Park Narodowy Kennedy Range Zachodnia Australia
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY KENNEDY RANGE

Park Narodowy Kennedy Range nie należy do popularnych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Prawdopodobnie dlatego, że miejsce jest całkowicie odcięte od cywilizacji, a przyjazd tutaj wymaga dobrego przygotowania. To była moja pierwsza wizyta w australijskim outbacku i zapamiętam ją do końca życia. Co jest takiego wyjątkowego w Parku Narodowym Kennedy Range? Czy można nocować na terenie parku? O czym musisz pamiętać przed przyjazdem tutaj? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Kennedy Range znajduje się w Zachodniej Australii, na północy tego stanu, w rejonie Gascoyne. Jest to miejsce odległe i dzikie, gdzie nie ma zasięgu i nie działa Internet. Najbliższe miasto, Gascoyne Junction, jest położone 62 km od parku narodowego. To tutaj możesz zrobić ostatnie zakupy i zatankować swój bak do pełna. Droga z Gascoyne Junction do Parku Narodowego Kennedy Range jest pozbawiona asfaltu, ale co do zasady przejezdna dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD).

POGODA

Park Narodowy Kennedy Range najlepiej odwiedzić australijską zimą. Wizytę w tym miejscu odradza się szczególnie w grudniu, styczniu i lutym, ze względu na wysokie temperatury, sięgające nawet do 40°C w dzień. Wspinanie się po klifach w takim upale nie jest ani przyjemne, ani bezpieczne. Po ulewnych deszczach droga z Gascoyne Junction do Parku Narodowego Kennedy Range może być nieprzejezdna dla aut 2WD lub całkowicie zamknięta. Warto jest sprawdzić aktualny stan dróg przed przyjazdem do Gascoyne Junction.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Na terenie Parku Narodowego Kennedy Range nie ma informacji turystycznej, nie stacjonują tu również strażnicy (ang. rangers). Miejsce jest całkowite odcięte od cywilizacji. Jeżeli nie chcesz stracić kontaktu ze światem, telefon satelitarny będzie jedynym możliwym rozwiązaniem. Mapy parku narodowego powinny być dostępne na stacji benzynowej w Gascoyne Junction. Poza tym, wszelkie informacje dotyczące aktualnego stanu dróg i alertów pogodowych można uzyskać dzwoniąc na infolinię parku narodowego.

NOCLEGI

Mam dobrą wiadomość! Wjazd na teren Parku Narodowego Kennedy Range jest bezpłatny. Podobnie jak nocleg na obozowisku Temple Gorge, które znajduje się u podnóża wschodniej skarpy. Infrastruktura obozowiska jest ograniczona do toalety i kilku stołów piknikowych. Na terenie parku narodowego nie ma dostępu do wody, dlatego koniecznie musisz zabrać ze sobą jej odpowiednią ilość. Niezbędny będzie również zapas jedzenia, a także paliwa. Rezerwacja noclegu w Temple Gorge nie jest wymagana.

Kemping Temple Gorge w Parku Narodowym Kennedy Range
Obozowisko Temple Gorge

BEZPIECZEŃSTWO

Park Narodowy Kennedy Range to australijski outback, dlatego wspomnę krótko o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze, nie jedź nieprzygotowany. Pamiętaj, że w przypadku sytuacji awaryjnej, będziesz zdany tylko na siebie. Możesz mieć szczęście i spotkać kogoś w ciągu 5 minut. Możesz mieć pecha i nie spotkać nikogo przez kolejne kilka dni. Po drugie, powiedz komuś zaufanemu o swoich planach. Dobrą praktyką jest poinformowanie innej osoby o tym, gdzie dokładnie jedziesz, co będziesz tam robić i kiedy zamierzasz wrócić. Jeżeli nie wrócisz na czas, osoba ta powinna podjąć stosowne kroki.

ATRAKCJE

Park Narodowy Kennedy Range zrobił na mnie kolosalne wrażenie. Miejsce jest szalenie piękne, a zarazem nieco mroczne i tajemnicze. Poza tym była to moja pierwsza wizyta w australijskim outbacku. Co więcej, całkowicie samodzielna. Na terenie parku narodowego dostępnych jest 6 szlaków pieszych, 3 z nich prowadzą przez skaliste wąwozy. Szlaki są stosunkowo krótkie, dlatego 1 lub 2-dniowa wizyta w Parku Narodowym Kennedy Range powinna wystarczyć. Wszystkie drogi na terenie parku są nieutwardzone.

