Park Narodowy Kalbarri
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY KALBARRI

Park Narodowy Kalbarri jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Miejsce jest łatwo dostępne i chętnie odwiedzane zarówno przez Australijczyków, jak i turystów. Znajdziesz tam szlaki piesze prowadzące przez skaliste wąwozy, spektakularną linię brzegową z dramatycznymi klifami, a także białe, piaszczyste plaże idealne dla osób szukających chwili wytchnienia. Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Parku Narodowym Kalbarri? Odpowiedź znajduje się w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszam!

LOKALIZACJA

Park Narodowy Kalbarri jest położony w Zachodniej Australii, prawie 600 km na północ od Perth. Między jedną, a drugą częścią parku narodowego znajduje się miejscowość o tej samej nazwie – Kalbarii. Znajdziesz tam sklepy spożywcze, restauracje, kawiarnie oraz stacje benzynowe. Internet działa na terenie miasta bez zarzutu. Z zasięgiem też nie ma problemu. Jednak im dalej od centrum, tym słabsza łączność. Wysoce prawdopodobne, że w odległych częściach parku narodowego nie będziesz mieć ani jednego, ani drugiego.

POGODA

Każdy miesiąc jest dobry, aby odwiedzić Park Narodowy Kalbarri. Jednak warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Australijskie lato, czyli miesiące od grudnia do lutego są dość gorące. Temperatura może sięgać nawet do 40°C w dzień. Australijska zima, czyli miesiące od czerwca do sierpnia to przyjemne temperatury w granicach 25°C w dzień. Jest to idealny czas na piesze wędrówki, a także sezon, w którym kwitną kwiaty. Eksplozja kolorów zmienia krajobraz nie do poznania i nadaje nowy charakter temu miejscu.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Kalbarri wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Punkt informacyjny, czyli Visitor Centre znajduje się w Kalbarri, przy głównej drodze prowadzącej przez centrum miasta. Placówka jest otwarta codziennie od godziny 9:00 do 17:00. Godziny funkcjonowania mogą się różnić w dni ustawowo wolne od pracy. Na miejscu otrzymasz mapę oraz uzyskasz aktualne informacje o szlakach pieszych. Latem niektóre trasy mogą być zamknięte ze względu na ekstremalnie wysokie temperatury panujące w wąwozach. Warto mieć to na uwadze planując wizytę w parku narodowym latem.

NOCLEGI

Park Narodowy Kalbarri jest położony blisko miasta, dlatego znalezienie zakwaterowania nie stanowi żadnego problemu. Największą popularnością w tej okolicy cieszą się caravan parki, gdzie można zaparkować auto z przyczepą lub rozbić namiot. Caravan parki posiadają toalety, prysznice, kuchnie i bardzo często pralnie. Wolisz standardowe zakwaterowanie? Z łatwością takie znajdziesz. W Kalbarri jest sporo hoteli, pensjonatów i B&B. Warto dokonać rezerwacji wcześniej. Wysoki sezon oznacza sporo turystów.

Caravan park w Parku Narodowym Kalbarri
Caravan park w Kalbarri

ATRAKCJE

Park Narodowy Kalbarri dzieli się na dwie części. River Gorges, czyli malownicze wąwozy i spektakularne punkty widokowe oraz Coastal Cliffs, czyli oszałamiająca linia brzegowa z dramatycznymi klifami. Wszystkie drogi w Parku Narodowym Kalbarri są przejezdne dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD). Ile dni warto tutaj spędzić? Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji. Moim zdaniem 3 – 4 dni wystarczą, aby nacieszyć się tym miejscem i zobaczyć najsłynniejsze atrakcje turystyczne Parku Narodowego Kalbarri.

Park Narodowy Kalbarri mapa
Park Narodowy Kalbarri – mapa

BIGURDA TRAIL

Bigurda Trail to szlak pieszy prowadzący wzdłuż wybrzeża i oferujący spektakularne widoki. Linia brzegowa Parku Narodowego Kalbarri przypomina nieco wyglądem słynną Great Ocean Road. Trasa ma 8 km w jedną stronę i łączy dwa punkty, Natural Bridge oraz Eagle Gorge. Warto jest przejść chociaż kawałek, bo widoki są naprawdę wspaniałe. Jeżeli jednak nie masz ochoty na tak długą wędrówkę (w końcu to 16 km w obie strony) to koniecznie podjedź autem do takich punktów widokowych jak Natural Bridge, Island Rock, Shellhouse Grandstand oraz Eagle Gorge. Do tych miejsc można dotrzeć bez problemu samochodem.

Natural Bridge – Island Rock – Shellhouse Grandstand – Eagle Gorge – Shellhouse Grandstand – Island Rock – Natural Bridge

Długość szlaku: 8 km, 3 godziny (w jedną stronę)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Wybrzeże w Parku Narodowym Kalbarri
Park Narodowy Kalbarri
Park Narodowy Kalbarri

NATURE’S WINDOW & LOOP HIKE

Nature’s Window to bezdyskusyjnie najsłynniejsza atrakcja Parku Narodowego Kalbarri. W tym miejscu można zobaczyć tłumy turystów o każdej porze roku. To kultowe miejsce, wiodące prym na Instagramie, jest niesamowicie fotogeniczne, więc warto uzbroić się w cierpliwość i odczekać swoje w kolejce. Tuż przy Nature’s Window zaczyna się Loop Hike, czyli szlak pieszy prowadzący przez malowniczy wąwóz. Latem można się spotkać z ograniczeniami na tej trasie ze względu na bardzo wysokie temperatury, jakie osiąga wnętrze wąwozu. Podczas mojej grudniowej wizyty wejście na szlak zamykano już o godzinie 7:00 rano.

