Wilsons Prom
Australia,  Wiktoria

WILSONS PROMONTORY: CO WARTO ZOBACZYĆ?

Park Narodowy Wilsons Promontory znajduje się na półwyspie, będącym najbardziej wysuniętą na południe częścią australijskiego lądu. Zastanawiasz się co warto zobaczyć w Wilsons Promontory? Znajdziesz tutaj szlaki piesze o różnej długości i różnym stopniu trudności, a także piaszczyste plaże, punkty widokowe, lasy deszczowe i dziką przyrodę. Poniżej znajdziesz informacje o miejscach, które moim zdaniem warto zobaczyć w Wilsons Promontory, a także sugestie dotyczące szlaków pieszych, które pokonałam.

WILSONS PROMONTORY: CO WARTO ZOBACZYĆ?

Chciałabym napisać: WSZYSTKO! Park Narodowy Wilsons Promontory jest rajem dla miłośników pieszych wędrówek i entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu. Przyroda w tym miejscu jest nieskazitelna, oszałamiająca. Zanim tu przyjedziesz koniecznie sprawdź co musisz wiedzieć o Wilsons Promontory. Na ile dni przyjechać? Gdzie nocować? Na te pytania odpowiadam w osobnym wpisie.

Centralna i południowa część Parku Narodowego Wilsons Promontory jest uznawana za dobrze oznakowaną i przyjazną dla turysty. Dlatego każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Są tutaj szlaki piesze o małym stopniu trudności, a także te nieco bardziej wymagające. Co więcej, w tej części parku narodowego znajdują się obozowiska z łazienkami, toaletami i dostępem do prądu, a także pola namiotowe.

Północna część Parku Narodowego Wilsons Promontory nie bez powodu jest nazywana „dziką”. Teren jest pozbawiony jakiejkolwiek infrastruktury, a szlaki piesze uznawane są za bardzo trudne (poziom 5 wg Australian Walking Track Grading System). Część z nich nie jest w ogóle oznakowana, dlatego wizyta w tej części parku narodowego jest rekomendowana tylko dla bardzo doświadczonych osób.

Mapa Parku Narodowego Wilsons Promontory
Park Narodowy Wilsons Promontory  – mapa

BIG DRIFT

Big Drift to nic innego jak rozległe wydmy śródlądowe. Szlak prowadzący do tego miejsca zaczyna się przy obozowisku the Stockyard. Jest łatwy do pokonania i dobrze oznakowany, jednak tylko do wejścia na piaszczysty teren wydm. Od tego momentu miej na uwadze, w którą stronę idziesz, ponieważ wiatr bardzo szybko zasypuje pozostawione na piasku ślady.

Długość szlaku: 4 km, około 2 godziny w obie strony

Big Drift warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Big Drift warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Big Drift warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Big Drift

PROM WILDLIFE WALK

Co jeszcze warto zobaczyć w Wilsons Promontory? Zdecydowanie dzikie zwierzęta. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przejeżdżając samochodem przez park narodowy spotkasz nie jednego kangura lub wombata, szczególnie o świcie lub zmierzchu. Jeżeli jednak to dla Ciebie za mało, wybierz się na spacer szlakiem o nazwie Prom Wildlife Walk. Szczęście sprzyja tym, którzy spacerują w ciszy. Mnie udało się zobaczyć kangury, wombata, scynkę olbrzymią (blue tongue) oraz emu.

Długość szlaku: 2.3 km, około 45 minut w obie strony

Prom Wildlife Walk warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Wombat w Prom Wildlife Walk
Prom Wildlife Walk

SOUTHERN CIRCUIT

Uwielbiasz długie wędrówki piesze, biwakowanie pod gołym niebem i spanie w namiocie? Jeżeli tak to ta trasa będzie wprost idealna dla Ciebie. Szlak mierzy około 35 kilometrów i prowadzi przez las deszczowy, skaliste wybrzeże oraz piaszczyste plaże z krystalicznie czystą wodą. Zwykle trasę tę pokonuje się w ciągu trzech dni. Jednak wszystko zależy od Twojej sprawności fizycznej i tego ile czasu chcesz spędzić odpoczywając na plaży. Osobiście uważam, że można tę trasę pokonać w dwa dni i jednocześnie cieszyć się pięknem tego miejsca. Ja pokonałam ją w ciągu jednego dnia, jednak nikomu nie rekomenduję podjęcia takiej próby. Chyba że faktycznie jesteś pewny swojej kondycji fizycznej i nie zależy Ci na wypoczynku na poszczególnych plażach.

Trasa rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu, czyli w Telegraph Saddle, gdzie możesz bezpiecznie zostawić samochód na parkingu. Na trasie znajdują się trzy pola namiotowe, które wymagają wcześniejszej rezerwacji: Sealers Cove, Refuge Cove oraz Little Waterloo Bay. Pamiętaj, że nocowanie w którymkolwiek z tych miejsc wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia (tzw. campsite permit for overnight hiking). Więcej szczegółów na ten temat noclegów dostępnych na terenie Parku Narodowego Wilsons Promontory i sposobu dokonywania rezerwacji, a także pozwolenia na kilkudniowy trekking znajdziesz w osobnym wpisie. Koniecznie sprawdź co musisz wiedzieć o Wilsons Promontory zanim tu przyjedziesz.

Telegraph SaddleSealers Cove (obozowisko) – Refuge Cove (obozowisko) – Little Waterloo Bay (obozowisko) – Telegraph Saddle

Długość szlaku: 35 km, około 12 godzin

Southern Circuit las deszczowy
Las deszczowy na odcinku Telegraph Saddle – Sealers Cove
Southern Circuit szlak
Szlak na odcinku Refuge Cove – Little Waterloo Bay
Waterloo Bay plaża
Waterloo Bay
Southern Circuit
Szlak na odcinku Little Waterloo Bay – Telegraph Saddle

THREE BAYS WALK

Jeżeli lubisz plażować, ale nie specjalnie przepadasz za długimi, pieszymi wędrówkami to ta propozycja powinna przypaść Ci do gustu. W Parku Narodowym Wilsons Promontory warto zobaczyć następujące plaże: Squeaky Beach, Picnic Bay oraz Whisky Bay. Do wszystkich trzech można bez problemu dotrzeć samochodem. Jeżeli jednak masz ochotę połączyć plażowanie ze stosunkowo łatwym trekkingiem to w Tidal River zaczyna się szlak, który prowadzi właśnie przez te trzy plaże.

Tidal River Squeaky Beach Picnic Bay Whisky Bay

Długość szlaku: 12,4 km, 4 godziny

Picnic Bay warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Picnic Bay
Picnic Bay warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Szlak na odcinku Picnic Bay – Whisky Bay
Whisky Bay warto zobaczyć w Wilsons Promontory
Whisky Bay

Co według Ciebie warto zobaczyć w Wilsons Promontory? Wybierasz się na długi trekking czy może będziesz odpoczywać na plaży? Daj znać w komentarzu!


Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to