Rottnest Island przewodnik po wyspie
Australia,  Australia Zachodnia

ROTTNEST ISLAND PRZEWODNIK PO WYSPIE

Rottnest Island to rajska wyspa znajdująca się w pobliżu Perth i jedna z najwspanialszych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Pierwotnie nazywana „rotte nest”, co z holenderskiego tłumaczymy jako „gniazdo szczurów”. Tak… szczurów. Wyspa jest zamieszkiwana przez kuoki, ssaki z rodziny kangurowatych, przypominające swoim wyglądem szczury. Tak właśnie zapamiętał te urocze torbacze holenderski kapitan, odkrywca Rottnest Island. Zapraszam na mój przewodnik po wyspie Rottnest Island.

JAK DOTRZEĆ NA ROTTNEST ISLAND?

Rottnest Island to wyspa położona 20 km od linii brzegowej w Zachodniej Australii. Na wyspę dotrzesz promem, który startuje zarówno z Fremantle (B-Shed lub Northport), jak i z centrum Perth (Barrack Street). Koniecznie pamiętaj o dokonaniu rezerwacji. Największą popularnością cieszą się pierwsze poranne rejsy na wyspę i te ostatnie, popołudniowe z powrotem do Perth. Cena rejsu zależy od tego skąd wypływasz (rejs z Perth jest droższy niż z Fremantle) oraz jak długo zostajesz na wyspie (opłata za pobyt na wyspie dłuższy niż 1 dzień jest wyższa). Ja korzystałam z oferty Rottnest Express i zapłaciłam za rejs w obie strony z Fremantle 76,50 AUD (51 AUD rejs oraz 25,50 AUD opłata za 2-dniowy pobyt na wyspie). Czas rejsu to około 40 minut.

Prom na Rottnest Island
Rottnest Express

KIEDY POJECHAĆ NA ROTTNEST ISLAND?

Najlepszy okres, aby odwiedzić Rottnest Island to australijska wiosna oraz jesień. Miesiące od września do listopada oraz od marca do maja sprzyjają aktywnemu eksplorowaniu wyspy. Temperatura w tym okresie sięga do 25°C w dzień. Jedynym minusem są chłodne noce. Temperatura może spaść nawet do 10°C. Australijskie lato to z kolei temperatury sięgające do 40°C w dzień. Miesiące od grudnia do lutego są zatem upalne, ale idealne dla entuzjastów nurkowania i plażowania. Na wyspie nie ma zbyt wiele zacienionych miejsc, dlatego solidna ochrona przeciwsłoneczna jest absolutnie konieczna, bez względu na porę roku.

Okolice portu na Rottnest Island
Okolice portu

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO ROTTNEST ISLAND?

Na Rottnest Island obowiązuje zakaz poruszania się samochodem. Głównymi środkami transportu są zatem autobus oraz rower. Zwiedzanie wyspy rowerem jest atrakcją samą w sobie, dlatego najbardziej polecam właśnie tę opcję. Zwiedzanie wyspy autobusem ma jedną podstawową wadę. Ogranicza ilość miejsc, do których jesteś w stanie dotrzeć. Rower możesz wypożyczyć na wyspie lub zabrać go ze sobą z Perth (opłata za rejs wówczas wzrasta). Cena za wynajęcie roweru na wyspie w Pedal & Flipper to 30 AUD za pierwszy dzień i 14 AUD za każdy kolejny. Dostępne są też rowery elektryczne. Jazda w kasku jest obowiązkowa. Autobus ma ściśle wytyczoną trasę, objeżdża całą wyspę dookoła i kursuje w określonych odstępach czasu.

Wypożyczalnia rowerów Pedal & Flipper na Rottnest Island
Pedal & Flipper

GDZIE NOCOWAĆ NA ROTTNEST ISLAND?

W tym wpisie oczywiście nie może zabraknąć informacji o noclegach. Na Rottnest Island znajdziesz wiele różnych opcji zakwaterowania, zaczynając od pól namiotowych i kabin, przez hostele oraz B&B, a kończąc na hotelach i luksusowych apartamentach z widokiem na ocean. Wszystkie obiekty oferujące zakwaterowanie znajdują się w pobliżu portu. Podobnie jak sklepy, restauracje oraz bary. To jest kluczowa informacja. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody i jedzenia, szczególnie jeżeli opuszczasz port na cały dzień. Tylko w tej części wyspy są jakiekolwiek sklepy. Pojemny plecak na pewno się przyda!

