Park Narodowy D'Entrecasteaux
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY D’ENTRECASTEAUX

Park Narodowy D’Entrecasteaux to jedna z mniej popularnych atrakcji turystycznych w Zachodniej Australii. Miejsce jest głównie dostępne dla posiadaczy aut z napędem na 4 koła (4WD). Jeżeli nie masz takiego auta, dotrzesz tylko do jednego punktu, gdzie czeka na Ciebie kilka szlaków pieszych oraz piękne, białe plaże. Mimo wszystko warto. Park Narodowy D’Entrecasteaux jest oazą spokoju, położoną nie tak daleko od cywilizacji. Więcej informacji o tym miejscu znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszam do lektury!

LOKALIZACJA

Park Narodowy D’Entrecasteaux jest zlokalizowany niecałe 300 km na południe od Perth. Nazwa tego miejsca pochodzi od francuskiego odkrywcy Bruni D’Entrecasteaux, który jako pierwszy zauważył ten obszar w 1792 roku. Wjeżdżając na teren parku narodowego możesz mieć problem z Internetem i zasięgiem, ale do najbliższego miasta wcale nie jest daleko. Pemberton i Northcliffe są położone w zasięgu 30 – 50 km od parku narodowego, w zależności, gdzie dokładnie się znajdujesz. Jadąc na wschód dotrzesz do Walpole.

POGODA

Park Narodowy D’Entrecasteaux można śmiało odwiedzić cały rok, ale zdecydowanie najlepiej jest przyjechać tutaj australijską wiosną i latem. Zatem optymalny okres na wizytę w tym miejscu to miesiące od września do lutego. Wczesna jesień też nie jest zła. Wszystko zależy od prognozy pogody i ewentualnych opadów deszczu. Australijska zima to najgorszy czas na wycieczkę do Parku Narodowego D’Entrecasteaux. Od wybrzeża mocno wieje i jest po prostu zimno. Zdecydowanie unikaj miesięcy od czerwca do sierpnia.

OPŁATY

Opłata za wjazd do Parku Narodowego D’Entrecasteaux wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji przy wjeździe na teren parku. Aby zaoszczędzić na biletach wstępu do parków narodowych w Zachodniej Australii warto zainwestować w przepustkę okresową. Pamiętaj, aby wydrukować przepustkę przed podróżą i umieścić ją na desce rozdzielczej auta. Przepustka zwalnia z jednorazowych opłat za wjazd do parków narodowych w Zachodniej Australii, ale nie zwalnia z opłat kempingowych.

INFORMACJA TURYSTYCZNA

W Parku Narodowym D’Entrecasteaux niestety nie ma informacji turystycznej. Najbliższe placówki Visitor Centre znajdują się w Northcliff i Pemberton. Visitor Centre w Northcliff jest czynne codziennie od godziny 9:00 do 16:00 z kilkoma wyjątkami (święta). Visitor Centre w Pemberton działa od poniedziałku do soboty od godziny 10:00 do 16:00, a w niedziele od 10:00 do 13:00. Będąc w tej okolicy warto sprawdzić najbardziej ekstremalną atrakcję Zachodniej Australii, czyli drzewo Gloucester i Bicentennial w Pemberton. Polecam!

NOCLEGI

W Parku Narodowym D’Entrecasteaux jest wiele obozowisk. Jednak większość z nich jest dostępna tylko dla posiadaczy aut 4WD. Standardowe zakwaterowanie znajdziesz bez problemu w Pemberton, Northcliff i nieco dalej w Walpole. Ja spędziłam w Parku Narodowym D’Entrecasteaux tylko jeden dzień ze względu na brak auta 4WD i dlatego nie nocowałam na jego terenie. Zatrzymałam się na kempingu Fernhook Falls w drodze do Parku Narodowego Walpole – Nornalup. Nocleg dla osoby dorosłej kosztuje tam 15 AUD.

