Park Narodowy Lesueur
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY LESUEUR

Park Narodowy Lesueur to jedno z moich największych odkryć w Zachodniej Australii. Nie miałam żadnych oczekiwań przed przyjazdem do tego miejsca, nie jest ono bowiem tłumnie odwiedzane przez turystów. Jak więc tutaj trafiłam? Całkowicie przez przypadek. Co mnie tutaj zachwyciło? Przepiękny, nieskazitelny krajobraz, różnorodność flory oraz energia tego miejsca, której nie potrafię opisać słowami. Park Narodowy Lesueur jest niepozorny, mało popularny i ma w sobie coś magicznego, wręcz powiedziałabym mistycznego.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Park Narodowy Lesueur znajduje się w pobliżu Jurien Bay w Zachodniej Australii, niecałe 250 km na północ z Perth. Każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić to miejsce. Szczególnie warto wpaść tutaj wiosną, gdy kwitnące kwiaty zdobią okoliczne wzgórza. Opłata za wjazd do parku narodowego wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe do parku narodowego. Noclegu szukaj w okolicy Jurien Bay. Miasto oferuje wiele różnych opcji zakwaterowania (pensjonaty, B&B, obozowiska).

ATRAKCJE

Niepozorny, ale szalenie piękny. Tak właśnie zapamiętałam Park Narodowy Lesueur. Znajdziesz tu malownicze szlaki piesze prowadzące przez okoliczne wzgórza oraz ponad 900 gatunków roślin charakterystycznych tylko dla tego regionu. Szczerze mówiąc, nikt wcześniej nie polecił mi tego miejsca. Nikt nigdy nie wspomniał, że warto tu przyjechać. Jak więc tutaj trafiłam? Odkryłam to wyjątkowe miejsce całkowicie przez przypadek. Drogi w parku są częściowo pozbawione asfaltu, ale przejezdne dla aut 2WD.

Park Narodowy Lesueur mapa
Park Narodowy Lesueur – mapa

YUED PONAR TRAIL

Yued Ponar Trail to mój faworyt. Jest to szlak o łącznej długości 6 km, który zaczyna się przy Cockleshell Gully, biegnie przez Peron Summit, aż do Cairn Lookout i z powrotem do Cockleshell Gully. Trasa prowadzi przez okoliczne lasy i wrzosowiska, oferując fantastyczne widoki. Jadąc tutaj nie miałam żadnych oczekiwań. Park Narodowy Lesueur nie jest bowiem popularnym kierunkiem podróży w Zachodniej Australii. Okazało się jednak, że miejsce ma w sobie coś wyjątkowego. Na tyle wyjątkowego, że z przyjemnością tutaj wracam.

Cockleshell Gully – Peron Summit – Cairn Lookout – Cockleshell Gully

Długość szlaku: 6 km, 3 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (częściowo droga bez asfaltu)

Park Narodowy Lesueur w Zachodniej Australii
Park Narodowy Lesueur w Zachodniej Australii
Yued Ponar Trail

LESUEUR TRAIL

Lesueur Trail prowadzi na Mount Lesueur. Trasa ma 4 km w obie strony, ale łączy się również z Gardner Trail, co daje razem 6 km. Okolica jest szalenie malownicza, a szansa, że spotkasz tutaj innych ludzi dość mała. Jeżeli szukasz oazy spokoju to bardzo możliwe, że właśnie ją znalazłeś. Cudowne widoki i błoga cisza. Czego chcieć więcej? Często wracam do Parku Narodowego Lesueur, aby się wyciszyć. Spaceruję, rozmyślam i podziwiam piękne widoki. Nie znam drugiego tak spokojnego miejsca w Zachodniej Australii.

Drummonds – Ian Wilson Lookout – Wandoo Lookout – Mount Lesueur – Wandoo Lookout – Ian Wilson Lookout – Drummonds

Długość szlaku: 6 km, 2 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (częściowo droga bez asfaltu)

Park Narodowy Lesueur
Park Narodowy Lesueur
Lesueur Trail

YONGA TRAIL

Yonga Trail to propozycja dla osób, które lubią pokonywać dłuższe dystanse. Szlak ma 26 km i zaczyna się w tym samym miejscu co Lesueur Trail. Trasa jest generalnie rekomendowana na dwa dni, ale spokojnie można ją zrobić w jeden dzień. Jeżeli jednak masz ochotę spędzić noc w buszu, z dala od cywilizacji, spakuj namiot i zarezerwuj nocleg na obozowisku Yonga. Jedno miejsce kempingowe jest tam wyjątkowo ciekawe. Jest to zadaszona platforma oferująca fantastyczny widok. Obozowisko ma toaletę oraz dostęp do wody (wymagane przegotowanie lub uzdatnienie przed spożyciem), a nocleg kosztuje 8 AUD dla osoby dorosłej.

Drummonds – Ian Wilson Lookout – Wandoo Lookout – Yonga Campground – Drummonds

Długość szlaku: 26 km, 8 godzin (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (częściowo droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Lesueur w Zachodniej Australii
Szlaki piesze w Parku Narodowym Lesueur w Zachodniej Australii
Yonga Trail

To już wszystko co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Lesueur. Czy przekonałam Cię, aby tutaj wpaść? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to