Australia,  Australia Południowa

PARK NARODOWY FLINDERS RANGES

Park Narodowy Flinders Ranges to największe pasmo górskie i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Południowej Australii. Oszałamiające widoki, malownicze wąwozy, wyboiste drogi i dzika australijska przyroda. Miejsce jest niesłychanie piękne i moim zdaniem idealne dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z australijskim outbackiem. Dlaczego? W tym wpisie znajdziesz odpowiedź na powyższe pytanie i dowiesz się jakie atrakcje czekają na Ciebie w Parku Narodowym Flinders Ranges.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Flinders Ranges znajduje się w Południowej Australii, około 450 km na północ od Adelaide. Główna droga prowadząca przez teren parku narodowego jest asfaltowa i w pełni przejezdna dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD). Pozostałe drogi są nieutwardzone. Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi, auto 2WD nadaje się do zwiedzania parku narodowego. Jednak drogi są wyboiste, często piaszczyste. Moim zdaniem dużo wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej jest przyjechać tutaj samochodem 4WD.

POGODA

Miesiące od kwietnia do października to najlepszy czas na wizytę w Parku Narodowym Flinders Ranges. Temperatury w ciągu dnia sięgają wtedy około 20 – 30°C i są to najlepsze warunki na chodzenie po górach jakich możesz się tutaj spodziewać. Czerwiec, lipiec i sierpień to jednak czas największych opadów. Miesiące od listopada do marca nie są najlepszym okresem na wizytę w parku, temperatury sięgają nawet do 45°C w dzień. Pamiętaj, że noce bywają zimne niezależnie od pory roku. Odczujesz to szczególnie śpiąc w namiocie.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Flinders Ranges wynosi 11 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić w Visitor Centre w Wilpena Pound. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Południowej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Dostępne są przepustki na 2 lub 12 miesięcy, upoważniające do nielimitowanych wjazdów do wielu park narodowych w granicach tego stanu. Zakup przepustki nie zwalnia Cię z opłat za nocowanie na terenie poszczególnych parków narodowych.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Informacja turystyczna, czyli Visitor Centre znajduje się na terenie Wilpena Pound. Miejsce jest czynne codziennie od godziny 8:00 do 18:00. Tuż obok znajduje się mała stacja benzynowa z dwoma dystrybutorami oraz dość dobrze wyposażony sklep spożywczy. Za paliwo należy zapłacić w sklepie. Tankowanie, jak i zakupy można zrobić codziennie również od godziny 8:00 do 18:00. W Visitor Centre bez problemu dostaniesz mapę parku narodowego. Możesz tutaj też skorzystać z Internetu łącząc się z wi-fi.

Visitor Centre

NOCLEGI

Wilpena Pound Resort to główny ośrodek turystyczny w Parku Narodowym Flinders Ranges, oferujący standardowe zakwaterowanie, a także miejsca kempingowe, zarówno takie z dostępem do prądu, jak i bez. Infrastruktura obozowiska uwzględnia toaletę, łazienkę i pralnię. Na terenie kompleksu nie ma problemu z zasięgiem, działa również Internet. Noclegu możesz szukać także w innych miejscach, na przykład w Rawnsley Park Station. Na terenie parku narodowego znajduje się też kilka obozowisk z podstawową infrastrukturą (toalety, stoły piknikowe). Koszt noclegu to 15 AUD. Rezerwacji należy dokonać online.

Wilpena Pound Resort

BEZPIECZEŃSTWO

Park Narodowy Flinders Ranges to australijski outback i nie powinno się tutaj przyjeżdżać bez solidnego przygotowania. Jednak w Wilpena Pound znajduje się stacja paliw, sklep spożywczy, a na terenie kompleksu jest zasięg, Internet i dostęp do prądu. Miejsce jest odległe, to prawda, ale jest tutaj wszystko to, czego potrzeba do życia. Wiele odległych miejsc, otwartych dla turystów w Australii nie ma żadnej infrastruktury i dostępu do wyżej wymienionych zasobów. Dlatego wizyta w Parku Narodowym Flinders Ranges może być dobrym pomysłem dla osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę z australijskim outbackiem.

Wilpena Pound

ATRAKCJE

Park Narodowy Flinders Ranges jest niezwykle pięknym miejscem, które można zwiedzić pieszo, ruszając w trasę z plecakiem, samochodem, przemierzając wyboiste drogi lub… samolotem, podziwiając surowy krajobraz z pokładu awionetki. Ciężko jest doradzić ile dni potrzeba, aby nacieszyć się tym miejscem. Wszystko zależy od tego co chcesz dokładnie zobaczyć, czy nastawiasz się na aktywny wypoczynek, czy chcesz zwolnić obroty. Ja byłam na miejscu 5 pełnych dni i tyle potrzebowałam, aby zrealizować swój plan.

