Park Narodowy Flinders Ranges
Australia,  Australia Południowa

PARK NARODOWY FLINDERS RANGES

Flinders Ranges to największe pasmo górskie i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Południowej Australii. Oszałamiające widoki, malownicze wąwozy, wyboiste drogi i dzika australijska przyroda. Park Narodowy Flinders Ranges jest niesłychanie piękny i moim zdaniem idealny dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z australijskim outbackiem. Dlaczego? W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na powyższe pytanie i dowiesz się jakie atrakcje czekają na Ciebie w Parku Narodowym Flinders Ranges.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Flinders Ranges znajduje się w Południowej Australii, około 450 km na północ od Adelaide. Główna droga prowadząca przez teren parku narodowego jest asfaltowa i w pełni przejezdna dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD). Pozostałe drogi są nieutwardzone. Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi, auto 4WD nie jest potrzebne, aby zwiedzić park narodowy. Jednak drogi są wyboiste, często piaszczyste. Dlatego moim zdaniem dużo wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej jest przyjechać tutaj właśnie takim autem.

POGODA

Miesiące od kwietnia do października to najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Flinders Ranges. Temperatura osiąga wówczas około 20 – 30°C w dzień i są to najlepsze warunki na chodzenie po górach, jakie możesz tutaj mieć. Niemniej jednak czerwiec, lipiec i sierpień to również czas największych opadów. Miesiące od listopada do marca to najgorszy okres na wizytę w Parku Narodowym Flinders Ranges. Temperatura osiąga wtedy nawet 45°C w dzień. Pamiętaj, że noce bywają zimne niezależnie od pory roku.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Flinders Ranges wynosi 12,50 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić przed wjazdem do parku, najlepiej online. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Południowej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Dostępne są przepustki na 2 lub 12 miesięcy, upoważniające do nielimitowanych wjazdów do wielu parków narodowych w granicach tego stanu. Zakup przepustki nie zwalnia z opłat za nocowanie na terenie parków narodowych.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Informacja turystyczna, czyli Visitor Centre znajduje się na terenie Wilpena Pound. Miejsce jest czynne codziennie od godziny 8:00 do 18:00. Tuż obok znajduje się mała stacja benzynowa z dwoma dystrybutorami oraz dość dobrze wyposażony sklep spożywczy. Za paliwo należy zapłacić w sklepie. Tankowanie, jak i zakupy można zrobić codziennie również od godziny 8:00 do 18:00. W Visitor Centre dostępne są papierowe mapy parku narodowego i każdy może skorzystać z Internetu, łącząc się z siecią wifi.

Informacja turystyczna w Parku Narodowym Flinders Ranges
Wilpena Pound Visitor Centre

NOCLEGI

Wilpena Pound Resort to główny ośrodek turystyczny w Parku Narodowym Flinders Ranges oferujący standardowe zakwaterowanie, a także miejsca kempingowe, zarówno takie z dostępem do prądu, jak i bez. Infrastruktura obozowiska uwzględnia toaletę, łazienkę i pralnię. Na terenie kompleksu nie ma problemu z zasięgiem, działa również Internet (Telstra). Obozowiska parku narodowego, Acraman, Aroona, Brachina East, Cambrian, Dingley Dell, Koolamon, Teamsters, Trezona, Wilcolo (dostęp pieszo), Youngoona, nie mają żadnej infrastruktury lub posiadają wyłącznie toaletę i stoły piknikowe. Rezerwacji należy dokonać online. Koszt noclegu na obozowiskach waha się od 24 AUD do 35 AUD za osobę dorosłą (poza Wilcolo, 10,50 AUD).

Zakwaterowanie w Parku Narodowym Flinders Ranges
Wilpena Pound Resort

BEZPIECZEŃSTWO

Park Narodowy Flinders Ranges to australijski outback i nie powinno się tutaj przyjeżdżać bez solidnego przygotowania. Jednak tak jak wspomniałam wcześniej, w Wilpena Pound znajduje się stacja paliw, sklep spożywczy, a na terenie kompleksu jest zasięg, Internet i dostęp do prądu. Miejsce jest odległe, to prawda, ale jest tutaj wszystko, czego potrzeba do życia. A to niemalże luksus. Wiele odległych miejsc, otwartych dla turystów w Australii nie ma dostępu do tych zasobów. Dlatego uważam, że wizyta w Parku Narodowym Flinders Ranges to dobry pomysł dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z australijskim outbackiem.

Stacja benzynowa w Parku Narodowym Flinders Ranges
Wilpena Pound

ATRAKCJE

Park Narodowy Flinders Ranges to niezwykle piękne miejsce, które można odkrywać pokonując wytyczone szlaki pieszo, przemierzając wyboiste drogi autem lub zerkając przez szybę z pokładu awionetki. Ile dni warto przeznaczyć na wizytę w Parku Narodowym Flinders Ranges? Wszystko zależy, co chcesz tutaj zobaczyć, czy nastawiasz się na aktywny wypoczynek, czy chcesz zwolnić obroty. Ja byłam na miejscu 5 pełnych dni i tyle potrzebowałam, aby zrealizować plan, który uwzględniał wszystkie opisane niżej atrakcje.

