Park Narodowy Cape Range w Zachodniej Australii
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY CAPE RANGE

Park Narodowy Cape Range to kolejna warta uwagi atrakcja turystyczna w Zachodniej Australii. Znajdziesz tu szlaki piesze prowadzące przez potężne kaniony, a także nieskazitelne plaże rozciągające się wzdłuż wybrzeża. To jednak nie wszystko. Nie więcej niż 100 metrów od brzegu znajduje się rafa koralowa Ningaloo zamieszkiwana przez ponad 200 gatunków korali i 500 gatunków ryb. Jest to największa barierowa rafa koralowa Australii! Więcej informacji o Parku Narodowym Cape Range znajdziesz poniżej.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Cape Range rozciąga się wzdłuż linii brzegowej północno-zachodniego przylądka w Zachodniej Australii i jest oddalony ponad 1200 km od Perth. W sąsiedztwie parku narodowego znajduje się miejscowość Exmouth, będąca centrum turystycznym tego regionu. Nie brakuje tu sklepów spożywczych, restauracji oraz stacji paliw. Internet działa bez zarzutu (hurra!). W Exmouth możesz spotkać emu swobodnie spacerujące po ulicy (niecodzienny widok) i zawadiackie papugi przesiadujące przy piekarni.

POGODA

Australijskie lato w Parku Narodowym Cape Range bywa bardzo gorące. Grudzień, styczeń i luty to miesiące, w których temperatury sięgają nawet do 40°C w dzień. Zima jest nieco łagodniejsza i przyjemniejsza. Temperatury, których możesz się spodziewać od czerwca do sierpnia to 20 – 30°C w dzień. Dodatkowo, od listopada do kwietnia w tym rejonie Zachodniej Australii okresowo pojawiają się tropikalne cyklony. Pamiętaj, aby sprawdzać alerty pogodowe podróżując w tym okresie do Parku Narodowego Cape Range.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Cape Range wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Informacja turystyczna znajduje się w Milyering Discovery Centre, kilka kilometrów za wjazdem do Parku Narodowego Cape Range. Na miejscu dostępne są szczegółowe mapy parku narodowego i obszerne broszury informacyjne, a sympatyczna obsługa chętnie udzieli odpowiedzi na Twoje pytania. Dodatkowo można tutaj wypożyczyć sprzęt do nurkowania, a także zarezerwować nocleg na jednym z obozowisk, jeżeli nie udało Ci się zrobić tego wcześniej. Informacja turystyczna jest otwarta codziennie od 9:00 do 15:45.

NOCLEGI

Exmouth to miasto z dobrze rozwiniętą bazą noclegową. Znajdziesz tu wiele standardowych opcji zakwaterowania, takich jak hotele, pensjonaty czy caravan parki. Jeżeli jednak od dachu nad głową preferujesz noc pod gołym niebem, alternatywą może być kemping. W Parku Narodowym Cape Range znajduje się kilkanaście obozowisk, położonych blisko plaży w przepięknej scenerii. Infrastruktura jest ograniczona tylko do toalet. Koszt takiego noclegu to 11 AUD dla osoby dorosłej. Wymagana jest rezerwacja.

Kemping w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Obozowisko North Kurrajong

ATRAKCJE

Park Narodowy Cape Range oferuje kilka szlaków pieszych, które przypadną do gustu wszystkim miłośnikom trekkingu. Bliskość rafy koralowej Ningaloo sprawia, że miejsce świetnie nadaje się do nurkowania. Co więcej, rejon ten sezonowo odwiedzają rekiny wielorybie i długopłetwowce oceaniczne, a pływanie z płaszczkami jest możliwe cały rok. Większość miejsc w parku narodowym jest dostępna dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD). Długość pobytu zależy od Twoich indywidualnych upodobań. Może to być kilka dni lub nawet cały tydzień. Mnogość atrakcji sprawia, że można tu zaplanować dłuższy urlop.

Park Narodowy Cape Range mapa
Park Narodowy Cape Range – mapa

BADJIRRAJIRRA WALK

Badjirrajirra Walk rozpoczyna się przy Thomas Carter Lookout, około 30 km na południe od miejscowości Exmouth. Droga, która prowadzi do tego miejsca jest częściowo nieutwardzona, a ostatni kilometr jest przeznaczony tylko dla aut z napędem na 4 koła, czyli 4WD. Jeżeli nie posiadasz takiego samochodu, będziesz zmuszony zaparkować nieco wcześniej i dołożyć kilka kilometrów. Co ciekawe, na spektakularne widoki nie trzeba długo czekać. Jadąc Charles Knife Gorge Road, po prawej stronie będzie punkt widokowy. Koniecznie się tam zatrzymaj. Kolejny zapierający dech w piersiach widok zobaczysz z Shothole Lookout.

