SRI LANKA: PODSTAWOWE INFORMACJE
Zastanawiałeś się już, co musisz wiedzieć o Sri Lance, zanim zaczniesz planować podróż na własną rękę? Jakie są podstawowe informacje o Sri Lance, które musisz znać? Jaki panuje tutaj klimat? Czy potrzebujesz wizy? Czy trzeba się szczepić? Jak się przemieszać po wyspie? Gdzie spać? Co warto zwiedzić? Zanim zdecydujesz czy spędzić 2 tygodnie czy 3 tygodnie na Sri Lance, zapraszam Cię do lektury poniższego wpisu, gdzie odpowiadam na wszystkie pytania. Czas poznać podstawowe informacje o Sri Lance!
JAKI KLIMAT?
Sri Lanka to kierunek całoroczny. Każda pora roku jest dobra, aby przylecieć na Sri Lankę. Jedyne co musisz mieć na uwadze to dwa sezony monsunowe i zaplanować swoją podróż tak, aby znaleźć się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Pora monsunowa na północy i wschodzie kraju trwa od października do stycznia. Pora monsunowa na południu i zachodzie wyspy trwa od maja do września.
W czasie pory monsunowej można spodziewać się dni pełnych słońca, jak i porywistych wiatrów oraz opadów deszczu. Aby mieć pewną pogodę podczas podróży, unikaj pory monsunowej. Najlepszy okres, aby odwiedzić północą i wschodnią część wyspy to miesiące od kwietnia do września, a najlepszy okres, aby podróżować po południowej i zachodniej części wyspy to miesiące od grudnia do marca.
JAKA POGODA?
Średnia roczna temperatura powietrza na Sri Lance to około 25 – 30°C. Jeżeli planujesz swoją podróż zgodnie z panującymi sezonami monsunowymi, to opady deszczu raczej nie powinny pokrzyżować Ci planów. Warto mieć na uwadze to, że centralna część wyspy jest dużo chłodniejsza. Panuje tam specyficzny mikroklimat, a noce bywają stosunkowo chłodne. Temperatura w nocy spada nawet do około 15°C. Nie zapomnij więc zabrać kilku cieplejszych rzeczy ze sobą, szczególnie jeżeli planujesz trekking.
JAK DOLECIEĆ?
Linia lotnicza Emirates oferuje połączenie Warszawa (Okęcie) – Sri Lanka (Kolombo) z międzylądowaniem w Dubaju. Czemu więc nie wykorzystać tej okazji i nie zatrzymać się dłużej w tym mieście? Moje międzylądowanie w Dubaju trwało dokładnie 18 godzin i tę opcję wykorzystałam zarówno lecąc na 3 tygodnie na Sri Lankę, jak i wracając z niej. Dzięki temu spędziłam łącznie dwa dni w Dubaju i zobaczyłam najsłynniejsze atrakcje miasta. Spędziłam też Sylwester w Dubaju, co okazało się świetnym pomysłem.
JAKA WIZA?
Polacy mają obowiązek posiadania aktualnej wizy, aby przebywać na Sri Lance. Wiza dla Polaków na pobyt nieprzekraczający 30 dni w celach turystycznych była bezpłatna w styczniu 2020. Jednak wymogi dotyczące wiz stale się zmieniają, więc koniecznie sprawdź aktualne informacje na stronie Internetowej Departamentu Imigracji i Emigracji na Sri Lance. Wizę można uzyskać online lub na lotnisku po przylocie.
Ja aplikowałam o wizę przez Internet i dostałam ją w ciągu godziny na maila. Dokument wydrukowałam i udałam się z nim do kontroli paszportowej. Jednak podczas odprawy nikogo nie obchodził dokument, z którym się pojawiłam. Nie został on nawet zweryfikowany, a pieczątki i tak wbito do paszportu podczas kontroli. Spodziewam się, że proces wygląda podobnie, nawet jeżeli nie będziesz aplikować o wizę online.
Warunkiem otrzymania wizy po przylocie jest posiadanie paszportu, który jest ważny przynajmniej 6 miesięcy, posiadanie biletu powrotnego oraz środków wystarczających na pokrycie kosztów podróży. W moim przypadku nikt nie weryfikował tych dwóch ostatnich kwestii, mimo że jest to formalny wymóg uzyskania wizy. Kontrola paszportowa przebiegła bardzo sprawnie i bez dodatkowych pytań.
JAKIE SZCZEPIENIA?
