Szlaki piesze w Flinders Ranges
Australia,  Australia Południowa

SZLAKI PIESZE W FLINDERS RANGES

Flinders Ranges to największe pasmo górskie w Południowej Australii, rozciągające się na ponad 400 km. Najbardziej charakterystycznym punktem jest Wilpena Pound, formacja o kolistym kształcie, przypominająca krater i obejmująca powierzchnię 80 km. Park Narodowy Flinders Ranges oferuje kilkanaście szlaków pieszych o różnym stopniu trudności. Które z nich są najciekawsze? W tym wpisie znajdziesz szczegółowy opis dostępnych tras i dowiesz się więcej o szlakach pieszych w Flinders Ranges.

ST MARY PEAK

St Mary Peak to moim zdaniem najciekawszy szlak pieszy w Flinders Ranges i jednocześnie najwyższy szczyt w paśmie górskim, oferujący fantastyczne widoki. Istnieją dwie wersje tego szlaku Outside Trail i Inside Trail. Każdy z nich zaczyna się przy Wilpena Pound Resort, prowadzi do Tanderra Saddle, a następnie na szczyt. Outside Trail jest stromy, skalisty, ale za to krótszy. Inside Trail wznosi się do góry stopniowo i jest dużo dłuższy. Ja wchodziłam na szczyt krótszym szlakiem, a schodziłam dłuższym, robiąc pętlę. Polecam tę opcję!

Wilpena Pound Resort – Tanderra Saddle (przez Outside Trail) – St Mary Peak – Tanderra Saddle (przez Inside Trail) – Wilpena Pound Resort

Długość szlaku: 21,5 km (pętla), 8 godzin
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w Flinders Ranges St Mary Peak
Szlaki piesze w Flinders Ranges St Mary Peak
St Mary Peak (1171 m n.p.m)

RAMSLEY BLUFF

Ramsley Bluff to mój drugi ulubieniec, a także sekretny szlak pieszy w Flinders Ranges, o którym nie przeczytasz w przewodniku. Skąd o nim wiem? Historia jest prozaiczna. Dowiedziałam się o nim w Visitor Centre, gdy poszłam dopytać o bardziej wymagające szlaki piesze w Parku Narodowym Flinders Ranges. Z nieznanych mi powodów ta trasa nie jest zaznaczona na ogólnodostępnej mapie. Jak więc znaleźć szlak? Kieruj się do Rawnsley Park Station i podążaj dalej za znakami. Na miejscu jest tablica informacyjna z mapą.

Ramsley Bluff Carpark – Ramsley Bluff – Ramsley Bluff Carpark

Długość szlaku: około 12 km (w obie strony), 5 godzin
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Flinders Ranges Ramsley Bluff
Szlaki piesze w Flinders Ranges Ramsley Bluff
Ramsley Bluff (943 m n.p.m)

MOUNT OHLSSEN BAGGE

Mount Ohlssen Bagge znajduje się niedaleko Wilpena Pound Resort. Poziom trudności tego szlaku pieszego określiłabym jako średni. Niektóre partie są nieco strome, ale szlak nie jest długi, ma zaledwie kilka kilometrów. Jeżeli dwie poprzednie propozycje wydają Ci się zbyt długie i wymagające, ta trasa może być dla Ciebie dobrą alternatywą. Szlak jest dużo krótszy niż dwa poprzednie, a oferuje przyzwoite widoki na okolice. Nie pozostaje nic innego jak spakować plecak i ruszyć w drogę! Ile jaszczurek zauważyłeś na szlaku?

Wilpena Pound Resort – Mount Ohlssen Bagge – Wilpena Pound Resort

Długość szlaku: 6,4 km (w obie strony), 3 godziny
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Mount Ohlssen Bagge (941 m n.p.m)

WANGARA LOOKOUT

Szlak pieszy prowadzący do Wangara Lookout jest przyjemny i niezbyt wymagający. Większość trasy z Wilpena Pound Resort jest całkowicie płaska. Trochę wspinaczki czeka Cię na końcu, aby dotrzeć na jedną z dwóch platform widokowych. Oczywiście polecam wejść na tę wyższą. Piękny widok na okolice gwarantowany! Po drodze będziesz przechodzić przez las, gdzie często skaczą kangury, można też zobaczyć biegające emu. Idealna opcja na spacer w wolne popołudnie w Parku Narodowym Flinders Ranges.