Obozowisko Fernhook Falls w Parku Narodowym D'Entrecasteaux w Zachodniej Australii
Obozowisko Fernhook Falls

ATRAKCJE

Jeżeli nie masz auta z napędem na 4 koła (4WD), wybierz się od razu do Windy Harbour, gdzie zaczyna się kilka szlaków pieszych prowadzących wzdłuż wybrzeża. Znajdziesz tam między innymi słynny Point D’Entrecasteaux. Droga prowadząca do tego miejsca jest asfaltowa. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem auta 4WD to możesz zobaczyć tutaj znacznie więcej. Sprawdź takie miejsca jak Black Point, Yeagarup Dunes, Lake Jasper i Broke Inlet, a także plaże, Jasper, Yeagarup, Warren, Malimup, Gardner oraz Coodamurrup.

Park Narodowy D'Entrecasteaux mapa
Park Narodowy D’Entrecasteaux – mapa

CLIFF TOP WALK

Zwiedzane Windy Harbour najlepiej zacząć od wizyty na Salmon Beach. To jedna z plaż w okolicy, do której dotrzesz autem 2WD. Stąd już całkiem niedaleko do Tookulup, gdzie zaczyna się Cliff Top Walk. Szlak pieszy prowadzi do słynnego Point D’Entrecasteaux. To jest obowiązkowy punkt programu. Do Point D’Entrecasteaux można też dotrzeć bezpośrednio autem. Moim zdaniem warto jednak wyruszyć pieszo z Tookulup, zatrzymać się przy Point D’Entrecasteaux, a potem kontynuować do Windy Harbour Settlement.

Tookulup – Point D’Entrecasteaux – Tookulup 

Długość szlaku: 2,6 km, 1,5 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 2
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Park Narodowy D'Entrecasteaux
Park Narodowy D'Entrecasteaux
Cliff Top Walk

COASTAL SURVIVORS WALK

Coastal Survivors Walk zaczyna się przy Point D’Entrecasteaux i kończy przy Windy Harbour Settlement. Po drodze będziesz mijać majestatyczną Cathedral Rock i piękną, białą plażę. Jest kilka opcji zrobienia tego trekkingu. Możesz przejść się tylko do Cathedral Rock lub iść dalej do Windy Harbour Settlement. Ja zrobiłam jeszcze inaczej. Połączyłam Cliff Top Walk z Coastal Survivors Walk. Wyruszyłam z Tookulup, doszłam do Windy Harbour Settlement, a potem wróciłam do Tookulup. Jest to łącznie 10 km w obie strony.

Point D’Entrecasteaux – Cathedral Rock – Windy Harbour Settlement – Cathedral Rock – Point D’Entrecasteaux

Długość szlaku: 5,6 km, 3 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Klify w Parku Narodowym D'Entrecasteaux w Zachodniej Australii
Kangur w Parku Narodowym D'Entrecasteaux w Zachodniej Australii
Coastal Survivors Walk

MT CHUDALUP

Ostatnia atrakcja Parku Narodowego D’Entrecasteaux to szlak pieszy prowadzący na Mt Chudalup. Szczerze mówiąc widoki ze szczytu nie powalają na kolana. Góra ma zaledwie 187 m wysokości, więc nie spodziewaj się zbyt wiele. Szlak jest prosty i przyjemny. Końcówka jest trochę stroma jak na tak niską górę. Ze szczytu zobaczysz okoliczne lasy oraz wydmy. Cała trasa ma 2 km w obie strony, więc godzina powinna Ci wystarczyć, aby wdrapać się na szczyt i wrócić na parking. Miej oczy otwarte na skaczące dookoła kangury.

Mt Chudalup Carpark – Mt Chudalup – Mt Chudalup Carpark

Długość szlaku: 2 km, 1 godzin (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 3
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Szlaki piesze w Parku Narodowym D'Entrecasteaux w Zachodniej Australii
Szlaki piesze w Parku Narodowym D'Entrecasteaux w Zachodniej Australii
Mt Chudalup

INNE ATRAKCJE

  • Black Point – dojazd 4WD
  • Yeagarup Dunes – dojazd 4WD
  • Lake Jasper – dojazd 4WD
  • Broke Inlet – dojazd 4WD
  • Plaże D’Entrecasteaux – dojazd 4WD

To już wszystkie atrakcje turystyczne Parku Narodowego D’Entrecasteaux. Ile dni zamierzasz tutaj spędzić? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to