Góry Flindersa z lotu ptaka
Australia,  Australia Południowa

SZLAKI PIESZE W FLINDERS RANGES

Flinders Ranges to największe pasmo górskie w Południowej Australii, rozciągające się na ponad 400 kilometrów. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest Wilpena Pound, formacja o kolistym kształcie, przypominająca gigantyczny krater. Park Narodowy Flinders Ranges oferuje kilkanaście szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Które z nich są najciekawsze? Które warto przejść? W tym wpisie znajdziesz szczegółowy opis dostępnych tras i dowiesz się więcej o szlakach pieszych w Flinders Ranges.

ST MARY PEAK

St Mary Peak to jeden z moich ulubionych szlaków pieszych w Flinders Ranges i jednocześnie najwyższy szczyt w paśmie górskim, oferujący fantastyczne widoki. Górę można zdobyć robiąc Outside Trail lub Inside Trail. Obie trasy zaczynają się przy Wilpena Pound Resort, prowadzą przez Tanderra Saddle, a następnie na szczyt. Outside Trail jest bardziej stromy, skalisty, ale za to krótszy. Inside Trail wznosi się stopniowo do góry, ale jest dużo dłuższy. Ja wchodziłam na szczyt krótszym szlakiem, a schodziłam dłuższym, robiąc pętlę.

Wilpena Pound Resort – Tanderra Saddle (przez Outside Trail) – St Mary Peak (1171 m) – Tanderra Saddle (przez Inside Trail) – Wilpena Pound Resort

Długość szlaku: 21,5 km, 8 godzin (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

St Mary Peak w górach Flindersa w Południowej Australii
St Mary Peak w górach Flindersa w Południowej Australii
St Mary Peak (1171 m)

RAWNSLEY BLUFF

Rawnsley Bluff to mój drugi ulubieniec, a także sekretny szlak pieszy w Flinders Ranges, o którym nie przeczytasz w przewodniku. Skąd o nim wiem? Historia jest dość prozaiczna. Dowiedziałam się o nim w Visitor Centre, gdy poszłam dopytać o bardziej wymagające szlaki piesze w parku narodowym. Z nieznanych mi powodów trasa ta nie jest zaznaczona na ogólnodostępnej mapie. Jak więc znaleźć szlak? Kieruj się do Rawnsley Park Station i podążaj dalej za znakami. Na miejscu jest tablica informacyjna z mapą. Powodzenia!

Rawnsley Bluff Carpark – Rawnsley Bluff (920 m) – Rawnsley Bluff Carpark

Długość szlaku: 12,6 km, 5 godzin (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Rawnsley Bluff w górach Flindersa w Południowej Australii
Rawnsley Bluff w górach Flindersa w Południowej Australii
Rawnsley Bluff (920 m)

MOUNT OHLSSEN BAGGE

Jeżeli dwie poprzednie propozycje wydają Ci się zbyt wymagające, ta trasa może być dla Ciebie dobrą alternatywą. Mount Ohlssen Bagge znajduje się niedaleko Wilpena Pound Resort. Poziom trudności tego szlaku określiłabym jako umiarkowany. Niektóre partie są nieco strome, ale szlak jest naprawdę krótki. Całość ma dokładnie 6,4 km, a wejście na szczyt i zejście na dół zajmuje nie więcej niż 3 godziny. O ile nie zrobisz zbyt długiej przerwy na szczycie. Po drodze patrz pod nogi. Jest szansa, że spotkasz wiele jaszczurek.

Wilpena Pound Resort – Mount Ohlssen Bagge (941 m) – Wilpena Pound Resort

Długość szlaku: 6,4 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w górach Flindersa
Jaszczurka w górach Flindersa
Mount Ohlssen Bagge (941 m)

WANGARA LOOKOUT

Szlak pieszy prowadzący do Wangara Lookout jest przyjemny i niezbyt wymagający. Większość trasy z Wilpena Pound Resort jest całkowicie płaska. Trochę wspinaczki czeka Cię na końcu, aby dotrzeć na jedną z dwóch platform widokowych. Oczywiście polecam wejść na tę położoną wyżej. Piękny widok na okolicę gwarantowany! Po drodze będziesz przechodzić przez las, gdzie często skaczą kangury, można też zobaczyć biegające emu. Jest to rewelacyjna opcja na popołudniowy spacer w Parku Narodowym Flinders Ranges.