Nature’s Window Carpark – Nature’s Window – The Loop – Nature’s Window – Nature’s Window Carpark

Długość szlaku: 10 km, 4 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 3 i 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Formacje skalne w Parku Narodowym Kalbarri w Zachodniej Australii
Szlak pieszy w Parku Narodowym Kalbarri w Zachodniej Australii
Nature’s Window & Loop Hike

SKYWALK

Skywalk to dwa punkty widokowe zawieszone 100 metrów nad ziemią i wystające prawie 20 metrów poza krawędź klifu. Chyba nie muszę dodawać, że widoki z tego miejsca są fenomenalne? Jestem pewna, że się nie rozczarujesz. Skywalk jest łatwo dostępny i chętnie odwiedzany przez turystów. Miejsce znajduje się niedaleko Nature’s Window, więc śmiało można połączyć obie atrakcje. Obok jest też mały kiosk, gdzie można kupić pamiątki i coś do picia, a także usiąść na chwilę w cieniu i odpocząć od słońca w upalny dzień.

Skywalk w Parku Narodowym Kalbarri
Platforma widokowa w Parku Narodowym Kalbarri
Skywalk

Z BEND LOOKOUT

Z Bend Lookout to kolejny punkt widokowy w Parku Narodowym Kalbarri. Droga jaką należy pokonać z parkingu jest dość krótka. To tylko kilometr w obie strony. Możesz tutaj zajrzeć po drodze do Skywalk oraz Nature’s Window. Przy Z Bend Lookout zaczyna się również Z Bend River Trail. Bardzo ciekawy szlak pieszy prowadzący na sam dół wąwozu. Tego samego wąwozu, na którym zawieszona jest platforma widokowa. O Z Bend River Trail przeczytasz więcej w poniższym akapicie. Dla mnie jest to obowiązkowy punkt programu.

Z Bend Lookout Carpark – Z Bend Lookout – Z Bend Lookout Carpark

Długość szlaku: 1,2 km, pół godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Wąwóz w Parku Narodowym Kalbarri
Wąwóz w Parku Narodowym Kalbarri
Z Bend Lookout

Z BEND RIVER TRAIL

Z Bend River Trail to mój ulubiony szlak pieszy w Parku Narodowym Kalbarri. Trasa jest krótka, ale niezmiernie ciekawa. Szlak prowadzi w dół, przez wąwóz aż do rzeki. Po drodze trzeba pokonać kilka drabinek i przejść przez wąskie korytarze skalne. Zdecydowanie warto się skusić! Mam wrażenie, że szlak nie jest w ogóle popularny. Ja nie spotkałam po drodze ani jednej osoby, a w innych częściach parku narodowego było dość tłoczno. Z Bend River Trail zaczyna się obok punktu widokowego Z Bend Lookout.

Z Bend Lookout Carpark – River Trail – Z Bend Lookout Carpark

Długość szlaku: 2,6 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlak pieszy w Parku Narodowym Kalbarri w Zachodniej Australii
Koryto rzeki w Parku Narodowym Kalbarri w Zachodniej Australii
Z Bend River Trail

HAWKS HEAD LOOKOUT & ROSS GRAHAM LOOKOUT

Hawks Head Lookout oraz Ross Graham Lookout znajdują się w innej części Parku Narodowego Kalbarri niż wcześniej opisane szlaki i punkty widokowe. Do obu miejsc dotrzesz z parkingu w kilka minut. Z Ross Graham Lookout można też zejść w dół wąwozu szlakiem pieszym o nazwie River Trail. Brzmi znajomo, prawda? Dokładnie tak samo nazywa się szlak z drabinkami zlokalizowany przy Z Bend Lookout. Jednak ten jest dużo krótszy. Ma zaledwie 600 metrów. Myślę, że wizyta w tym miejscu nie zajmie Ci więcej niż godzinę.

Ross Graham Carpark – River Trail – Ross Graham Carpark

Długość szlaku: 600 m, pół godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 1 i 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Punkt widokowy w Parku Narodowym Kalbarri
Wąwóz w Parku Narodowym Kalbarri
Hawks Head Lookout & Ross Graham Lookout

HUTT LAGOON

Hutt Lagoon to oficjalna nazwa Pink Lake, czyli różowego jeziora, które znajduje się około 50 km od Parku Narodowego Kalbarri. Warto tutaj podjechać i zobaczyć to miejsce na własne oczy. Unikalne, różowe zabarwienie wody jest związane z zasoleniem jeziora i obecnością glonów produkujących karotenoidy. Intensywność zabarwienia zależy natomiast od pory roku. Jezioro nie zawsze ma aż tak intensywny kolor jak na poniższych zdjęciach. Ja przejeżdżałam tędy w grudniu i już z daleka było widać, że się nie rozczaruję.

Różowe jezioro w Australii Zachodniej
Różowe jezioro w Australii Zachodniej
Hutt Lagoon

INNE ATRAKCJE

  • Red Bluff Lookout & Beach Trail – 3 km, 1,5 godziny (w obie strony), klasa 1, 2 i 3, dojazd do szlaku 2WD
  • Mushroom Rock & Rainbow Valley Trail – 1,5 km, 1 godzina (pętla), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD
  • Four Ways Trail – 6 km, 2,5 godziny (w obie strony), klasa 4, dojazd do szlaku 2WD
  • Blue Holes

To już wszystkie najsłynniejsze atrakcje Parku Narodowego Kalbarri. Który szlak pieszy przypadł Ci najbardziej do gustu? Bigurda Trail czy Z Bend River Trail? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to