Park Narodowy Flinders Ranges mapa
Park Narodowy Flinders Ranges – mapa

SZLAKI PIESZE

Park Narodowy Flinders Ranges posiada kilkanaście szlaków pieszych, jednak tylko dwa z nich prowadzą na przyzwoite szczyty górskie. Mowa o St Mary Peak oraz Rawnsley Bluff. Jeżeli kochasz chodzić po górach to koniecznie wybierz się na jeden z nich. Piękne widoki gwarantowane! Reszta tras w parku narodowym jest zdecydowanie krótsza i bardziej płaska, ale dzięki temu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Szczegółowy opis wszystkich tras, które przeszłam znajdziesz w osobnym wpisie o szlakach pieszych w Flinders Ranges.

Szlaki piesze w Parku Narodowym Flinders Ranges
Szlaki piesze w Parku Narodowym Flinders Ranges
Szlaki piesze

SCENIC FLIGHT

Scenic Flight, czyli przelot awionetką nad pasmem górskim Flinders Ranges. Bez dwóch zdań, jedna z najlepszych atrakcji w parku narodowym. Na pokład samolotu wchodzą maksymalnie 4 osoby plus pilot. Warto wybrać pierwszy lot danego dnia, czyli ten o godzinie 8:00. Góry pięknie mienią się w promieniach wschodzącego słońca. Koszt 20-minutowego lotu to 196 AUD za osobę dorosłą, a koszt 30-minutowego lotu to 231 AUD za osobę dorosłą. Rezerwacja jest konieczna. Zrobisz ją w Visitor Centre i Wilpena Pound Resort.

Przelot awionetką w Parku Narodowym Flinders Ranges
Góry Flindersa z lotu ptaka
Scenic Flight

SCENIC DRIVE

Scenic Drive, czyli przejazd przez malownicze wąwozy znajdujące się w Parku Narodowym Flinders Ranges. Mowa oczywiście o Bunyeroo Gorge i Brachina Gorge. Trasa zaczyna się 9 km od Wilpena Pound, a na zapierające dech w piersiach widoki nie trzeba długo czekać. Po 20 minutach jazdy dotrzesz do Razorback Lookout, najsłynniejszego punktu widokowego w parku narodowym. Dalej jest równie pięknie. Skały w Brachina Gorge mają niepowtarzalny kolor. Przez oba wąwozy biegnie droga nieutwardzona, oficjalnie przejezdna dla aut 2WD. Ja jednak sugeruję przejazd autem 4WD, szczególnie po obfitych opadach deszczu.

Park Narodowy Flinders Ranges
Przejazd przez wąwóz w Parku Narodowym Flinders Ranges
Scenic Drive

ARKAROO ROCK

Arkaroo Rock, czyli oryginalne malowidła naścienne wykonane przez ludność rdzenną Australii, plemię Adnyamathanha. Dotrzesz tu z parkingu krótkim szlakiem pieszym o długości 3 km (w obie strony). Podążaj wyznaczoną ścieżką aż zobaczysz niewielką drewnianą platformę wybudowaną tuż przy grocie. Obecne tutaj malowidła naskalne to Yura Muda, opowieść o stworzeniu Wilpena Pound. Aborygeni wierzą, że w tworzeniu Flinders Ranges brał udział potężny wąż, który uformował pasmo górskie na kształt serpentyny.

Malowidła wykonane przez Aborygenów w Południowej Australii
Malowidła wykonane przez Aborygenów w Południowej Australii
Arkaroo Rock

HUCKS LOOKOUT & STOKES HILL LOOKOUT

Który punkt widokowy jest najlepszy, aby obejrzeć zachód słońca w Parku Narodowym Flinders Ranges? Zdecydowanie polecam Hucks Lookout znajdujący się zaledwie 20 minut jazdy z Wilpena Pound. Widok z tego miejsca jest wspaniały nawet w dzień, a purpurowo-pomarańczowe niebo sprawia, że jest tylko lepiej. Przyjechałeś na miejsce i okazało się, że jest tam zbyt tłoczno? Wsiądź z powrotem w auto i przejedź kilka kilometrów dalej do Stokes Hill Lookout. Oglądanie zachodu słońca z tego miejsca będzie równie wyjątkowe.

Zachód słońca Flinders Ranges
Punkt widokowy Flinders Ranges
Hucks Lookout

INNE ATRAKCJE

  • Moralana Scenic Drive (droga bez asfaltu)
  • Sacred Canyon (wycieczka tylko z przewodnikiem)
  • Prairie Hotel (słynny pub serwujący dziczyznę)

To już wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w Parku Narodowym Flinders Ranges. Planujesz zwiedzać park narodowy pieszo, samochodem czy samolotem? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to