223 Franklin Street, street art Melbourne
Australia,  Melbourne

MELBOURNE: SZTUKA ULICZNA [2020]

Sztuka uliczna w Melbourne zaczęła rozwijać się z początkiem lat 80. XX wieku, po wizycie słynnego Amerykańskiego artysty, Keitha Haringa, który wykonał kilka projektów artystycznych w mieście. Z czasem graffiti zaczęło pojawiać się na pociągach, a później na ścianach wąskich uliczek (ang. laneways), których w Melbourne nie brakuje. Dynamiczny rozwój sztuki ulicznej zwrócił uwagę artystów z całego świata, którzy zaczęli przyjeżdżać do Melbourne i tworzyć tu swoje prace.

W Melbourne można zobaczyć wiele rodzajów sztuki ulicznej. Zaczynając od typowego graffiti (napisy wykonane sprayem), starannie namalowanych portretów, papierowych murali przyklejonych do ścian, a kończąc na małych naklejkach, kolorowych kafelkach, ramkach czy instalacjach. W ciągu kolejnych 20 lat sztuka uliczna w Melbourne zyskała tak dużą popularność, że stała się nieodłącznym elementem kultury i wizytówką miasta.

Sztuka uliczna w Melbourne zmienia się tak szybko, jak światła przy Flinders Station. Uliczki miasta przechodzą ciągłą transformację i nigdy nie wyglądają tak samo. To nadaje miastu charakteru i wyrazistości, a Ty masz możliwość odkrywania go na nowo, każdego dnia. Poniżej znajduje się lista miejsc ze sztuką uliczną do których powinieneś zajrzeć, będąc w Melbourne.

MELBOURNE: SZTUKA ULICZNA – MAPA

Trasę pieszej wycieczki śladami sztuki ulicznej w Melbourne podzieliłam na trzy części. Do Ciebie należy decyzja czy pokonasz tylko jeden odcinek czy zdecydujesz się zobaczyć całość. Klikając na mapę, uzyskasz podgląd trasy wraz z listą miejsc, które są opisane poniżej.

HOSIER LANE & RUTLEDGE LANE

Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. Hosier Lane jest znana na całym świecie wśród fanów sztuki ulicznej. Pierwsze murale pojawiły się tutaj już w 1998 roku. Wchodząc do tej uliczki, trudno jest uwierzyć, że malowanie ścian sprayem jest nadal nielegalną praktyką w Melbourne. Na Hosier Lane codziennie można spotkać artystów wykonujących swoje prace w biały dzień. Osobiście zaglądam tutaj bardzo często. Dlaczego? Bo uliczka nigdy nie wygląda tak samo.

Hosier Lane sztuka uliczna Melbourne
Hosier Lane
Hosier Lane
Hosier Lane

BEANEY LANE

Sztuka uliczna w Melbourne często znajduje się w krótkich, wąskich uliczkach i nieoczywistych miejscach. Podążając w kierunku AC/DC Lane, odbij na chwilę w Russell Street i zajrzyj w małą uliczkę o nazwie Beaney Lane. Znajdziesz tutaj kilka ciekawych prac.

Beaney Lane Melbourne sztuka uliczna
Beaney Lane Melbourne sztuka uliczna
Beaney Lane

HIGSON LANE

Mam wrażenie, że o tym miejscu nikt jeszcze nie pisał! Wydaje mi się, że ta uliczka została opanowana przez sztukę uliczką całkiem niedawno. Znajdziesz tutaj kilka ciekawych murali, a także sztukę uliczną w postaci naklejek. Higson Lane znajduje się w drodze do AC/DC Lane, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby tutaj zajrzeć.

