak nie lubisz wyzwań lub czujesz, że nie dasz rady, nie ryzykuj. Jeżeli się zakopiesz, ktoś będzie musiał Cię wyciągnąć. Mając trochę szczęścia, jakaś dobra dusza zaoferuje Ci pomoc. W innym przypadku będziesz musiał skorzystać z pomocy drogowej, a to kosztuje. Niestety dość sporo. Decyzja należy do Ciebie!

Park Narodowy Francois Peron zachwyca nieprzeciętnym krajobrazem i dziką przyrodą. Przejażdżka autem 4WD jest też niezłą frajdą. To była moja pierwsza jazda off-road, w dodatku, całkowicie samodzielna. Mimo że miałam trochę stresu po drodze (zakopałam się w ciągu pierwszej godziny) to drugi raz zrobiłabym to samo. Samochód wynajęłam w Shark Bay Seafront Apartments na jeden dzień i wyniosło mnie to 195 AUD plus koszt paliwa. Właściciel auta okazał się być przemiłym gościem, wytłumaczył mi jak prowadzić auto po piasku i wyjaśnił dokładnie kwestię redukcji ciśnienia w oponach. Szczerze polecam tę wypożyczalnię!

Park Narodowy Francois Peron mapa
Park Narodowy Francois Peron – mapa

CAPE PERON

Jeżeli wynajmujesz auto 4WD tylko na jeden dzień, warto udać się najpierw do najdalej wysuniętego na północ punktu w parku narodowym, czyli Cape Peron. Tutaj zaczyna się Wanamalu Trail, szlak o długości 1,5 km (w jedną stronę), prowadzący do Skipjack Point. W ciągu tego 45-minutowego spaceru będziesz mógł nacieszyć oko fantastycznymi widokami, które oferuje wybrzeże w Parku Narodowym Francois Peron. Z tej wysokości masz również szansę zobaczyć kormorany, które często gromadzą się wzdłuż linii brzegowej.

Cape Peron – Skipjack Point – Cape Peron

Długość szlaku: 1,5 km, 1 godzina (w jedną stronę)
Trudność szlaku: klasa 2
Dojazd do szlaku: 4WD

Park Narodowy Francois Peron
Park Narodowy Francois Peron
Cape Peron

SKIPJACK POINT

Skipjack Point to punkt widokowy, z którego przy odrobinie szczęścia można wypatrzeć delfiny, diugonie, żółwie, płaszczki, a także rekiny pływające wzdłuż wybrzeża. Jeżeli posiadasz lornetki, weź je ze sobą. Na pewno będą przydatne! Do Skipjack Point dotrzesz pieszo z Cape Peron szlakiem o nazwie Wanamalu Trail (1,5 km w jedną stronę) lub samochodem. Z tego miejsca możesz również podziwiać to, z czego słynie Park Narodowy Francois Peron, czyli brunatne klify kontrastujące z białym piaskiem i turkusową wodą.

Skipjack Point – Cape Peron Skipjack Point

Długość szlaku: 1,5 km, 1 godzina (w jedną stronę)
Trudność szlaku: klasa 2
Dojazd do szlaku: 4WD

Skipjack Point
Skipjack Point
Skipjack Point

BIG LAGOON

Big Lagoon to kolejne warte uwagi miejsce w Parku Narodowym Francois Peron. Jednak sugerowałabym jechać tam w drugiej kolejności. Rozsądniej jest najpierw udać się do Cape Peron i SkipJack Point, dwóch najsłynniejszych punktów widokowych. Głównie dlatego, że ciężko jest przewidzieć ile czasu potrzeba na pokonanie całej trasy. Po drodze możesz mieć różne przygody. Możesz się zakopać lub ktoś inny może się zakopać i zablokować Ci drogę. Nigdy nie wiadomo! A chyba nie chcesz pominąć tego co najsłynniejsze?

Park Narodowy Francois Peron
Park Narodowy Francois Peron
Big Lagoon

INNE ATRAKCJE

  • Peron Heritage Precinct
  • Kraskoe’s Tank

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zorganizować wizytę w Parku Narodowym Francois Peron. Posiadasz auto 4WD czy zamierzasz je wynająć w Denham? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to