Wilpena Pound Resort – Hills Homestead – Wangara Lookouts – Hills Homestead – Wilpena Pound Resort

Długość szlaku: 7,8 km, 2,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w górach Flindersa
Jaszczurka w górach Flindersa
Wangara Lookout

YULUNA HIKE

Yuluna Hike to mało popularny szlak pieszy znajdujący się w północnej części Parku Narodowego Flinders Ranges, około 50 km z Wilpena Pound. W okolicy znajduje się kilka podstawowych obozowisk należących do parku narodowego, na których możesz spędzić noc. Jest to między innymi Aroona, Trezona czy Koolamon. Pamiętaj, że poza Wilpena Pound nie ma zasięgu, nie działa też Internet. Dlatego warto poinformować personel pracujący w Visitor Centre o swoich planach. Z Yuluna Hike dotrzesz również do Red Hill Lookout.

Aroona Carpark – Yuluna Circuit – Aroona Carpark

Długość szlaku: 8 km, 3 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 4WD

Szlak pieszy Yuluna
Szlak pieszy Yuluna
Yuluna Hike

BUNYEROO GORGE

Spacer wnętrzem malowniczego wąwozu? Czemu nie! Szlak pieszy prowadzący przez Bunyeroo Gorge zaczyna się po drodze do Brachina Gorge. Planujesz przejazd autem przez te dwa wąwozy w ramach Scenic Drive? Świetnie! Może warto połączyć te dwie atrakcje? Szlak pieszy nie pokrywa się z trasą, którą pokonuje się samochodem. Możesz więc wyskoczyć z auta i zobaczyć jak wygląda wąwóz od środka. Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi, dostęp jest możliwy dla aut 2WD. Ja jednak sugeruję przejazd samochodem 4WD.

Bunyeroo Gorge Carpark – Bunyeroo GorgeBunyeroo Gorge Carpark

Długość szlaku: 7,5 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlak pieszy przez wąwóz Bunyeroo w górach Flindersa
Szlak pieszy przez wąwóz Bunyeroo w górach Flindersa
Bunyeroo Gorge

WILCOLO CREEK

Szlak przez Wilcolo Creek zaczyna się w tym samym miejscu co szlak prowadzący przez Bunyeroo Gorge. Trasa nie jest trudna. Po kilku kilometrach możesz się spodziewać lekkiego podejścia, ale to w zasadzie tyle. Nie ma tu żadnych stromych niespodzianek. Podobnie jak w przypadku Bunyeroo Gorge, Wilcolo Creek też można zaliczyć w ramach Scenic Drive. Panuje tu ta sama zasada. Dostęp do szlaku jest możliwy dla aut 2WD. Ja jednak uważam, że wybór samochodu z napędem na 4 koła (4WD) jest dużo lepszym rozwiązaniem.

Bunyeroo Gorge Carpark – Wilcolo CreekBunyeroo Gorge Carpark

Długość szlaku: 9,2 km, 2,5 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlak pieszy przez Wilcolo Creek w Parku Narodowym Flinders Ranges
Szlak pieszy przez Wilcolo Creek w Parku Narodowym Flinders Ranges
Wilcolo Creek

INNE ATRAKCJE

  • Malloga Falls – 23,2 km, 8 godzin (w obie strony), klasa 4, dojazd do szlaku 2WD (droga asfaltowa)
  • Wilkawillina Gorge – 11,4 km, 5 godzin (w jedną stronę), klasa 4, dojazd do szlaku 4WD
  • Trezona Hike – 8 km, 3 godziny (pętla), klasa 3, dojazd do szlaku 4WD

To już wszystkie szlaki piesze w Flinders Ranges, które przeszłam. Planujesz wejść na St Mary Peak czy Mount Ohlssen Bagge? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to