Higson Lane sztuka uliczna Melbourne
Higson Lane

AC/DC LANE & DUCKBOARD PLACE

Corporation Lane. Tak pierwotnie nazywała się ta uliczka. W 2004 roku jej nazwa została zmieniona na cześć Australijskiej legendy rocka, czyli zespołu AC/DC. Miejsce zostało otwarte słowami: “As the song says, there is a highway to hell, but this is a laneway to heaven. Let us rock“. W rzeczy samej rockowy klimat tego miejsca czuć na każdym kroku. I to nie tylko dlatego, że na jednej ze ścian znajduje się figura Bona Scotta, wokalisty AC/DC, a na drugiej mural przedstawiający Malcolma Young’a (tego z Angus’em Young’iem już nie ma). Rockowy klimat tego miejsca kojarzony jest w dużym stopniu z Cherry Barem, kultowym lokalem, który działał na AC/DC Lane do końca 2018 roku. Do Cherry Baru wpadały gwiazdy światowej sceny rocka, a do dzisiaj w Internecie krążą zdjęcia Lady Gagi tańczącej na barze w samej bieliźnie! 3, 2, 1… kto googluje?

AC DC Lane sztuka uliczna Melbourne
AC DC Lane sztuka uliczna Melbourne

AC/DC Lane

STRACHAN LANE

Po wyjściu z AC/DC Lane skręć w lewo na Exhibition Street. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się kolejna uliczka, do której warto zajrzeć. Niektóre z prac na Strachan Lane wglądają jak prawdziwe obrazy. Zerknij tylko na poniższe zdjęcia!

Strachan Lane sztuka uliczna Melbourne
Strachan Lane

MEYERS PLACE

Prawdziwa dżungla z dzikimi zwierzętami, tropikalną roślinnością i wodospadem! Tak właśnie prezentuje się jedna ze ścian budynku przy Meyers Place. To jeden z największych i najbardziej kolorowych murali w Melbourne o niezwykle wyrazistych detalach. Stworzenie tego dzieła sztuki zajęło artyście około tydzień i było częścią inicjatywy miejskiej “Green your laneway”. Osobiście jeden z moich ulubionych murali w mieście, obok którego nie da się przejść obojętnie, będąc na Bourke Street.

Meyers Place Melbourne sztuka uliczna
Meyers Place

COROMANDEL PLACE

Z Meyers Place wróć na Little Collins Street i podążaj tą ulicą w kierunku Russell Street. Po prawej stronie zauważysz Coromandel Place, kolejne miejsce warte uwagi w Melbourne. W tej uliczce znajdują się prace dwóch artystów: Ghostpatrol oraz Al Stark.

Coromandel Place sztuka uliczna Melbourne
Coromandel Place

PRESGRAVE PLACE

Jeden z przykładów nietuzinkowej sztuki ulicznej w Melbourne. Legenda miejska głosi, że to dzieło sztuki powstało w ciągu jednej nocy. Do tej pory nie wiadomo przez kogo! Cała ściana została ozdobiona różnego rodzaju elementami, ramkami, obrazkami, naklejkami. Warto spędzić tutaj trochę więcej czasu i rzucić okiem na okoliczne ściany budynków. W Presgrave Place bardzo dużo się dzieje, na każdym kroku znajdziesz tutaj małe dzieło sztuki.

Presgrave Place sztuka uliczna Melbourne
Presgrave Place

CARSON PLACE

Niedaleko Presgrave Place znajduje się miejsce ze sztuką uliczną w postaci naklejek. Koniecznie przespaceruj się do końca Carson Place i zerknij do góry. Twoim oczom ukaże się mural przedstawiający lwa. Kolejny raz potwierdza się teoria, że najlepsze dzieła sztuki ulicznej w Melbourne są ukryte!

Carson Place
Carson Place

UNION LANE

Wygląd tej uliczki zmienia się bardzo szybko. Dlatego dobrze jest zrobić zdjęcia i wrócić tutaj za jakiś czas. Gwarantuję, że nie znajdziesz już tego, co widziałeś wcześniej. Spacerując po wąskich uliczkach Melbourne, zerkaj od czasu do czasu do góry. Czy zauważyłeś już buty wiszące na kablach? Czy wiesz co to oznacza? Ponoć jest to miejsce, gdzie z łatwością można nabyć narkotyki. Przynajmniej tak twierdzi Google.

Union Lane
Union Lane

TATTERSALLS LANE

Mój kolejny faworyt! Ta uliczka jest niesamowita, kolorowa, pełna murali. Dodatkowo w pobliżu znajdują się bary z unikalną atmosferą (Section 8 i Ferdydurke). Czyżby nadszedł czas na krótką przerwę i drinka? Po drodze do Tettersalls Lane będziesz przechodzić przez Chinatown. Miej oczy szeroko otwarte! To miejsce tętniące życiem, za dnia i w nocy.