Nie ma obowiązku szczepień ochronnych przed przyjazdem na Sri Lankę. Zaleca się jednak wykonanie szczepień przeciw żółtaczce typu A, żółtaczce typu B oraz tężcowi. Moim zdaniem warto wykonać te szczepienia, szczególnie jeżeli planujesz kolejne podróże do Azji w przyszłości. Pamiętaj, że szczepienia wykonuje się według określonego schematu, dlatego należy je dobrze zaplanować przed wyjazdem.
JAKIE UBEZPIECZENIE?
Ubezpieczenie to jedna z podstawowych rzeczy, bez której nie ruszam się w podróż za granicę. Koniecznie wykup pakiet, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Ja korzystam zazwyczaj z oferty PZU, wykupując ubezpieczenie „Wojażer”, które kosztowało mnie w tym przypadku 217,50 PLN (okres: 3 tygodnie, koszty leczenia do 200 000 PLN, ubezpieczenie NNW do 100 000 PLN, ubezpieczenie OC do 100 000 PLN).
JAKA WALUTA?
Oficjalnie obowiązującą walutą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). Walutę można wymienić w kantorze na lotnisku, zaraz po przylocie. Nie ma problemu z wymianą zarówno euro (EUR), jak i dolarów amerykańskich (USD) ma lokalną walutę. Płatność kartą na Sri Lance jest możliwa wyłącznie w supermarketach i droższych restauracjach, więc koniecznie musisz mieć przy sobie gotówkę.
JAKI INTERNET?
Po przylocie na lotnisku zobaczysz stanowiska kilku dostawców usług mobilnych. Ja skorzystałam z oferty firmy DIALOG. Wykupiłam kartę SIM oraz satysfakcjonujący mnie pakiet Internetu. Cena zależy od Twoich potrzeb. W trakcie podróży nie było problemu ze znalezieniem miejsca, aby doładować kartę. Internet działa dość sprawnie na Sri Lance. Problem z zasięgiem miałam tylko w górach, w centralnej części wyspy.
JAKI JĘZYK?
Lankijczycy posługują się głównie dwoma językami: syngaleskim i tamilskim. Większość osób pracujących w sektorze turystycznym komunikuje się w języku angielskim. Jedni mówią lepiej, drudzy mówią gorzej. Czasami można spotkać Lankijczyków o bardzo podstawowej znajomości angielskiego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby się dogadać. Potrzeba tylko trochę chęci, improwizacji i czasami… gestykulacji!
JAK SIĘ PRZEMIESZCZAĆ?
TRANSPORT PUBLICZNY
Kolejną podstawową informacją o Sri Lance jest sposób przemieszczania się po wyspie. Komunikacja publiczna to niewątpliwie najtańsza z możliwych opcji. Autobusy oraz pociągi szczególnie polecam osobom, które nie chcą przepłacać i mają wystarczająco dużo czasu, aby przemieszczać się transportem, z którego korzystają lokalni ludzie. Tymi dwoma środkami transportu pokonałam większość mojej trasy na Sri Lance.
Autobusy nie jeżdżą według rozkładu jazdy. Jeżeli chcesz wiedzieć, o której odjeżdża pierwszy, bądź ostatni autobus, zapytaj Lankijczyka! Najlepszym źródłem informacji jak dotrzeć do danego miejsca są ludzie. Co więcej, z moich obserwacji wynika, że autobusy jeżdżą szybciej niż podaje google maps. Z pociągami jest jeszcze inaczej. Zazwyczaj są spóźnione, ale czas podróży jest zgodny z tym, co deklaruje przewoźnik.
Będąc na Sri Lance bardzo szybko zauważysz, że autobusy czasami nie zatrzymują się na przystankach, tylko nieco zwalniają. Cóż… nie masz zbyt wiele czasu na decyzję. Wskakuj do środka i zajmuj pierwsze wolne miejsce. W godzinach szczytu może być problem z miejscem siedzącym w autobusie. Wtedy nie pozostaje Ci nic innego jak mocno się trzymać. Jazda autobusem na Sri Lance to przygoda sama w sobie!
Autobusy na Sri Lance
TUK TUK
Nie raz, nie dwa usłyszysz na ulicy: „Maybe tuk tuk”? Jest to powszechna i niewątpliwie wygodna forma transportu na Sri Lance. Ja głównie korzystałam z tuk tuków, aby przemieszczać się w obrębie danego miasta, dotrzeć na plażę lub dojechać do miejsca, gdzie autobus lub pociąg nie dociera. Ceny za przejazd tuk tukiem podlegają negocjacjom, jednak Lankijczycy nie należą do narodów, które negocjują chętnie.