Park Narodowy Kennedy Range mapa
Park Narodowy Kennedy Range – mapa

ESCARPMENT TRAIL

Mój zdecydowany faworyt w Parku Narodowym Kennedy Range. Szlak poprowadzi Cię przez wąwóz, stopniowo w górę, na szczyt klifu, gdzie Twoim oczom ukaże się zapierający dech w piersiach widok. Stojąc na krawędzi tej skarpy czułam potęgę tego miejsca. Dookoła tylko brunatne, strome klify i niemająca granic czerwona ziemia, kontrastująca z błękitem nieba. Escarpment trail ma dwa warianty. Możesz go rozpocząć zarówno w Drapers Gorge jak i z obozowiska Temple Gorge. Trudność obu wariantów jest taka sama.

Drapers Gorge Carpark – Drapers Gorge – Escarpment Trail – Obozowisko Temple Gorge

Długość szlaku: 3,4 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Szlaki piesze w Parku Narodowym Kennedy Range
Widoki w Parku Narodowym Kennedy Range
Escarpment Trail

HONEYCOMB GORGE

Kolejne wyjątkowe miejsce w Parku Narodowym Kennedy Range. Szlak prowadzący przez Honeycomb Gorge jest krótki, ale zdecydowanie warty uwagi. Na samym końcu znajduje się skała z licznymi otworami w kształcie sześciokątów, uformowanymi przez wodę i wiatr. To właśnie stąd wzięła się nazwa wąwozu ang. honeycomb – plaster miodu. Istne dzieło sztuki, które stworzyła natura. W zależności od pory roku można tutaj zobaczyć również wodospad. Ja akurat tyle szczęścia nie miałam, bo byłam tutaj australijskim latem.

Honeycomb Gorge Carpark – Honeycomb Gorge – Honeycomb Gorge Carpark

Długość szlaku: 600 m, 20 minut (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Honeycomb Gorge

DRAPERS GORGE

To było pierwsze miejsce, do którego udałam się w Parku Narodowym Kennedy Range. Zaparkowałam auto i wyskoczyłam z niego w mgnieniu oka. Nie mogłam uwierzyć w to co widzę. Majestatyczne klify wyrastające z ziemi, pośrodku niczego. Energia tego miejsca jest niesamowita. Szlak prowadzący przez Drapers Gorge jest nieco dłuższy od poprzedniego. W zależności od pory roku, po drodze można zobaczyć oczka wodne i wodospady. Jest to szlak klasy 4, a to oznacza stąpanie nierównej powierzchni i usypanych kamieniach.

Drapers Gorge Carpark – Drapers Gorge – Drapers Gorge Carpark

Długość szlaku: 2 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Drapers Gorge w Kennedy Range w Zachodniej Australii
Drapers Gorge w Kennedy Range w Zachodniej Australii
Drapers Gorge

TEMPLE GORGE

Szlak pieszy prowadzący do Temple Gorge zaczyna się na obozowisku o tej samej nazwie. Pierwsza część trasy to klasa 3, nie powinna sprawić żadnych trudności. W połowie drogi znajduje się rozwidlenie, które szczerze mówiąc dość łatwo pominąć. Jeżeli skręcisz w lewo, wybierzesz krótszą i łatwiejszą opcję. Jeżeli skręcisz w prawo to wybierzesz dłuższą i ciekawszą wersję szlaku. Ten fragment to klasa 4. Po drodze czeka Cię trochę wspinaczki po skałach, a na samym końcu przy odrobinie szczęścia zobaczysz oczko wodne.

Obozowisko Temple Gorge – Temple GorgeObozowisko Temple Gorge

Długość szlaku: 2 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3 i 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Temple Gorge Kennedy Range w Zachodniej Australii
Temple Gorge Kennedy Range w Zachodniej Australii
Temple Gorge

SUNRISE VIEW

Jak sama nazwa wskazuje, warto się tu wybrać z samego rana. Wyobraź sobie promienie wschodzącego słońca nieśmiało wyglądające zza horyzontu, stopniowo rozświetlające brunatne klify, a w oddali sylwetki skaczących kangurów. Coś pięknego. Do Sunrise View można podjechać autem i wówczas do przejścia zostaje zaledwie 300 metrów. Można też wybrać się na dłuższy spacer z Honeycomb Gorge lub nawet z Temple Gorge. Wówczas cała trasa będzie miała niecałe 6 km w obie strony. Nie zapomnij nastawić budzika!

Sunrise View Carpark – Sunrise ViewSunrise View Carpark

Długość szlaku: 300 m, 15 minut (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Wschód słońca w Parku Narodowym Kennedy Range
Wschód słońca w Parku Narodowym Kennedy Range
Sunrise View

INNE ATRAKCJE

  • Escarpment Base Trail z Temple Gorge przez Honeycomb Gorge do Sunrise View – 5,8 km, 3 godziny (w obie strony), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD (droga bez asfaltu)

To już wszystko co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Kennedy Range. Czy przekonałam Cię, że warto tu przyjechać? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to