Park Narodowy Flinders Ranges mapa
Park Narodowy Flinders Ranges – mapa
SZLAKI PIESZE

W Parku Narodowym Flinders Ranges znajduje się kilkanaście szlaków pieszych, jednak tylko dwa z nich prowadzą na przyzwoite szczyty górskie. Moim faworytem jest zdecydowanie St Mary Peak oraz Rawnsley Bluff. Te dwa szczyty są nieco bardziej wymagające i na pewno przypadną do gustu wszystkim miłośnikom chodzenia po górach. Widoki zdecydowanie wynagradzają trud włożony w ich zdobycie! Szczegółowy opis wszystkich tras, które przeszłam znajdziesz w osobnym wpisie o szlakach pieszych w Flinders Ranges.

St Mary Peak
SCENIC FLIGHT

Scenic Flight, czyli przelot awionetką nad pasmami górskimi w Parku Narodowym Flinders Ranges. Bez dwóch zdań, jedna z najlepszych atrakcji tego miejsca. Na pokład samolotu wchodzą maksymalnie 4 osoby plus pilot. Szczególnie polecam wybrać poranny lot o godzinie 8:00. Góry pięknie mienią się w promieniach wschodzącego słońca. Koszt 20-minutowego przelotu to 185 AUD za osobę, a koszt 30-minutowego przelotu to 220 AUD za osobę. Rezerwacji można dokonać w Visitor Centre lub Wilpena Pound Resort.

Park Narodowy Flinders Ranges Scenic Flight
Park Narodowy Flinders Ranges Scenic Flight
Scenic Flight
SCENIC DRIVE

Scenic Drive, czyli przejazd przez dwa malownicze wąwozy znajdujące się w Parku Narodowym Flinders Ranges, Bunyeroo Gorge oraz Brachina Gorge. Trasa zaczyna się 9 km od Wilpena Pound. Na zapierające dech w piersiach widoki nie trzeba długo czekać. Po 20 minutach jazdy dotrzesz do Razorback Lookout. Ten punkt widokowy zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dalej wcale nie jest gorzej. Skały w Brachina Gorge są równie piękne. Droga jest nieutwardzona, teoretycznie przejezdna dla samochodów 2WD. Ja jednak sugeruję przejazd autem 4WD, szczególnie po opadach deszczu. Jest to dużo rozsądniejsze rozwiązanie.

Park Narodowy Flinders Ranges Scenic Drive
Park Narodowy Flinders Ranges Scenic Drive
Scenic Drive
ARKAROO ROCK

Arkaroo Rock, czyli oryginalne malowidła ścienne wykonane przez ludność rdzenną Australii, plemię Adnyamathanha. Do miejsca dotrzesz z parkingu krótkim szlakiem pieszym o długości 3 km (w obie strony). Podążaj wyznaczoną ścieżką aż zobaczysz niewielką platformę wybudowaną tuż przy grocie. Malowidła naskalne to Yura Muda, opowieść o stworzeniu Wilpena Pound. Aborygeni wierzą, że potężny wąż brał udział w tworzeniu Flinders Ranges, dlatego pasma górskie mają kształt podobny do serpentyny.

Park Narodowy Flinders Ranges Arkaroo Rock
Park Narodowy Flinders Ranges Arkaroo Rock
Arkaroo Rock
HUCKS LOOKOUT & STOKES HILL LOOKOUT

Jaki jest najlepszy punkt widokowy, aby obejrzeć zachód słońca w Parku Narodowym Flinders Ranges? Zdecydowanie polecam Hucks Lookout znajdujący się zaledwie 20 minut jazdy z Wilpena Pound. Widok z tego miejsca jest wspaniały nawet w dzień, a purpurowo-pomarańczowe niebo sprawia, że jest tylko lepiej. Przyjechałeś na miejsce i okazało się, że jest tam zbyt tłoczno? Wsiądź z powrotem w auto i przejedź kilka kilometrów dalej do Stokes Hill Lookout. Oglądanie zachodu słońca z tego miejsca będzie równie wyjątkowe.

Park Narodowy Flinders Ranges Stokes Hill Lookout
Park Narodowy Flinders Ranges Stokes Hill Lookout
Stokes Hill Lookout
INNE ATRAKCJE
  • Moralana Scenic Drive (droga bez asfaltu)
  • Sacred Canyon (tylko wycieczki z przewodnikiem)
  • Prairie Hotel (słynny pub serwujący dziczyznę)

To już wszystkie atrakcje jakie czekają na Ciebie w Parku Narodowym Flinders Ranges. Planujesz zwiedzać park narodowy pieszo, samochodem czy samolotem? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to