Thomas Carter Lookout – Shothole Lookout – Thomas Carter Lookout

Długość szlaku: 6,8 km, 2,5 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (częściowo droga bez asfaltu), ostatni kilometr tylko dla 4WD

Park Narodowy Cape Range w Zachodniej Australii
Badjirrajirra Walk w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Badjirrajirra Walk

YARDIE GORGE TRAIL

Yardie Gorge to jedyny wąwóz w Parku Narodowym Cape Range stale zalany wodą. Idąc tym szlakiem, miej oczy szeroko otwarte na black-flanked rock-wallabies, które żyją na tym terenie. Ten zagrożony wyginięciem gatunek torbaczy jest bardzo nieśmiały i niesłychanie płochliwy. Jeden gwałtowny ruch i możesz nie zdążyć zrobić zdjęcia! Aby zobaczyć wallabies staraj się maszerować po cichu i zwracaj uwagę na zacienione miejsca, takie jak szczeliny skał. To tam wallabies najczęściej chowają się przed słońcem i drapieżnikami.

Yardie Gorge Carpark – Yardie Gorge – Yardie Gorge Carpark

Długość szlaku: 2 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 1 i 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Yardie Gorge Trail w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Yardie Gorge Trail w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Yardie Gorge Trail

MANDU MANDU WALK

Mandu Mandu Walk to bardzo przyjemny, niezbyt trudny szlak, który prowadzi przez środek wąwozu, a następnie stopniowo w górę na jego szczyt i z powrotem na parking. Tym razem na szlaku zamiast black-flanked rock-wallabies, spotkałam kangury. Park Narodowy Cape Range licznie zamieszkują dwa gatunki kangurów (euro i red kangaroo). Na pewno trafisz na jednego z nich! Szczególnie w nocy. Pamiętaj, że prowadzenie auta po zmroku jest ryzykowne. Kangury często wyskakują na drogą całkowicie znienacka.

Mandu Mandu Gorge Carpark – Mandu Mandu Gorge – Mandu Mandu Gorge Carpark

Długość szlaku: 3 km, 1,5 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Mandu Mandu Walk w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Mandu Mandu Walk w Parku Narodowym Cape Range w Zachodniej Australii
Mandu Mandu Walk

JURABI TURTLE CENTRE

W Parku Narodowym Cape Range znajduje się wiele plaż, gdzie od grudnia do marca można zobaczyć żółwie. W tym okresie kopulują one przy brzegu, a w nocy samice wychodzą na ląd składać jaja. W ciągu następnych kilku miesięcy małe żółwiki wykluwają się z jaj i wędrują po plaży, aby wskoczyć do wody. Jurabi Turtle Centre to ośrodek, który organizuje wieczorne oglądanie żółwi wraz z przewodnikiem. Udział w takim wydarzeniu jest płatny i zwiększa szansę na zobaczenie żółwi. Jednak nie jest to absolutnie konieczne. Mnie udało się wypatrzeć kopulujące w wodzie żółwie tuż przy Jurabi Point w oczekiwaniu na zachód słońca.

Zachód słońca na plaży w Parku Narodowym Cape Range
Żółw na rafie koralowej Ningaloo w Zachodniej Australii
Rafa koralowa Ningaloo

RAFA KORALOWA NINGALOO

Rafa koralowa Ningaloo jest największą barierową rafą koralową Australii i jedną z najbardziej dostępnych raf koralowych na świecie. Znajduje się nie więcej niż 100 metrów od brzegu i rozciąga na ponad 300 km wzdłuż linii brzegowej przylądka północno-zachodniego w Zachodniej Australii. Więcej informacji o tym gdzie nurkować oraz o takich aktywnościach jak pływanie z płaszczkami, rekinem wielorybim i długopłetwowcem oceanicznym znajdziesz w osobnym wpisie poświęconym rafie koralowej Ningaloo.

Rafa koralowa Ningaloo
Płaszczka w oceanie w Zachodniej Australii
Rafa koralowa Ningaloo

INNE ATRAKCJE

  • Mangrove Bay Bird Walk – 100 m, 10 minut (w obie strony), klasa 1, dojazd do szlaku 2WD
  • Shothole Canyon Walk – 100 m, 15 minut (w obie strony), klasa 4, dojazd do szlaku 4WD
  • Vlamingh Head Lighthouse
  • Muiron Island

To już wszystkie atrakcje, które czekają na Ciebie w Parku Narodowym Cape Range. Która z nich podoba Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to