Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY KARIJINI

Park Narodowy Karijini to jedna z największych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Strome klify, oferujące spektakularne widoki. Głębokie wąwozy, po których można się wspinać. Przepiękne wodospady, w których można się kąpać. Brzmi jak raj? Nie rozczarujesz się. To miejsce jest rajem na ziemi. Jakie szlaki piesze czekają na Ciebie w Parku Narodowym Karijini? Czy można nocować na terenie parku? Co musisz wiedzieć o tym miejscu zanim tu przyjedziesz? W tym wpisie odpowiadam na wszystkie powyższe pytania.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Karijini znajduje w Zachodniej Australii, na północy tego stanu, ponad 1300 km od Perth. Miejsce jest całkowicie odcięte od cywilizacji. Na terenie parku nie będziesz mieć ani zasięgu, ani Internetu, a do najbliższej stacji benzynowej jest ponad 60 km (Munjina Roadhouse). Kolejna stacja benzynowa znajduje się w Tom Price, około 100 km od parku. Dlatego zabranie ze sobą zapasu jedzenia, wody i paliwa to konieczność przed przyjazdem tutaj. Drobne zakupy spożywcze można zrobić w Karijini Eco Retreat.

POGODA

Australijskie lato to niski sezon w Parku Narodowym Karijini. Temperatury sięgają nawet do 40°C w dzień, co znacznie utrudnia zwiedzanie. Co więcej, nagłe burze mogą spowodować zalanie wąwozów i tymczasowe zamknięcie parku narodowego. Jednak niski sezon oznacza małą ilość turystów, a to jest niewątpliwie duży plus. Wysoki sezon w Parku Narodowym Karijini przypada na australijską zimę. Temperatura jest niższa, a pogoda stabilniejsza. Oczywiście oznacza to też dużo większą ilość turystów. Decyzja należy do Ciebie!

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Karijini wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Mapy parku narodowego są dostępne przy wjeździe. Niedaleko Dales Gorge znajduje się również punkt informacyjny, czyli Visitor Centre. Miejsce jest otwarte od marca do listopada od godziny 9:00 do 16:00. Poza sezonem punkt może być zamknięty lub godziny funkcjonowania mogą być krótsze. Na terenie Parku Narodowego Karijini pracują również strażnicy (ang. rangers). Wielu z nich chętnie udzieli Ci rad oraz wskazówek, jeżeli Visitor Centre okaże się zamknięte. Ich zadaniem jest dbać o bezpieczeństwo turystów.

NOCLEGI

W Parku Narodowego Karijini znajdują się dwa obozowiska. Pierwsze to Dales Gorge, zlokalizowane we wschodniej części parku, które posiada tylko toaletę, wymaga wcześniejszej rezerwacji i kosztuje 11 AUD za noc dla osoby dorosłej. Drugie to Karijini Eco Retreat, które znajduje się w zachodniej części parku, jest kempingiem prywatnym z dostępem do łazienki, toalety, kuchni i barbecue. Ceny zależą od sezonu. Poza sezonem jest to 20 AUD za noc dla osoby dorosłej. Rezerwacja może być niezbędna australijską zimą.

Karijini Eco Retreat

ATRAKCJE

Park Narodowy Karijini ma do zaoferowania tak wiele, że spokojnie możesz spędzić tutaj od 3 do 5 dni. Na terenie parku znajduje się aż 7 wąwozów udostępnionych do zwiedzania turystom. Wszystkie poza Kalamina Gorge są dostępne dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła (4WD). Kolejną atrakcją jest Mount Bruce (1235 m n.p.m.), drugi najwyższy szczyt Zachodniej Australii, do którego prowadzi szlak oferujący fantastyczne widoki. Pamiętaj, że zabronione jest zwiedzanie wąwozów, gdy pada deszcz. Ulewa grozi zalaniem wąwozu, co jest tutaj powszechne i stwarza duże niebezpieczeństwo, jeżeli jesteś na dole.

Park Narodowy Karijini mapa
Park Narodowy Karijini – mapa
DALES GORGE

Jadąc do Parku Narodowego Karijini prosto z Perth dobrym pomysłem jest spędzenie pierwszego dnia w Dales Gorge i nocleg na kempingu o tej samej nazwie. Sugeruję zacząć zwiedzanie wąwozu od góry, podążając w kierunku Circular Pool Lookout, aby zobaczyć widoki. To tutaj pierwszy raz oniemiałam z zachwytu. Szlak następnie poprowadzi Cię w dół, będziesz spacerować dnem wąwozu w otoczeniu wysokich eukaliptusowych drzew i w towarzystwie nie jednej jaszczurki. Na samym końcu szlaku znajduje się Fortescue Falls, czyli potężny wodospad. Kolejne 10 minut spaceru i dotrzesz do Fern Pool, czyli rajskiego basenu ze szmaragdową wodą. Mam dobrą wiadomość. W obu tych miejscach można się kąpać.