Zakwaterowanie na Rottnest Island w Zachodniej Australii
Zakwaterowanie

ATRAKCJE

Moim zdaniem dwudniowa wizyta na Rottnest Island to minimum. Wyspa ma naprawdę wiele do zaoferowania. Nieziemsko piękne plaże, świetne miejscówki do nurkowania, spektakularną linię brzegową oraz urocze kuoki, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Wyspa ma 11 km długości i 5 km w najszerszym miejscu, więc objechanie jej dookoła rowerem samo w sobie zajmuje kilka godzin. Zdecydowanie jeden dzień to za mało, aby nacieszyć się Rottnest Island. Poniżej znajduje się opis najlepszych atrakcji na wyspie, a w osobnym poście znajdziesz gotowy, dwudniowy plan zwiedzania Rottnest Island. Koniecznie zajrzyj!

Rottnest Island mapa
Rottnest Island – mapa

SELFIE Z KUOKĄ

Mówi się, że nie można wrócić z Rottnest Island bez selfie z kuoką. Mimo że spotkanie na wyspie tych szczuro-podobnych torbaczy nie należy do trudnych zadań to zrobienie sobie z nimi zdjęcia już tak. Kuoki są niezwykle przyjacielskie, wiecznie uśmiechnięte, ale też bardzo ruchliwe! Niestety populacja kuok maleje. Obecnie można je spotkać tylko na dwóch australijskich wyspach, Bald Island oraz rzecz jasna, Rottnest Island. Warto wspomnieć, że kuok nie można karmić ani dotykać. Jednak selfie jest nadal dozwolone.

Selfie z kuoką

PLAŻOWANIE

Rottnest Island to rajska wyspa z przepięknymi, długimi plażami. Jedna z najsłynniejszych plaż to Pinky Beach z majestatyczną latarnią morską, Bathurst Lighthouse. Kolejne fantastyczne miejsca to The Basin, Parakeet Bay oraz Little Armstrong Bay. Po drugiej stronie wyspy znajdziesz natomiast oszałamiającą Little Salmon Bay oraz Parker Point. Prawda jest taka, że żadna plaża Cię tutaj nie rozczaruje. Wszystkie są cudne. Najlepiej jest więc wsiąść na rower, ruszyć przed siebie i zatrzymać się tam, gdzie najbardziej Ci się spodoba.

Plaże na Rottnest Island w Zachodniej Australii
Plaże na Rottnest Island w Zachodniej Australii
Parakeet Bay

NURKOWANIE

Rottnest Island słynie z krystalicznie czystej wody i fantastycznych miejscówek do nurkowania. Moim zdaniem najlepszym miejscem, aby wskoczyć do wody i popływać z rurką jest nieziemsko piękna Little Salmon Bay oraz Parker Point. Kolejne ciekawe miejsce to Henrietta Rocks, gdzie lata temu zatonął statek, którego wrak nadal znajduje się przy brzegu. Prawdę mówiąc, ciężko powiedzieć, która plaża jest najlepsza do nurkowania. Gotowy, dwudniowy plan zwiedzania Rottnest Island znajdziesz w osobnym poście.

Nurkowanie na Rottnest Island w Zachodniej Australii
Nurkowanie na Rottnest Island w Zachodniej Australii
Little Salmon Bay

JAZDA NA ROWERZE

Moim zdaniem rower to najlepsza opcja, aby zwiedzić Rottnest Island. Wszędzie dojedziesz, nie musisz się spieszyć, a w dodatku masz cały czas piękne widoki. Co prawda wyspa jest górzysta i przejechanie jej wzdłuż i wszerz może być nieco męczące, ale uwierz mi, warto! West End, czyli zachodni koniec wyspy to obowiązkowy punkt programu. Widoki z tego miejsca są niesamowite. Warto też przejechać przez środek wyspy, między słonymi jeziorami i wjechać na jej najwyższy punkt z latarnią morską, Wadjemup Lighthouse.

Jazda rowerem po Rottnest Island
Rottnest Island przewodnik po wyspie
West End

To już koniec mojego przewodnika po wyspie Rottnest Island. Jak zamierzasz poruszać się po wyspie? Rowerem czy autobusem? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to