Park Narodowy Karijini w Australii Zachodniej
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY KARIJINI

Park Narodowy Karijini to jedna z największych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Strome klify, oferujące spektakularne widoki. Głębokie wąwozy, po których można się wspinać. Przepiękne wodospady, w których można się kąpać. Brzmi jak raj? Nie rozczarujesz się. To miejsce jest rajem na ziemi. Jakie szlaki piesze czekają na Ciebie w Parku Narodowym Karijini? Czy można nocować na jego terenie? Co musisz wiedzieć o tym miejscu zanim tu przyjedziesz? W tym wpisie odpowiadam na powyższe pytania.

LOKALIZACJA

Park Narodowy Karijini znajduje w Zachodniej Australii, na północy tego stanu, ponad 1300 km od Perth. Miejsce jest całkowicie odcięte od cywilizacji. Na terenie parku nie będziesz mieć ani zasięgu, ani Internetu, a do najbliższej stacji benzynowej jest ponad 60 km (Munjina Roadhouse). Kolejna stacja benzynowa znajduje się w Tom Price, około 100 km od parku. Dlatego zabranie ze sobą zapasu jedzenia, wody i paliwa to konieczność przed przyjazdem tutaj. Drobne zakupy spożywcze można zrobić w Karijini Eco Retreat.

POGODA

Australijskie lato to niski sezon w Parku Narodowym Karijini. Temperatury sięgają nawet do 40°C w dzień, co znacznie utrudnia zwiedzanie. Co więcej, nagłe burze mogą spowodować zalanie wąwozów i tymczasowe zamknięcie parku narodowego. Jednak niski sezon oznacza małą ilość turystów, a to jest niewątpliwie duży plus. Wysoki sezon w Parku Narodowym Karijini przypada na australijską zimę. Temperatura jest niższa, a pogoda stabilniejsza. Oczywiście oznacza to również, że spotkasz na miejscu dużo więcej osób niż latem.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego Karijini wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat za nocowanie na ich terenie.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Mapy parku narodowego są dostępne przy wjeździe. Niedaleko Dales Gorge znajduje się również punkt informacyjny, czyli Visitor Centre. Miejsce jest otwarte od marca do listopada od godziny 9:00 do 16:00. Poza sezonem punkt może być zamknięty lub godziny funkcjonowania mogą być krótsze. Na terenie Parku Narodowego Karijini pracują również strażnicy (ang. rangers). Wielu z nich chętnie udzieli Ci rad oraz wskazówek, jeżeli Visitor Centre okaże się zamknięte. Ich zadaniem jest dbać o bezpieczeństwo turystów.

NOCLEGI

W Parku Narodowego Karijini znajdują się dwa obozowiska. Pierwsze to Dales Gorge, zlokalizowane we wschodniej części parku, które posiada tylko toaletę, wymaga wcześniejszej rezerwacji i kosztuje 11 AUD za noc dla osoby dorosłej. Drugie to Karijini Eco Retreat, które znajduje się w zachodniej części parku, jest kempingiem prywatnym z dostępem do łazienki, toalety, kuchni i barbecue. Ceny zależą od sezonu. Poza sezonem jest to 20 AUD za noc dla osoby dorosłej. Rezerwacja może być niezbędna australijską zimą.

Karijini Eco Retreat kemping
Karijini Eco Retreat

ATRAKCJE

Park Narodowy Karijini ma do zaoferowania tak wiele, że spokojnie możesz spędzić tutaj od 3 do 5 dni. Na terenie parku narodowego znajduje się aż 7 wąwozów udostępnionych do zwiedzania turystom. Wszystkie poza Kalamina Gorge są dostępne dla aut 2WD, czyli bez napędu na 4 koła. Kolejną atrakcją jest Mount Bruce (1235 m n.p.m.), drugi najwyższy szczyt Zachodniej Australii. Szlak oferuje fantastyczne widoki. Na prawdę warto go zrobić! Pamiętaj, że zwiedzanie wąwozów jest zabronione, gdy pada deszcz. Ulewa grozi zalaniem wąwozu, co jest tutaj dość powszechne i stwarza spore niebezpieczeństwo, jeżeli jesteś na dole.

Park Narodowy Karijini mapa
Park Narodowy Karijini – mapa

DALES GORGE

Jadąc do Parku Narodowego Karijini prosto z Perth warto jest spędzić pierwszy dzień w Dales Gorge i zostać na noc na pobliskim kempingu. Zacznij zwiedzanie wąwozu od góry, podążając w kierunku Circular Pool Lookout. To tutaj pierwszy raz oniemiałam z zachwytu. Szlak następnie poprowadzi Cię w dół. Będziesz spacerować dnem wąwozu w otoczeniu eukaliptusowych drzew i w towarzystwie nie jednej jaszczurki. Na samym końcu szlaku znajduje się Fortescue Falls, czyli potężny wodospad. Kolejne 10 minut spaceru i dotrzesz do Fern Pool, rajskiego basenu ze szmaragdową wodą. W obu tych miejscach można się kąpać.

