Park Narodowy Porongurup 2
Australia,  Australia Zachodnia

PARK NARODOWY PORONGURUP

Park Narodowy Porongurup to kolejna warta uwagi atrakcja turystyczna w Zachodniej Australii. Miejsce znajduje się prawie 400 km od Perth i niecałe 50 km od Albany. Największą popularnością cieszy się tutaj Granite Skywalk, czyli platforma widokowa zawieszona na spektakularnej skale, oferująca fantastyczne widoki. Co musisz wiedzieć o Parku Narodowym Porongurup zanim tu przyjedziesz? Jakie atrakcje czekają na Ciebie na miejscu? Zapraszam do lektury poniższego wpisu, gdzie odpowiadam na powyższe pytania.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Park Narodowy Porongurup znajduje się prawie 400 km od Perth. Każda pora roku jest dobra, aby odwiedzić to miejsce. Opłata za wjazd do parku narodowego wynosi 15 AUD dziennie za jeden samochód i należy ją uiścić na stacji tuż przy parkingu. Niestety biwakowanie w Parku Narodowym Porongurup nie jest dozwolone. 50 km na południe znajduje się najbliższe większe miasto z przyzwoitą bazą noclegową, czyli Albany. Możesz tam zrobić zakupy, zatankować auto, a także odwiedzić Visitor Centre w razie potrzeby.

ATRAKCJE

Najbardziej znaną atrakcją Parku Narodowego Porongurup jest Granite Skywalk, czyli platforma widokowa zawieszona na spektakularnej skale zwanej Castle Rock. Poza tym znajdziesz tutaj malownicze szlaki piesze prowadzące przez okoliczne szczyty. Park Narodowy Porongurup nie jest duży, dlatego jednodniowa wizyta powinna być wystarczająca. Wycieczkę można śmiało połączyć z wypadem do Parku Narodowego Stirling Range lub Parku Narodowego Torndirrup. Wszystkie drogi na terenie parku narodowego są asfaltowe.

Park Narodowy Porongurup mapa
Park Narodowy Porongurup – mapa
GRANITE SKYWALK

Granite Skywalk to platforma widokowa zawieszona na spektakularnej skale zwanej Castle Rock. Aby dotrzeć na miejsce, najpierw trzeba przejść około 2 km pieszo z parkingu. Następnie czeka Cię wspinaczka po metalowych konstrukcjach i wysokiej drabinie. Pokonanie tej części jest konieczne jeżeli chcesz wejść na najwyższe piętro. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, żeby wspinać się tak wysoko, skorzystaj z niższego punktu widokowego, który oferuje równie wspaniałe widoki. Warto przyjechać tutaj o świcie, aby obejrzeć wschód słońca. Upewnij się tylko, że masz ze sobą czołówkę, bo czeka Cię przejście przez las po ciemku!

Granite Skywalk Carpark – Granite Skywalk – Granite Skywalk Carpark

Długość szlaku: 4 km, 2 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 5
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Park Narodowy Porongurup Granite Skywalk
Park Narodowy Porongurup Granite Skywalk
Granite Skywalk
HAYWARD PEAK & NANCY PEAK

W drugiej części Parku Narodowego Porongurup znajdują się dwa ciekawe szlaki piesze, które można ze sobą połączyć. Trasa prowadząca przez Hayward Peak oraz Nancy Peak ma ponad 5 km i jest to pętla, z której później można przejść na szlak prowadzący do Devils Slide. Wybierając się na Hayward Peak i Nancy Peak będziesz mijać charakterystyczną skałę w kształcie kuli, która wybitnie przypadła mi do gustu. Jest to dobre miejsce na zrobienie kilku zdjęć! Szlak nie jest trudny, trasa biegnie umiarkowanie do góry i w dół.

Tree in the Rock Carpark – Hayward Peak Nancy Peak – Tree in the Rock Carpark

Długość szlaku: 5,5 km, 4 godziny (pętla)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Park Narodowy Porongurup Hayward Peak i Nancy Peak
Park Narodowy Porongurup Hayward Peak i Nancy Peak
Hayward Peak & Nancy Peak
DEVILS SLIDE

Do Devils Slide można dotrzeć bezpośrednio z parkingu lub połączyć tę trasę z Hayward Peak oraz Nancy Peak. Jeżeli planujesz zrobić oba szlaki piesze to najpierw lepiej jest odbić w lewo, przejść przez Hayward Peak i Nancy Peak, a następnie na skrzyżowaniu udać się do Devils Slide i dopiero potem wrócić na parking. Devils Slide oferuje fantastyczne widoki na okolicę. Szlak jest nieco bardziej stromy niż poprzedni, ale warto się trochę pomęczyć. Potem będzie już tylko z górki. Mam nadzieję, że będzie Ci się podobało Powodzenia!

Tree in the Rock Carpark – Devils Slide Tree in the Rock Carpark

Długość szlaku: 5 km, 4 godziny (w obie strony)
Trudność szlaku: klasa 4
Dojazd do szlaku: 2WD (droga asfaltowa)

Devils Slide
Devils Slide
Devils Slide
INNE ATRAKCJE
  • Wansbrough Walk – 4 km, 2 godziny (w jedną stronę), klasa 4, dojazd do szlaku 2WD (droga asfaltowa)
  • Walitj Meil Walk Trail – 1 km, 30 minut (pętla), klasa 3, dojazd do szlaku 2WD (droga asfaltowa)
  • Bolganup Trail – 600 m, 15 minut (pętla), klasa 2, dojazd do szlaku 2WD (droga asfaltowa)

To już wszystkie atrakcje w Parku Narodowym Porongurup. Wybierasz się na Granite Skywalk o świcie czy w ciągu dnia? Daj znać w komentarzu!