rafa koralowa Ningaloo Zachodnia Australia
Australia,  Australia Zachodnia

RAFA KORALOWA NINGALOO

Rafa koralowa Ningaloo to jedna z wiodących atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Ponad 200 gatunków korali, 500 gatunków ryb, 650 gatunków mięczaków i 600 gatunków skorupiaków. Ten podwodny świat znajduje się zaledwie 100 metrów od brzegu i jest na wyciągnięcie ręki! W rzeczywistości rafa koralowa Ningaloo jest największą barierową rafą koralową Australii i jedną z najbardziej dostępnych raf koralowych na świecie. Gdzie nurkować, aby zobaczyć jak najwięcej? Na to pytanie odpowiadam w poniższym wpisie.

NURKOWANIE W EXMOUTH

W Parku Narodowym Cape Range znajdują się trzy plaże, gdzie można nurkować na własną rękę. Jest to Lakeside, Turquoise Bay oraz Oyster Stacks. Każde z tych miejsc oferuje podobne doznania, a widoczność pod wodą zależy od prądów morskich i pogody. Aby znaleźć fragment rafy koralowej, podążaj za wskazówkami, które znajdziesz na tablicach informacyjnych na każdej z plaż. Warto wspomnieć, że nurkowanie na Oyster Stacks jest dozwolone tylko podczas przypływu. W innym przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia delikatnej rafy koralowej. Godziny przypływów znajdziesz na rozpisce przy plaży Oyster Stacks.

Nurkowanie w Exmouth na rafie koralowej Ningaloo
Rafa koralowa Ningaloo – Coral Bay

NURKOWANIE W CORAL BAY

Coral Bay to miejscowość położona 153 km od Exmouth, będąca alternatywą dla wcześniej wspomnianych lokalizacji. To tutaj zdecydowałam się wykupić wycieczkę, wypłynąć statkiem w głąb oceanu i ponurkować nieco dalej od lądu. To doświadczenie bez wątpienia przebiło nurkowanie na własną rękę w Parku Narodowym Cape Range. Widoczność pod wodą była wręcz idealna, a różnorodność podwodnego życia ogromna. Wycieczka kosztowała 130,50 AUD, a jej główną atrakcją było de facto pływanie z płaszczkami (o tym nieco więcej poniżej). Wynajęcie sprzętu do nurkowania było uwzględnione w cenie wycieczki.

Nurkowanie w Coral Bay na rafie koralowej Ningaloo
Rafa koralowa Ningaloo – Coral Bay

PŁYWANIE Z PŁASZCZKAMI

Pływanie z płaszczkami (ang. manta rays) jest możliwe w Coral Bay przez cały rok. Wycieczka, o której wspomniałam w poprzednim akapicie, składała się z dwóch części. Około 40 minut nurkowania na rafie koralowej i około 60 minut pływania z płaszczkami, które są niebywale szybkie i zwinne. W praktyce bardzo trudno jest za nimi nadążyć, więc mile widziana jest dobra umiejętność pływania. Kilkukrotne wskakiwanie do wody i pościg za płaszczkami to nie lada wysiłek! W cenie wycieczki (130,50 AUD) była obecność profesjonalnego fotografa, który towarzyszył nam w wodzie. Wykupienie zdjęć kosztowało kolejne 50 AUD.

Pływanie z płaszczkami na rafie koralowej Ningaloo
Pływanie z płaszczkami – Coral Bay

PŁYWANIE Z REKINEM WIELORYBIM

Rafa koralowa Ningaloo to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie rekiny wielorybie (ang. whale sharks) pojawiają się regularnie, w dość sporych grupach, stosunkowo blisko brzegu. Co roku, od marca do sierpnia, około 300 – 500 rekinów wielorybich przypływa w okolice przylądka północno-zachodniego w Zachodniej Australii, co jest niebywałą okazją, aby popływać w ich towarzystwie. W tym celu należy zarezerwować wycieczkę u jednego z operatorów w Exmouth lub Coral Bay. Pamiętaj, że ta atrakcja jest niestety sezonowa.

Nurkowanie w Coral Bay na rafie koralowej Ningaloo
Rafa koralowa Ningaloo – Coral Bay

PŁYWANIE Z DŁUGOPŁETWOWCEM OCEANICZNYM

Rafa koralowa Ningaloo stanowi trasę migracji długopłetwowców oceanicznych (ang. humpback whales), które można spotkać w rejonie przylądka północno-zachodniego w Zachodniej Australii okresowo, od lipca do października. Aby zobaczyć te giganty w akcji należy zarezerwować wycieczkę u jednego z operatorów w Exmouth lub Coral Bay. Możliwe jest zarówno wypłynięcie w głąb oceanu i oglądanie wielorybów z pokładu statku (ang. whales watching), jak i pływanie z tymi olbrzymami. Pamiętaj, że ta atrakcja jest także sezonowa.

Żółw na rafie koralowej Ningaloo w Zachodniej Australii
Rafa koralowa Ningaloo – Coral Bay

To już wszystko co musisz wiedzieć o rafie koralowej Ningaloo. Zamierzasz nurkować w Exmouth czy Coral Bay? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to