Fortescue Falls Carpark – Circular Pool Lookout – Three Ways Lookout – Fortescue Falls – Fern Pool – Fortescue Falls Carpark

Długość szlaku: około 4,5 km (pętla), 2,5 godziny
Trudność szlaku: klasa 2, 3, 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Dales Gorge w Parki Narodowym Karijini w Zachodniej Australii
Fern Pool w Parki Narodowym Karijini w Zachodniej Australii
Dales Gorge & Fern Pool

MOUNT BRUCE

Mount Bruce to drugi co do wielkości szczyt Australii Zachodniej (1235 m n.p.m). Szlak prowadzący na górę to połączenie klasy 2, 3 i 5, a to oznacza, że są tam elementy wspinaczki po skałach i łańcuchy. Fragment klasy 2 jest bardzo krótki, to zaledwie 250 m. Fragment klasy 3 jest nieco dłuższy, około 2,5 km. Najdłuższy jest odcinek klasy 5 – 4,5 km, gdzie należy pokonać 450-metrowe wzniesienie. Szlak jest bardzo zróżnicowany, a krajobraz wyjątkowy. Po skończonym trekkingu najlepiej udać się na noc do drugiego obozowiska w parku narodowym, czyli Karijini Eco Retreat, z którego bliżej jest do kolejnych wąwozów.

Mount Bruce Carpark – Marandoo View – Honey Hakea Track – Mount Bruce Summit – Honey Hakea Track – Marandoo View – Mount Bruce Carpark

Długość szlaku: 15 km, 6 godzin (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2, 3, 5
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatnie 3 km droga bez asfaltu)

Mount Bruce w Parku Narodowym Karijini
Mount Bruce w Parku Narodowym Karijini
Mount Bruce (1235 m)

KNOX GORGE

Czas zobaczyć wąwozy znajdujące się w drugiej części Parku Narodowego Karijini, a jest ich tu całkiem sporo! Z obozowiska Karijini Eco Retreat do Knox Gorge jest zaledwie 15 km. Na górze znajduje się łatwo dostępna platforma widokowa, a na dół prowadzi szlaki klasy 5. Zejście jest dość strome. Co więcej, wewnątrz wąwozu momentami trzeba się również wspinać po skałach, szczególnie jeżeli poziom wody jest wysoki. Zachowaj ostrożność i patrz pod nogi, bo tutaj zaliczyłam moje pierwsze bliskie spotkanie z wężem.

Knox Gorge Carpark – Knox Lookout – Knox Gorge – Knox Gorge Carpark

Długość szlaku: 2,3 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2 i 5
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatnie 4 km droga bez asfaltu)

Knox Gorge w Parku Narodowym Karijini
Jaszczurka w Parku Narodowym Karijini
Knox Gorge

JOFFRE GORGE

Joffre Gorge znajduje się niedaleko Knox Gorge i oferuje dwa punkty widokowe. Pierwszy jest łatwo dostępny, zlokalizowany niedaleko parkingu, a drugi znajduje się po przeciwnej stronie. Aby do niego dotrzeć musisz odbić z głównego szlaku biegnącego w dół wąwozu. Ten główny szlak prowadzący w dół to połączenie klasy 4 i 5. Najbardziej strome jest oczywiście zejście. Dalsza część nie powinna sprawić Ci trudności. Na samym końcu znajduje się wodospad, który wcześniej będziesz mieć okazję zobaczyć z góry.

Joffre Gorge Carpark – Joffre Lookout – Joffre View – Joffre Waterfall Joffre Gorge Carpark

Długość szlaku: około 2,3 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3, 4, 5
Dojazd do szlaku: 2WD (ostatnie 4 km droga bez asfaltu)

Joffre Gorge w Parku Narodowym Karijini
Joffre Gorge w Parku Narodowym Karijini
Joffre Gorge

WEANO GORGE

Weano Gorge skradł moje serce. Na samym końcu szlaku znajduje się Handrail Pool, czyli naturalny basen otoczony wysokimi, brunatnymi klifami, do którego prowadzi wąski korytarz. Pierwszy kilometr od parkingu to szlak klasy 2, później czeka Cię fragment klasy 4 i finalnie zejście po skałach w dół wąwozu, czyli szlak klasy 5. Wracając możesz wybrać nieco dłuższą opcję i obejść wąwóz dookoła szlakiem klasy 4. Moim zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym Karijini. Coś absolutnie cudownego!

Weano Gorge Carpark – Handrail Pool – Weano Gorge – Weano Gorge Carpark

Długość szlaku: 1,2 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4 i 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Weano Gorge w Parku Narodowym Karijini
Jaszczurka w Weano Gorge
Weano Gorge

HANCOCK GORGE

Hancock Gorge znajduje się w pobliżu Weano Gorge. Standardowo na górze jest punkt widokowy, do którego prowadzi szlak klasy 2, a szlak prowadzący w dół to klasa 5. Tym razem jednak zejście w dół nie wymaga wspinaczki po skałach, bo zamontowano w tym miejscu drabinę. Jednak wspinaczka po skałach może być konieczna na dole, szczególnie jeżeli w wąwozie jest woda. Na końcu szlaku znajduje się Kermits Pool, czyli kolejny naturalny basen. Tutaj należy zawrócić i udać się z powrotem tą samą drogą na parking.

Hancock Gorge Carpark – Kermits Pool – Hancock Gorge – Hancock Gorge Carpark

Długość szlaku: 1,5 km, 1 godzina (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2 i 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga bez asfaltu)

Hancock Gorge

INNE ATRAKCJE

  • Hamersley Gorge – 400 m, 1 godzina (w obie strony), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD (droga bez asfaltu)
  • Kalamina Gorge – 3 km, 2 godziny (w obie strony), klasa 4, dojazd do szlaku 4WD

To już wszystko co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Karijini zanim tu przyjedziesz. Który wąwóz podoba Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to