Mimo wszystko warto spróbować! Próbuj negocjować do stawek przyjętych dla turystów i pamiętaj, żeby zawsze ustalić cenę, zanim wejdziesz do tuk tuka. Dodatkowy postój lub kurs nocny będzie droższy. Warto też zapytać o cenę tuk tuka w pensjonacie, w którym zostajesz na noc. Czasami okazuje się, że stawki są konkurencyjne. Poniżej podaję ogólnie przyjęte stawki za przejazd tuk tukiem na Sri Lance (styczeń 2020).
Cena lokalna: 25 LKR za wejście do tuk tuka i 25 LKR za każdy kilometr
Cena dla turystów: 50 LKR za wejście do tuk tuka i 50 LKR za każdy kilometr
Tuk tuki na Sri Lance
UBER
Uber bardzo dobrze działa na terenie Sri Lanki. Co prawda, skorzystałam z niego tylko raz w okolicy lotniska, jednak na tej podstawie wiem, że ceny są bardzo przystępne. Za 9-kilometrowy przejazd uberem zapłaciłam 400 LKR = 8,60 PLN (styczeń 2020). Dobra alternatywa, gdy musisz przemieścić się szybko i sprawnie.
GDZIE SPAĆ?
Wszystkie moje noclegi na Sri Lance rezerwowałam przez stronę booking.com z dwudniowym, bądź nawet jednodniowym wyprzedzeniem. Mój budżet zakładał nocleg w granicach od 30 PLN do 40 PLN za osobę ze śniadaniem. W takiej cenie udawało się zarezerwować pokój w pensjonacie lub Lankijskim domu (tzw. home stay) w przyzwoitym standardzie. Jedna z rzeczy, która może Cię zaskoczyć to brak kabiny prysznicowej w łazienkach. Gdy bierzesz prysznic, woda leci wszędzie, po ścianach i toalecie. Trzeba się przyzwyczaić.
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED REZERWACJĄ NOCLEGU?
- dostęp do bezpłatnego wi-fi
- dostęp do ciepłej wody w łazience
- klimatyzacja w pokoju (niezbędna wszędzie poza centralną częścią wyspy, gdzie temperatura spada w nocy do około 15°C)
- moskitiera w pokoju (da się bez niej przeżyć, ale komary potrafią być bardzo uciążliwe)
- śniadanie w cenie noclegu
- lokalizacja
Nocleg na Sri Lance w cenie 30 – 40 PLN za osobę ze śniadaniem
CO ZOBACZYĆ?
Sri Lanka jest niezwykle ciekawym oraz zróżnicowanym krajem, zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Jeżeli kochasz chodzić po górach, zachwyca Cię piękno nieskazitelnej przyrody, lubisz zwiedzać obiekty historyczne, a do tego marzy Ci się wypoczynek na jednej z dzikich plaż, to Sri Lanka będzie dla Ciebie idealnym kierunkiem podróży. Jestem pewna, że nie będziesz chciał szybko stąd wracać.
Znając już wszystkie podstawowe informacje o Sri Lance możesz zacząć planować podróż na własną rękę. Koniecznie sprawdź mój plan podróży na 3 tygodnie na Sri Lance wraz z podsumowaniem kosztów oraz mapą wyprawy. Szczegółowy plan każdego tygodnia z informacjami co warto zobaczyć i dlaczego, jak dotrzeć do danego miejsca i ile kosztują poszczególne atrakcje, znajdziesz w poniższych wpisach:
- Sri Lanka: co warto zwiedzić? [tydzień 1]
- Sri Lanka: co trzeba zobaczyć? [tydzień 2]
- Sri Lanka: południowe wybrzeże [tydzień 3]
To już wszystkie podstawowe informacje o Sri Lance jakie musisz znać planując podróż na własną rękę. Jak będziesz się przemieszczać po wyspie? Autobusem czy pociągiem? A może tuk tukiem? Daj znać w komentarzu!
Hej, tu Karolina, autorka tego bloga. Jeżeli korzystasz z moich treści i uważasz, że są one wartościowe to będzie mi bardzo miło, jeżeli wesprzesz moją działalność, stawiając mi wirtualną kawę. Pisanie bloga sprawia mi ogromną frajdę, ale pochłania mnóstwo czasu i energii. Kawa zawsze się przyda!