Zatoka Rekina w Zachodniej Australii
Australia,  Australia Zachodnia

ZATOKA REKINA W ZACHODNIEJ AUSTRALII

Zatoka Rekina w Zachodniej Australii (ang. Shark Bay) to najbardziej wysunięta na zachód część australijskiego lądu. Nazwa nie jest przypadkowa. Obszar zamieszkuje ponad 29 gatunków rekina! Spokojnie… miejsce pozostaje bezpieczne. Można tutaj przyjechać w celach turystycznych i nawet wskoczyć do wody. Wolisz pozostać na lądzie? Nie ma sprawy. Na pewno nie będziesz się nudzić. W poniższym wpisie znajdziesz informacje o atrakcjach, które czekają na Ciebie w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii.

PARK NARODOWY FRANCOIS PERON

Brunatne klify kontrastujące z białym piaskiem i turkusową wodą oraz zastrzyk adrenaliny w postaci jazdy autem z napędem na 4 koła. To dokładnie to, co czeka Cię w Parku Narodowym Francois Peron. Miejsce jest dzikie, krajobraz przepiękny, a plaże długie i całkowicie puste. Nie pozostaje więc nic innego jak napawać się wspaniałymi widokami, a być może nawet rozbić namiot i spędzić noc w takiej scenerii. W osobnym wpisie znajdziesz więcej informacji o tym jak zorganizować wizytę w Parku Narodowym Francois Peron.

Park Narodowy Francois Peron
Cape Peron w Parku Narodowym Francois Peron
Park Narodowy Francois Peron

MONKEY MIA

Codziennie rano w Monkey Mia można wziąć udział w karmieniu delfinów, które chętnie podpływają do stojących przy brzegu turystów. Pierwsza sesja zaczyna się z samego rana o godzinie 7:45 i zaraz po niej organizowane są jeszcze dwie. Całość kończy się około godziny 9:00. W czasie każdej sesji z tłumu turystów wybierane są 3 – 4 osoby, które mogą asystować w karmieniu delfinów. Zazwyczaj są to dzieci, ale nie jest to regułą. Uśmiechaj się szeroko, a być może Cię wybiorą. Udział w tym wydarzeniu kosztuje 15 AUD za osobę.

Karmienie delfinów w Monkey Mia w Zachodniej Australii
Delfiny w Monkey Mia w Zatoce Rekina
Monkey Mia

EAGLE BLUFF

Eagle Bluff to punkt widokowy znajdujący się niecałe 20 km od Denham. Świetne miejsce, aby wpaść na zachód słońca i zobaczyć niebo zmieniające kolor z ognistej pomarańczy w ciemny granat. Spacerując promenadą zawieszoną nad wysokimi klifami, wypatruj morskich stworzeń, takich jak delfiny, diugonie oraz rekiny. Przy odrobinie szczęścia zobaczysz je pływające wzdłuż wybrzeża. Niedaleko promenady znajduje się obozowisko, na którym możesz spędzić noc na łonie natury. Więcej szczegółów w poniższym akapicie.

Eagle Bluff w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii
Eagle Bluff w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii
Eagle Bluff

SHELL BEACH

Shell Beach pozostaje jedną z kultowych atrakcji w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii. Plaża jest długa na 60 metrów i w całości zbudowana z maleńkich muszelek. Nie zobaczysz tutaj ziarenka piasku. Warstwa muszelek ma aż 10 metrów głębokości! W okolicy Shell Beach znajdują się trzy obozowiska, Eagle Bluff, Fowlers Camp oraz Whalebone Bay, które nie mają żadnej infrastruktury. Koszt noclegu to 15 AUD za pojazd do 4 osób. Płatność jest możliwa osobiście w Shark Bay World Heritage Discovery & Visitor Centre lub przez telefon. Do obozowisk prowadzi droga pozbawiona asfaltu, ale można dojechać tam autem 2WD.

Plaża z muszelek w Zatoce Rekina w Zachodnie Australii
Plaża z muszelek w Zatoce Rekina w Zachodnie Australii
Shell Beach

HAMELIN POOL

Hamelin Pool to kolejna atrakcja Zatoki Rekina w Zachodniej Australii. Znajdziesz tu stromatolity, czyli niezwykle rzadkie formacje skalne, mające 3,5 miliarda lat, należące do najstarszych śladów życia na Ziemi. Stromatolity nazywane są też „żywymi skamieniałościami”. Oceniono, że ich przyrost wynosi średnio 0,3 mm rocznie. W Hamelin Pool wybudowano promenadę, dzięki której można zobaczyć te formacje z niedużej odległości. Niewiele jest takich miejsc na świecie, dlatego warto tutaj wpaść po drodze do Exmouth.

Stromatolity w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii
Zatoka Rekina w Zachodniej Australii
Hamelin Pool

LITTLE LAGOON

Little Lagoon to oddalona 5 km od Denham, nieco mniej okazała wersja Big Lagoon, którą znajdziesz w Parku Narodowym Francois Peron. Do Little Lagoon możesz dotrzeć autem lub pieszo z centrum Denham. Jeżeli decydujesz się na tą drugą opcję, szukaj szlaku o nazwie Nicholson Point Walk Trail. Trasa zajmie Ci około 2 godziny w obie strony. Po drodze będziesz mieć okazję zobaczyć wiele gatunków ptaków charakterystycznych dla tego regionu, a na miejscu wędkarzy. Łowienie ryb to tutaj popularna rozrywka.

Little Lagoon w Zatoce Rekina
Little Lagoon w Zatoce Rekina
Little Lagoon

INNE ATRAKCJE

  • Dirk Hartog Island (dojazd autem 4WD)
  • Steep Point (dojazd autem 4WD)

To już wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w Zatoce Rekina w Zachodniej Australii. Która z nich podoba Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to