Tattersalls Lane Melbourne sztuka uliczna
Tattersalls Lane

CALEDONIAN LANE

W tej uliczce dzieje się naprawdę sporo. Koniecznie głowa do góry i patrz wysoko! Poza ciekawymi muralami, Caledonian Lane ma również swoją historię kulturalną. To tutaj miał swój początek St. Jerome’s Laneway Festival, który szybko zyskał na popularności i był organizowany nie tylko w Melbourne, ale także w Sydney, Brisbane, Adelaide, Fremantle, Auckland, a nawet w Singapurze.

Caledonian Lane sztuka uliczna Melbourne
Caledonian Lane sztuka uliczna Melbourne
Caledonian Lane

DREWERY LANE

Sztuka uliczna z przekazem! Ściany budynku na Drewery Lane zostały wysadzone małymi, kolorowymi płytkami celem upamiętnienia wszystkich mężczyzn i kobiet, którzy oddali swoje życie w służbie Australii. Dla równowagi naprzeciwko tego dzieła sztuki znajduje się mural przedstawiający siostry Kardashian.

Drewery Lane sztuka uliczna Melbourne
Drewery Lane

GUILDFORD LANE

Ta uliczka nie jest aż tak przepełniona sztuką uliczną jak poprzednie. Jednak jest wyjątkowa z innego względu. To taka mała oaza zieleni, która została stworzona w wyniku inicjatywy mieszkańców. Koniecznie zajrzyj tu kierując się w stronę Franklin Street.

Guildford Lane
Guildford Lane

223 FRANKLIN STREET

Kolejny punkt na trasie to 223 Franklin Street. Ta krótka uliczka kryje w sobie kilka interesujących prac. Moim faworytem jest wizerunek kobiety z poniższego zdjęcia, ale oko można zawiesić tutaj też na kilku innych muralach.

223 Franklin Street Melbourne sztuka uliczna
223 Franklin Street

HOTEL MIAMI

Mural z poniższego zdjęcia znajduje się wewnątrz Hotelu Miami, który jest nieco oddalony od pozostałych punktów na mapie. Jeżeli chcesz zobaczyć to dzieło sztuki na własne oczy to musisz poprosić obsługę hotelu, aby wpuściła Cię na dziedziniec. Ciężko ocenić jak bardzo popularne jest to miejsce i jak dużo osób dziennie o to prosi, ale ja nie miałam problemu, żeby dostać się do środka. Obsługa hotelu pozwoliła mi zrobić zdjęcia z uśmiechem na twarzy.

Hotel Miami Melbourne sztuka uliczna
Hotel Miami

BLENDER LANE & 436 QUEEN STREET

Ściany budynków w tych dwóch uliczkach są przepełnione sztuką uliczną. Nie śpiesz się, bo to już ostatni punkt na trasie wycieczki pieszej śladami sztuki ulicznej w Melbourne! Gdy skończysz podziwiać murale na Blender Lane i 436 Queen Street zajrzyj do Queen Victoria Market, który znajduje się w okolicy. Być może załapiesz się jeszcze na ciepłe pączki prosto z American Doughnut Kitchen. Nie zniechęcaj się kolejką, którą tam zobaczysz. Warto poczekać chwilę i spróbować słynnych pączków, które sprzedawane w tym vanie od 1950 roku.

Blender Lane
Blender Lane
436 Queen Street Melbourne sztuka uliczna
436 Queen Street Melbourne sztuka uliczna
436 Queen Street

Jeżeli przebywasz w Melbourne nieco dłużej, lubisz piesze wędrówki i szukasz pomysłu na spędzenie sobotniego popołudnia lub weekendu za miastem to koniecznie sprawdź moje propozycje szlaków pieszych w okolicy Melbourne.


To już wszystkie najciekawsze miejsca ze sztuką uliczną w centrum Melbourne! Które miejsce podoba Ci się najbardziej? Daj znać w komentarzu!