Wilpena Pound Resort – Hills Homestead – Wangara Lookouts – Hills Homestead – Wilpena Pound Resort

Długość szlaku: 7,8 km (w obie strony), 2,5 godziny
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Wangara Lookout

YULUNA HIKE

Yuluna Hike to mało popularny szlak pieszy znajdujący się w północnej części Parku Narodowego Flinders Ranges, około 50 km z Wilpena Pound. W okolicy znajduje się kilka podstawowych obozowisk należących do parku narodowego, na których możesz spędzić noc, między innymi Aroona, Trezona czy Koolamon. Pamiętaj, że poza Wilpena Pound nie ma zasięgu, nie działa też Internet. Dlatego warto poinformować personel pracujący w Visitor Centre o swoich planach. Z Yuluna Hike dotrzesz również do Red Hill Lookout.

Aroona Carpark – Yuluna Circuit – Aroona Carpark

Długość szlaku: 8 km (pętla), 3 godziny
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 4WD

Szlaki piesze w Flinders Ranges Yuluna Hike
Szlaki piesze w Flinders Ranges Yuluna Hike
Yuluna Hike

BUNYEROO GORGE

Spacer wnętrzem malowniczego wąwozu? Czemu nie! Szlak pieszy prowadzący przez Bunyeroo Gorge zaczyna się po drodze do Brachina Gorge. Planujesz przejazd autem przez te dwa wąwozy jako część Scenic Drive w Parku Narodowym Flinders Ranges? Świetnie! Może warto połączyć te dwie atrakcje? Szlak pieszy nie pokrywa się z trasą, którą pokonuje się samochodem. Możesz więc wyskoczyć z auta i zobaczyć jak wygląda wąwóz od środka. Oficjalnie dojazd jest możliwy dla 2WD. Ja jednak sugeruję przyjazd autem 4WD.

Bunyeroo Gorge Carpark – Bunyeroo GorgeBunyeroo Gorge Carpark

Długość szlaku: 7,5 km (w obie strony), 3 godziny
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Flinders Ranges Bunyeroo Gorge
Szlaki piesze w Flinders Ranges Bunyeroo Gorge
Bunyeroo Gorge

WILCOLO CREEK

Wilcolo Creek to kolejny szlak pieszy w Flinders Ranges, który zaczyna się w tym samym miejscu co szlak prowadzący przez Bunyeroo Gorge. Trasa nie jest trudna. Po kilku kilometrach możesz się spodziewać lekkiego podejścia. Jednak nie ma tutaj stromych partii. Podobnie jak w przypadku Bunyeroo Gorge, Wilcolo Creek też możesz zaliczyć w trakcie Scenic Drive w Parku Narodowym Flinders Ranges. Zgodnie z wytycznymi parku narodowego dojazd jest możliwy dla aut 2WD. 4WD jest jednak rozsądniejszą opcją.

Bunyeroo Gorge Carpark – Wilcolo CreekBunyeroo Gorge Carpark

Długość szlaku: 9,2 km (pętla), 2,5 godziny
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Flinders Ranges Wilcolo Creek
Szlaki piesze w Flinders Ranges Wilcolo Creek
Wilcolo Creek

INNE ATRAKCJE

  • Malloga Falls – 23,2 km, 8 godzin (w obie strony), klasa 4, dojazd do szlaku 2WD, droga asfaltowa
  • Wilkawillina Gorge – 11,4 km, 5 godzin (w jedną stronę), klasa 4, dojazd do szlaku 4WD
  • Trezona Hike – 8 km, 3 godziny, (pętla), klasa 3, dojazd do szlaku 4WD

To już wszystkie szlaki piesze w Flinders Ranges, które przeszłam. Planujesz wejść na St Mary Peak czy Mount Ohlssen Bagge? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to