Fortescue Falls Carpark – Circular Pool Lookout – Three Ways Lookout – Fortescue Falls – Fern Pool – Fortescue Falls Carpark

Długość szlaku: około 4,5 km (pętla), 2,5 godziny
Trudność szlaku: klasa 2, 3, 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Park Narodowy Karijini Dales Gorge
Park Narodowy Karijini Fern Pool
Dales Gorge
MOUNT BRUCE

Mount Bruce to drugi co do wielkości szczyt Australii Zachodniej (1235 m n.p.m). Góra znajduje się niecałe 60 km od Dales Gorge. Szlak prowadzący na szczyt to połączenie klasy 2, 3 i 5, a to oznacza, że są tam elementy wspinaczki po skałach i łańcuchy. Prawdziwa gratka dla miłośników chodzenia po górach! Fragment klasy 2 jest bardzo krótki, to zaledwie 250 m. Fragment klasy 3 jest nieco dłuższy, około 2,5 km. Najdłuższy jest odcinek klasy 5 – 4,5 km, gdzie należy pokonać 450-metrowe wzniesienie. Szlak jest bardzo zróżnicowany, a krajobraz wyjątkowy. Po skończonym trekkingu najlepiej udać się na noc do drugiego obozowiska w parku narodowym, czyli Karijini Eco Retreat, z którego bliżej jest do kolejnych wąwozów.

Mount Bruce Carpark – Marandoo View – Honey Hakea Track – Mount Bruce Summit – Honey Hakea Track – Marandoo View – Mount Bruce Carpark

Długość szlaku: 15 km, 6 godzin (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2, 3, 5
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatnie 3 km droga bez asfaltu)

Park Narodowy Karijini Mount Bruce
Park Narodowy Karijini Mount Bruce
Mount Bruce
KNOX GORGE

Czas zobaczyć wąwozy znajdujące się w drugiej części Parku Narodowego Karijini, a jest ich tu całkiem sporo! Z obozowiska Karijini Eco Retreat do Knox Gorge jest zaledwie 15 km. Na górze wąwozu znajduje się łatwo dostępna platforma widokowa, a w dół wąwozu prowadzi szlaki klasy 5. Zejście jest dość strome, a wewnątrz wąwozu momentami również trzeba się wspinać po skałach, szczególnie jeżeli poziom wody jest wysoki. Zachowaj ostrożność i patrz pod nogi, bo tutaj zaliczyłam moje pierwsze bliskie spotkanie z wężem!

Knox Gorge Carpark – Knox Lookout – Knox Gorge – Knox Gorge Carpark

Długość szlaku: 2,3 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2 i 5
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatnie 4 km droga bez asfaltu)

Park Narodowy Karijini Knox Gorge
Park Narodowy Karijini Knox Gorge
Knox Gorge
JOFFRE GORGE

Joffre Gorge znajduje się niedaleko Knox Gorge i oferuje dwa punkty widokowe. Pierwszy jest łatwo dostępny, zlokalizowany niedaleko parkingu, a drugi po przeciwnej stronie. Aby do niego dotrzeć musisz odbić z głównego szlaku biegnącego w dół wąwozu. Ten główny szlak prowadzący na dół to połączenie klasy 4 i 5. Najbardziej strome jest oczywiście zejście do wąwozu. Dalsza część nie powinna sprawić trudności. Na samym końcu szlaku znajduje się wodospad, który wcześniej będziesz mieć okazję podziwiać z góry.

Joffre Gorge Carpark – Joffre Lookout – Joffre View – Joffre Waterfall Joffre Gorge Carpark

Długość szlaku: około 2,3 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3, 4, 5
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatnie 4 km droga bez asfaltu)

Park Narodowy Karijini Joffre Gorge
Park Narodowy Karijini Joffre Gorge
Joffre Gorge
WEANO GORGE

Weano Gorge skradł moje serce. Na samym końcu szlaku znajduje się Handrail Pool, czyli naturalny basen otoczony wysokimi, brunatnymi klifami, do którego prowadzi wąski korytarz. Coś cudownego. Pierwszy kilometr od parkingu to szlak klasy 2, później czeka Cię fragment klasy 4 i finalnie zejście po skałach w dół wąwozu, czyli szlak klasy 5. Wracając możesz wybrać nieco dłuższą opcję i obejść wąwóz dookoła szlakiem klasy 4. Moim zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Karijini i mój faworyt.

Weano Gorge Carpark – Handrail Pool – Weano Gorge – Weano Gorge Carpark

Długość szlaku: 1,2 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4 i 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Park Narodowy Karijini Weano Gorge
Park Narodowy Karijini Weano Gorge
Weano Gorge
HANCOCK GORGE

Hancock Gorge znajduje się w pobliżu Weano Gorge. Standardowo na górze jest punkt widokowy, do którego prowadzi szlak klasy 2, a szlak prowadzący w dół to klasa 5. Tym razem jednak zejście w dół nie wymaga wspinaczki po skałach, bo zamontowano w tym miejscu drabinę. Jednak wspinaczka po skałach może być konieczna na dole, szczególnie jeżeli w wąwozie jest woda. Na końcu szlaku znajduje się Kermits Pool, czyli kolejny naturalny basen. Tutaj należy zawrócić i udać się z powrotem tą samą drogą na parking.

Hancock Gorge Carpark – Kermits Pool – Hancock Gorge – Hancock Gorge Carpark

Długość szlaku: 1,5 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2 i 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Hancock Gorge

INNE ATRAKCJE
  • Hamersley Gorge – 400 m, 1 godzina (w obie strony), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD, około 55 km od zachodniej stacji wjazdu do parku narodowego, w tym 32 km drogą bez asfaltu
  • Kalamina Gorge – 3 km, 2 godziny (w obie strony), klasa 4, dojazd do szlaku 4WD, około 20 km od Karijini Eco Retreat

To już wszystko co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Karijini zanim tu przyjedziesz. Który wąwóz podoba Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!